uitgezet. Ia den afgeioopen nacht was de rijkstelegraaf in vollen dienst. Met het oog op de concentratie van militaire macht te Amsterdam hebben bevel ontvangen zich daarheen te begeven van Nieuwediep, het politievaartuig voor de visscherij op de Noordzee Dolfijn en de riviervaartuigen Merva en Izala, tot dusver in dienst op de Waal in Nijmegen, alle teneinde zoo noodig in de wateren van Amsterdam op te treden. De commandanten van de kanon neer boo ten Bulgia, Havik en Dufa, respectievelijk te Vlissingen en Rotterdam, hebben bevel gekregen zich gereed te houden, zoo spoedig mogelijk naar Amsterdam te kunnen ver trekken. Aan de HembrHg wordt zeer veel spoed gemaakt met het vervaardigen van zooge naamde «revolutie-patronen", halt los en halt scherp, welke patronen, naar men zegt, niet door dikke kleeding dringen. Te Almkerk werd Vrijdag de lichting 1901 der infanterie opgeroepen, zich zoo spoedig mogelijk naar haar garnizoen te begeven. Daar gekomen, werd den man schappen beduid, dat ze eerst heden Dinsdag present moesten zijn. Van militaire zijde schrijft men aan de Msb. Wij vernemen, dat de divisie-manoeuvres voor de 3e divisie, die dezen zomer op de grens van N.-Ërabant en Limburg zouden gehouden worden, afgelast zijn. Dit komt hierdoor, dat de oude lichtingen dit jaar niet meer voor herhalingsoefeningen onder de wapenen behoeven te komen. Thans zullen zij waarschijnlijk ruim 6 weken onder de wapenen blijven. Men bereidt zich op krachtig doortasten voor. De veldcompagnieën werden heden reeds gemobiliseerd. De reserverations en verbandpakjes werden ook uitgereikt. Men heeft op halve oorlogssterkte gerekend. Het bestuur der timmerhedenvereeniging Door Eendracht Verbetering te Zutphen heeft per circulaire aan alle patroons in de Douwvakken te dier stede (timmerlieden, metselaars, schilders, enz.) het verzoek gericht om met ingang van 1 April a.s. de loonen hunner werklui met 3 cent per uur te verhoogen wegens de steeds stijgende prijzen der levensbehoeften.] In eene gedelegeerde vergadering van het Nederlandsch Arbeiders-Secretariaat is medegedeeld dat een advocaat heeft aange boden om voor 1500 per jaar alle adviezen, die gevraagd mochten worden, te verstrekken, benevens voor ongeveer f30 per proces de te voeren zaken zou behandelen. De naam van den inschrijver wordt niet medegedeeld. Door de IJ. S. M. werd aanbesteed bestek 948. Het uitvoeren van onderhouds werken op de spoorwegen Amsterdam— Rotterdam, SchiedamHoek van Holland en op het gemeenscnappelijk station Rotter dam—Maas in 6 perceelen, Raming f41,900. Minste inschrijvers: W. .Blankenvoort Cz., Haarlem, perc. 1 f 8150R. van Dijk, Noordwijkerhout, perc. 2 f 5910 N. Roo- denburgh, Delft, perc. 3 f 8658 J. C. Maassen, Viaardingen, perc. 4 en 5 f8229 A. v. Doorn, Amsterdam, perc. 6 f 8347. Van welingelichte zijde verneemt de Tel., dat de heer Lmdley, ingenieur te Frankfort a/M., die met de heeren J. van Hasselt en prof. Saltet tot de commissie behoorde, in wier handen het bekende rapport van den directeur der waterleidingen te Amsterdam den heer Penmnk, was gesteld, om in verband daarmede burgemeester en wet houders van advies te dienen omtrent de drinkwater-voorziening, bij het Araster- damsch gemeentebestuur een rekening voor 2Üne bemoeiingen heeft ingediend ten bedrage van t 20.000. Vergissen wij ons niet, dan heeft de heer R'ndley om B. en W. voor te lichten twee keer m gezelschap van de beide andere commissieleden een excursie naar de Veluwe gemaakt. Die »steinreichen Hollander" kunnen het wel [betalen, denkt zeker de Frankfortsche ingenieur. Oud-burgemeester Pyls f Gisteren had te Maastricht de uitvaart gevolgd door de teraardebestelling van het stoffelijk hulsel van den heer Pijls, oud burgemeester, plaats. De begrafenis ge schiedde zeer eenvoudig, daar op uitdrukkelijk verlangen van den overledene bloemen noch kransen werden aangenomen. In de straten, waar de iijkstoet langs trok, waren de lantaarns met rouwfloers behangen, terwijl de gordijnen van het stadhuis waren neergelaten. Te 11 uur werd het lijk, zooals daar gebruikelijk, door geestelijken van het sterf huis afgehaald en onder het zingen van de profundis naar de St. Mathiaskerk gebracht, waar de uitvaartdienst door pastoor Menten werd gehouden. Het kerkgebouw was te klein om het groote aantal belangstellenden te bevatten. Onder deze merkte men op de Limburgsche leden van de Eerste en Tweede Kamer, den Commissaris der Koningin en de leden van Ged. Staten, den Burgemeester en de Wethouders, de leden van den Raad enz. Na het eindigen van de H. Mis zong de Kon. Zangvereeniging «Mastraechter Staar", waarvan de overledenen eere-voorzitter was, het »Beati Mortui", van Mendelssohn. Op de begraafplaats hield de burgemeester, de heer Bauduin, een grafrede, waarin hij de verdiensten van den overledene schetste. De oudste zoon van den heer Pijls dankte voor de eer, zijn vader aangedaan. Omtrent den gruwelijken moord van Zondag te Hedikhuizen meldt men nader, dat de moordenaar O. van de Griendt Czn., arbeider, oud 27 jaren en wonende te Hedikhuizen, denzeifden avond is over leden. Reeds sedert geruimen tijd had de vermoorde, in de wandeling genaamd Bertha van den Toren, kennis met haar moordenaarwederzijdsche famillie was tegen hunne verkeenng, daar de jongen Katholiek en het meisje Protestant was. Om een einde aan de zaak te maken, moet besloten zijn geweest het meisje naar een gesticht te aoen. Eergisteren kwam Bertha met haar moeder van Vlijmen, alwaar zij ter kerk waren geweest. In ae nabijheid van hare woning stond v. d. G. haar met een geladen geweer op te wachten en velde zijn slacntoiïer met twee schoten neer, waarvan reeds het eerste schot doodetijk was. Onmiddellijk daarna sprong hij he sloot over in een weiland, laadde opnieuw zijn geweer en trok op zich zeiven at. Heden zullen beiden ter aarde worden besteld. Het ten nadeele van de gemeente Hel mond gepleegde bedrog blijkt nog grooter te zijn dan aanvankelijk is geconstateerd. Er is nu een tekort van pi. m. t 71X10 in de gemeentekas ontdekt. Door den gemeente-secretaris werd eervol ontslag aangevraagd. De Raad heeft hem en den ontvanger evenwel eenvoudig ont slagen. In de gemeente Den Dungen zijn in eenige gezinnen de pokken uitgebrokenin één gezin zijn reeds 3 personen overleden. De meest uitgebreide maatregelen worden genomen. txEMRNUl) NIEUWS. Gisteren-nacht is in het St. Andreas- gesticht te Tiel opgenomen de Russische berenleider Chodasjewits, die te Zoelenmet messen zwaar verwond werd. De aanranders zijn bekende inwoners van Zoelen. Gisteren nacht had te Utrecht een klein brandje plaats in de Koningstraat. Het vuu r was spoedig gebluscht, doch had treurige ge volgen,daar een oude vrouw van 60-jangen leeftyd omkwam. Te Hengelo (O.) sloot de weduwe Dr., lijdende aan verstandsverbijstering, haar kinderen op in een kamer, na vooraf de aldaar brandende lamp flink te hebben opgedraaid, zoodat ze begon te walmen. Een buurman, die kwaad vermoedde, ver schafte zich door verbrijzeling van een ruit, toegang en bracht de kinderen, die geheel bedwelmd waren, naar buiten. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp wist de levensgeesten weer op te wekken. De moeder is onder toezieht gesteld, tot ze in een gesticht zal zijn opgenomen. Nader blijkt, dat het door ons aan de Zutph. Ct. ontleende bericht over een ver- moedeiijken moord te Deventer onjuist is. De vrouw is, gelijk bij de lijkschouwing is gebleken, overleden tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank. Te Berlijn staat thans een kwakzalver terecht, die in de laatste jaren voor de inkomstenbelasting een bedrag van 160.000 mark had opgegeven. De Berl. Börsen Ct. vindt hierin aanleiding mede te doelen, dat onder de Berlijnsche artsen slechts twee zijn, die naar een hooger inkomen zijn aan geslagen één zelfs voor 225.000 mark, en dan 4 voor 140 160.000 mark. In het geheel zijn er 11 met een inkomen boven 100.000 mark. In het naburige Oharlotten- burg, waar veel rijke lieden wonen, zijn 9 artsen met inkomen van 50—90.000 mark. Laatste Berichten. Het beroep van G. W. J. van der Sloot alhier tegen het besluit van B. en W. dezer gemeente, waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om vergunning voor eene bewaarplaats van beenderen aan den Langen Achterweg 21, is door H. M. de Koningin niet ontvankelijk verklaard, omdat appellant van dit beroep geen kennis heeft gegeven aan het gemeentebestuur. Door de Haagsche politie is hier aangebracht J. V., wiens opsporing door den commissaris van politie alhier was verzocht als verdacht van diefstal van eenige gewichten uit een branderij. Na verhoor en opgemaakt proces-verbaal is bij weer op vrije voeten gesteld, Men meldt uit den Haag Op het oogenblik dat H. M. de Koningin met den Prins uitreed, half twee, trad een fatsoenlijk gekleed man uit het publiek met een zeer beleefden groet op het rijtuig toe en overhandigde der Koningin een brief, dien H. M. aannam. De man wilde zich daarna verwijderen, maar werd door de politie naar het commissariaat aan de Groenmarkt gebracht. Daar bleek, dat het de bekende stuca? door Bruigom uit Delft was, die reeds ver scheidene malen adressen richtte aan de autoriteiten in zake het bezit van een stukje grond en nog onlangs in de Tweede Kamer, terwijl de heer Ter Laan over zijn zaak interpelleerde, van de publieke tribune den minister in de rede viel, roepend dat deze onwaarheid sprak. Ten politiebureele is door den politie- dokter een onderzoek ingesteld naar den toestand van 's mans geestvermogens. Kerknieuws. Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoemen tot kanunnik vaa het kathedraal kapittel van Haarlem den weleerw. heer L. E. Jansen, pastoor te Amsterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.), en tot kanunnik-theologaal van hetzelfde kapittel den hoogeerw. heer M. J. A. Lans, president van het seminarie te Warmond. Op Zondag 15 Febr, a. s. hoopt de eerw. Zuster Marie Therese, m de wereld Mej, Lisette van Overbeek, te Waalwijk, den dag te herdenken, waarop H. Earw. voor 25 jaar hare intrede deed in de Congregatie der eerw. Zusters van het H. Gezelschap J. M. J. Kunst en LetteTen. In de St. Pieterskerk te 's-Hertogenbosch zal een gedenksteen worden opgericht ter gedachtenis aan den roemruchten martel dood van den weleerw. pater Dobbe, tijdens de Boksers-onlusten missionaris in China. Het zal worden uitgevoerd door den heer Jac. Goossens, beeldhouwer, en den heer J. Schumaker, steenhouwer, beiden aldaar Het ontwerp is van den heer L. Hezen- mans, architect der kathedraal. De namen zijn genoeg borg, dat hier een kunstwerk zal geleverd worden. Rechtszaken. Voor den Hoogen Raad betoogde gisteren mr. L. W. van Gigch hoe noodzakelijk het is, dat de rechter in hooger beroep de getuigen, op wier verklaringen hij recht doet, hoort en ziet, wil hij niet een hoogst onbe trouwbaar bewijsmateriaal tot het zijne maken. Het betrof de veroordeeling van een koopman te Soest, wegens heling van rijwie len (waarvan de rechtbank hem had vrijge sproken) door net Amsterdamsch gerechtshof tot een jaar gevangenisstraf. Het gerechts hof had hierbij recht gedaan op de verklaring vaneen getuige, die niet voor het gerechtshof was gehoord, doch wel door de rechtbank, en die getuige bleek een knaapje te zijn van 13 jaar, wiens getuigenis in rechten geen waarde heeft. Conclusie O. M. 23 Februari. De dienstbode die bijna het geheele huishouden, kleederen als anderzins incluis, van haar patroon, den stationchef teHoek- van Holland, met vet had ingesmeerd en alzoo beschadigd, en deswege door de rechtbank te Rotterdam werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Naar de openbare terechtzitting der rechtbank te Rotterdam is verwezen de zaak van den brievenbesteller T., uit IJmui- den, die op 69 November in de Benthuizer- straat aldaar, zijne huisvrouw heeft gepoogd van het leven te berooven. Als verdediger is hem toegevoegd de advocaat mr. J. P. Bruynzeel. Nu het onderzoek naar de malversatiën op een Engelsch kantoor te Middelburg beëindigd is en die geruchtmakende zaak eerstdaags zal worden berecht, schjjnt de justitie een nieuw onderzoek in te stellen naar misbruiken op een tweede kantoor. Reeds vroeger werden daaromtrent tal van getuigen gehoord en algemeen dacht men dat de zaak geen voortgang zou hebben, doch thans zijn opnieuw verschillende per sonen gedagvaard om voor den rechter commissaris te verschijnen. MCf.) Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 11 Feb. 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 11 Feb. Moutwun f71/, per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting, Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Stemming vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8.— Jenever: f12.— Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 141/,f 15. Spoeling fl.80. Berlijn. Parus. Hamb. Spiritus in loco i Rogge, p. Feb. I t Maart t Spirit, p. Feb. f Maart/April. 16175 1680 12.30 12.30 Maïs 571/,. 17!— 17.— 13s/.. 13s/.. t) New-York. Amsterdam. 10 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. 11 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur); 10 Feb. 1.47 cM. 11 Feb. 1.46 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f!212£ Disc. 4 pCt. Parijs - 48.25 3 Antwarp. 48.15 3 10 Feb. 9 Feb. 10 F„b. 58.— 11 Feb. Lv-J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3