Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Van fle reis ten. 26ste Jaar». Dinsdag 17 Februari 1903. No. 7528. Bureau Boterstraat 50. Telefoon Ito. 85. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers ƒ1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1-6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meerq.10 Voor hei haalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ter voldoening aan art. 15 van het kiesreglement voor de kamers van arbeid, ter algemeene kennis, dat de op heden vastgestelde lijsten van patroons en van werklieden, kiezers van leden der kamers van arbeid voor de Bouwbedrijven, de Voedings- en Genotmiddelen en de Alcohol-Industrie, ter secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage zijn ge legd. Schiedam, 16 Februari 1903. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, WIJ TE MA. ALGEMEEN OVERZICHT. 16 Februari 1903. Uit de Belgische Kamer. De vergadering van de Belgische Kamer, die zoo'n rumoerig verloop had, werd Zaterdag-ochtend om 10 uur hervat. De voorzitter deed een beroep op den goeden wil van de Kamer. Aheen voor het eerste artikel van de drankwet waren 15 sprekers ingeschreven. Het bleek weldra noodig de gewone zitting met een avondzitting te verlengen. In de avondvergadering der Kamer werd de beraadslaging over het ontwerp tot verhooging der rechten op alcohol en tot afschaffing der rechten op koffie voortge zet, Na lange beraadslagingen is met 83 tegen 30 stemmen artikel 2 aangenomen, dat van 100 op 150 frs. per H. L. brengt het recht van accyns op brandewijn, ver vaardigd in België. De Kamer heeft ten slotte met 82 tegen 40 stemmen aangenomen het eerste artikel van het regeenngsontwerp tot verhooging der invoerrechten op gedistilleerde dranken en met brandewijn vervaardigde verduur zaamde eetwaren. In den Joop der nachtzitting, die nog op de avondzitting volgde, nam de Kamer met 85 tegen 27 stemmen art. 3 van het ont werp aan (de opheffing der invoerrechten op koffie). Art. 4, waarin wordt bepaald, welk deel der opbrengst van de nieuwe invoerrechten op den alcohol in de gemeentekassen zal worden gestort, en dat aan den Staat de opbrengst der rechten op gebrande koffie toekent, werd aangenomen. De znting duurde den geheelen nacht en ging in den ochtend nog voort. De Kamer nam de artikelen 5 tot 11 aan. De rechterzijde stemde voor, de linkerzijde tegen. Het geheele wetsontwerp werd daarna aangenomen met 83 tegen 24 stemmen en een onthouding. Zondag ochtend 7,45 werd de zitting opgeheven. Berichten uit Monastir te Constantinopel ontvangen, spreken van onlusten, die zijn verwekt door achttien troepen Bulgaren, elk twintig man sterk. De Bulgaarsché regeering verklaart zich zelf onmachtig hen te beteugelen. De politie neemt door geheel Bulgarije strenge maatregelen tegen de Macedonische comités, te Sofia heeft zij de leiders ge vangen genomen en afzonderlijk opgesloten evenzoo neemt zij energieke maatregelen tegen de afdeelingen in de provincies, de vergaderplaatsen worden doorzocht en ver zegeld en de plaatselijke leiders gevan gen genomen. De Macedonische kwestie. Het Macedonische vraagstuk blijft de question bruiante, die in het oosten het vuur onder de asch laat smeulen, om wel- licht spoedig opnieuw in laaie vlam uit te slaan. Uit Philippoli meldt de StandardDe overtuiging wint veld, dat ue Russisch- üostenryksche nota Oetreffende hervormin gen voor Macedonië niet voldoende is, daar met eens de aanstelling van een christelijk gouverneur verlangd wordt. Het is dus onwaarschijnlijk, dat de revolutionairen zich bij dergelijke halve maatregelen zullen neerleggen, maar het gerucht wil, dat de mogenaneden er slecnts mee aan Zljn gekomen, om de opstandelingen de schuld te geven als de wapens worden opgevat. Uit officieuse bron wordt te Sofia bericht dat de politie in den nacnt van Vrijdag op' Zateidag, Zontsjef, Michaïlowski, Stamsjef en andere voormannen uit de Macedonische comités heeft gevangen genomen. Chamberlain's reis. De reis van Engelands minister van kolo niën door de Kaaplome schijnt integen stelling met die door het gebied der voor malige republieken, welke vrij bevredigende resultaten gaf, ver van een tnomfreis te zijn. Eenstemmig seinen de dagoiadcorrespon-' denten, dat Chamberlain te Graaft Remet uiterst koel ontvangen is. De correspondent van de Standard zegt, dat geen ander volk dan bet Engeiscbe zou gedoogen, dat men openlijk rondliep met rebellenkleuren. De scheuring tusschen het Eugelscue en het Hollandsche element is volkomen en de Afrikaander Bond moedigt den op het En- gelsche element toegepasten boycot aan. De Bond zal daar o.a, een bondswinkel vestigen, waar de Hollanders uitsluitend hun inkoopen beloofden te doen. Niettemin verzekeide een deputatie «Hollanders aan ChambeJain, wien zij kwamen bedanken, omdat mj de grondwet met had willen schorsen, dat de beschuldigingen van de loyaliteit onwaar zyn, daar de Atrikaanders rebellen waren geworden door de strengheid van de krijgswet. Dat zij zien ontmeiden van deelneming aan het binnenhalen van Chamberlain, was het gevoig van het op treden van den burgemeester. Chamoerlain toonde zich in zijn antwoord Feuilleton. (Humoreske naar 't Duitsch.) 1) Dokter Schwarzer was eerst sedert drie Jaren gehuwd, ofschoon hij niet ver meer v»n de twae-en-veertig was en vroeger ®«n volbloed celibatair was geweest. In die drie jaren had hij intusschen de ontdekking geaaan, dat zelfs de meest onomstootoaar schijnende theses op ieemen voetstuk kunnen staan. Zoo had hij b.v. vroeger ir. de meening verkeerd, dat hij "Ja gelijk had. En thans zag hij, dat zijne datU^ a'tÖd gelyk had, zelfs al was het at hare meaning met de zijne in lijnrechten no» r'43 wat 111 huwelijk natuurlijk g al eens voorkomt. Maar zoo gaat het nas met de grootste geleerden. Er is geen ertmgmg die met aan het wankelen is te en geen wet die niet in één dag <v*n worden omvergestooten. Dokter Öc.hwarzer wist tenminste nu ai lang, aat zijn vrouw in alle zaken er naar eigen meeuing op na hieiu en dat zij ge woonlijk gelijk had. Blecnts zelden verviel hij tot zijn vioegere stouten" en wilde hij eens een enkeie maai zyne meening door drijven, dan ook wam nom dat gewoonlijk üeel slecht. Toen de tijd aanbrak, dat ze dit jaar hun zomeruitstapje zouden maken, had zijne vrouw Bophie heette ze, ziener tegen verzet, dat ze üun goed tegen diefstal en inbraak zouden verzekeren of dat men het gouu en zilver bij vrienden of kennissen in oewaring zou geven. »Dat zijn van die dwaze gewoonten" ver klaarde zy, sdie misschien in jouw jonge- zeiientijd te pas kwamen! (Zy sprak dat woord jonggezeiientijd op onoesenryfeiijk minachtenden toon uuj. Wie weet met weike verdachte elementen je destyds Oekeno waart. »Nou, nou, nou I zei de dokter kai- meerenu. Bekend waart!" herhaalde de dokters vrouw met verneifidg van stem. »Ik oeweer met, dat zulke eiementeu tot je intieme vrienden nenooren. Maar natuurlijs, iemands woorden verdraaien, dat kunnen jelui man nen alien uitstekend. Allen zeg ik. Destyds mag die vrees voor diefstal ge. wettigd zijn geweest, thans is ze dat met meer. Mina is een braaf en oppassend meisje. »Je kent naar pas een viereijaars." sDat is voldoende. Val me toch niet tel kens in de rede. Mina blijft thuis; de sleutels van de voornaamste kasten nemen we mee en net geld voor de levensver zekering enz. zullen we op een veilige plaats brengen. Dokter,Schwarzer deed iets onvoorzichtigs hy vertelde dit gesprek met zijne vrouw aan zijne stamtafel, wat ten gevolge had dat zyne vrienden verklaarden, »dat het zoo met meer kon". Neen, dat ging werkelyk zoo met langer verklaarden ze. Daar moest een eind aan woruen gemaakt; er moest een voorbeeld worden gesteld; men moest iets bedenken waardoor men mevrouw die aardigheid voor goeo afleerde. Natuurlijk zei men den dokter dat met m net gezicnt; men giim.acnte alleen en scnuude heuenkeiijk het nooid. Maai' toen ny weg was, hielden de saamgezworeuen raao. m snoegd. Hij zeide, dat graaf Reinet altoos heethoofdig was geweest al in de dagen van de Hollandsche compagnie. Hun gedrag was onduldbaar en dwaas. De Hollanders, die hun vrijheden wilden behouden, moesten degenen tegengaan, die de vrijheid in ban deloosheid veranderden. De correspondent beveelt de benoeming aan van een staatscommissie, teneinde onderzoek te doen naar het boycotten van Engelschen en de mishandeling van de kaffers door de Hollanders. De Standard verneemt nog uit Graaff Reinet, dd. 13 dezer: De Afrikaanders hebben zich bij alle toebereidselen tot ont vangst van Chamberlain op een afstand gehouden,geen vergaderingen bijgewoond en geen zitting genomen in de commissies. Feite lijk hebben zij geweigerd dat water gebruikt werd om den plantentuin te verfrisschen. Chamberlain was met de ontvangst, die hij hier vond, niet ingenomen. Hij zeide tot de deputatie van Afrikaanders, dat Afrikaanders op plompe wijze zijn groet onbeantwoord hadden geiaten. Hij had er bij kunnen voe gen, dat eenige reoeilen van hetcommaudo van Scneepers met hun rebellenpenmng op straat liepen. Frankrijk en Siam. Volgens een mailbericht uit Sjanghai staan 4000 man Siameesche troepen op de grens, die Cnantabouu afpaalt, gereed om zien op dit punt te richten ingeval de niet-bekrachtiging door de Fransche Kamer van het verdrag met gepaard mocht gaan met compensatiën, weike het Hof van Ba gkek voldoende acht. Duitschland en Engeland tegen Venezuela uo oplossing van het Venezoiaansch ge- schil zal nu weldra een voldongen feit zijn. Over den inhoud der pas onderteekende ovg eenkomst tusschen Duitschland en Ve- ne. «eia aeeit de Nordd Allgem. Zeit, het vo, jende mede 'le vier weken van het uitstapje waren voubij en dr. Schwarzer had reeds in de plaatselijke bladen geannonceerd: #Dr. Scuwarzer hervat morgen zyne prfrfctyk. Mina, het brave, oppassende meisje, had veeitién dagen geleden óók de vnjaeid genomen eens een uitstapje te gaan maken. Zij wilde ook wel eens eenige rustige dagen by nare moeder doorbrengen, en wat voor bezwaar kon daartegen wezen bij de goed- gesioteD woning en de algemeen bekende veiligheid van het stadje. Snm ais altijd had de doktersvrouw Mina een dag uier als dag van terugkomst opgegeven dan ze van plan was. Zij wilde n. i het meisje verrassen, want van zooiets hield ze. Maar ditmaal zou da verrassing voor haar zyn. In de eerste plaats deed op hun herhaald scheden niemand open. vAha", zeide de dokter, terwijl hij een gevoel van Schadentreuue nauwelijks kon bedwingen, ja voortreffelijke Mina is er met. >Ze zal wel bezig zijn ai.es voor onze Ontvangst gereed te maken. Missciueu is ze er wei op uit om een beetje bloemen I» KIEUWE SGHIED

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1