Kerknieuws. Posterijen en Telegrafie. Jua&tste Berichten. Handelsberichten. Beursbericht van Amsterdam. schuwen, dat, indien zij eten wilde hebben, zij het zelt zou moeten klaarmaken. Meneers oordeel was: mijn huis uit een oordeel, dat hij den volgenden morgen met behulp der politie tot daad maakte. Het detachement Gienadiers, dat eenige weken te Amsterdam vertoefde, in verband met de spoorwegstaking, is gisteren-middag 3 ure onder commando van kapitein van Ëockom Maas in garnizoen te 's-Gravenhage teruggekeerd. Naar het N. v, d. D. bericht, zijn in zake de verspreiding van opruiende geschriften onder de miliciens te Amsterdam nog 4 personen gearresteerd, waaronderde schrijver van het stuk. De kolonel, plaatselijke commandant K. van de Wall, te Amsterdam, heelt namens het garnizoen, dat zeer talrijke bewijzen van belanstelling en sympathie zoowel van moreelen als van materieelen aard van vele ingezetenen van Amsterdam ontvangt, zijn recht hartelijken dank daarvoor betuigd. De gehuwde miliciens der opgekomen lichtingen, te Gouda in garnizoen, zijn vrijgesteld van den middagdienst, ten einde in de gelegenheid te zijn hun beroep of bedrijf uit te oefenen. Deze bepaling geldt alleen voor hen die dat beroep of bedrijf uitoefenen in of om Gouda. Ook alleen de gehuwde miliciens kunnen een verlof van 24 uren bekomen andere verloven worden, behoudens buitengewone gevallen, voorloopig niet verleend. Het voornemen tot het stichten van een Christelijk volks-sanatorium voor longlijders gaat uit van de vereeniging van gerefor meerde ziekenverpleging. Minder gegoeden zouden daarin tegen een lager tarief kunnen worden opgenomen. De staat van ontvangsten bij »Het Generale Ëoeren-Hulpfonds" tot 14 Februari 1903 is de navolgende Inzameling Angeio f 1280opbrengst winstuitgave boek van Z. H. Ed. S. J. P. Kruger t 4000bijdragen beneden de f 1000 f 612.07; te samen f 5892.07. Reeas gepubliceerd t 824070.10. Totaal t 829.962.17. Door Nederland bijgedragen f 686.538.70. Een te Scheveningen binnengekomen schip heeft gerapporteerd op de kust een wrak drijvende gezien te nebben even boven de waterlijn uitstekende. Men ver moedt dat dit de aangevaren logger SCH 324 Elisabeth Cornelia van den reeder A. P. Krul is. Een sleepboot is uitgezonuen om het wrak te zoeken en te trachten het binnen te sleepen, In het seminarie te Hoeven is in wording eene vereeniging (afdeehng Kruisverbona) van drankbestrijders, die zich voornemen geheelonthouding van sterke dranken en ernstige studie van net rampzalige drank misbruik. Dblv. Nbrb.) Brand. Te Slochteren (Gr.) is Dinsdag-avond de boerderij van H. F. K. Pelgrim, door on bekende oorzaak tot den grond toe afge brand. Behalve den gebeeien inboedel en grootendeels het boerenbeslag, zijn ook een varken en een kalt in de vlammen omge komen. Het huis was verzekerd bij de maatschappij aNeerlandia" voor f 2100 en de losse goederen voor f 2030 bij de Tielsche Maatschappij. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Woensdag 18 Februari 1903, 's namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Afwezig de heer Bender, Pinster, Hon- nerlage Grete en Kranen, de beiden iaatsten met kennisgeving. Na vaststelling van de notulen der laatstgehouden vergadering wordt mededee- hng gedaan van de Ingekomen stukken. Van B. en W. mmisterieeie dankbetui- 8'ng m zake het afstaan van een lokaal voor de commissie ad. art. 86 der Ooge- gy waartegen bij hem geen bezwaar De heer Lagerwey meent, dat de inge komen adressen van H. Wor en J. Batenburg, gewezen baggerlieden bij de gemeente reiniging om pensioen uit de gemeentekas nauw verband houdt met het voorstel Gouka, betreflende pensioneering van amb tenaren bij den reinigingsdienst en wenscht beide voorstellen gelijk te behandelen. De Voorzitter iaat hieromtrent de beslissing aan den Raad. Verder zijn nog ingekomen verschillende voorsteilen straks te behandelen. De heer R i s wenscht bij nader inzien een wijziging voor te stellen in net ontwerp schoolartsen en zoowel dit, als het voorstel inzake de besmettelijke ziekten, te renvoy eeren aan B. en W. om advies. Na korte discussie wordt overeenkomstig het voorstel—-Ris besioten. Nog zijn ingekomenadres van den heer Mulder om afstand van grond aan de Nassaustraat tot het bouwen van twee heerenhuizen, in handen van B' en W. gesteld om adviesvan de vereeniging «Schiedam Vooruit" verslag over 1902 en rekening met bijlage, ter visie gelegd, ter behandeling in de volgende vergadering adres van L. van Kijk, om afstand van grond aan den Sluisweg nevens de distilleerderij van de firma Hasenkamp a f 2.50 per c.a., in handen van B. en W. gesteld, om advies. Alvorens tot de behandeling van de agenda voor deze vergadering over te gaan vraagt en bekomt de heer Vürtheim het woord ter bespreking van Een persoonlijk feit. De heer Vürtheim zegt, dat hem door verschillende raadsleden is medege deeld, dat in de laatste geheime raadszit ting, waarin hij niet tegenwoordig was, de heer Visser, wethouder van publieke werken, net volgende punt heeft besproken. In betrekking tot verkoop van gemeentegrond zou de heer VUrtheim f5000 aangeboden hebben aan den heer Visser, die zoo per plex was, dat bij daarop met was ingegaan, maar hem den volgenden dag gevraagd had, wat hij daarmede bedoelde. Daarop zou de heer VUrtheim geantwoord hebben, dat als de heer Visser de zaak zóo opnam, hij haar moest beschouwen als niet te zijn gebeurd. Spr. verklaart plechtig, dat deze mede- deehng van het begin tot het eind onwaar is; hij is nóch direct, nóch zijdelings geïn teresseerd bij de plannen—Van Houten noch door hem, noch door anderen is eenige toezegging gedaan of eenig vooruitzicht geopend als hij zich met de zaak had inge laten, aan deeil hij dit uit hulpvaardigheid voor den heer Van Houten, omdat hij de plannen goed achtte en de uitvoering in het belang der gemeentetweemaal heeft nij den heer Visser gesprokende eerste maal heeft hij den neer Van Houten bij nem geïntroduceerd, omdat de beer V. dezen in zijne kwaliteit van wethouder van publieke werken wilde sprekende tweeae maal is hij met den heer Vis ser naar het Rijksarchief in den Haag ge weest, maar dat stond met in verband met het plan van grondverkoopna geen van beide malen heeft hjj den heer V. weer ontmoet, zoodat diens mededeeling onjuist moet zijn. Het verwondert spr., dat de neer Visser, wat 1| jaar geleden moet zijn, nu eerst kenbaar maakte, immers was het zijn plicht geweest den raad met een dergelijk voorstel hem gedaan, in kennis te stellen. Spr. protesteert tegen de beschuldiging en noemt haar onwaarnooit heeft hij eenige opdracht aanvaard of eemg bijzonder voordeel beoogd. De heer van Houten zou zich geschaamd hebben een dergelijk voor stel te laten doen en spr. zou zich geschaamd hebben daartoe hulp te verleenen; hij is oud geworden met een eerlijken naam en hij kan met verdragen, dat de laster daaraan knaagt. De heer Visser heeft gesproken, gedekt door art. 247 der Gemeentewet; hij zou dat met gedaan hebben, als hij wist, dat een aanklacht tegen nem zou worden ingediend. Met het recht staat men hier onbeschermd maar spr. laat aan den Voorzitter en den ieden de kwalificatie over van het feit door den heer Visser, gedekt door art. 247 der Gemeentewet, gesteld. De heer Visser zegt, dat hij gehoord heeft, dat een aanklacht tegen bem zou worden ingestelddaarom zal hij hier geen woord over de zaak in het midden brengen, maar de vervolging afwachten. De heer Klein is in den vollen zin des woords een man des vredes, maar onder de gegeven onstandigheden dringt hij aan op het in het openbaar lezen van de notulen der laatst gehouden geheime vergadering. De heer Vürtheim vindt het goed, dat de heer Visser geantwoord heeft, maar nij wenscnt nog een enkel woord te voegen by hetgeen hij gezegd heeft, daarna het oordeel aan den raad latend. De Voorzitter zegt, dat wat de beer Klein vraagt, niet mogelijk is, daar de no tulen der laatste besloten zitting in besloten zitting moeten vastgesteld worden. De heer Vürtheim, hoewel meenend dat bij de procedure het :rechte wel zal blijken, treedt nog in verdere uiteenzetting. Behalve de bedoelde gevallen heeft hij nog op andere wijze met den heer Visser te doen gehad, toen hem nl. nu twee jaar geleden zijdelings (door diens broeder, den heer Dan. Visser) gevraagd werd door schrift enz. al het mogelijke te doen om de herkiezing als raadslid van den heer Visser te bewerken en hij op diens verzoek pogingen in 't werk stelde om mr. S. van Houten, vader van mr. D. van Houten, hier tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te doen stellen. Overigens heeft hij den heer Visser nooit naar de oogen gezienbij de begrootings- debatten is dit voldoende gebleken hij is weggegaan, omdat hij zich niet meer thuis gevoelde in den raad, waar aan elke daad vertrouwen is ontzegd steeds heeft hij zijn plicht boven alles gesteld en zijn plicht steeds zonder aanzien des persoons vervuld. De heer Visser weerspreekt wat de heer Vürtheim zegt over zijn herkiezing als raadslidimmers toen bedoelde raads verkiezing gehouden werd, was hij niet hier, maar toefde in Bohemen. De heer Vürtheim zegt, dat den heer Visser die zaken bekend moeten zijn; im mers de concepten en opstellen kwamen en gingen door bemiddeling van den heer D. Visser van en naar het kantoor. De heer Van Westendorp kan ver zekeren, dat als de heer Vürtheim wel eens iets heeft gedaan om den heer Visser vooruit te helpen, hij hem van den anderen kant ook wei eens achteruit heeft geduwd hij zou dat met een geval van recenten datum kunnen bewijzen. De Voorzitter meent, dat zoo niet kan worden voortgegaan. De heer Van der Schalk vindt het verschrikkelijk, dat hier den heer Visser beschuldigingen naar het hoofd worden ge worpen, waar tegen niet kan worden op gekomen. De heer De Groot meent, dat de thans besproken zaak niet met het eerstbedoelde feit verband houdt. Verschillende andere raadsleden zijn van hetzelfde gevoelen en achten verder debat ongewenscht met het oog op de procedure. Het voorstel—Gouka c.s. om het debat te sluiten wordt met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Klein, Ris, Van der Schalk en Van Westendorp. De heeren Visser en Vürtheim blijven buiten stemming. De heer Vürtheim verlaat de vergadering. Benoemingen. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt benoemd de heer J. O. Bender met 8 stemmen legen 2 op den heer Hon- nerlage Grete. Tot leden der Plaatse!. Commissie van Toezicht op het L. O. worden benoemd de heer dr, C. R, Vermaes met 8 stemmen, tegen 2 op den heer H. Hovingh en de heer li. van der Drift met 8 stemmen, tegen 3 op den heer G. Alers. Andere zaken. Overeenkomstig het voorstel van den heer Ris worden de voorstellen in zake het aanstellen van schoolartsen en het sluiten van scholen bij besmettelijke ziekten in handen van B. en W. gesteld om advies. Het verzoek van J. Feteris om ontheffing voor een jaar van de verplichting hem op gelegd by art. 7 der pensioenverordening, om ontslag te vragen als schouwer van de stutten en rollagen der distilleerketels, wordt toegestaan. Plaatsgebrek en het vergevorderd uur nopen ons het raadsverslag hier at te breken, om het in het eerstkomend nummer te vervolgen. Onze vroegere stadgenoot, de weieerw. heer J. D. M. Meyer, kapelaan teLeimuiden, heeft Zondag 11. onder vele blijken van belangstelling aldaar zijn koperen priester feest gevierd. Zondag II. is in de parochiekerk van den H. Antonius Albt. te Delfshaven het veertig jarig bestaan van de Congregatie van de H. Familie feestelijk herdacht. Dezer dagen vierde de zeereerw. beer B. A. de Bruijn, pastoor te Loosduinen, onder zeer vele blijken van belangstelling lijn zilveren pastoorsjubiieum. De directeur van het postkantoor té Rotterdam vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Lagos, door middel van het stoomschip Egga. De laatste buslichting aan het postkantoor is bepaald op 19 dezer, des voormiddags ten 10 30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De brandersknecht C. W. Kruining, die de voorgaande week in de branderij van de firma Kranen Co., in esn beslagbak was gevallen en daardoor ernstige brand wonden bekwam, is heden in het zieken huis aan de gevolgen daarvan overleden. Aan de H. B. S. met 3-jangen cursus te 's-Gravenhage is de heer M. Kraamer, lee aar in het handteekenen aan de burger avondschool alhier, benoemd tot leeraar in hei nandteekenen. Het bezoek van prins Hendrik aan het Loo geldt de werkzaamheden in de bos?chen. B RS VAN SCHIEDAM. 18 Feb. 1903. ficieele noteering van de Commissie uit dr ,amer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 18 Feb. M wijn f 71/* P«r Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Sr- Ming flauw. Bo van Distillateurs M won: f8. Je; ver: 112. Am. proef f 13.50. Pi i Graanspiritus f 147»f 15. Sr ling fl.50. Be ,ijn. Spiritus in loco Parüs. {^ge, P- Feb- Hamb. Maart (Spirit, p. Feb. Maart/April. 17.'— 17.— 17— 17.— 13Va 137a. 137* 55I 56.— New-York. Maïs Amsterdam. 17 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. 18 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. Rijnboogte Keulen ('s more. 11 uur); 17 Feb. 1.75 cM. 18 Feb. 1.75 c.M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 Disc. 4 pCt. Parys - 48.22$ 3 Antwerp. - 48.15 3 Pxr Telefoon. 18 Febr. 27» Nederland 807, Zilver Metalliek j 847, 3 Portugal 327, *7, j Turkye D 7»/. China. 4 Japan 5 Binn. Mexico 37i/4 Venezuela 38 Cultuur der Vorstenlanden. Asahan Plantage Meaan Tabak 233 N. asahan Tabak 160»/, Ro ardam Deii 424 Ko nk. Petrol My Mi ara Enim 89 Co/unon Schibaifl, 6 Peruvian 5 Trans Afrika Co mon Atchison Shares 8 7V. Erie 39 Common Missouri 28»/. 2e dissouri Co mon Mexican Shares 197. 4 Mexican Ni-. oik Shares 75 S< b. Rail. 357. II m 1017, C dan c. oagatie 37. 17 Feb. 18 Feb. 13»/4 2 f.) 16 Fab. 17 Feb.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3