Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar». Vrijdag 20 Februari 1903. No. 7531. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2,— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Var, 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 19 Februari 1903. Uit de Balkanstaten. De toestand in den Balkan blijkt steeds meer ingewikkeld te worden en een drei gend gevaar voor de naaste toekomst op te leveren. Terwijl de diplomatie nog haar eigenaardig werk verricht, ziet men reeds de wapens ontblooten en den degen wetten, welks punt weldra naar het oosten zal worden gekeerd. De Fransche ambassadeur te Constanti- nopei heett instructie ontvangen, om den stap van Rusland en Oostenrijk, ten doel hebbend van den Sultan gedaan te krijgen, dat hij onverwijld hervormingen in Macedonië goedkeurt en invoert, te steunen. Ook de Duitsche ambassadeur is in gelijken geest geïnstrueerd. Na het hervormingsprogram voor Macedonië, waarover de kabinetten van Petersburg en Weenen het eens zijn geworden, onderzocht te hebben, heelt de Duitsche regeering naren ambassadeur te Oonstanunopel last gegeven om op de aan neming en uitvoering van dit program bij de Turksche regeering aan te dringen. In antwoord op eer. interpellatie in het Bulgaarsche Sobranië over de ontbinding der Macedonische comité's verklaarde Danef, de minister-president, dat de regeering dezen maatregel nad genomen met het oog op de gewichtigste staatsbelangen. Het vorsten dom is geer. stookplaats voor de Macedo nische troebelen; Bulgarije is een kleine staat, van welken de oplossing der Macedo nische kwestie met afhangt. Bulgarije moest een flinke houding aannemen, maar de Mogendheden tevens vragen om dezen voor den vrede zoo dreigenden toestand te veranderen. Wij hebben volstrekt geen veroveringsplannen ten aanzien van Mace donië en wij zouden gelukkig zijn om de orde in dat land hersteld te zien. Wij moeten door onze loyale houding de Macedoniërs doen verstaan, dat zij verkeerd zouden Feuilleton. Naar het Duitsch door FOX.) 1) Ja, mijn beste mynheer Bachmann, ais Uw docntertje ooit weer haar voet gebrui ken wil, zonder pijn te nebben, dan moet ze jjaar Teplnz. Ziet u, de heete bronnen van leplitz zijn door niets te vervangen door niets. Ai mijn middelen kunnen niet dat uitwerken, wat dit zegenrijke water vermag." Zoo sprak de oude gezondheidsraad lc°laus, nam zijn bril voorzichtig af en '«egde ze zorgvuldig met zijn roodzijden 4a*aoek. Hij, tot wien deze woorden gericht wa- ®n een sterk grijzende vijftiger, was de Cretans van den koninklijken militairen Staalmeester te D. m0ttler Dachmann's stem stokte. s leplitz een erg dure badplaats? Neem doen zich te laten meesleepen door de gedachte, dat wij aan hun beweging zouden kunnen meedoen. Wij zullen tot op het laatste oogenblik onzen plicht doen De hoogste belangen van het Bulgaarsche ras vragen, dat er overal vrede heersche. De Londensche Standard verneemt uit SewastopolDe enorme ophooping van krijgsvoorraden hier bewijst, dat Rusland in de lente beslissende voorvallen in den Balkan verwacht. De Russische troepen zullen dan te Varna en te Boergas landen, aangezien de samenwerking van Roemenië ditmaal twijfelachtig is. De Daily Telegraph verneemt uit Aden, dat een regiment Dublin-fuseliers, het 23ste Bombay Rifles en een berg batterij, thans aldaar in garnizoen, bevel hebben gekregen op te trekken naar Dtala op de Turksche grenzen van het «Hinterland". Italie's militaire uitgaven. In antwoord op de opmerkingen van verschillende sprekers met betrekking tot de militaire uitgaven, constateerde admiraal Morin gisteren van de regeeringstafel in de Itauaansche Kamer, dat Italië de uitgaven voor zijn zeemacht met 11 miliioen lire verminderd heeft, terwijl andere mogend heden die uitgaven haast verdubbelden. Italië heett benoefte aan een sterke vloot, wegens zijn aardrijkskundige ligging en om Zijn landverhuizers te kunnen beschermen. Sedert Lissa (de zeeslag waarin de Oos- tenryksche vloot in 1866 de Italiaanscbe versloeg) rust Italië zien toe, in af wachting van de dagen der beproeving. Uit het Engelscli Parlement. Bij de verdere beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede in het Engelsche Lagerhuis, stelde gisteren Josepn Walton een amendement voor, by de regeering aandringende op doortastende maatregelen om de Eugelscüe politieke en me alsjeblieft deze vraag met kwaujk, maar u weet wel dat myn saians net toereikt en de vele ziekten in de laatste jaren «Ja dat weet ik wei, dat weet ik wel" riep de vriendelijke oude neer, terwyl bij zyu bril weer opzette. «Natuurlijs, ue ziekte vat uw vrouw en nu weer ons julferije Liesje maar .Tepiitz is met zoo heei uuurer zijn daar verscheidene pensions, waar uw dochterje gerust verolijven kan en waar ze goed bezorgd is. Laten we eens een ruwe rekening opmakenreis, huur, baden, verbiijt.... Nu, laten we zeggen, met een beetje zuinigheid kunt u met 200 mark uw docntertje een tydje in Tepiitz laten. Bachmann steek opgewonden met de hand door zijn grijs naar. «Nog een vraag, dokter; voor geval dat het me met mogelijk was, die 200 mark bij elkaar te krijgen ik hoop het te kunnen, maar, zeg me nu openhartig, welk lot zal dan myn Liesje bescnoreu zijn Dokter Nicolaus stond op, «Beste mynheer Bacnmaun, Liesje zal er met doou gaan, mettertijd zullen ue pijnen ook minder worden... uiaar den voet vry gebruiken, als een ander jong meisje van commercieele belangen in Cnina en Perzië te beveiligen en te bevorderen. Namens de regeering antwoordend, zeide Crar.borne, dat er geen rede was, waarom Engelsche en Russische belangen in Midden Azië met elkander in botsing zouden komen. Hij vreesde echter, dat de Russisch-Perzische handelsovereenkomst den Engelschen handel met Perzië ernstig zou belemmeren. De Engelsche regeering had daar ernstig nota van genomen en krachtige opmerkingen gericht aan het adres van de Perzische regeering en zekere instructies gegeven aan den Engelschen vertegenwoordiger te Teheran. Hij hoopte binnenkort vollediger mededeelingen te kunnen doen over de uit komst van deze vertoogen. Na eenige verdere beraadslaging werd het amendement ingetrokken. De opstand in Marokko. Blijkensdraadberichten uit Tanger, komen daar voortdurend koeriers aan met de tyding dat er een groote veldslag heeft plaats gehad. De voortrukkende troepen van den sultan ontvingen versterking enamunitieen waren toen in staat den aanval van de opstande lingen te weerstaan. Men schat het aantal dooden reeds op 3000. Een later bericht meldt, dat de slag heeft opgehouden; de pretendent bezet dezelfde positie. Chamberlain's reis. Een draad bericht uit Kaapstad meldt, dat Hofmeyer gisteren met Chamberlain heeft geluncnt en daarna een lang gesprek onder vier oogen met hem heeft gehad. De Londensche Standard verneemt uit de PaarlDe Afnkaanaers hebben Cham berlain zeer koel ontvangen. Alleen Engel schen hebben het tuinfeest bezocht. De Atnkaanders hebben hun winkels gesloten en geen viag uitgestoken en zyn thuis achttien jaar, dal zal ze zonder Tepiitz nooit meer kunnen." Bachmann zuchtte diep. Hy bracht den vriendeiyken ouaen neer tot aan de deur, maar de opmouterende woorden, die deze nog tot nem sprak, konden ue zorgen toch niet van zyn gezicnt verdrijven. Toen ging hy haastig in de zijkamer, waar zijn uoenter in een ueken gewikkeld in een leuningstoel aan 't venster zat. «Hoe is net er vandaag mee Liesje Bezorgd keek de vader in net oleeke, smalle gezichtje. «Uoeu vadertje, goed. Ik heb vandaag veel minder pyu. Kyk met zoo treurig va dertje. Ik neb wei gehoord wat de dokter u gezegd heeftmaar wees toch met bezorgd ais u net geld met bij elkaar krygt. Zoo ben ik ook tevreden en gelukkig ny heett toch gezegd, dat de pynen minder worden mettertijd en meer kan ik met verlangen." «Myn arm kind 1 Mijn zonnestraaltje 1 Aues zal ik doou om j® Wéor gezouu i® zien I" Hy gaf haar een kus op 't voorhoofd en haaste zich naar zyn bureau. Op weg daar heen, brak ny zien net nouiu noe ny aa twee honderd mark voor ïepiuz by eikaar gebleven, toen Chamberlain langs den Stationsweg het dorp binnenkwam. Er zijn den minister vijf adressen aangeboden. Ir. zijn antwoord zeide Chamberlain: Het is onzeker of de Paarl loyaal of deloyaal is maar het staat vast, dat de deloyalen de beweging tot schorsing van de grond wet hebben uitgelokt. Het Panama-kanaal. tet schijnt, dat het Panama-kanaal nu toen werkelijk onder Amerikaansch gezag tot stand zal komen. De regeering dor Vereenigde Staten heeft mits het tractaat met Columbië be- kiuchtigd wordt formeel het voorstel a. genomen van de Panama-kanaalmaat- sc appij, om de eigendommen en rechten beseffende het kanaal voor 40 millioen doi.ars over te nemen. De termijn binnen welke de Unie het kanaal definitief kan overnemen, weike anaers den 4n Maart zou afloopen, wordt aldus verlengd. Het üresdener Hofdrama. Uit Genève werd gisteren geseind Pi nis Ii euerik Cnnstiaan, zoon vau prinses Lou.se Antoinette van Saksen, is wederom ingestort. De koorts is heviger. Het gerucht dat de prinses net katholiek geioof zou verzaken, wordt niet bevestigd, ook met, dat zij zich binnenkort in Oostenryk zou vestigen. Werkstaking te Bremen. Nadat de president van de Norddeutsche Lioyd zich bereid had verklaard, de ont slagen arbeiders voorloopig weer in dienst te nemen, heelt de commissie van de boot werkers toegezegd, dat net werk dadeijjk hervat zou worden en de staking voor ge ëindigd verklaard. zou sparen. Zijn beiden zoons waren het huis uit en daar Liesje het huishouden niet meer alleen kon bestieren, moest ze een meid houden, zooaat ny, als ny heei zuinig was, het kleine oedrag van 25 mark in de maand kon o verlegen. Ai het tot nu toe bespaarde w*c door de ziekte van zijn vrouw, later door haar dood en de begrafenis verdwenen; de rest van het noodappeltje had Liesjes ziekte opgeteerd. en noe nu aan twee honderd mark te komen zonder schulden te maken ue peinzende man streek met zyn hand door zyn haar. Nu was het Februari in Juli was het de beste tijd voor Tepiitz had dokter Nicolaus gezegd dus hy nad vier maanden tijd. 39 Mark in do maand dat was eenter net uiterste waartoe ny gaan kon en dan moest er mets buitenge woons komen, 4 maal 30 mark dat was 129 mark. Dan ontbraken nog steeds 180 mi a. Bacnmanu peinsde verder en het zwoat orak nem uit, zooaat hy zyn ove jas opentrok, otscnoon de Februariwind snyuend blies. (W.ordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1