Ha ndelsberichten. Laatste Berichten. To Stiens is gearresteerd de 21 -jarige wa geumakersknecbt J. B., die zich in de Woning van zijn patroon iiet insluiten, de kast openbrak en daaruit f 60 ontvreemdde Voor den rechter-commissaris geleid, moet hij volledig bekend hebben. De loodkotters Texel no. 9, schipper F NiemaD, eergisteren te Nieuwediep aangeko men 't heeft gisteren in de peiling Kijkduin N. O. t. O. O. 9 min. afstand, en Caliants- oog O. Z. O., 5 min. afstand, drijvende aangetroffen een zijde van een logger. De verschansing was groen geverfd, met breeae witte lijst en daaronder smalle roode lijst. Bij den burgerlijken stand te Hooger heide (Noord-Brabant) kwam Vrijdag een huisvader de geboorte van zijn 28e kind aangeven, waarvan er 22 in leven zijn. Op den spoorweg bij het station Reuver is gevonden het verminkte lijk van den hulpwachter M. H. H., der Staatsspoor, Vermoedelijk is de man door een sneltrein van Venloo naar Maastricht gedood. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Woensdag 18 Februari 1903, 's namiddags 2 ure. Aan de orde is het voorstel van B. en YV. tot vaststelling van een ontwerp-besluit in zake het voorstelGouka, betreffende pensioneering ambtenaren reinigingsd lenst, waarbij tegelijk behandeld worden de adres sen van h. Wor en J. Batenburg, gewezen baggeriieden bij de gemeentereiniging, om pensioen uit de gemeentekas, met advies van B. en W. De heer Lagerwey weerspreekt dat in de laatst gehouden vergadering eene principieele beslissing genomen is omtrent net voorstelGrouka. Slechts is aangenomen het bemiddelend voorstel—De Groot, dat bedoelde aan B. en W. de noodige toelichting te vragen. Spr. legt voorts den nadruk op het financieel bezwaar; eene uitgave van f1200 legt een nieuwen last op de burgerijhet voorstel schept verder een recht, waarvan schijn noch schaduw bestaatzonder over treding der verordening kan het niet worden aangenomen. De Voorzitter is het met eene opmerking van den heer Lagerwey met eens. In beginsel is wel degelijk het voorstel Goukamet algemeene stemmen aangenomen het betrokken voorstel is dan ook op die aanneming gegrond. De heer Go uk a betoogt ook, dat zijn voorstel in de laatste raadszitting in begin sel is aangenomenoverigens weerspreekt hij wat door den heer Lagerwey omtrent de kosten is gezegdhij heeft gezegd, dat in het ongunstigste geval de kosten f 1200 zouden bedragen. De heer Lagerweij beroept zich op het Gedrukt Verslag, zoowel ter staving van zijn opvatting omtrent de principieele kwestie, als wat de kosten betreft. De Voorzitter herhaalt, dat in de raadsvergadering op 13 Januari 11. het voorstelGouka in beginsel is aangenomen. De heer De Groot acht die opvatting volkomen juist, daar zijn voorstel ongeveer met dat van oen heer Gouka overeenkwam. De opmerking, dat er voor het pensioneeren van bedoelde werklieden ook voor den tijd dat zij bij de aannemers in dienst waren, geen enkelen grond bestaat, acht hij al te kras immers hebben zij toch indirect de gemeente gediend ;ae gemeente haa indertijd de aanneemster de verplichting moeten opleggen, nare werklieden te pensioneeren, dan zou de aaunemingssom zeker lager geweest zijn nu zij van de hoogere aanne mingssom geprofiteerd heeft, behoort de gemeente te zorgen, dat die werklieden op hun ouden dag geen gebrek lijden. De heer mr. Jansen zegt, dat de kerklieden geen recht hebben op het Pensioen ook voor de jaren in dienst der «anneemster doorgebracht; zoo noodig kan oun een gratificatie worden toegekend hij heeft ook op zijne wijze de cijfers nage daan en komt tot het besluit uat wanneer de werklieden op 70-jangen leeftijd gepen- sioneerd worden, de kosten f 2500, bij 65- )angen leeftijd 11200 meer zullen bedragen. ue heer Visser wil een bemiddelend °urstel doenhij stelt voor, ook met 't dg op het gering pensioen, dat velen ders zouden genieten, den werklieden edo toelage van 1150 te verleenen. Y 0 heer Gouka,hoezeer hij het voorstel— tsser apprecieert, wil den menschen geen 1 toekennen; hier ts geen kwestie van het beoefenen van philantrophie, maar het verleenen van een recht. De heer Visser meent, dat die werk lieden gaarne eene toelage bij hun gering pensioen zullen aannemen. De heer Lagerwey motiveert zijn stem tegen het voorstel van B. en W.hij wenscht niet de dupe te zijn van eene stemming, die niet weergaf de opinie van den raad. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 9 tegen 7 stemmen. Tegeo stemmen de heeren Blaisse, Beu kers, Lagerwey, Wittkampf, P. Jansen, mr. Jansen en Klein. Op de adressenWor en Batenburg wordt met algemeene stemmen gunstig beschikt, Ontwerp besluiten. Aangenomen werden achtereenvolgens ontwerp-besiuit tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van het St, Jacobs-Gasthuis, dienst 1902; ontwerp-besiuit (model B) tot af- en overschrijving van posten op de gemeente- begrooting, dienst 1902, tot een bedrag van f 830 ontwerp-besiuit (model B) tot at- en overschrijving van posten op de gemeente- begrooting, dienst 1903, tot een bedrag van f 600 ontwerp-besiuit (model C) tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1903, met een bedrag van f200. In behandeling komt nu het voorstel van B. en W. tot het zenden van een adres aan H, M. de Koningin om verhooging van het Rijkssubsidie der H. B. S. Het door B. en W. ontworpen adres wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en tot de verzending besloten. Aan de orde is daarna het adres van R. van Erpecum en anderen, om afstand van een stuk gemeentegrond ter uitoefening van het Voetbalsp el. De heer Klein wenscht aan het toestaan van het verzoek eenige voorwaarden te verbinden, o. a., dat iets voor het bedoelde terrein zal betaald worden en dat er een kleedkamer zal worden gemaakt, daar het gebleken is, dat jeugdige personen sterken drank gebruiken, als zij van een koffiehuis moeten gebruik maken. De heer De Groot kan het betoog van den heer Klein in hoofdzaak ondersteunen. De heer Gouka zag liever dit plein van circa 5000 M3 tot openbare speelplaats bestemd. De heer Loopuyt deelt dit gevoelen. De Voorzitter zegt, dat het terrein slechts door een ciub wordt gevraagd, die niet in staat is iets te betaien, zelfs het terrein verloopig niet zal kunnen afrasteren. De heer Van Westendorp merkt op, dat een club aldus heer en meester wil spelen over dit terrein nabij de Hoofdstraat, uat veeleer als voor openbare speelplaats is aangewezen. Op de betrokken vraag van den heer Van Westendorp verklaart de Voorzitter, dat B. en W. het voorstel niet willen intrekken. Het voorstel wordt verworpen met 14 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren P, Jansen, mr. Jansen en Visser. Daarna komt in behandeling het Adres van de vereeniging »S. A. V e r n d e" om uitbetaling van 3 maanden salaris bij het overlijden van gemeente-ambtenaren en bedienden aan hunne nagelaten betrekkingen. De heer P. Jansen wenscht hier eenige wijzigingen voor te steden, zoodat het salaris niet aan alle erfgenamen wordt uitgekeerd en het tot een maximum van 500 bepaald bljjft. De heer R s acht het ook niet gewenscht het salaris ook aan neven en nichten uit te keeren en zou daarom voor erfgenamen willen lezen meerderjarige kinderen. De heer Gouka acht het lastig hier een onderscneiding te maken en zou daarom maar het voorstel van B, en W. willen aannemen. De Voorzitter zegt, dat dezelfde op merkingen, die hier gemaakt zijn, in het college van B. en W. zijn overwogen, maar ook odiir de moeilijkheid erkend is tusschen de erfgenamen onderscheid te maken. De heer Lagerwey gaat huiverig met het voorstel van B. en W. mede, daar het hier weer een verhooging van salaris geldtde betrokken ambtenaren behooren zelf door levensverzekering enz. eenigszins in het geval te voorzien. De heer P. Jansen stelt voor te lezen tot een maximum van f 500. ue heer Blaisse stelt voor in plaats van erfgenamen le graad, zooals de heer Jansen wil, te lezenerfgenamen in de rechte linie. Na aanneming van amendement en sub amendement wordt hut voorstel, aldus gewijzigd, aangenomen, Vervolgens is aan de orde de Verord. ambtenaren ter secretarie, nl. het voorstel ven B. en W. tot wijziging van de verordening tot regeling van het getal, de rangen en de jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie en de gemeente boden. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Daarna komt in behandeling Verord. pens. gem.-werken. Ontwerp-verordening regelende de be- noeming en jaarwedden van den opzichter der gemeentewerken, den opzichter der plantsoenen en den klerk ten kantore der gemeentewerken en eventueel voorstel van B, en W. tot wijziging van de verordening, waarbij de Raad het benoemen en ont slaan van gemeente ambtenaren en bedien den aan anderen opdraagt, krachtens art. 144 der gemeentewet en van de verorde ning regelende de samenstelling en den werkkring van de commissie voor de gemeentewerken. De heer Van Westendorp vraagt, waarom de opzichter van de gemeentewerken en die van de plantsoenen door B. en W. moeten benoemd worden, hij wenscht die benoeming aan den Raad op te dragen en merkt op, dat erkend is, dat het salaris van den opzichter der gem.-werken, door tijdelijke diensten oogenblikkelijk iets ver hoogd, toch te laag is. De heer Lagerwey zegt, dat de com missie van gemeentewerken door dit voorstel verrast is. Ook hij wenscht de benoeming der opzichters niet aan B. en W. te geven, maar haar op te dragen aan den raad, De heer De Groot maakt bezwaar tegen tweeerlai regeling hij wenscht alles in éene algemeene regeling samen te vatten. De Voorzitter verdedigt het voorstel op het punt van de benoeming der bedoelde ambtenaren door B. en W. en zegt dat voor alles duidelijk in de verordening moet worden aangewezen wie de ambtenaren benoemt. De heer Lagerwey formuleert b|j art. 1 nader zijne bezwaren. De heer De Groot stelt bij art. 2 voor de verordening aan B. en W. te renvoyeeren. Na korte discussie, z 111 e r en de heer standpunt van B. en de heer De Groot alles m bepleit, waarbij de Voor- Mr. Jansen het W, uiteenzetten en de wenschelijkheid éen verordening samen te vatten wordt met algemeene stemmen ontwerpen aan B. en W. te besloten, de renvoyeeren Aan de orde is nu nog Verordening havenmeester nl. de ontwerp verordening tot regeling van de benoeming en de jaarwedde van den havenmeester. De heer De Groot meent, dat deze regeling hier niet thuis behoort, maar alles in de bedoelde éene verordening moet worden samengevat. Over deze kwestie ontspint zich eenige discussie tusschen den Voorzitter en den heer De Groot, waarin ook de heer mr. Jansen zich mengt, zich beroepend op art. 145 Gemeentewet. De heer Van Westendorp stelt voor nu maar het bijltje er bij neer »te leggen en deze zaak in deze onvoltallige vergadering met verder te behandelen. Nadat de Voorzitter zich daarbij heeft neergelegd, wordt aldus besloten. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van art. 3 der pensioanverordening, in verband met het in werking treden der Ongevallenwet, wordt aangenomen. De heer Klein merkt op dat er nog een punt te behandelen is. De Voorzitter vraagt dan machtiging tot verkoop van eenig oudijzer, hakhout enz., zij wordt verleend. De Voorzitter wil nu de deuren doen sluiten om de notulen der laatste besloten zitting te arresteeren. De heer Klein zag die notulen gaarne in openbare vergadering vastgesteld. De Voorzitter zegt, dat zij in beslo ten zitting moeten gelezen en vastgesteld worden, daarna kunnen zij nog eens in openbare zitting gelezen worden. De heer De Groot vindt dit nogal omslachtig. De Voorzitter zegt, dat eene andere wijze van oehandeling niet mogelijk is, zich beroepend op het reglement van orde. Na vaststelling dier notulen in bisloten zitting, wordt de vergadering heropend. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Z. K. H. de Prins vertrok heden ochtend, alleen vergezeld van zijn adjudant, luitenant t/z le kl. jhr. Hooft Graafland, naar het Loo. De Prins komt Zaterdag middag van het Loo in den Haag terug. Tot aanvulling van de bezetting van het fort aan den Hoek van Holland is een detachement van het corps pantserfort- artillerie heden derwaarts vertrokken van de laatstelijk opgeroepen verlofgangers der lichting 1902. In verband met de toeneming van werkzaamheden zal het personeel klerken en schrijvers aan het departement van oorlog worden uitgebreid. Door den waterschout te Vlaardingen is telegrafisch bericht ontvangen, dat te Huisduinen het lijk is aangespoeld van een der bemanning van den logger Triton. Het is herkend als te zijn dat van Pieter Kok van Pernis. De naam was op den linkerarm getatoueerd met het jaartal 1873. Twijfel is dus buitengesloten. BEURS VAN SCHIEDAM. 19 Feb. 1903. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 19 Feb. Moutwijn: f71/* per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Sti.wming: flauw. Bond van Distillateurs: Modtwun: f8. Jenever: 112. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspdutus f 14Vi~f 15. Spoeling fl.40. Bekujn. Spiritus in loco Parijs. Rogg®, P- Fob. Maart Hamb. Spirit, p. Feb. j Maart/April. 17.— 17.— 137* 13s/t- 17.— 17.— 137*. 137*. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen a.s. Zaterdag het concert van het Boheemsche kwartet bijwonen, New-York. Maïs 18 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. 19 Feb. Rogge op lev. zonder noteering. Rjnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 18 Feb. 1.75 cM. 19 Feb. 1.70 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 Disc. 4 pCt. Parijs -48.22± 3 Au werp. 48,15 3 WEEKMARKT TE DELFT 19 Febr. Op de markt van heden waren de veeprn- zen als volgtvette koeien le kwal. f 175 a 225 dito 2de kwal. f 110 a 160kali- koeien le kwal. f 160 a 230dito 2e kwal. f 120 a 140vaarkoeien, lekwal. f 140 a 200; dito 2de kwal. f90 a 130; vette kalveren le kwal. f 70 a 88 dito 2de kwal. f 38 a 65vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a weischapen le kwal. a 2e kwal. I— a vette lam meren fa weilammeren fa magere varkens f 25 a f 45biggen 14 a 13; nuchtere kalveren f6 a 20 paar den f60 a 120; stieren a veulens f a rundvleesch 70, 64 en 58 c., vet kalfsvleesch 100, 90 a 80 c., schapevleesch a c., lams vleesch a c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 272 runderen, 20 paarden, 29 vette kalveren, 287 magere dito, 67 schapen of lammeren 90 varkens en 214 biggen, en 17 scnapen buiten de bokken. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, f 7.25 a 8.50 nieuwe do. f6.— a 8.— Westlandsche roode ris dito f7.50at 8.25. Zeeuwsche en Overmaassche rogge f5.25 a f6.—, nieuwe dito f 5.25 a 6. n. wintergerst f 4.50 a f5. zomergerst f4.25 a 5.—. chevalier dito f5.25 a 6.zware haver t4.— a 15.50, lichte dito f 3.25 a 4.25, groene erw ten f 7.50 a 9.75, mesting f 7.— a f 7.75, paameboonen f6.50 a 7.25, diiiveboonen 17.50 a 9.— bruine boonen 18.50 a 11. witte boonen t9.75 a 11.25, koolzaad 17. a 9.25 buitenl. hennepzaad 16.50 a 7. kauariezaad f 15. a f 23.—. Granen. onveranderd stil. Da prijzen der boter waren hedenle kwa'i. f 64, goede t 59 mindere f 54 per 7* vat van 40 kilo. Aanvoer pot 54 8 en 24/16 vaten, wegende te zaaien 1320 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 19 Febr. Op de Veemarkt waren aangevoerd 100 Ru leren, 100 Schapen, 20 Kalveren, 20 Va vans. Men noteert: Runderen a Scii-spen 4/0 a 6/2, Kalveren 3 6a 6,4 VarKens 2/6 a 4/6 (Slot.) 18 Feb. 19 Feb. 2 f.) 17 Feb. 18 Feb. 56.- 55s/«. AMSTERDAM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3