Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zaterdag 21 Februari 1903. So. 7532. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS TAN DIT BLAD; Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels. ƒ0.60 Elke gewone regel meer 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. FEESTNUMMER. Ter gelegenheid van het Zilveren Pans- jubilee zal door ons een rijk geïllustreerd feestnummer worden uitgegeven op kunst drukpapier, de eerste pagina met de beeltenis van den Hoogen Jubilaris gesierd. Dit feestnummer zal gelegd worden in het ongevonwen nummer van Zondag 1 Maart a.s., dat aldus een meer dan gewone aan trekkelijkheid zal hebben. Advertentiën in dat Zondagsnummer zullen dus bijzonder de aandacht trekken en te meer succes bewerken. Wij vestigen daarom de aandacht van HH. Winkeliers op deze uitnemende gelegen heid om reclame te maken, hun beleefd verzoekende de copie hunner advertentiën voor dat Zondagsnummer tijdig in te zenden. ALGEMEEN OVERZICHT. 20 Februari 1903. De dag der Pauskeuze. Heden is 't de dag, waarop Paus Leo XIII vóór 25 jaren door het Conclave met 44 van de 61 stemmen tot opvolger van den grooten Pius IX z.g. werd gekozen. Geeft reeds deze dag in afwachting van de luistervolle viering op den dag van 's Pausen kroning reden tot vreugdevolle ontboezeming, ook te Rome zal reeds deze dag bijzonder worden gevierdin de voor deze gelegenheid rijk versierde zaal der Heiligverklaringen in het Vaticaan zal eene plechtige receptie plaats hebben. De Italia Reale weet mede te deelen, dat bij deze gelegenheid ook de gouden tiaar een geschenk, waartoe Katholieken van geheel de wereld hebben bijgedragen - zal wor> den aangeboden door kardinaal Respighi, omringd door net H. College, door alle te Rome vertoevende bisschoppen, benevens het corps diplomatique, Kardinaal Ferrari, Feuilleton. (Naar liet Duitsch door FOX.) 2) Tachtig markAls hij eens heelemaal niet neer rookte hij kon dan zeggen dat de dokter het hem verboden had, daar zijn Haag wat van streek was ja, dat ging on dan zjjn biertje eiken avond, dat kon hij ook missen, tiet was wei zijn eenig genot, Haar wat deed bij niet voor zijn Liesje, •oor zijn arm kind, dat nu reeds maanden, ooor de rheumathiek gekweld, de hevigste P'joen leed en altijd geduldig bleet, altijd l°*reden wasbier en sigaren bedroegen joker in de week 2 mark, dat was ongeveer Hark. Dan moest er nog 50 mark zijn. Maar daar was zijn bureauzuchtend ooopte de bezorgde man zijn jas toe, nu °elde hij eerst hoe koud het was. •Secretaris mijnheer Ëachmann I" «op plotseling een stem achter bem. aMaar aartsbisschop van Milaan, zal aan den Paus een gouden, zilveren en bronzen herinne- ringsmedaille, kardinaal Boschi, aartsbis schop van Ferrari, een paar goudea sleutels het zinnebeeld der pauselijke macht aanbieden. Naar gemeld wordt, zal de H. Vader op den 3n Maart, den jubeldag zijner kroning, bij de plechtige viering in de St. Pieters kerk tegenwoordig zijn. Uit de ltaliaansche Kamer. De Kamer hervatte gisteren de beraad slaging over het voorstel Mirandelli, dat reeds den vorigen dag een onderwerp van ernstige bespreking uitmaakte. De minister van oorlog verzette zich krachtig tegen het voorstel, hetwelk er, volgens hem, toe zou leiden om het leger te vernietigen. De minister zou gelukkig zijn, als hij het leger kon vervangen door een volkswapening, maar als deze laatste aan haar doel zou beantwoorden zouden er nog veel zwaardere uitgaven noodig zijn. De uitgaven voor het leger kunnen niet verminderd wordenintegendeel zij zijn onvoldoende. Zanardeili, de premier, zeide dat hij uit eerbied voor de wetten en het parlement niet zou kunnen toestemmen in eenige ver meerdering van de vaste uitgaven voor het ministerie van oorlog, maar ook niet eenige vermindering kan bewilligen. Hij heeft altijd staande gehouden, dat de uitgaven voor de nationale verdediging evenredig moesten zijn aan de economische toestanden, doch nij acht zekere berekeningen geba seerd op de respectieve miliiarden van verschillende volkeren pure gissing. Wij zijn niet rijk, vervolgde Zanardeili, maar daarom juist geven wij veel minder uit voor leger en vloot dan andere groote landen. De minister-president vroeg ten slotte de Kamer het voorstel-Mirandelli te verwerpen u loopt of u haast had I Wacht aisjebieft eventjes 1" BacUmann draaide zich om en herkende den gerechtsraad Trapp, met wien hij nu en dan door zyu ambt m aanraking kwam. «Mijnheer Bacnmann, weet u soms niet toevallig iemand, die wat voor mij over schrijven kan hm eigenlijk is het een manuscript weet u, ieder neeft zoo zijn stokpaardje zoo wat schrijverij, is nu, in vertrouwen gezegd, het mijne. Ik heb echter geen tijd tot overschrijven het moet een stilzwijgend iemand zijn want ik houd er niet van, dat het bekend wordt. Bachmann had al bij zichzelf besloten, dat hij zelf dat werkje op zien zou nemen het was hem als koninklijk secretaris echter moeilijk dit te zeggen en zoo zeide hij dat hij zien zou bedenken. Vrooiijker dan sinds lang ging Bachmann heden naar huis. Je zult weer geheel gezond worden, Liesje, zeide hij opgewekt. Je gaat naar Tepiitz ik zal er wei wat op vinden om net mogelijk te maken. De dagen verliepen en werden tot weken «-» deze tot maanden- Bachmann had door om door haar stemming te toonen, dat over haar gedachte niet te twijfelen valt en deze niet verschilt van die der regeering, waar het de grootheid van het vaderland betreft. Het voorstel-Mirandelli werd met 269 tegen 64 stemmen verworpen. Italië en Turkije. Malaspina, gezant van Italië te Gonstan- tinopei, heeft instructie gekregen om zijn steun te verleenen aan de stappen, die de gezanten van Oostenrijk-Honganje en Rus land bij de Porte zullen doen ten behoeve van de aanneming van flinke hervormingen in Macedonië. Uit de Oostenrijksche Kamer. De Kamer besprak gisteren reeds sedert drie dagen het ontwerp op de verhooging van het recruten-contingent. De minister van landsverdediging verklaarde gisteren, dat de regeering haar best zal doen em binnen de grenzen van het mogelijke de wenschen te vervullen, welke tijdens het debat zijn geuit. Hij vormt zijn verlangens slechts naar het strikt noodzakelijke. Ministerieele wisseling in Beieren. De prins-regent van Beieren heeft in een eigenhandigen brief in dato 19 dezer den minister von Craiisheim op diens ver zoek eervol ontslag verleend, in te gaan op 1 Maart. Tot minister van bet koninklijk huis en van buiteniandsche zaken is de minister van eeredienst, baron von Podewilz, be noemd. Werklieden-verzekering in Belgie. Een der leiders van de meerderheid in de Belgische Kamer heeft gisteren in de Kamer een reden gehouden ten gunste van de verplichte verzekering van werklieden tegen ongelukken. spaarzaamheid en menig uur van nachte- lijken arbeid zijn doel bereikt. Het was den 30en Juni en goed verborgen in zijn senrijftal lagen tweehonderd mark in fon kelnieuwe bankbiljetten. Liesje zou binnen eenige üagen vertrekken. Met van vreugde sneller kloppend hart ging Bachmann den volgenden morgen naar zijn bureau. Dat Liesje werkelijk spoedig weer fnsch en ver genoegd rondloopen kon, hij kon nauwelijks geiooven dat het waar zou zijn. Heden was het een warme dag van arbeid voor onzen secretaris de eerste van de maand er. tegelijk van trimester, dan vervielen veel pensioenen en dan ging menig biljetje van honderd mark door Bachmann's handen. Moede en op begon hij laat in den middag, toen de gewone bureauuren voorbij waren, zijn kas op te maken. Blad voor blad van het kasthoek werd opgeteld, alles in de beste orde. Natuurlijk, want Bachmann was reeds twintig jaar aan de koninklijke mihtairekas aaugesteid en oekend voor zijn uiterste orde en nauwkeurigheid Maar wat was dat Hier mankeerden honderd mark. Wat hon derd mark Neen, dat was totaal onmogelijk zeker was hij moe en had hij zich verrekend. Dus nog eens van voren af aaneerste Het is dus mogelijk, dat deze hervorming, dis de regeering eerst verklaard had niet te kunnen aanvaarden, ten slotte toch wordt aangenomen. De Marokkaansche kwestie. In een ministerraad gisteren te Madrid onder voorzitterschap des Konings gehouden, constateerde de minister-president Silvela ten aanzien der Marokkaansche kwestie, dat men de souvereiniteit des Sultans als verzekerd mocht beschouwen. De toestand in Znid-Afrika. De Engelsche minister van oorlog, Brodick, verklaarde gisteren voor de ooriogscommissie, dat op 't oogenblik de sterkte der strijd macht in Zuid Afrika ongeveer 38000 man is, maar de garnizoenen worden vermin derd tot op 30.000 man. Volgens den correspondent van de Stan dard te Johannesburg heeft de ltaliaansche staatscommissaris Rossi gezegd, dat de Kamer van mijnen de immigratie van Italianen voor de mjjnen niet kon aanbevelen, aangezien een dagloon van zes shillings onvoldoende is. Rossi wil bepaald hebben negen shillings daags zonder den kost of zes met den vollen kost. Een van de Randdirecteuren begeeft zich naar China om daar werkvolk aan te werven. Chamberlain's reis. De reis van Engelands minister van koloniën vormt nog steeds een dankbaar onderwerp van bespreking in de pers. De dagblad-correspondenten in Zuid- Afrika zeggen, dat bij Chamberlains ont vangst te Kaapstad hetzelfde gebeurt als in de andere deelen der Kaapkolonie de Atnkaanders te Kaapstad blijven meereD- dee.s weg. De Bondsmannen Hofmeyr, Sauer en Merriman waren niet tegenwoordig bij de openbare begroeting van den minister. blad, tweede blad, derde blad neen maar dat was nu toch totaal onmogelijk, nu ontbraken al tweehonderd mark. Twee honderd mark! De hand van den armen m i beefde toen hij de getallenreeksen weer eu weer narekende het was zoo, er nwtkeerden tweehonderd mark. bachmann liet zich in zijn stoel vallen en wisente zich het angstzweet van het voorhoofd. «Liesje 1 Tepiitz!" was het eenige wat hij steeds mompelde. Hij had heden zoo.eel papieren geld door zijn handen la ten gaan en moest niet gemerkt hebben dat twee papiertjes aan elkaar gekleefd zaten. Anders was net niet te verklaren. Maar dat dit hem, den ouden practicus, moest over komen! Een hoop bleef hem nog; het wa ren toch allen fatsoenlijke lui, wien geld was uitbetaald en zeker zou het geld hem morgen worden teruggebracht. Hiermede troostte hem ook zijn chef, wien hij kennis moost geven van het tekort. Natuurlijk had onze arme Bachmann een zeer slechte nacht en honderdmaal noemde hij zich een ezel of een stommeling, omdat hem dit nu, juist nu de gezondneid van zijn kind op het spel stond, moest overkomea. («Of VOlst); NIEUWE SCHIEDAMSCHE CGURAIT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1