soneel alhier zijn ontslagen, is van allen grond ontbloot. Alle beambten van de H. IJ. S. M. alhier moeten zich van de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel hebben afgescheiden, behoudens een enkele, die uitdrukkelijk verklaard heeft, lid te zullen blijven. Gisteren-avond zijn de beide personen, die op het politiebureau alhier in arrest waren gesteld, als verdacht van diefstal van rijwielonderdeelen, na opgemaakt pro- ces-verbaal op vrije voeten gelaten. Heden-morgen is aan het Hoofd, ter hoogte van het kantoor van den havenmeester opgehaald het in staat van ontbinding verkeerend lijk eener vrouw. Kort nadat het lijk was gedregd, werd het erkend als dat van vrouw W., die sedèrt een maand uit de echtelijke woning in het Broersveld werd vermist. In de Noordvest is heden een spoeling- schouw van A. Broekhuyzen met den lichter Wilhelmina, schipper W. Flohil, in aan varing geweest. Van den lichter werd een plaat ingedrukt, terwijl een groot deel van de spoeling van de spoelingschouw verloren ging- In de eergisteren-middag gehouden zitting van de Leidsche Kamer van Koophandel werd behandeld de circulaire van de Kamer te Schiedam, met afdruk van een adres door haar gezonden aan de Tweede Kamer, strekkende goedkeuring te onthouden aan het Regeeringsvoorstel tot verhooging van den accijns op gedistilleerd, en verzoekende aan dat adres adhaesie te schenken. Besloten werd dit verzoek niet te steunen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 26 Februari. Regeling van werkzaamheden. Na mededeeiing van eenige ingekomen stukken en kleine wetsontwerpen, deelt de Voorzitter mede, dat de Centrale Atdeeling besloten heeft de drie wetsont werpen naar aanleiding van de staking in de afdeelingen te onderzoeken, maar niet vóór Dinsdag a. s., na afloop van het onderzoek der andere wetsontwerpen. De heer Schaper protesteert tegen de zoo buitengewone haast met de behan deling dezer uitzonderingswetten, nog vóór het nouden der aangekondigde interpella ties. Een dergelijk handelen kan niet zijn in 's lands belang. Eerst moet de publieke opinie zich hebben kunnen uiten. Niet moet toegegeven worden aan de ophitserij door de burgerlijke bladen. De heer Mees zegt, dat zijne interpel latie door de mededeeiing der Regeering gedeeltelijk reden van bestaan heeft ver loren, maar omtrent de volgende vragen Heeft de Regeering geen aanleiding genad, vooroereid te zijn op een eventueeie spoorwegstaking? En welk het standpunt der Regeering was bij kennisgeving van het feit der gedeeltelijke staking en haar mogelijke uitbreiding? wenscht spr. nog gaarne meer licht. De heer De Savornin Lobman verdedigt het voorstel der Centrale Atdee ling. De behandeling der interpellaties kan de spanning slechts vergrooten en kan ook geheel afgescheiden beschouwd worden van deze wetsontwerpen. De lacune in onze wetgeving welke gebleken is, moet zoo spoedig mogelijk worden aangevuld. De heer Borgesius stelt voor, om vóór het afdeelingsonderzoek der ontwerpen, Dinsdag a.s., gelegenheid te geven tot het houden der interpellaties. Er moei nog veel duidelijk worden over het verloop der gebeurtenissen. De heer Van Kol betreurt deze over haaste behandeling en eveneens, dat bij den heer Lobman het gezond verstand en de logica ditmaal ontbraken, omdeouwen- schenjkheid hiervan in te zien, waai op de heer Lohman antwoordt, dat de voorge stelde behandeling volkomen rationeel is. Na replieken van de heeren Schaper en Goeman Borgesius verdeuigt de heer D r u c k e r het voorstel van laatst genoemde eerst volkomen licht over de feitelijke gebeurtenissen. Het voorstei-G oeman Borgesius wordt verworpen met 50 tegen 35 stemmen (eenVzuivere partijstemming van rechts en links). Het voorstel van de Centrale Afdeeling is nu aangenomen (eerst afdeelings onder zoek der ontwerpen) en de Voorzitter stelt nu namens de Centrale Afdeeling voor, na afloop van het sectie-onderzoek de beide interpellaties te doen houden. De heer Goeman Borgesius stelt nu voor het sectie onderzoek te onder breken en de interpellaties Vrijdag te 11 uur aan de orde te stellen. Na bestrijding van dit voorstel, door den heer De Savornin Lohman, wordt het voorste! van den Voorzitter (inter pellaties na sectie onderzoek) aangenomen met 49 tegen 36 stemmen. Te voren ging een warm dispuut tusschen den heer Borgesius en den Voor zitter, die meende, dat de heer Borge sius nog op het aangenomen voorstel der Centrale Afdeeling wilde reageeren, in plaats van een nieuw voorstel te doen. De vergadering wordt daarna gesloten. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aanvragen om vergoeding wegens schade geleden of requisitiën gedaan gedurende den Zuid-Afrikaanschen oorlog, uiterlijk 1 April a.s. bij de bevoegde Britsche autoriteiten in Zuid-Afrika moeten zijn ingediend. Hiertoe strekkende aanvragen van Neder landers, evenals stukken, welke naar aanlei ding van reeds ingediende aanvragen alsnog door het Departement van Buitenl. Zaken van de belanghebbenden zijn opgevraagd, moeten derhalve zoo spoedig mogelijk worden ingezonden en uiterlijk op Woensdag 4 Maart e. k. bij genoemd Departement ingekomen zyn. Naar men verneemt, zullen de miliciens der lichting 1902, die laatstelijk onder de wapenen zijn teruggekeerd, niet meer met tijdelijk verlof worden gezonden, zoodat de beide ploegen van die lichting voorloopig onder de wapens zulien bij ven. In de Christen-Democraat wordt mede gedeeld, dat het prov. Comité van A.-R. kiesvereemgingen in Noord-Holland een motie heeft aangenomen, waarbij de houding van den heer Staalman zóó flagrant in strij d wordt geoordeeld met diens plicht als antir. dat hij, tenzij hij komt tot erkenning van schuld, niet langer als lid der A. R. partij erkend kan worden. De heer Staalman is hiervan bericht gezonden. Door dezen is geantwoord dat hij op verschillende door hem aangevoerde gronden aan het comité het recht ontzegt een dergelijk besluit te nemen. De Zwitsersche Bondsregeering, gevolg gevende aan een door de Haagsche vredes conferentie uitgesproken wensen, heeft besloten een conferentie te beieggen ter herziening van de conventie van Genève van 22 Maart 1894, betreflende verzachting van het lot der gewonde militairen in de legers te velde. De bondsregeering heeft de staten, welke deel uitmatten van de internationale vereeniging Het Roode Kruis, uitgonoodigd zich te laten vertegenwoordigen op een conferentie, te houden te Genève op 14 Sept. De Zuid-Hollandsche vereen. »Het Groene Kruis" wendt, naar wij vernemen, ernstige pogingen aan in die provincie, in een duin streek, een sanatorium voor onvermogende longlijders op te richten. De Arbeidersbeweging. In het Verkoopiokaal te Rotterdam werd gisteren een talrijk bezochte vergadering gehouden van de afdeeling Rotterdam der »S. D. A, P." om de protesteeren tegen de handelingen der Regeering in verband met de staking. Als sprekers traden Spiekman en Hermans op, die beiden oordeelden, dat door de thans ingediende wetsvoorstellen de ar beiders-organisaties worden aangetast. Al zal dit aan het zegevieren der goede zaak in de toekomst weinig afdoen, toch wordt voor het oogenblik een levensader afge sneden en het recht van vrijheid er door verkracht. Men laakte de houding der kerkelijke aroeiders-partijen, wier houding bij het debat verdedigd werd door Uyttenbroek van Patrimonium. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarbij over de Re geering, de vergadering vernomen hebbende, dat de christelijke Nederlandsche regeering een muilkorvenwet wil invoeren, om het recht tot staking van de arbeiders te knotten diepgevoelde en ernstige afkeuring uitgesproken en tegenover de tyranie en volksvijandelijke gezindheid der Regeering de solidariteit van alle bewuste arbeiders gesteld wordt. Men meldt uit Leiden In de gisteren-avond gehouden vergadering van den Leidschen Bestuurdersbond, speciaal bijeengeroepen ter bespreking van hetgeen van regeeringswege wordt voorgesteld tot aanvulling en wijziging van het strafwet boek, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen »De Leidsche Bestuursbond protesteert met nadruk tegen elke verkorting van het vrije recht van staking voor het spoorwegpersoneel en besluit zooveel in haar vermogen is de actie van het spoorwegpersoneel daartegen te steunen." In de Stads-Gehoorzaai te Leiden, had gister-avond een openbare vergadering plaats van de S. D. Arbeiderspartij, atd. Leiden, waarin door mevr. Roland Holst werd gesproken over »De groote Spoorweg staking". De zaal was tot stikkens toe gevuld. Den militairen was verboden de bijeen komst bij te wonen, de buurten naar de Gehoorzaal leidende waren afgezet om den militairen te beletten zich naar de plaats der bijeenkomst te begeven. Aan naar schatting ruim 500 personen kon geen toegang worden verleend. De groote spoorwegknoopen in Gelderland zijn mans van voldoende troepenmacht voorzien. Arnnern 2£ bataiuon van net 8e regiment, 2 batterijen rydenue artillerie en 1 comp. vesting-artillerieNijmegen 1 batailion van net 2e reg. en 4 valide com pagnieën van de koiomaie reserve Zutphen 2 escadrons van net le reg. nuzaren en 2 compagnieën reconvalescenten van de kolo niale Reserve. In deze garnizoenen is steeds eene afdee ling in gereedheid om onmiddellijk naar elders te kunnen vertrekken. Gisteren-nacnt is te Groningen een ver gadering van spoorwegpersoneel genouden strikt nuisnoudelyk. Op een vraag, of allen zich solidair zouden verklaren in geval van staking, antwoordden de machinisten, de stokers en de werklieden toestemmend. De conducteurs echter ontkennend, omdat zij geen ambacht hadden geleerd, zoodat zij wanneer zij staakten en dus ontslagen werden, broodeloos zouden zijn. De verga dering was het er eenter over eens, dat de regeering, wilde zij verbetering aanbrengen in den toestand, niet tegengewerkt mocht worden. Te Delft heeft zich een comité van ver weer gevormd, om bij eventueeie aanstaande werkstakingen handelend op te treden. Het initiatief daartoe werd genomen door den Delftschen Bestuurdersbond. Achttien vak- vereemgingen, waaronder de atd. Delft van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, zijn bij het comité aan gesloten. Uit de 18 vertegenwoordigers der vereenigingen werd een commissie van uit voering van drie leden benoemd, welke de leiding in handen heelt. Men stelde zich zich onder de bevelen van het bekende comité te Amsterdam. Naar Het Volk van verschillende zijden vei nam, zijn, op last van den directeur- generaal der post en telegrafie, kommiezen, die verdacht worden van eenige sroode" sympathieën, plotseling zonder voorberei ding noch uitstel overgeplaatst naar ver afgelegen onbeduidende plaatsen,afgezonderd van spoorwegverkeer. Gister-avond had te Utrecht een open bare vergadering plaats, uitgeschreven door den Christelijken Bestuurdersbond, waarin ds. A. S. Talma sprak overDe beteekenis der spoorwegstaking voor de Nederlandsche arbeidersbeweging. Ds. Talma heeft deze redevoering ook in Den Haag gehouden. Het publiek was zeer talrijk opgekomen ongeveer 1000 personen waren aanwezig. Voorzitter der vergadering was de heer P. J. Nahuyzen, president der afdeeling Utrecht van den Chr. Nat. Werkmansbond, die in zijn openingswoord wees op het niet neutraal zijn der zoogenaamde vakvereni gingen, en op den ernst van de tijden voor christelijke werklieden. Bij het einde der rede werd ds. Talma levendig toegejuicht. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Loopuyt, van Amsterdam, en Schoen, van Utrecht. De bestrijding van den heer Loopuyt, die ook in de Haagsche vergadering aan het debat deelnam, berustte uit den aard der zaak op dezelfde gronden. Zeer nadrukkelijk bestreed de heer Loopuyt hetgeen door ds. Talma was gezegd over de oorzaken van de spoorwegstaking. Deze spoorwegstaking was een uitbarsting van iang opgekropte grieven. De heer Loopuyt zeide ten slotte dat de sociaal-democratische partij de staking van het spoorwegpersoneel van beteekenis achtte voor den groei der arbeidersbeweging. Vervolgens kreeg de heer Schoen conducteur der H. IJ. S. M. het woord. De heer Schoen wraakte het, dat de zoogenaamd neutrale spoorwegorganisaties met neutraal zijn gebleven. Naar zijne meening is er daar ook geen plaats meer voor het christelijk spoorwegpersoneel. Spreker wilde ook den heer Loopuyt op eenige punten beantwoorden, doch een deei der vergadering verhinderde dit door te fluiten en te schreeuwen, zoodat hij moest eindigen. Uitvoerig beantwoordde de heer Talma den heer Loopuyt. Spr. verklaarde in beginsel volstrekt niet tegen een eerlijke staking te zijn, hetgeen ook blijkt uit Patrimonium", doen hij is tegen contract- oreuk. Het ingediende wetsontwerp belet niet het staken, maar is gericht tegen het overtreden van het arbeids-contract. Spr. wees ook nog op de noodzakelijkh eid van eerlijke samenwerking tusschen de christelijke en sociaal-democratische ar beidersorganisaties De heer Talma eindigde onder levendige toejuichingen zijn kernachtige toespraak. Ordelijk ging hierna de vergadering uiteen. Door B. en W. van Arnhem zijn H. Geert- sema, K. Geertsema en N. van Putten, onder wijzers aan de open bare lagere scholen aldaar^ geschorst voor den tijd van een maand, ter zake van het stellen en verspreiden van een gedrukt stuk, strekkende tot opruiïag der militairen. Artikel 30 der Wet op het Lager Onderwijs bepaalt, dat de schorsing geschiedt zonder stilstand der jaarwedde. Het station Rhenen en de spoorbrug aldaar worden bewaakt door 10 rijksveld wachters; aan het station Wagemngen zijn er 3 gestationneerd. te Ede 6, Met het oog op eene mogelyke staking van het spoorwegpersoneel wordt het station der Staatsspoor te Nijmegen sedert eenige dagen bewaakt door een inspecteur van politie, een sergeant der infanterie en 6 politie-agenten, terwijl in de kazerne steeds een detachement geconsigneerd is, Naar de Ilaarl. Ct. verneemt is een streng onderzoek ingesteld naar de open baarmaking in Het Volk van den inhoud der geheime pakketten, jl. week aan de stationschefs verzonden. Reeds Dinsdag werd dat onderzoek aan de stations gedaan. Het detachement van het le regiment vesting-artillerie onder commando van den 2en luitenant Visser wordt aan de Hembrug dour een «ven groot detachement (71 maa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2