Dagblad voor Schiedam en Omstreken. '26ste Jaars:. Zondag 1 Maart 1903. No. 7539. KERSJE BLAB. Een spook voor Bruidegom. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PK IJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. FEESTNUMMER. Ingelegd in dit Zondagsnnmmer wordt verzonden ons Feestnummer, waarop alleen onze abonnés recht kunnen doen gelden. Voor zoover de voorraad strekt, is het Feestnummer voor niet-abonnés a 10 ct. te verkrijgen. Parijsche Kroniek. Den 7den Februari 1878 was PiusiXna een korten doodstrijd gestorven en het was kardinaal Pecci, die krachtens zijn betrek king als camerhngo, de tusschenregeenng op zich nam en de drie hamerslagen gaf, waarmede aangekondigd werd, dat de Paus overleden was en het pontificaat van Pius IX tot de geschiedenis behoorde. Zyn stoffelijk overschot werd in de kapel van het H. Sacrament der Sint Pieter ten toon gesteld. Het was met de pontificale orne menten bekleed en had den bisschopsmijter op het hoofd. Rondom het praalbed waakten met ontoloote sabel de gardes nobles, terwijl buiten het hek de mgezete nen van Rome tusschen twee rijen Itah- aansche soldaten defileerden. Den 18uen Februari 1878 vereenigde zich het Heilig Collegie in de Sixtijnsche kapel om den opvolger van Pius IX te benoemen. Een der eerste daden der in conclaaf vergaderde kardinalen was, tegen de bezetting der Kerkelijke Staten en tegen de wetten en decreten van het Italiaansche gouvernement, de rechten en vrijneden van den Heiligen Stoel schendende en benadee- iende, te protesteeren. Dit protest, op 19 Feuilleton. Naar het Engelsch van Washington Irving 1) Op den top van een der hoogten van het Odenwald, een woeste en romantische streek in Duitschland, die niet ver van de samenvloeiing van Main en Rijn ligt, stond, vele, vele jaren geleden het kasteel van den baron van Landshut. Het is nu geheel vervallen, qn 'oijna begraven tusschen beu- keboomen en donkere dennen, waarboven men evenwel de oude wachttoren nog kan zien, die, evenals zijn vorige eigenaar, worstelt, om het hoofd hoog te houden en op het omringende land van uit de hoogte neer te zien. De baron was een afstammeling van de groote familie van Katzeneiienbogen en hij erfde het overschot van den eigendom en al den trots van zijn voorouders. Ofschoon de oorlogzuchtige gezindneid van zijn voor gangers de familiegoederen zeer verminderd had, trachtte de baron toch nog eenig Februari gedateerd, en door drie kardinalen orderoversten geteekend, werd aan het corps diplomatique van het Yaticaan overhandigd. Bij de eerste stemming op 19 Februari verkreeg kardinaal Pecci drie en-twintig stemmen. De meest begunstigde der overige candidaten behaalde er slechts zeven. Bij de tweede stemming op denzelfden dag bracht kardinaal Pecci het reeds tot acht- en-dertig stemmen en den volgenden dag, den 20sten Februari, werd hij metvier-en- veertig stemmen der een-en-zestig stem mers op den pauselijken troon verheven. Van het begin zijner regeering af heeft Leo XIII een zeer persoonlijke staatkunde gevolgd, welke een grooten invloed op de wereldgeschiedenis der verloopen 25 jaren heeft uitgeoefend. Reeds in 1882 bewerkte hjj eene toenadering tusschen Rome en bet Duitsche Rijk en een gevolmachtigde werd naar het Vaticaan gezonden. Na langdurende onderhandelingen verkreeg de Paus van von Bismarck de opheffing der beruchte Meiwetten en den godsdienstigen vrede m Duitschiand. 11 1885 koos dit land Leo XIII ais scheidsman in het geschil met Spanje over de Caroiinen-eilanden, waarbij Spanje in 't gelijk werd gesteld. In 1888 bezocht keizer Wilhelm II op officieele wijze de H. Vader in het Vati caan. De verzoenende staatkunde van den Paus kwam ook vooral ten aanzien van Frankrijk in alles en altijd ten duidelijkste uit. In 1891 gaf kardinaal Lavigerie, door den H, Vader daartoe gemachtigd, aan de geestelijkheid en de clericale partij het teeken den republikeinschen regeeringsvorm aan te nemen. Eenigen tijd daarna schreef Leo XIII een brief-encycliek waarin hij den toestand van Frankrijk voorstellende, aan de geestelijkheid den eerbied voor de regeering, welke Frankrijk zich gekozen heeft, aanbeval. Hij volgde hierin, doen in de moderne opvatting, de woorden van vertoon van vroegeren staat op te houden. De tijden waren vreedzaam en over 't algemeen hadden de Duitsche edelen hun ongemakkelijke, oude kasieelen, die als areridsnorsten tusscnen de bergen genesteld waren, verlaten, en meer geschikte verblij ven in de dalen gebouwd de baron echter bleet trotsch teruggetrokken in zijn kleine vesting wonen en koesterde met overge ërfde hardnekkigheid ai de oude tamihe- veeten, zoodat nij met sommige van zijn naaste buren op gespannen voet stond ter oorzake van twisten, die voorgevallen waren tusscnen hun oet-over-grootvaders. De baron had slechts éen kind, een dochter, doch het schijnt, dat de natuur, als zij maar éen kind schenkt, dat altijd vergoedt, door van dit eene kind een won der te maken, en zoo was het ook met de dochter van den baron. Al de kindermeiden, babbelkousen en meuten van buiten verze kerden haar vader, dat zij in geheel Duitscnland haar gelijke in scnoonheid niet had, en wie zou het beter weten aan zij Zij was bovendien met grooie zorg ouder net oppertoezicht van twee ongehuwde tar.tes, die eenige jaren geleden van haar jeugd aan éen der kleine Duitsche noven daar gebraent hadden, en in aiie takken van wetenschap, noodig voor de opvoeding Cnristus»Geeft aan Cesar wat Cesar toe komt". Hoe ondankbaar en laaghartig heeft de tegenwoordige regeering van Frankrijk deze verzoenende staatkunde van vrede, met vervolging, verdrijving der congrega tiën, ontneming der toelagen aan de geestelijken, de hoogsten niet uitgezonderd, en nu ten laatsten nog met het bemoei lijken der benoemingen voor de openge vallen bisschoppelijke zetels, beantwoord. Wat moeten den edelen Grijsaard deze ongerechtigheden zijne laatste jaren ver gallen! Hij, die de Oudste dochter der Kerk altijd zulk eene teedere vaderlijke liefde heeft toegedragen, ziet haar van alle kanten belagen en naar het hart steken, alsof men met haar te dooden alle geloof onherstelbaar zoude vernietigd hebben. Moge God Frankrijk voor zulk eene ramp behoeden,! Dit ^moet de vurige bede zijn, welke alle Katholieken in deze dagen van 's Pausen zilveren feest ten Hemel gaan opzenden, opdat Hij, die de wereld met een onvergelijklijk licht vervulde en niet tegenstaande zijne 98 jaren steeds }e midden der stormen pal stond, zoo lang gespaard blijve, dat Hij ook in Frankrijk nog den morgenstond van betere dagen voor de Kerk van Christus moge zien aan breken. Nu gedurende de feest- en herinnerings- dagen de gebeele wereld net oog naar Rome en op Christus'Stedehouder op aarde gevestigd heeft, zond de Orleannistische Soleü een zijner talentvolle reporters, den heer Jean Carrère, naar de Eeuwige Stad, waaruit hij zeer belangwekkende brieven zendt, waarin op de aangenaamste wijze verschillende berichten en kwesties, het Pausdom en Italië betreffende, behandeld worden. In een der laatsten schrijft hij over de bekende voorspellingen van den goeden Ierschen bisschop, den H. Malachius, die in van een voorname dame, wel ervaren waren, opgevoed. Door het onderricht van die twee werd zij een mirakel van volmaaktheden. Toen zij achtien jaar was, kon zij verwon derlijk borduren en had zij reeds geheele geschiedenissen van heiligen in tapestry gewerkt. Z>j kon zonder groote moeite lezen en had verscheidene legenden en bijna al de ridders-avonturen van het Helden boek doorgespeld. Zij had zelfs aanmerkelijk vorderingen in scörijven gemaakt kon haar eigen naam zetten, zonder een ietter te missen, en zoo duidelijk, dat haar tantes het zonder bril konden lezen. Zij muDtte uit in het maken van kleine, smaakvolle, nergens goed voor zijnde, damesachtige snuisterijen van allerlei soort was bedre ven in de moeilijkste dansen van dien tijd speelde een tal van liederen op de harp en en de guitaar en kende al de teedere balladen der minnezangers uit het hoofd. Haar tantes, die zeer lichtzinnig en coquet in haar jonge dagen geweest waren, waakten met buitengewone zorg en de stipste bedilzucht over het gedrag van haar nicht, want er is geen duenna zoo streng voorzichtig en zóo onverbiddelijk welvoege- lijk als een oud geworden coquette. Het gebeurde maar zelden, dat zij uit het oog van haar tantes wasnooit ging zij buiten de twaalfde eeuw een lange lijst van pausen opmaakte, die elkander gingen opvolgen en tot in onze dagen en nog langer moet voortduren. De heilige gaf evenmin den naam als den datum der komende pausen, doch beschreef in enkele geheim zinnige nevelachtige termen de teekenen waar de te kiezen paus moet aan te her kennen zijn. Hebben ze betrekking op het zedelijk karakter van den Paus of wel op zijn naam of zijn geschiedenis? Dit is niet aangegeven, aocb ook niet van die betee- kenis. De profetie is er niet minder curieus om en er is geen Romein die ze niet kent en bestudeerd heeft. De twee laatste door ons gekende pausen zijn door Malachius met «Crux de Cruce" en sLumen in Coelo" aangegeven. jCrux de Cruce" was Pius IX en men moet zeggeo, dat bij deze aanduiding de meest ongeloovigen zullen moeten toegeven, dat zij hier het Kruis verdrukt door het Kruis aanschouwd hebben en toch was deze voorspelling vóór de gebeurtenissen van 1860 tot 1879 geheel onbegrijpelijk ge bleven, tot de geschiedenis haar eensklaps eene waarlijk aangrijpende werkelijkheid deed worden. Het verdrukte Kruis (Crux,) was dat van de Kerk, waarvan de Groot-Vicaris op den Stoel van Petrus de vertegenwoordiger is. Het andere kruis (het verdrukkende, Cruce) moet dat niet het Huis van Savoye batee- kenen, waarvan het wapenschild een Kruis vormt? Pius IX, overweldigd door het hoofd van het Huls van Savoye, de voorspelling was zoo treffend vervuld geworden, dat men de Romeinen zouden verbaasd doen staan, wanneer men hen zouden vertellen er nooit van gehoord te hebben. De opvolger van nCrux de Cruce" moest volgens de voorspelling »Lumen in Coelo" zijn. Licht in den Hemel. Wat moeten deze zoo veel belovende drie woorden beteekenen het grondgebied van het kasteel, zonder wel vergezeld of liever wel bewaakt te zijn kreeg voortdurend lessen over strikte wel- voegeiijkneid en onvoorwaardelijke gehoor zaamheid, en, wat de mannen betrof bahzij was geleerd, hen op zulk een aistand te houden en zoo voikornen te wantrouwen, dat zij, tenzij het haar behoor lijk toegestaan was, geen blik geworpen zou hebben op den schoonsten ridder in de wereld, neen, zelfs met, als hij stervende aan haar voeten lag. De goede uitwerkselen van dit stelsel waren verwonderlijk klaarblijkelijk. De jonge dame was een toonbeeld van gezeggelijkheid en welgemanierdheid. Terwijl anderen haar lieftalligheid in de wereldsche ijdelheden verloren, en er aan blootgesteld waren, door iedere hand geplukt en ter zijde geworpen te worden, bloeide zij schuchter onder de bescherming van deze reine maagden tot frissche en beminnelijke volwassenheid op, gelijk een rozeknop rood wordt tusschen de dorens, die haar bewaken. Haar tantes beschouwden haar met trots en opgetogen heid en snoefden, dat, mochten alle jonge meisjes in de wereld verdoold raken, dank zij den Hemel, kon niets van dat alles de erfgenaam van Katzenelien bogen over komen. (Wordt vervolgd), NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Lumen in Coelo.'' De Katholieke Kerk vierde den 20sten Februari den vijf en twintigsten verjaardag van het pontificaat van Z. H. Paus Leo XIII.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1