Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag "l|Maart 1903. No. 7539. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PEIJS TAS DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers- 0.05 PEIJS DEE ADVEETENTIËHs Van 1—6 regels. ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AEGEMEEN OVERZICHT. 28 Februari 1903, De Fransche Senaat. De Senaat heelt met 236 tegen 33 stem men besloten het ontwerp op den twee jarigen diensttijd in tweede lezing te nemen Oe Fransche Congregaties. De Fransche afgevaardigde Barbier, rap porteur der commissie van onderzoek betref lende de autorisatie-aanvragen van de kloosterorden heeft, zooals te verwachten was, een verslag uitgebracht, dat gelijk staat met een doodvonnis. Overeenkomstig de besluiten der kconv missie en de groepeering der aanvragen door de Regeering zelve classificeert het rapport de kloosterorden in drie categoriëen als volgt: onderwijsorden 25 aanvragen, waarvan 13 van orden, die zich voorname lijk wijden aan lager en 12, die zich bezig houden met het geven van hooger onderwijs, predikorden, 28 aanvragen; nijverheidsorden, 1 aanvrage, die nl. der monniken van la Grande Chartreuse. Voor elk van deze categoriën wordt met uitvoerige toelichting besloten tot een weigering van autorisatie. Afzonderlijke vermelding verdient wel, wat de rapporteur opmerkt naar aanleiding van de verdiensten der onderwijs- en predik orden op het gebied der Fransche kolonisatie. In de beide categories, zegt hij, beroepen sommige orden zich op de door haar in het buitenland bewezen diensten. Wij kunnen bij die overwegingen niet stilstaan. Wij zullen niet onderzoeken of het waar is dat de een ot andere orde in het buiten land heelt medegewerkt tot verbreiding van Frankrijks invloed en van de Fransche taal. De minister van Buitenlandsche zaken constateert dit wel-is-waar in tal van schrifturen, die als bijlagen aan de acteD zijn toegevoegd, doch wij zullen hierop niet ingaan, daar wij den plicht hebben en ook voornemens zijn ons te bepalen tot het algemeen karakter der orden. De commissie stelt daarom voor in overeenstemming met de Regeering, althans voor het oogenblik, met zulke bijzondere omstandigheden geen rekening te houden en te wachten totdat de Congregaties voor een dergelijk doel om autorisatie komen vragen met veranderde statuten". Delcassé wordt hier dus zachtjes op de vingers getikt, als verdacht van te groote toegeeflijkheid jegens sommige klooster orden, wier zegenrijke arbeid voor Frankrijk, ook wat zijn internationale staatkundige positie betreft, in het buitenland van niet geringe beteekenis is geweest. Rusland en de Fransche kloosterlingen. L Oeuvre des Ecoles d'Orient schrijft De katholieke aartsbisschop van Mohiler, metropolitaan van de roomsch-katholieke Kerk in Rusland, die voor de katholieke geestelijke orden en de kerkelijke scholen verlof tot vestiging in sommige deelen van het Rijk had aangevraagd, heeft van het ministerie van Binnenlandsche Zaken een gunstig antwoord ontvangen. Voortaan is de minister gemacht om, zonder tusschenkomst des Keizers, aan alle geestelijke orden en inrichtingen van ka tholiek onderwijs, welke zich in Rusland willen vestigen, het daartoe strekkend ver lof te geven. Wat betreft de kloosterorden, die uit Frankrijk werden verbannen, deze zullen zich, na bedoeld verlof gekregen te hebben, naar goedvinden kunnen vestigen in die provinciën, waarin eene geregelde kerkelijke hiërarchie bestaat, te wetenin geheel West-Rusland in de Baltische provincies, Lithuanië, Polen, in het Zuid-Westen en zekere gewesten van Azië. sZiedaar wat gebeurt au pays du knout", zegt het tijdschrift, ven in Frankrijk mag men zelfs niet een huis bewonen, dat u toebehoort.' Deze vesting zou dan later met een zeer groot garnizoen worden versterkt. De toestand in China. Volgens draadbericht uit Peking zijn vijf honderd man keizerlijke troepen den 10u dezer in den Jong-ning-pas in een hinder laag gevallen en allen gesneuveld. Een menigte wapenen, die zij naar het bele gerde garnizoen Tsjing-joen brachten, zijn buitgemaakt. Ministercrisis in Portugal. Naar men aan de Frankf. Zeit. uit Lissabon seint, zullen de ministers van financiën en van openbare werken aftreden. De Macedonische kwestie. Uit Constantinopel wordt aan de Times in dato 25 dezer gemeld, dat de Sultan ge last heeft het hervorminsplan toe te passen op alle zes Roemelische wilajets om aldus het gevoel van ijverzucht in Adrianopel, Janina en Sentari weg te nemen. De Parijsche Temps verneemt uit Con stantinopel van een gevecht te Izbichta tusschen troepen en christenen. Aan beide kanten zou een geljjk aantal dooden zijn gevallen, een dertigtal bijeen, en er zouden nog gekwest zijn. Terugtrekkend zouden de Turken hoeven en huizen van christenen m brand hebben gestoken. Reuter seint verder uit Petersburg nog Om de snelle en volledige verwezenlijking te verzekeren van de ontworpen hervor mingen in de wilajets Saloniki, Kossowo en Monastir zullen er consulaire vertegen woordigers der mogendheden in deze drie provinciën aangesteld worden, die zullen waken over de nauwkeurige uitvoering v an de maatregelen, waarover de mogendheden het met de Porto eens zijn geworden. Turksche Schuld. Een iradé van den Sultan keurt het voorstel van den ministerraad goed, waarbij de rente verhooging der Turksche schuld tot vier pet. aan een scheidsgerecht, wordt onderworpen. De raad van beheer der Dette Publique vergaderde gisteren om de kwestie te be spreken. De Marokkaanache kwestie. Naar de Morning Leader uit Fez ver neemt, zijn nieuwe troepen uitgezonden om de oproerige vesting Feza te veroveren. Het Pauselijk jubilé. De gezondheid van den Paus is volgens nadere berichten uit Rome voortreffelijk. Gisteren heeft Z. H. het geheele corps diplomatique ontvangen en met krachtige stem geantwoord op de geiukwenschen, die tot hem is gericht. Het Krupp-proces. Den 17n dezer werd voor de rechtbank te Napels het proces behandeld tegen den redacteur der socialistische Propaganda wegens laster tegen Krupp. De rechtbank veroordeelde den man tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van 400 lire. Nieuwe Antwerpsche leening. De stad Antwerpen zal binnenkort een leening sluiten, groot 100 millioen francs tegen een rente van 2 pet.. Hiervan zullen 30 millioen dienen ter aflossing der door de Catsse d'epargne geleende gelden. De overige 70 millioen zullen worden aange wend tot het aanleggen van groote mari tieme werken. Onlusten te Vigo. Te Vigo blijft het onrustig. Gisteren kwamen weer bloedige botsingen voor. Onder de gewonden waren een luitenant en een sergeant der gendarmerie. Een der gewonden is overleden. Als protest tegen het optreden der au toriteiten te Vigo bij de plaats gehad hebbende opstootjes, is besloten, dat heden (Zaterdag) in alle fabrieken het werk zal gestaakt worden. de asch gelegd. Alleen de gebouwen van de Haitische maatschappij bleven gespaard. Vulkanen. De Mexicaansche vulkaan Colima is voortdurend aan 't werken. De rookzuilen zijn een Engelsche mijl hoog en de asch- regen heeft een omtrek van tien mjjlen. Lava stroomen worden uitgeworpen en de aarde beeft. De Londensche Standard verneemt uit New-York, dat de Amenkaansche financiers, waaronder de Standard Oei Co„ die in Mexico den vulcaan Pope catepetl aankoch ten, hiervoor 5 millioen doen betalen. Hun doel is zwavel te delven. Opvoedingsstelsel in Transvaal. Een ordonnantie vaststellende een zorg vuldig bewerkt opvoedingsstelsel voor de >kolonie" is gisteren te te Pretoria uitge - vaardigd. Het onderwijs in het Hollandsch mag niet meer vorderen dan vijf uur in de week, het godsdienstonderwijs daaronder begrepen. Cubaansche financiën. De president van Cuba onderteekende gisteren een wet, betreffende een leening van 35 millioen dollar. De New-Yorksche financiers zullen met de uitgifte worden belast. Brand op Haiti. Een groote brand heeft eergister-avond bijna geheel Port de Paix op Haiti, in BINNENLAND. De Minister van Justitie heeft door tu -ohenkomst der procureurs-generaal bij de Gerechtshoven aan de notarissen in hun a^. tskring gevestigd een circulaire doen to Komen, waarin wordt medegedeeld dat de dimster besloten neefc dat voortaan geen omwerpen van akten van opriciting van na.. alooze vennootschappen of van akten houdende veranderingen in haar voorwaar de u of verlenging van haar duur, als vau-aar voor de Kon. bewilliging zullen worden beschouwd, welke blijaens hun reuactio bepalingen missen, welke in de akte zeive zullen voorkomen. Uitzondering zal slechts worden gemaakt waar het betreft feiten welke bij de aan vrage der Kon. bewilliging den belangheb benden niet bekend kunnen zijn, zooais bv, de dag van het verlijden der akte en de dagteekeniug en bet nommer van het Kon. bestuit van bewilliging. Naar de Tel. verneemt, heeft het ontwerp tot wijziging der Hooger Onderwijswet den Raad van State verlaten. Het advies van dit college moet naar verluidt, bijzonder, omvangrijk en kritisch zijn. Ook wordt in hooger onderwijskringen verzekerd, dat het ontwerp de bijzondere aandacht geniet van H. M. de Koningin. Toen bet in den Raad van State in behandeling was, woonde H, M, deze vergadering in persoon bij. De lichting 1903. De bepaling dat de letelingen der lichting 1903, die in Maart zullen worden ingedeeld bij de onbereden korpsen, dadelyk na hun inlijving tot nadere oproeping met verlof zullen vertrekken, is voor hen, die hunne woonplaats hebban of hun be drijf uitoefenen in het buitenland, niet zonder bezwaar. In de eerste plaats moe ten zjj de reiskosten betalen naar de plaats van aflevering voor zooveel die reis ge schiedt buitenslands en daarna zou bun nog tweemaal hetzelfde ten deel vallen, indien zij dadeijjk na hun inlijving met verlof werden gezonden. Dit betreft jniet alleen de (otelingen, die als hebbende hun woonplaats in België of in Duitschiand, voor de militie zjj a NIEUWE SCHIEDA UW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5