Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Donderdag 5 Maart 1903. So. 7542. Eenspook voor Bruidegom. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsI f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap (Staatsolad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein van E. H. VAN ACQUOY, Wed. C. BRONS, voor net pand Heerenpad no. 15. Schiedam, 4 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, WIJ TEM A. FEESTNUMMER. Exemplaren van liet feestnummer zijn nog a 10 ets. te verkrijgen aan ons bureau en bij de R. K. boekhandelaars. Franco per post wordt dit feestnummer verzonden na ontvangst van 15 cents in postwissel of in postzegels. ALGEMEEN OVERZICHT. 4 Maart 19U3. Het Pauselijk jubilé. De grootscue plecnugheid ter viering van het 25-jarig pausscnap van Z. H. Paus Leo Xlil bracht gisteren eene ontzettende menigte in de rijk getooide St. Pieters kerk reeds vroeg bijeen. Ondanks den regen was de menigte zoo talrijk, dat de poorten van de St. Pieter reeds om halt elt moesten gesloten worden. De Paus deed zijn intrede in de basiliek onder geestdriftvolle toejuichingen. Vanai de sedia gestatoria, waarop Hij werd bin nengedragen, zegende Z. H. de menigte. De stoet ging door het middenschip. Feuilleton. Naar het Engelsch van Washington Irving. 4) Met stervende stem bezwoer hy zijn vriend, onverwijld naar het kasteel van Lanashut te vertrekken en verklaring te doen van de noodlottige oorzaak, waarom hij zijn woord jegens zijn bruid njet gehou den nad. Ofschoon hy met de vurigste aher minnaars was, was hy een van de "leest nauwgezette menschen, en hy scheen ®rnstig te verlangen, dat zijn boodschap spoedig en hoffelijk uitgevoerd werd. vTenzy du geaaan wordt", zeide hij, »zal ik rustig |D ">ijn graf slapen". Hy herhaalde deze Matste woorden met buitengewone plech- tlghoid. Een verzoek op een zoo indrukwek kend oogenbhk liet geen aarzeling toe. tarkeniaust trachtte nem te kalmeeren, eiootde zijn wenscü getrouw ten uitvoer te brengen en gat hem de hand als plechtig Kardinaal Langenieux, aartsbisschop van Reims, droeg een plechtige Hoogmis op, die ook. door de gezanten der verschillende mogendheden werd bijgewoond de diplo matenloge was geheel bezet. Nadat de H. Mis ten half een was geëindigd, hief de Hooge Jubilaris het Te Deum aan en gaf wederom den zegen. Daarna keerde Hy om kwart over eenen naar zijn vertrekken terug, door geestdrift- voile toejuichingen uitgeleid. De Paus zag er goed uithij s t o n d op de sedia. Bij zijn intrede en zijn vertrek toonde Z. H. zich zeer vergenoegd en opge togen over de indrukwekkende manifes tatie. Hiermede zijn dus alle geruchten over een minder goeden gezondheidstoestand van Z. H. den Paus geheel den bodem ingeslagen. Uit de Hongaarsche Kamer. In antwoord aan Csavoisky van de Kos- suth-partij, bevestigde de minister president Szell gisteren de vorige verklaringen in zake de reis van Lamsdorf. De politieke beginselen van Oostenrijk- Hongarije streven er naar, den toestand te handhaven, welke is ontstaan door de inter nationale conventiën, en du wel door de onafhankelijkheid der Balkanstaten te ver zekeren. Oostenryk-Hongarije zal beletten, dat eemge groote mogendheid een overwegen den invloed uitoefent ten nadeele van eenen of anderen Staat. Het doel van Lamsdorlf's reis was om in grove trekken de nervormingen vast te stellen, die men aan Turkije zou voor stellen. Men week niet af van de bepalingen van de entente van 1897 twee groote mogend heden zijn gekant tegen pogingen welke ei op zyn aangelegd den stanu van zaken door geweid te veranderen. Als ondanks waar onderpand. De stervenUe man drukte die dankbaar, geraakte evenwel spoeuig huiten bewustzijn, ylue over zyn bruid, zijn ver plichtingen, zijn gegeven woord; beval zyn paard voor te brengen, opdat hy naar het kasteel van Lanusnut zou kunnen rijden en gat den geest, in ue meening, dal ny in den zadel sprong. Starkenlaust wydde een zucht en een krygsmanstraan aan den ontydigen dood vau zyn makker en overwoog uan de onaan gename boouscnap, uie hy op zich genomen nad. Het hart zakte hem in de schoenen en het hoofd geraakte in de warny moest toch zien zeiven als een ongenoodigde gast te midden van vijandelijke heden begeven, en nun feestvreugde vernietigen met tydin- ren noodlottig voor hun verwacatiugen. Toch was er wei eemge nieuwsgierigheid op uen bodem van zyn nart, omuezewyd- beroemde scnoonneid van Katzeneilenbogen, Uie zoo zorgvuldig buiten ue werelu gesloten weru, te zien, want hy was een Hartstoch telijk bewonueraar van ue scnoone sekse, en ny had iets zonderlings en ondernemends m zyn karakter, dat nem op vreemde avonturen verzot maakte. Vóór zyn vertrek maakte hy met de schuwingen de volkeren van bet Balkan- schiereiland zich lieten verleiden in opstand te komen, zou niemand, ook niet Rusland, Turkije beletten den opstand door energieke maatregelen te onderdrukken. (Goedkeu ringen). Szeil gelooft aan de belangen van den Europeeschen vrede van dienst geweest te zijn. Geen enkel gevaar bedreigt de integriteit van Turkije. De Kamer nam acte van minister's antwoord. De Macedonische kwestie. De ministerraad te Constantinopel heeft den Sultan een proces-verbaal overhandigd, waarin goedkeuring wordt gehecht aan het organieke reglement van de commissie van hervormingen ter uitvoering van het Oos- tenrijksch —Russisch program. Te Ipeh in het wilajet Kossowo is het tot een bloedig gevecht gekomen tusschen Turksche soldaten en Albaneezen, die op last der regeering ontwapend moesten worden, maar zich daartegen verzetten. De Marokkaansche kwestie. De laatste tijdingen uit Fez te Madrid ontvangen, vermelden, dat de pretendent zyn kwartier heeft opgeslagen in de ontoe gankelijke Senharha bergen. De Moorsche legermacht is aan alle zijden door de troepen van den Sultan omringd op een afstand van drie marsch- uren van Teza. DeParijsche Temps verneemt uit Weenen De oproerige beweging onder de Bulgaren wint veld in Thracië. De comités daar zenden wapens, schietvoorraad en ook aynamiet, om de spoorlynen te vermelen in geval het tot een oorlog of opstand komt. De wall te Adnanopei heeft de troepen versterkt. eerwaarde monniken van net kiosster alle scüikkmgen, die noodig waren voor den plecntigen lijkdienst voor zyn vriend, uie Degraven moest worden in de katnedraal van Wurtzourg by eeuige van zyn uoor- iuchtige Dloed ver wanten, en het treurende gevolg van oen graat Deiastto zien met diens overblijfselen. Hei is nu hoog tijd, dat wij terugkeeren naar onze tamilie van Katzeneiienoogen, die ongerust over nun gast en nog meer over Oun middagmaal weruen, en naar onzen waaruigen Kiemen baron, dien wij boven op den wacnttoren heoben laten staan. De nacüt viel in, maar van den gast nog geen spoor. De baron kwam in wanhoop van den toren naar beneuen. De feestmaal tijd, uie van uur tot uur verscnoven was, kon nu niet langer uitgesteiu worden. Het vieescn was reeds al te gaar, de kok in vertwyteling en net geneeie huisgezin zag er uit ais een garnizoen, dat hougersnoou geieuen nad. Scooorvoetend gat ue baron eindelijk order, uat het feest beginnen zou zonuer de tegenwoordigtieiu van den gast. Anen waren aan talel gezeten en juist op het punt van te beginnen, toen het geiuiu van oen noorn van buiten de poort de Opstand in Venezuela. Van het Venezolaansch revolutionair co rn* ié, dat te Trinidad zijn hoofdzetel heeft, zijn te New York berichten ontvangen be vestigend de inname van ue stad Carupano door de opstandelingen na een gevecht van 12 uur. Het ontkent dat de insurgenten daarna zich aan plundering hebben schuldig gemaakt. Qet comité verklaart dat.generaal Rolando aan het hoofd staat van 5000 man voorzien van 8000 patronen, en dat zijne voorhoede onlangs is slaags geweest met de troepen van president Castro nabij Civra (in het Westen). Generaal Riera en de overige aanvoer ders beschikken over een gelijk aantal manscnappen en amumtie. Daarbij is in de tweede helft van Januari een belangrijke uoeveelheid krijgsmaiertaal uit Antwerpen verzonden, welke zending dezer dagen ter bestemder plaatse is aan gekomen en aan de revolutionaire strijd- macuieu uitgereikt, uio mans over 5 mii- lioen patronen beschikken. Sinds de opheffing vanaue blokkade hebben de nationolisten, uie ten tijde der blokkade, uit vrees van een inval der vreemde mogend heden, zich onzijdig meiden, zien oy ue insurgenten gevoegd, nadat zij eerst nauden geprotesteerd tegen de gedwongen leeningen van president Castro en tegen de nieuwe invoerrechten van 30 pc. Zij neooen ver klaard, dat de toestand nog siecuter is uan gedurende de blokkade,. De negerkwestie in Amerika. De Amenkaanscne pers beoordeelt Roose velt's bnet aan den redacteur der Atlanta Contitution over zijn politiek tegenover de negers op uueenioopende wijze. Volgens de New York Herald zouden de republi- kemsche leiders deswegeu zelfs een ande ren candidaat voor net presidentscnapHanna, Spooner of Fairbanks wdien stellen. nauenng van een vreemdeling aankondigde. Een tweeue hoorugescnat werd door de ouüe binnenplaatsen van het kasteel terug gekaatst en werd door den wacnter op ue muren beantwoord. De baron naastte zien, zyn toekomstigen scnoonzoon te ontvangen. ue valbrug was neergelaten en de vreemdeling oevoud zien voor de poort. Hei was een groote, tfinke ruiter, gezeten op een zwart paard. Ziju gelaat was Oleek, doen hij had stralenue romantische oogen en iets deftig zwaarmoedigs over zich. De baron was er een beetje over geraakt, dat hy zoo eenvoudig alleen kwam. Hy voelde ziet. voor een oogen blik in zij a waardigheid ges rankt en ny was geneigd het te be schouwen als een gebrek aan benoorlyke ach ng voor de belangrijke gelegenneid en de siangryke famine, waarmee nij verbon uen zou women. Hy steiua eenier z.ua-zeiven te. den met ue geaacme, uat net jeuguig oiu iuid moest ge veest zya, uat usu nduer er me geleid nau, zyu ge vuig vooruit te rij. i. iet spijt mij teide de vreemaeuug, dat »ik rno outyuig oy u Kon iu».iieu (Wordt vervolgd^ NIEUWE SOUIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1