Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Vrijdag 6 Maart 1903. lNo. 7543. Sen spook voor Bruidegom. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS V A If DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. «v OEEICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Heven kennis aan de ingezetenen dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan Lambert Melchers en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting eener inrichting tot net vervaardigen en her stellen van automobielen en aanverwante artikelen, in het. pana slaande aan de Korte Haven uo. 25, kadaster sectie C no. 329, en plaatsing daarin vaa een gasmotor van 6 paardenkracht 2o. aan W. L. W. Stevens en zijne recmverkrijgenden tot uitbreiding zijner machine-smederij aan de Noordvest no. 77, kadaster sectie A no. 518, met een gasmotor van 3£ paardenkracht 3o. aan August Meeuws Smits te Breda en zijne reent verkrygendeu tol oprichting van een kettingfabriek in de panden staande alhier aan de Willemskade nrs. 23 en 25, kadaster sectie L. nrs. 597, 598 en 596 en plaatsing daarin van een stoom werktuig van 40 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 47 M2. Schiedam, den 5den Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. ALGEMEEN OVERZICHT. 5 Maart 1903. Het Pauselijk jubilé. Oe nadere berichten, die de korte tele grafische mededeelingen aanvullen, doen zien, dat de plechtigheid in St. Pieter op ben kroningsdag inderdaad grootsch en indrukwekkend geweest is. Zij stemmen feuilleton. Naar het Engelsch van Washington Irving. 5) Hier onderbrak hem de baron met een Wereld van complimenten en begroetingen, Want, om de waarheid te zeggen, was hij 'r°tsch op zijn hoffelijkheid en welsprekend heid. Eens oi tweemaal trachtte de vreem deling dien woordenstroom te stuiten, doch «vergeefs; dus boog hij net hoofd en liet «m voortvloeien. Toen de baron een °genbhk ophield, hadden zij het binnenhof het kasteei oereikt en de vreemdeling on!i W00r fiaan sPr8k8ni t0ön hij opnieuw derbroken werd door de verschijning van b.t, vr°uwelijk gedeelte der familie, dat .de beesde «n blozende bruid voortleidde. ion! °°genbllk zaS bfi bp haar neer, als ziin d' dl° verruKt 1SI bet scheen, alsof zii-h 2181 Ult bi® blik straalde en niet at kon wenden van die liefelijke ma' Eau der tantos fluisterde haar iets bet oor, zij deed een poging, om te buitendien allen daarin overeen, dat de H. Vader op zijn jubeldag de duizenden en duizenden, die biimen de muren der basiliek waren samengestroomd, verbaasd heeft door zijn buitengewone levenskracht en zichtbare opgewektheid van geest en dat hij de ver moeienissen der verschillende ceremoniën goed doorstaan heeft. Ondanks den regen, die sinds Maandag viel en die Dinsdag ochtend zoo hevig neerstroomde, dat de troepen, welke op het St. Pietersplein ter handhaving der orde geschaard stonden, tot tweemaal toe moesten worden afgelost, was de aandrang der menigte geweldig. Men schat het getal toegangskaarten die werden afgegeven, op meer dan 60.000. Te half eif werden de deuren der basiliek gesloten. Deze bood m haren rijken feesttooi, waarbij ontelbare lampen tot in den hemeinoogen wereld be roemden koepel een zacht licht verspreidden, een schitterenden aanblik. Het was ruim kwart over elf toen bet gescnal van zilveren bazuinen de komst des jubileerenden opperpriesters aankondigde. Een gejuich van ontzaglijke geestdrift steeg op uit de menigte. Niet gezeten, doch staande op de Sedia gestatoria, bekleed met de piuviale van goud orocaat, de nieuwe tiaar het pas aangeboden jubuégeschenk op het hoofd, omringd door geheel het pauselijk hot, een 50-tal kardinalen en on geveer 300 bisscnoppen, zegende de H. Vader met breed gebaar en een glimlach van voldoening op net gelaat, de menigte ter rechter- en ter hnkerzyoe, terwijl hij door het middenschip tusscnen oe en haie geschaarde Paiatijnsche wacht naar den troon werd gedragen. Eindelijk ziet men oe sedia dalen onder het baldakijn. Kardinaal JLangemeux, aarts bisschop van Reims, als oudste der aanwe zige kardinaal-priesters, droeg de H. Mis op, terwijl de öixujnsche napel uemissaPapa spreken, net vochtig blauw oog werd senuenter opgeslagen, net wierp een viucn- tigen blik tot onderzoek op den vreemdeling en was dan weer naar den grond gericht. De woorden stierven weg, maar er speelde een zoeten ghmiach om naar lippen en deze met het zacnte builtje in de waog oewees, dat die blik haar met onvoldaan geiateu had. Het was oumogeiyk, dat een meisje op den beminneiyken leeityd van acnttien jaar en die voor nefde en nuweujk zoozeer voorbeschikt was, met zoo'n nupscnen ridder met ingenomen zou zijn. Het late uur, waarop de gast aaugekomen was, liet geen tyd voor praten over, tie baron beslistte, uat alle besprekingen tot den morgen zouden verschoren worden en ging voor naar het onaangeroerde feest maal. Het werd in de groote zaal van het kasteel opgediend. Aau de wanden hingen de norsch uitziende portretten van de heiden uit net huis van ivaizeneilenbogen en de trofeëen, die zy in uet veld of op de jaent benaald hadden. Stukken van narnassen, versplinterde tournooiiansen en vaandels aau flarden hingen tusscnen hetgeen oe stryd in de wouden opgeleverd nadde kaken van den wolf en de slagtanden van net everzwyu grynsden verscnribkeiyk tusscheu Marcellis met het Sanctus en de missa brevis van Palestrina uitvoerde. In de tri bunes voor de vorsten namen verschillende vorstelijke katholieke en niet-katholieke personen, o.a. de kroonprinses van Zweden groothertogin Pauline van Saksen, de groothertogin van Mecklenburg Strelitz, de prins van Lichtenstein, prins Max van Baden, gravin Tram en de hertogin vanParma;ook de diplomatenloge was dicht bezet. Het geheel bood met al die verscheidenheid van kerkelijke gewaden en rijke costuums o.a. derMalthezer ridders en vao het Romeinsche patneaat een heerlijk schouwspel. Om half een was de H. Mis geëindigd. Toen hief de Paus met nog krachtige welluidende stem het Te Deum aan, waarvan de gregonaansche strofen weldra met donderenden jubel uit duizenden kelen rolden langs de bogen der ontzaglijke basiliek, terwyl de klokken van St. Pieter en van al de kerken van Rome haar feestgalmen deden hooren. Daarna wordt de Paus op een sedia voor het altaar gedragen. Dan komt een ge weldig oogeublik zwijgend zinkt alles op de knieën, terwijl de Paus de onafzienbare menigte zijn zegen schenkt. Maar nauwe- Ujk is dit moment voorbij of als een donder rollen eindelooze geestdriftige evviva's door de kerk, terwijl de Paus steeds zegenend zich terugtrekt. Het Berliner Tageblatt beschrijft de binnenkomst des Pausen in St. Pieter aldus «Terwijl de Paus in het geweldig gouaen triregnum en de met de goudbestikte wit zijden pluviaie in den Dom wordt gedragen, breekt de meest nabijstaande menigte in een bruiscbenden jubel los, die zich als de golven eener branding aoor de geheete ruimte voortplant. Als geëlectnseerd door dien jubel, plotseling als met nieuwe kracht hezieit, ryst de gryze Paus op en deelt naar aiie kanten zijn pauselijken zegen uit. Zij n kruisbogen en strydbijien en een paar groote tabken uit bet gewei van een nert waren opgenangen vlaa boven het hootu van aen jeugdigen bruidegom. De nuuer scnouk siecnts weinig aandacht aan het gezelschap of aan net onderhoud. Hij proeiae nauwehjbs van het maat, uocn scheen in hewondenng voor zyn bruid verzonken te zyn. Hy sprak op zoo'n zachten toon met naar, dat memand anders net hooren kon, want de taal der heide is nooit luid, maar waar zou een vrouw te vinuen zyn zoo nardnoorend, dat zy de zachtste fluistering van den minnaar met verstaan zou 1 Rr was teederheid vermengd met ernst m zijn manieren, wat een verwonder lijke uitwerking op de jonge dame scneen te hebben. Zij werd beurtelings bleek en rood, als zy met diepe aaudacht naar hem luisterde. Nu en dan gat zij blozend ant- woora en, ais zyn oog van naar afgewend was, wierp zy een steeiscüeu blik op zyn romantiscn vooi komen en staakte een zucnt van teeuer geluk. Het was duideiyk, dat het jonge paar volkomen op eikauder ver- liefu was. Ue tantes, die in do geneimen van het hart zeer ervaren waren, verklaarden, hai zy eikauuer op net eerste gezicnt het- gekregen haauen. He» feest ging vrooiyk of ten minste gelaat schijnt door een hemelscben glans overtogen, zijn oogen stralenalleen de waskleur van het gelaat wijst op de door stane ziekte Hoe meer de stoet des Pausen het hoogaltaar nadert, hoe wilder de toe juichingen worden. De dames zwaaien haar zakdoeken, de mannen hun hoeden, andere klappen in de handen en uit duizenden kelen gamlt de kreetEvviva il papa met nu on dan er tusscheu door Evviva il papa re (leve de Paus Koning). Terwijl de plechtigbeid in St. Pieter plaats had, werden alie klokken geluid. Maar meer dan de jubelklanken dier hon derden klokken maakte indruk op de me nigte de krachtige stem, waarmede de Paus eerst van den troon, toen van het hoogaltaar den zegen gaf. 's Pausen laaie naiuur deed een wonder op zijn hoogen feestdag, den noogsten wel van zyn gan- sche leven." Het zeer ongunstige weer deed aan de illuminatie der kerken en gestichten van de paiazzi der katnoiieke ainstocratie en tai vau woningen in ueu omtrek van het Vaticaan eenige aibreuk. Reuter seinde gisteren uit Rome De Paus maakt net goed, uiaar zyn dokter heeft nem toch volstrekte rast voorgeschreven. Daarom zal hy tot aan staande week memaud ontvangen. De Ongevallenwet in België. De katnoiieke meerderneid uit ue Kamer heeft zich gisteren in een partij-vergade ring ook bezig gehouden met de Ongeval lenwet, maar men scnynt daarin, nog met tot overeenstemming te zijn gekomen over de verplicnte verzekering. Een mimsieneele crisis zal echter vermeden worden. De Congregaties in Frankrijk. De radicaai-sociaiisiische Kamergroep hield gisteren-middag eene vergadering. luidruchtig zyn gang, want de gasten waren allen met aien goeden eetlust gezegend, die gewoonlijk het gevolg van nente beurzen en berglucht is. ue baron vertelde zyn beste en langste geschiedenissen en conit nad hy ze zoo wei of met zoo groote uitwerking verhaald. Als er iets verwonderlijks in was, waren zijn toenoorders een en ai verbazing, en was er iets grappigs, dan iaenten zy zonder mankeeren op ue rechte plaats. Weuswaar was de baron, geiyk de meeste groote mannen, te waardig, om iets anders dan saaie grappen te vertellen ze werden aityd bekracntigd door een voi glas uitmun- deuden Hocunouuer, en zelfs is een saaie grap aan iemands eigen tafel met goeden ouaen wijn opgediend, onweerstaanbaar. Veel aardigs werd er door de anderen nog gezegd, dat echter niet waara is, herhaald te worden, behalve bij dergelyke gelegen; heden menige aardige woordjes werden er in ae ooreu uer dames gefluisterd, die naar byna deden sameukrimpeu van oedwongen lactien en een lieu of twee werd er uitge bruld door een armen, uocn uooujKen neef van den baron, wat ue ougenuwuo tantes haar waaiers voor 't geiaat ueeu nouden, (Wordt vervolgdl, NIEUWE SCHIEDA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1