Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zaterdag 7 Maart 1903. No. 7544. Een spook voor Bruidegom. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PB IJS YAH DIT BLADl Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsI ƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. FEESTNUMMER. Exemplaren van het feestnummer zijn nog1 a 10 cents te verkrijgen aan ons bureau en bij de R. K. boekhandelaars. Franco per post wordt dit feestnummer verzonden na ontvangst van 15 cents in postwissel of in postzegels. ALGEMEEN OVERZICHT. 6 Maart 1903. Uit het Engelsch Lagerhuis. De minister president Ëaifour deelde gis teren in het Lagerhuis mede, dat de re- geenng had besloten St. Margarets Hope, aan den Noordkant van de Firth ot Forth, tot een maritieme basis en oorlogsbaven te maken. Baltour voegde aan zijne mededeeling over bet besluit der regeering nog toe, dat in 1900 eene commissie was benoemd om de geheele kwestie van ligplaatsen voor oorlogsschepen te bestudeeren en het besluit der regeering in overeenstemming was met de aanbevelingen dier commissie. De omstandigheid, dat er onderhandelingen werden gevoerd voor het krijgen van land te St. Margarets Hope, had de regeering belet het Huis eerder van de zaak in kennis te stellen. Na eenig debat heett het Lagerhuis een motie van Baltour aangenomen, waarin Wordt verklaard, dat de toenemende be hoeften van het rijk de instelling eischen van een permanente commissie voor de verdediging des rijks. Baltour legde uit, dat de vroegere commissie voor de lands verdediging bloot een commissie uit het ministerie was. Maar de nieuwe commissie zou bestaan uit zekere leden van het Kabi net met den eersten Lord der Admiraliteit, den opperbevelhebber van het leger en de hoofden van den inlichtingendienst van leger en vloot. De taak der commissie zou zijn om op Feuilleton. Na ar het Engelsch van Washington Irving. 6) Te midden van al dat rumoer bewaarde de vreemde gast een allerzonderlingste en ongewone ernst. Naarmate de avond vor derde, nam zijn gelaat een diepere uitdruk- 'ng van neerslachtigheid aan, en, vreemd a's het schijnen mag, schenen zelts de aardigneden van den baron hem des te oteer zwaarmoedig te maken. Soms zat hij Bedachten verzonken en soms zwierf zijn huk onrustig in 't rond, wat verried, dat nij 'et op zijn gemak was. Zjjn gesprekken ot de bruid werden hoe langer hoe geheimzinniger en ernstiger. Donkere wol- en verspreidden zich over haar helder °orhootd en sidderingen doorliepen haar 'eedere gestalte. - *''es ^on aandacht van het gezel schap niet ontsnappen. Hun vroolijkheid de strategische behoeften van het rijk in zijn geheel toe te zien, zoo getuigde Bal four aan het eind van zijne mededeeling, die onder de tegenwoordige omstandigheden wel eenig opzien zal hebben gewekt. Uit den Duitschen Rijksdag. In den Rijksdag is gisteren de houding van minister Budde ten aanzien van bet spoorwegpersoneel op nieuw ter sprake gekomen. De sociaal-democraat Bernstein viel der. minister heftig aan, hem verwijtende, dat hij het vereenigingsrecht der werklieden aantastteimmers, volgens den spreker, was dat recht van geen waarde, indien het recht op werkstaking bestreden werd. Het spreekt van zelt, antwoordde Budde, dat de werklieden het recht hebben, naar verbetering van hun positie te streven, en zich daartoe aaneen te sluiten. Maar zulke organisaties mogen niet zoover gaan, dat zij zich het recht aanmatigen, onder zekere omstandigheden het verkeer tot stilstand te brengen. Tegen zulke vereenigingen zal de minister optreden, met uil overwegingen van partijpolitiek want deze heeft met de heeie kwestie mets te maken maar alleen omdat het bedrijf ongestoord moet blijven. Aan partijpolitiek deed de minister niet. Hij had zijn leven lang nog nooit een stem uitgebracht voor den Rijksdag of den Landdag. In het algemeen genomen waren zijn werklieden tevreden, en de minister hoopte, dat zij 't zouden blijven. Bernstein en Stoile hielden echter vol, dat de minister de grondwettelijke rechten van het personeel aantast, (ianip verklaarde daarentegen, geheel met den minister in te stemmen. De spoorwegbegrooting is goedgekeurd. Hongaarsche militaire wetten. In het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden is gisteren een groote provinciale deputatie verschenen om tegenover den verdween door de onverklaaroare somberheid van den bruidegom, die aanstekelijk werkte men fluisterde en wierp elkander blikken toe, die vergezeld gingen van schouderophalen en bedenkeiyk hoofdschudden. Het zingen en het lachen werden hoe langer hoe zeld zamer, het gesprek hokte, tot men ten laatste wilde vertelsels en oovennatuurlijke legenden ging verhalen. De eene ijselijke geschiedenis tokte een andere nog ijseujker uit, en de baron veroorzaakte aau eeuige der dames byna zenuwtoevallen met het verhaal van den spookndder, die de schoone Leonora wegvoerde, een vreeselijke geschiedenis, welke sinds dien tijd in pracntige verzen overgebracht is, en door geheel de wereld gelezen en geloofd wordt. Met diepe aandacht luisterde de bruide gom naar die vertelling. Hy hield zijn oogen vast op den baron gevestigd en als de gescuiedems tot een einde kwam, begon hij langzaam van zijn zetel op te rijzen, werd grooter en grooter, tot nij in 't oog van den verrukten baron, hjjua de lengte van een reus bekwam. Op tiet oogen blik, dat het verhaal geëindigd was, loosde hy een diepen zucht en nam plecntig atscheiu van het gezelschap, Men was een eo al voorzitter, graaf Apponyi, hare afkeuring over de militaire wetten uit te spreken. Zondag zal een fakkeloptocht en volksde monstratie tegen de wetsontwerpen te Boe dapest gehouden worden, nopdat de keizer koning zelf zal kunnen oordeelen over den toestand." De oppositie zet hare dwars drijverij voort. De Macedonische kwestie. Volgens de berichten, die te Weenen gisteren in de bladen werden gepubliceerd, gaan de Balkansiaten voort met zich tot den oorlog voor te bereiden. Het Macedonische comité te Sofia maakt melding van een treffen bij Wladimoro tusschen een bende opstandelingen onder Saralof en Turksche troepen. De opstan delingen kregen tien dooden en gewonden de Turksche verliezen heeten zwaarder. Saralof slaagde er in naar de bergen terug te trekken. Da Sultan heeft keizer Wilhelm per telegraaf bedankt voor zijn vriendelijke raadgevingen tijdens de Macedonische crisis. De Daily Express vertelt, dat de bekende professer Michahofsky eenige dagen te Londen is geweest om een vreemdelingen legioen ten behoeve van den opstand in Macedonië te vormen. Hij zou een hon derdtal Engelschen overgehaald hebben. De Marokkaansche kwestie. De nadere berichten uit Marokko doen zien, dat wij wel reden hadden aan de overwinning,Uie door des Sultans troepen zou zijn behaald, te twijfelen. Uit Tanger worut toch aan de Times gemeld, dat allen otficieele berichten uit Fez omtrent overwinningen der regeerings- troepen ten spijt, deze toch zonder eenigen twijtel een zwaren nederlaag hebben ge leden. 27 Febr. is het kamp, dat door de voorhoede van de Moorsche hoofdmacht ter sterkte van 1600 man was opgeslagen, door de opstandelingen bestormd en ingenomen. verbazing. De baron stond als van 't weer geslagen. »Watl het kasteel te middernacht ver iaten, waarom Alles was voor zijn ontvangst gereed, een kamer was in orde voor hem, als hy wenscute, zich terug te trekken." De vreemdeling schudde treurig en geheim zinnig het hootdsik moet my vannacnt in een andere kamer neerleggen I" Er was iets in dit antwoord en in den toon, waarop het geuit werd, dat den baron verontrustteniettemin herstelde hij zich en herhaalde zijn gastvrije beden. De vreemdeling schudde bij ieder aanbod zwijgend, doch vastbesloten het hootd, en het gezelschap vaarwel wuivende, stapte by statig de zaai uit. De tantes stonden versteena, de bruid liet baar noofd hangen en een traan welde in haar oogen op. De baron volgde den vreemdeling naar den grooten voornot van het kasteel, waar het zwarte ros op den grond stond te trappelen en van ongeduld te snuiven. Ais zij het portaal bereikt hadden, welks diepe galerij door een lamp wat veriicnt werd, meid de vreemdeling sta en ncntte zich tut den baron met een holle stem, De regeeringstroepen vluchtten in de grootste wanorde met achterlating van alles. Verder verneemt de Times uit zeer goede bron te Madrid, dat de sultan van Marocco er in geslaagd is eene leening met Spaansche bankiers te sluiten, waarvan de eerste storting reeds heeft plaats gehad. Het Amerikaansch Congres. Het Congres is uiteengegaan, na de marine begrooting aangenomen te hebben. Toegestaan is een bedrag van $81.877.000, waarin de gelden voor den bouw van vijf nieuwe slagschepen begrepen zijn. Uit Rome. Dr. Lapponi spreekt het gerucht van eene ziekte des Pausen tegen. De Paus is geheel hersteld van zijne verkoudheid en maakt het zeer goed. 's Pausen lijfarts is zeer tevreden over de wijze, waarop de hoogbejaarde patient de vermoeienissen van Dmsaag en de vorige dagen verdragen neeft. Na de vermoeiende plechtigheid nam de Paus een weinig voedsel en ging toen in bed rusten. Ondanks net regenachtige weaer zag Rome er Dinsdag toen teesteiijk uit. Alle kerken, geestelijke inrichtingen, veie paleizen en particuliere huizen illumineerden, terwyl overal in de stad Bengaalsch vuur werd ontstoken Kardinaal Rampoila gaf ter eere van den feestdag een gala-diner aan het oy net Vaucaan geaccrediteerde corps diplomatique en de prelaten van het Vaucaau, Prins Cuionna hield een receptie voor een groot deel van den Romeiuscnen adei en aan zienlijke juoileumsgasten uit den vieernue. ue Messagero zegt, dat de verkoudneid van den Paus in een uchte katarrhe is overgegaan en dat hy er dysenterie by heeft gekregen. Er is nog geen reden tot ongerustheid; de Paus heeft voor alles rust noodig.. die in 't gewelt nog grafachtiger klonk. »Nu wy alleen zijn", zeide hy, »wil ïku ae reden van myu neengaau mededeeien. Ik neb een plechtige, een onatwysbare verb.ntenis Wei", zei de baron, «kunt gij dan geen anaer in uw plaats zenden Dueen plaatsvervanger is mogeiykik most net in persoon bijwonen; ik moet weg naar de kathedraal van Wurtz- zeide de baron, moed vattende, »niet voor morgenmorgen zult gij uw kruid daar neen orengen". »Neent neen!" hernam de vreemdeling, met tienvoudige plechtigheid, smijn verbin tenis is met geen bruid de wormende wormen verwaenten me! Ik ben een dood man ik ben door roovers vermoord —3 mijn licnaam ligt te Wurtzourg te middernacht moet ik oegraveu worden het graf wacut mij ik moet oiyu woord houden I" iiij sprong op zijn zwart strydros, stoot •ver de opnaaiorug eu net homgotrappel Van zijn paard ging m uat Üu.«.en van deu nachtwind verluien. (Wordt, vervolgd}, NIEUWE SCHIED buig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1