Laatste Berichten. Handelsberichten. vervreemding, klassentweedracht en klassen haat aankweeken en uit dien hoofde voor de openbare rechtsorde niet bevordelijk, maar in ruime mate schadelijk zijn. Te Amsterdam is gisteren op alle diamant slijperijen een manifest verspreid van de besturen der verschillende christelijke vak- vereenigingen, waarin de diamantbewerkers worden aangespoord bij een eventueele werkstaking te blijven doorwerken. Men meldt uit Hilversum. Het voorstel van een arbitrage commissie, door de ontslagen koetsiers gedaan, is door de patroons-stalhouders verworpen. Er gaan geruchten van oprichting eener coöperatieve stalhouderij. Drie der ontslagen koetsiers hebben reeds gezamenlijk een stalhouderij, aanvankelijk op bescheiden schaal, geopend. De N. Arnh. Ct. dringt aan op het richten van een verzoekschrift aan de regeering tot intrekking der strafrechts novelle. Naar ons ter oore kwam, is reeds een comité in wording met plaatselijke sub comités om in dien geest een adres tot Kabinet en Kamer te richten. Gister-middag 2 uur werden alle toegan gen tot het station te Venlo en onderhoorige gebouwen afgezet door militairen, zoodat niemand dan het reizend publiek toegang tot het station kan krijgen. Van staking evenwel geen spoor, alles gaat geregeld zijn gang. Alleen heerscht er in de stad eenigszins beweging door die bewaking. Volgens een bericht uit Brussel, zouden de Nederlandsche Spoorweg-maatschappijen, met het oog op eene algemeene werk staking, een groot aantal automobielen hebben gehuurd, om den postdienst waar te nemen. Bij elke automobiel moet een chauffeur zijn, terwijl men de verplichting zou heb ben op zich genomen naast den chauffeur een soldaat te doen plaats nemen, om gene in geval van een aanval van de zyde der stakers, te beschermen. Sedert eergisteren staat te Bergen-op- Zoom een trein gereed met 11 wagons en een munitiewagen, in staat om 500 man troepen dadelijk te vervoeren. Deze troepen zijn bestemd om, zoo noodig, de lijn Rozenüaal Dorarecnt te bezetten. Te Vhssingen is Woensdag-avond opge richt een vereemging van R. K. Spoor- en Trampersoneel, welke zich zal aansluiten bij het R. K. Secretariaat, gevestigd te Tilburg. Te 's-Gravenhage is een rumoerige ver gadering genouden van straatventers met het doei te protesteeren tegen het te strenge optreden der politie tegen verkoop aldaar op Zondag. De neer Van der Zwaag, die er zou sprehen, had kennis gegeven verhmdera te zijn. Toen sprak de persoon, die de zaai had gehuurd, Kloosterman, doch Hen vertrouwde hem met, omdat men genoopt had bet Kamerlid te hooren en Heende, dat deze niet beloofd had te komen. Ken resultaat werd met verkregen. Bij den Amsierdamschen gemeenteraad ■"as eergisteren ingekomen een adres van K Boomars en A. H. Kuch, bootwerkers, niet iot eenige vereemging behoorende, werkzaam geweest bij de firma Hudig Blokhuijzen, cargadoors aldaar, waarbij zij Heuedeelen, uat genoemde firma bij de 'aaiste werkstakingen genoodzaakt is ge worden hen en 13 andere werklieden te °ntslaan, en de medewerking van den Raad 'Hoepen, om er bij de firma op aan te dringen, dat adressanten in hun werkkring Worden hersteld. Het adres is ter visie gelegd voor de Wen van den Raad. H' de Voas Medicorum van 25 Februari ricnt de Atnsierdamsche arts E. J. de ties, naar aanleiding van een door 7 S'neeskundigen geteekenden bedelbrief,, waarin voor de totaal zonder middelen achtergelaten kinderen van een overleden collega bijdragen worden gevraagd, tot de geneeskundigen in den lande een welspre kende opwekking om aan dien, hun stand vernederenden toestand, een einde temaken en evenals alle vakorganisaties tegenwoordig ook voor de geneeskundigen een krachtig fonds op te richten. Mejuffrouw N. Lettinga te Berlikum, de bekende houtsnijdster, kreeg onlangs uit den Haag de opdracht, een geheel in ge reedheid zijnd spinnewiel van oud Friesch model met alle bij behoorende zaken, zooals windblok, hespel (tweeërlei soort) enz. op te sporen en, versierd met het passende snijwerk, naar de dame, die de bestelling deed, op te zenden. Jongstleden Vrijdag vertrok het bestelde en reeds Dinsdag-avond had mej. L. een postwissel en een vriendelijk schrijven terug ontvangen, welke haar beide alle reden tot blijdschap en tevredenheid gaven. Uit den brief bleek toch de ingenomenheid der zMevrouw" voor wie het spinnewiel was bestemd geweest en die niemand anders was dan H. M. de Koningin-Moeder Er werd mej. Lettinga volle vrijheid gegeven, deze haar bereide verrassing te verteilen aan wie zij maar dacht dat er belang m stellen zou. Bij de viering van 't Pausfeest te Breda kondigde de feestredenaar, pater Hendrichs, S. J., in naam van mgr. den Bisschop van Breda, aan een aanstaanden Katholiekendag voor het diocees. J De Haagsche correspondent van het U. D. deelde mede, dat op eene vergade ring in Den Haag een arbeider, nadat hij een spreker herhaaldelijk had hooren zeg gen. »Toont je solidair", zacht aan een mijnheer, die naast hem zat, vroeg»Kunt u me ook zeggen, wie die meneer is »Wie? De spreker?" »Nee. Toontje Solidair. Uit de moppentrommel van de Amst. Cf. Het punt in kwestie. Een ambtenaar van de belastingen kwam in een woning, waar hij hoorde twisten, en vroeg bij het binnentreden, als naar ge woonte, wie het hoofd van het gezin was. Ga maar even zitten, mijnheer, zei de man, we zijn juist bezig om die kwestie uit te maken. Brand. Woensdag-ochtend circa half zes, brak te Heijthuizen een verschrikkelijke brand uit in de bierbrouwerij vau den heer Jacques Smeets. In een oogwenk stond de bierbrou werij, schuren, bergplaatsen en stallingen in lichte laaie. De vuurgloed was ontzettend. Aan redden viel niet meer te denken, doch met uiterste krachtsinspanning mocht het gelukken het aangrenzende woonhuis met verdere gebouwen voor brand te vrijwaren. Al het vee, zijnde 1 paard, 16 stuks hoornvee, 12 varkens enz., zijn met moeite kunnen gered worden. tfEMENttl) 2ÏIEUWS. De stiefdochter van den vervener H. H. L., die haren vader zoo zwaar verwondde met een bijl, en te Midwolde onder politietoezicht was gesteld, is nu geplaatst in bet krankzinnigengesticht te Zuidlaren. Zaterdag zijn in den Anna Jacobapolder (St. Philipsland) door den plotselingen op gekomen vloed ongeveer 80 schapen en 40 lammeren verdronken, die daar op de schorren liepen te grazen. De heer B., meesterknecht ter stoom cartonnagefabnek van de firma Mortelmans te 's-Gravenhage, die zich, zooals men zich zal herinneren, den lOen Februari j.l. door een revolverschot verwondde, in ver band met aantijgingen tegen hem gericht bij de werkstaking in die fabriek, is in het gemeente-ziekenhuis, waar hij nog steeds verpleegd werd, aan de gevolgen zijner verwonding overleden. Georganiseerd. Een onzer bekenden in het Oostelijk kwartier te 's-Gravenhage, zegt de Residentiebode, had, met het oog op eventueeie werkstaking, een tamelijken voorraad levensmiddelen opgedaan en in een weinig gebruikte serre geborgen. Gelijk bekend is, zijn in dat stadsgedeelte ontzag lijk veel muizen. De huisgenooten maakten dezer dagen de opmerking; dat men tegen woordig zoo weinig van die muizen merkt. Een bezoek aan de serre, waar de proviand- zaken en bammen lagen, leverde echter 't bewjjs, dat er alleen staking schijnt te zijn gekomen in de staking, maar nog met in de muizenwereld't scheen wel dat alle muizen van de Landvoogdenbuurt georganiseerd waren. Te Wij he waren eenige jongens, waar onder G. v. M. en zekere H. J. L., 16jaar oud, Maandag-middag omstreeks 4 uur met elkander aan 't stoeien. Daarbij schijnt M. zijn makker met zand te hebben gegooid, waardoor deze kwaad werd, en een dennenhout greep, waarmede hij, naar een stuk te hebben afgebroken, v. M. tegen het hoofd heeft geslagen. Deze is na eenigen tijd naar huis gegaan, voelde zich onwel en is, na zich met water verfrischt te hebben, naar bed gegaan. Spoedig daarna overleed bij. De dader is in arrest gesteld. Te Winschoten is het 8-jarig zoontje van den heer W. door een grooten trek- hand aangevallen en zoodanig gebeten en gehavend, dat zijn leven in gevaar is. Om het knaapje te bevrijden moest men het razende dier herhaaldelijk met een moker op zijn kop slaan en zóó afmaken. Tusschen de stations Horstel en Nodde (Pr.) viel dezer dagen een 7-jarig meisje uit den in voile vaart zijndeo sneltrein. De doodelijk beangste ouders stegen in Nodde uit, om hun kind te zoeken, maar wie beschrijft hunne vreugde, toen een baan wachter het dood gewaande kind ongedeerd in de armen der moeder tegemoet voerde Stockholm krijgt in haar voornaamste straten rijdende restauraties, tweewielige wagentjes met warme schotels, die op een tafeltje, aan het wagentje bevestigd, worden opgediend. De restauratierijders mogen geen sterkedrank en bier verkoopen. Een vorstel ij ke smokkelaar. De Russische vorst Urusoff, gewezen gezant van Rusland te Parijs, werd op zijn doorreis naar het vaderland aan het grens stadje Eydkühnen, op aanwijzing van een treinbeambte, teruggeroepen, toen hij het douanekantoor reeds verlaten had. Bij nader onderzoek bleek hij vijf pond zijde zorgvuldig onder de kleederen verstopt te hebben, die hij onbelast in Rusland wilde brengen. Nadat de vorst het vijfvoud van het inkomende recbt betaald had, kon hij zijn reis voortzetten. Uit Rome wordt gemeld, dat de bewoners van het dorp Ospedaletto aan het Como- meer, gelegen, van plan zijn hunne woningen te verlaten. Het schijnt dat het meer de grond onder het dorp heeft onder m ijnd. Een huis is reeds ingestort, terwij 1 in de kom der gemeente verzakkingen plaats hebben. Dinsdag-ochtend is te Londen Edwards, de moordenaar van een man, vrouw en kind opgehangen. Billington, de beul, ver trok 's avonds met den trein van Londen en viel in slaap. Een medereiziger greep hem toen aan en wierp hem uit den trein. De machinist van een volgenden trein zag een man aan den weg liggen en hield op. Billington was buiten kennis. Hij is naar een gasthuis gebracht. Met eenige kwetsuren en kneuzingen is h\j er afgekomen. De dader is zoek. Een hond bij den tandmeester. Een buldog, behoorende aan een Ameri- kaan, brak, bij het kauwen op een been, een snijtand. Zijn meester nam het dier mee naar een tandarts, die den tand van het lieve dier afvijlde en plombeerde met goud. Voor zoover bekend is, is deze buldog in Philadelphia de eenige hond, die als de morgenstond goud in den mond heeft. In de vergadering van het Alg. Ned. Verb, alhier is gisteren-middag tot be: stuurslid gekozen de heer dr. K. Heeringa, aan wien de functie van secretaris is toe vertrouwd. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben heden een manoeuvre in het vuur, uitgevoerd op de Waaldorpsche vlakte door het regiment Grenadiers en Jagers, bij gewoond. H. M. was per rijtuig naar het terrein vertrokken, de Prins in generaals uniform te paard. De kolonel-regiments-commandant, jhr. Van der Goes, ontving H. M. en geleidde Haar met den Prins naar een duinheuvel, vanwaar men het gevechtsterrein goed kon overzien. Na afloop der manoeuvre defileerden de troepen op de tonen der bekende parade- marsch voor het Vorstelijk Echtpaar over den Waaldorpschen straatweg. Z. K. H. prins Hendrik is voornemens morgen een bezoek te brengen aan de Oranje-kazerne van het regiment grenadiers en jagers. Gister-avond kwam de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer voor de regeeringsvoorstellen weer bijeen. De eerste atdeeling hield zich heden nog bezig met het onderzoek dier wetsont werpen, Tot die atdeeling behooren Ter Laan, Schaper, Meicbers en Hugenholtz. De eerstvolgende vergadering der com missie is Maandag-voormiddag. De hoogeer w. pater L. Theisseling, provinciaal der Domimcaner-orde, is in goeden welstand op Curasao gearriveerd en zai begin Mei in bet Vaderland terugkeeren. BEVJRS VAN SCHIEDAM. 6 Maart 1333. Otficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koopnandsi voor he Beurs. Vrydag 6 Maart. Moutwijn: f 71/* per Hectolitercont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prdcp Stsmong: onveranderd. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f8. Jenever: 112.— Akst. proef 113.50. Prima Graanspiritus f W/y—t 15. Spoeling fl.60. Berlun. Spiritus in loco Parijs. 1*°^' p> Maart z Apil 1 Spirit, p. Maart Aprit./Mei. 1350 16.60 138/,. 13«/e 16.40 16.50 137a- 13«/s. New-York, Mms 55. I 55. Amsterdam. 5 Maart Rogge op lev. zonder noteering. 6 Maart Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg, 11 uur) 5 Maart 2.47 cM. 6 Maart 2.82 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 Disc. 4 pCt. Parijs - 48.22J 3 Antwerp. - 48,15 3 CURECHEM-ANDERLECHT, 5 Maart. Heden waren aangevoerd 1635 stuks run deren, waarvan 590 ossen, 187 stie ren, 858 koeien. Men Oetaalde voor ossen fr. 0.80 a 0.92, stieren Ir. 0.71 4 0.81, koeien fr. 0.71 4 0.81 per lui* H'YB. 5 Mrt. 6 Mrt. z f.) 4 Maart Maart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3