Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar«:. Zondag 8 Maart 1903. No. 7545. EERSTE BLAD. Al meer naar den afgrond. Een spook voor Bruidegom. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. OFFICIEELE BERICHTEN. Openbare Terkooping. Feuilleton. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens ten overstaan van deu Deurwaarder G. S MONTFOORT aldaar, publiek a contant te verkoopen, op Vrijdag den 13 Maart a.s. des voor middags te elf ure aan den Noordmolen twee brugvallen en des namidaags ten twee ure aan het Stoomgemaal, de Dwarsstraat bij het Kantongerecht en aan de Laurens straat eene partij rijs- en brandhout en boomstammen. 't Ziet er treurig uit in het land van den H. Lodewijk. Sedert twintig jaren worden de afschu welijkste misdaden bedreven door jonge lieden, wier leeftijd afwisselt tusschen 15 en 20 jaar, zooals men kan afleiden uit de feiten, die door de dagbladen publiek ge maakt worden. 't Is wel mooi uitgekomen, zooals Paul Bert, een twintigtal jaren geleden in Frankrijk voorspelde: »Wij (dat waren de vrijdenkers, de voorstanders der zoogenaamd neutrale, inderdaad godsdienstlooze Staats school), wij zullen soliede gewetens vormen, die het kwade van het goede weten te onderscheiden, zonder bovennatuurlijke machten en hare afgezanten daartoe noodig te hebben'" Zóó sprak, gelijk we zeiden, Paul Bert, de vrijdenker, omstreeks den jare 1880, m een vermaarde redevoering te Belleville, en die tot onderwerp had »Het godsdienst onderwijs buiten de school." Het was een Naar het Engélschvan Washington Irving. 7) In de uiterste ontsteltenis keerde de baron in de zaal terug en verhaalde, wat voorgevallen was. Twee dames vielen in zwijm, anderen werden ziek bij het denk beeld, met een spook getafeld te hebben Sommigen waren van meening, dat het de ■Wilde jager zou zijn, die in de Duitsche legenden vermaard is. Eenigen spraken van berggeesten, van woudduiveis en van andere bovennatuurlijke wezens, waardoor h6t goede volk van Duitschland sinds onheugiijken tijd zoo zeer geplaagd is geworden. Een var. de krtne bloedverwanten waagde het, het denkbeeld te opperen, dat de jonge ridder yoor de aardigheid ontsnapt zou zijn en dat JUist de somberheid van de grap in over- «enstemming scheen te zijn met de zwaar moedigheid van den persoon. Dit stortte «venwel de verontwaardiging van het redevoering, waarin ae vreeselijkste godde loosheid een verbond gesloten had met de kwade trouw. En men heeft de proef genomen. En het gevolg is Boven kan de lezer bet al vinden, maar wij schrijven het nog eens af: sSedert twintig jaren worden de afschuwelijkste misdaden bsdreven door jongelieden, wier leeftijd afwisselt tusschen 15 en 20 jaar, zooals men kan afleiden uit de feiten, die door de dagbladen publiek gemaakt worden." Bij deze misdaden tegen personen, dienen wij de zelfmoorden te voegen, die tegen woordig bij kinderen veelvuldig voorkomen en voorheen onbekend waren. Het wetboek van strafrecht schijnt dus zonder den catechismus niet veel te be- teekenen. Hier mag wel gezegdals gij eene katholieke school sluit, bouw dan en passant maar een gevangenis, want die is hoog noodig. Dr. Paul Gamier, eerste geneesheer van het bijzonder hospitaal, verbonden aan het politiebureau te Parijs, heeft een verslag uitgebracht, waaruit verschrikkelijke feiten blijken. Uit deze statistiek kan men zien, dat de criminaliteit der volwassenen van 20 tot 30 jaar «enigszins vermindert, in elk geval niet grooter wordt, maar dat ze bij de jeugd in heel buitengewone verhouding toeneemt. In een tijdperk van 12 jaren, van 1888 tot 1900, ziet men, dat wegens moord of poping daartoe twintig jongens van 16 tot 20 jaar aangehouden en gevangen gezet zijn in 1888, 90 in 1890, 120 in 1898 en 140 in 1900. Dat is alzoo in 12 jaren tijds een ver meerdering van 600 percent. 01 voor Parijs alleen in 12 jaren verzesvoudigd. Het aantal misdaden van jongelieden zesmaal zoo groot als bij volwassenen. Dat zegt de statisuek. Maar deze geeft gansche gezelscnap over hem uit en bijzon der die van den baron, die hem voor weinig minder dan een ongeloovige hield, zooaat nij zich haastte, zijn .ketterij zoo spoedig mogelijk at te zweren en tot het geloot van de ware getrouwen te komen. Maar welken twijfel men ook gevoed mocht hebben, er werd den volgenden dag volkomen een eind aan gemaakt dooi ae aankomst van otficieele berichten, meldende den moord op den jongen graat en zijn begrafenis in de kathedraal van Wurtzburg. Men kan zich de moeueloosheid op het kasteel verbeelden. De baron sloot zich in zijn kamer op. De gasten, die gekomen waren, om zich met hem te verheugen, konden er niet aan denken, hem in zijn droefheid te verlaten. Zij zwierven in het kasteel rond of verzamelden zich bij groep jes in de zaal, terwijl zij het hoofd schudden en de schouders ophaalden bij het verdriet van een goed man, en zij zaten langer dan ooit aan tafel en zij aten en aronken flinker dan ooit als om ttun geest een beetje op te vroolijken, De toestand van de verlaten bruid was echter net meest beklagenswaar dig. Een echtgenoot verloren te hebben, voordat zjj hem zelfs omhelsd had 1 En enkel cijfers de oorzaak geeft een advo caat, rar. Henri Robert, aan. Deze, een pleitbezorger, die zich grooten naam verwierf bij de behandeling van misdaden, vond, dat het aantal kinderen, die wegens misdaden en overtredingen ver oordeeld zijn, in 1895 bedroeg 30.765 tegen 20.835 in 1875. En hij aarzelt niet dit treurig resultaat toe te schrijven aan de godsdienstlooze school. En daar de heer Robert verre van een clericaal is, mogen wij het volste vertrou wen in zijn uitspraak hebben. Zelfs de fraiic mafonnerie in Frankrijk moet bekennen, dat het aantal misdaden, door jeugdige personen bedreven, elk jaar vermeerdert. En toch, ziende blind als ze zijn, sluiten ze in Frankrijk de scholen, waar de kinderen in de vreeze Gods worden opgeleid. De haat tegen Christus en zijne Kerk moet wel groot zijn in de harten der mannen, die het op Frankrijks ondergang toeleggen. Schiedam, 7 Maart 1903. De agenda der ia de Raadszitting op Dinsdag 10 Maart a.s. te behandelen onder werpen luidt als volgt 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den Raad A. J. van de Poel en L. H. F. A. Faure. 4. Benoeming van eene onderwijzeres hoofd der openbare school B. De alpnabetische voordracht luidt als volgt 1. mej. S. Lazonder te 's-Gravenhage. 2. A. M. van der Veen te Utrecht. 3. T. Wijbrandi te Utrecht, 4. J. A. Wtjnhoff te Lochem. 5. Ontwerp-besluit (model B) tot af- en dan, welk een eentgenoot I Als zeifs de geest al zoo bevallig en edel kon zijn, wat moest dan de levende mar. geweest zijn Zij vulde het huis met jammerklacnten. Den tweeüen nacht van haar weduwschap haa zij zich teruggetrokken in haar kamer, vergezeld van een harer tantes, die er op stond, bij haar te slapen. De tante, die een van de beste vertelsters van spookgeschie denissen in geheel Duitschland was, had juist een van haar langste verhaald en was precies in het midden er van in sla gevallen. De kamer was afgelegen en zag op een kleinen tuin uit. De nicht lag pein zend te staren naar de stralen van de opkomende maan, die flikkerden op de bladeren van een espenboom voor het venster. De klok van het kasteel had juist twaalf uur geslagen, toen een zachte muziek zich van uit den tuin liet hooren. Zij rees haastig van haar bed op en stapte viug naar het raam. Een lange gedaante stond tusschen de schaduwen der boomen. Toen deze het hoofd ophief, viel het maan licht op het gelaat. Hemel en aarde zij aanschouwde het spook, haar bruidegom Een luide kieet trof op du oogenblik haar oor en haar tante, die wakker geworden en overschrijving van posten op de be grooting, dienst 1902. 6. Ocitwerp-besluit (model B) tot af- en overschrijving van posten op de begrooting, dienst 1903. 7. Ontwerp-besluit (model C) tot wijzi ging van de begrooting, dienst 1903. 8. Ontwerp besluiten tot wijziging van de begrooting der gasfabriek, dienst 1902. 9. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de begrooting der drinkwaterleiding, dienst 1902. 10. Rekeningen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, het fonds der vernietigde gilden en Administrateuren van het fonds herkomstig van het Oude Manhuis over 1902; met advies van de Financieele Commissie. 11. Voorstel van B. en W. tot het plaatsen van een hek om het plantsoen bij de Singelkerk. 12. Brief van B. en W. in zake het verzoek van de Eerste Hollandsche IJzer- ertsma&tschappjj om huur van grond aan de Maas. 13. Verslag en rekening en verantwoor ding van de vereeniging »Schiedatn Vooruit" over 1902met brief van B. en W. te dier zake. 14. Adres van L. van Eijk om aankoop van grond aan de Nassaustraatmet advies van B. en W. 15. Voorstel van de raadsleden M. C. M. de Groot, J. H. van Westendorp en C. Klein om in de eerstvolgende openbare vergade^ ring te doen voorlezen de notulen van de besloten vergaderingen van 13 en 27 Januari, voor zoover zij betrekking hebben op de zaak van Houten en subsidiair tot het doen voorlezen van een door hen ge concipieerd uittreksel uit die notulen. 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van eene plaatselijke directe inkomstenbelasting. was door de muziek en haar stil naar het venster gevolgd was, viel in haar armen. Toen zij weer keek, was het spook ver dwenen. Van de twee vrouwen vereischte de tante nu de meeste zorg, want zij was geheel buiten zich-zelve van schrik. Wat de jonge dame betrof, daar was iets, zeifs in bet spook van haar minnaar, dat haar scheen te bekoren. Daar was nog de schijn van mannelijke schoonheid, en hoewel de schaduw van een man maar weinig geschikt is, de genegenheden van een minziek meisje te bevredigen, toch is, als men hem zelf niet krijgen kan, zelfs dat troostend. De tante verklaarde, dat zij nooit meer in die kamer slapen zou de nicht was voor dezen keer eens weerspannig en verklaarde even sterk, dat zij in geen andere in het kasteel wilde slapenhet gevolg was, dat zij er alleen slapen moest; zij dwong echter haar tante de belofte af, de geschiedenis van het spook niet te verteken, opdat haar het eemge naargeestige genoegen, dat haar op aarde gelaten was, dat van ae kamer te bewonen, waarover de schim van haar minnaar nachtwake hield, niet ontzegd zou worden. G** volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1