Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg Zondag 7 Maart 1903 No. 7545. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. 3 PRIJS TAN DIT BLAD: jyioor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2, Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÊNt Van i—6 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer. i i i 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 Maart 1903. De Macedonische kwestie. De Macedonische kwestie blijft steeds als een dreigende wolk boven de Balkan-staten zweven. Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat de Bulgaarsche regeering er bij de Porte op heeft aangedrongen, amnestie te verleenen wegens politieke misdrijven in Macedonië, maar krachtig medewerkt om met krachtige maatregelen te verhinderen, dat de Bulgaarsche benden de grens over trekken, daar de Bulgaarsche regeering bedacht is, dat de Porte er anders een casus belli uit zal smeden. De regeering doet dus haar best om de Porie elke veront schuldiging voor het maken van oorlog te ontnemen en heeft daarom ook dejaarlijk- sche oproeping van de militie veertien dagen uitgesteld. Aan de Patrie wordt uit Kosovo geseind 500 man geregelde Turksche troepen namen 30 opstandelingen gevangen te Karagheuzki dezen wisten echter met 4 gewonden te ontkomen. Van de Turken werden er 16 gedood. De Suikerconventie. Bij de behandeling van de begrootings* posten voor het ministerie van Financiën in den Duitschen Rijksdag vroeg graaf Cramer wat de regeering voornemen is te doen, opdat de Duitsche suikerindustrie ook na de Brusselsche conventie in staat zij op de wereldmarkt te concurreeren en of de regeering ook nog in den loop van deze zitting desbetreffende voorstellen dacht te doen. De Staatssecretaris Thielman zette uiteen, dat de Bondsregeenngen hadden beloofd, dat zij zouden onderzoeken of misschien met het oog op 'den nieuwen toestand, nieuwe maatregelen noodig waren. Op grond van het bij de totstandkoming der conventie ter beschikking staande materieel hadden de regeeringen echter nog geen aanleiding gevonden om in den Rijks dag, gelijk dit in Oostenrijk geschied was, eemg wijzigingsvoorstel te doen. De Fransche minister van Landbouw. De Fransche Senaat beeft gisteren met 97 tegen 86 stemmen een votum uitge bracht in een zaak van plaatselijke be- teekenis, dat ongunstig is voor den minister van landbouw. Engeland en Frankrijk. Wat de samenkomst van koning Edward VII en president Loubet betreft, moet het Engeland zijn, die hiertoe het verlangen heeft te kennen gegeven. Het doel van Groot Brittanië zou zijn zich wat nader bij Frankrijk aan te sluiten, ter oorzake van de eemgszius koele verhouding van Duitsch- land. Zoowel de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, Delcassé, als Frankrijk's gezant te Londen moeten zeer met het plan zijn ingenomen. Men vreest echter, dat de publieke opinie in Frankrijk het plan niet zeer genegen zal zijn. Rusland en China. Het Russiscne regeeringsblad de Novoje Vremja, versterkt den algemeenen indruk, dat Rusland bezig is zich voor te bereiden tot een nieuwe interventie in het Chineesche rijk. Volgens genoemd blad heerscht er in verschillende deelen van het Hemelsche Rijk groote onrust, die binnenkort een nieuwe anti-Europeesche uitbarsting doet vreezen. De Novoje Vremja spoort daarom alle Europeesche staten, welke belangen in China hebben, aan, zich gereed te houden om elk oogenblik tot bescherming hunner belangen te kunnen optreden. Turksche financiën. Er is een scheidsgerecnt benoemd in zake de nieuwe regeling der Turksche schuld. Het zal bestaan uit 4 leden: een Turk, een Belg, een Zwitser en een Franschman, Einde April zullen de leden bijeenkomen De Marokkaansche kwestie. De gouverneur van Tanger heeft gisteren een bericht met een renbode uit Fez ge kregen, de gevangenneming van den preten dent meldende. Het Dresdener Hofdrama. Te Dresden wordt beweerd, dat het onjuist is dat prinses Louise Antoinette zich aan den wil harer ouders of aan dien van het Saksische Hof heeft onderworpen. Zij zou integendeel geweigerd hebben haar kind af te staan. Tegen het einde dezer maand zal zij Lindau verlaten en zich naar het buitenland begeven d.w.z. zich in geer. geval in Duitsch- land of Oostenrijk vestigen. Ontzettende branden. Te Kleinenberg, in Westfalen, heeft ge durende een hevigen storm een brand ge woed, welke 44 huizen, o. a. ook he1 postkantoor, de school en de pastorie in de asch legde. Het dorpje Hurtgen, bij Duren (Pr. Rijn provincie) is voor het grootste gedeelte door brand vernield. Van de 115 huizen zijn 85 met stallen en schuren in de asch ge legd. De inwoners hebben alles wat zij bezaten verloren. De vlammen ver spreidden zich te snel dan dat men nog iets kon redden. Te Dolina, in Galicië, zijn Zaterdag-nacht honderd huizen door brand vernield. En ook het Russische dorp Poulloiotski, bestaande uit 200 huizen, is geheel door brand vernield. Twaalf menschen kwamen daar om het leven. Aardbevingen in liet Ertsgebergte. De aardbevingen van eergisteren in het Ertsgebergte van Vogtland hebben zich eergisteren-nacht herhaald, doch thans veel heftiger. Te Graslitz verlieten de inwoners hunne huizen en brachten den nacht op straat door. Schokken werden waargenomen tot zelfs te Planen, Reichenbach en Zwic kau in Untersaksenberg schudden de huize n verscheiden seconden achtereen op hun grondslagen. Ook te Karlsbad waren de bewoners zeer verschrikt, ofschoon de schokken aldaar minder heftig waren. Japanners in Canada. Uit Ottowa wordt aan de Standard ge meld De Canadeesche regeering heeft zich te Londen beklaagd, omdat Japan zijn woord heeft gebroken ten aanzien van de immigratie van Japanners in Canada. De immigratie geschiedt op groote schaal in plaats van op kleine schaal, zooals de re geering te Tokio beloofd had. Britsch Co- lumbië dreigt een hoofdgeld te heffen van de landverhuizers, tenzij Japan bijtijds tegen maatregelen neemt. Roeren-krijgsgevangenen. Vele Boeren bevinden zich nog op de Bermuda-eilanden en in Indië, omdat zij weigeren een verklaring van onderwerping te teekenen. De Boerenleiders in Transvaal en Vrij staat hebben thans een afgezant, den heer Kelly, tot hen gezonden, om ben te bewegen te teekenen, wijl hun tegenwoordigheid in Zuid-Afrika gewenscht, ja noodzakelijk is. Spoorwegen in Zuid-Afrika. In de conferentie, die gisteren te Johan nesburg is gehouden, in zake de spoorwegen van Transvaal en Oranje Vrijstaat, is besloten tot den aanleg van de hoofdlijn van den spoorweg van Natal naar Johannesburg via Welge rivier. Yervolg Binnenland. De Arbeidersbeweging. Met het opmaken van het voorloop ig verslag van het afdeelingsonderzoek over de stakingsvoorstellen wordt buitengewone spoed gemaakt. Niettegenstaande twee afdeelingen zich eergisteren nog onledig hielden met de artikelen der ontwerpen, heeft de commissie van rapporteurs zich reeds eergister-avond in eeG bijeenkomst geconstitueerd en is zij overgegaan tot vaststelling der hoofdpunten betreffende de algemeene beschouwingen die in alle afdeelingen gesloten zijn. Tot voorzitter der commissie van rappor teurs over de anti-stakingsontwerpen is benoemd dr. Nolens. Moest een eergisteren in de dagbladen voorkomend communiqué wel den indruk vestigen, dat de meerderheid in de Tweede Kamer stellig bereid zou zijn de aanvulling van het Strafwetboek onveranderd aan te nemen, de Agence Hollando-Beige ver nam gisteren uit zeer vertrouwbare bron, dat onder den invloed der vernietigende critiek, die van de zijde der bekwaamste juristen in de Kamer op het ontwerp is uitgebracht, eenige kentering duidelijk valt waar te nemen. In ieder geval blijkt de rechterzijde ongeneigd het wetsontwerp er door te drij ven met de gansche linksche phalanx tegen. Men acht dan ook in parlementaire krin gen, dat alleen een roekeloos ophitsen en verdacht maken van socialistische zijde aan een compromis nog in den weg zou kun nen staan. Door een aantal koetsiers en conducteurs der Rotterdamsche Tram, die zich niet wenschen aan te sluiten bij de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneeel, is gisteren-nacht, onder den naam »Ons Be lang", een eigen vereeniging opgericht, met het doei, langs den wettigen, billijken en geoorloofden weg de belangen van tram personeel te bevorderen, door te streven naar verbetering, waardeering en verheffing der beroepen, en onderling hulp in geld bij onvoorziene omstandigheden. Een bestuur werd gekozen en een regle ment vastgesteld. Tegen aanstaanden Maandag is een vergadering uitgeschreven van het Delftsche Studentencorps, waarin het besluit der Studenten-weerbaarheidsvereenigmg om hare diensten aan den minister van Oorlog aan te bieden, in geval deze noodig mochten geacht worden, zal worden besproken. Het bestuur van den Anti Sociaal-Demo- cratischen Bond van spoorwegpersoneel »Recht en Plicht" deelt het volgende mede sOmtrent de bedreiging van Oudegeest en Petter, dat wij zullep worden uitgestoten van de verbeteringen, die een tweede staking zal brengen, hebben wij ons nader vergewist. De maatschappijen geven niets toe bij een tweede staking. Zij zullen allerminst er voor te vinden zijn om ons van eventueele verbeteringen uit te sluiten. De maatschappijen zijn geheel solidair met haar trouwblijvend personeel." Naar de O. H. Cf. verneemt, is de vol gende order uitgevaardigd: niHet spoorweg personeel is verplicht iederen morgen voor het rijden van den eersten trein het traject,1' waarop zij als wegwerker werkzaam zijn, te schouwen en na te zien of de lijn niet beschadigd is." Te Haarlem hebben ook de vereenigingen van stucadoors, grondwerkers en steen houwers besloten, op het eerste sein van het Comité van Verweer den arbeid neer te leggen. Gister-avond vergaderden de metaal bewerkers, meubelmakers en schilders. NIEUWE SC E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5