dan geweld kan genoemd worden. Waar aangespoord wordt om alles te vermijden *at een algemeene staking kan teweeg brengen, gaat 't met aan, zooals de T r o e !- stra deed, om in dezelfde rede de staking als politiek middel te noemen. De beraadslaging wordt gesloten. De voorzitter dankt de regeering voor de gegeven inlichtingen en verdaagt de zitting. Heden is de Indische Comptabiliteitswet aan de orde. H. M. de Koningin had gisteren aan tafel genoodigd: baron Schimmelpennmck van der Otje van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Kamerridder De Stuers, gezant te Parijs; douairière gravin Van Limburg Stirum geb. Fagelluit.-generaal Kool, chef van den generalen stat en mevrouwgraaf W. K. F. P. van Bylandt, gezant ter be schikking en mevrouwkapitein graaf Schimmelpennmck, adjudant van H. M. de Koningin en mevrouwjor. G. J. van Tets, kamerneer van H. M. de Koningin, dienst doende bij de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder heeft f250 geschonken als bijdrage ten behoeve der Vereemging tot oprichting en exploitatie van volkssanatona voor borstlijders in Nederland. Z. K. H. de Prins der Nederlanden bracht gister avond, na het bezoek aan den Schouwburg, eenige uren door op een soirée ten nuize van gravin douarnère van Eynaen van Sandenburg, geb. baronesse *an Boetzelaer, dame du palais, dienstdoend grootmeesteresse van H. M. de Koningin- Moeder. De gewone audiëntie van den minister 'an Koloniën zal Vrijdag met plaats nebben. De anti-revolutionaire Kamerclub ver gaderde eergister-avond btj afwezigheid degens ziekte van haren voorzitter, den beer Van A.phen, onder leiding van den Zienkzeescden afgevaardigde jhr. mr. Pompe van Meerdervoort. Naar de Tel. verneemt, hebben gisteren alle leden van het Landelijk Comité van Verweer de zitting der Tweede Kamer bijgewoond op de gereserveerde tribune, Waartoe zij door bemiddeling der sociaal democratische Kamerleden toegang hadden Vorkregen. Sinds eenigen tijd is bet voor het Publiek met gemakkelijk meer, bij drukke dagen in de Kamer te komen. De publieke tr'bune is dan geregeld bezet, en voor d« gereserveerde tnbine krijgt men 'hoenijk toegangskaarten. Vroeger kon Voor laatstgenoemde tribune eik Kamerlid '°ogangsoewijzen ad libitum uitreiken, Siaar sedert de socialistische leden zich oens veroorloofd hebben die gansche tribune v°l te stoppen met parujgenooten, zoodat "'omand anders ermj kon, heeft de pre sent bepaald, dat eik Kamerlid over hoogstens twee kaarten mag öoschikken. Öot is nu op drukke dagen een geloop 00 gedoe van vrienden en verwanten der 'oden, om van dezen of genen hunner een baart los te krijgen. Door de «Kath, Ned. Kolonie" te Brussel Is Zondag jl. het Pausfeest en het gouden jabiieum van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie hier te lande, plechtig gevierd. 0 Qe Magdalena-kerx werd door mgr. Van ^'ukel een plechtige H. Mis met TeDeum °Pgedragen. De Arbeidersbeweging. Ee Studenten-Weerbaarheids-Vereeniging Delft heeft voor eenigen tijd der regeering aro diensten aangeboden in verband met do stakingen. een druk bezochte vergadering is Dins- ag-avond een motie aangenomen, waarbij oze corpsvergadering betreurt het feu dat ®°n erkende corpsvereeniging den naam Van Delftsch studentencorps heeft brokken in den politieken strijd. Voor de motie stemden 119 leden, tegen 110, terwijl 9 blanco briefjes werden inge leverd. Te Purmerend moest een stoomschip geladen met hout worden gelost, waarvoor 4 Amsterdamsche bootwerkers en 4 losse werklieden uit Purmerend waren aange nomen. Doch de Purmerenders meenden, dat de Amsterdammers voor hen onderkruipers waren en namen een dreigende houding aan. De Amsterdammers telfoneerden om den voorzitter van «Recht en Plicht", die na eenige conferenties wist te bewerken, dat de Amsterdammers na behoorlijke vergoeding het werk neerlegden, waarna inwoners van Pumerend met het lossen werden belast. Door net vrouwelijk personeel, belast met de bediening van de plaatselijke telefoon te Roozendaal, werd Zaterdag formeel ge weigerd aansluiting te geven. De reden van deze weigering moet gelegen zijn in het feit, dat het van den concessionaris, den heer B., geene betaling konde erlangen en thans geene aknsluiting meer wensen te te geven vooraleer deze betaling heeft plaats gehad. Men schrijft aan de Telegraaf In de groote binnenhavenkom van de bom- menhaven te Scheveningen staat ongeveer reeds een meter water op een viertal duk dalven na, die nog afgewerkt moeten worden, is dat stuk havenwerk nagenoeg gereed. De uitgravingen voor de berghavenkom vorderen met bekwamen spoed en zullen, wat de uitdieping betreft, binnen een paar weken gereed komen. Niet onwaarschijnlijk zullen de aannemers van da binnenhaven nog moeten wachten op het gereed komen van de buitenhavenwerken, alvorens te kun nen aanvangen met afgraving van de duinstrook, die de binnenhaven van de buitenhaven en zee scheidt. Te Noordwijk worden pogingen aangewend om een geschikten waterweg te verkrijgen tusschen Noordwijk Binnen en Noordwijk aan Zee. Men denkt van uit de Haarlem mertrekvaart ln schuine richting een vaart te graven naar Piet Gijzenburg en vandaar naar den Noordzijderpolder tot de duinen. Men zou door net graven van dit kanaal in een werkelijk bestaande beboette voorzien. Naar men uit goede bron aan de Haarl. Ct. bericht, is het thans zeker dat de stoomponien Velzen en Kennemerland niet in dienst worden gesteld, daar er bepaalde plannen bestaan voor een nieuwe voetbrug met meer doorvaartwijdte. De beursbengel van de nieuwe Beurs te Amsterdam heeft zich gisteren doen hoorenom twaalf uur is er mede op proef geluid. Honderden stonden naar den toren te kijken, waaruit een mooie klank weergalmde. Het geluid kwam overeen met dat van de domklok van den Wester toren, waarmede vroeger de kermis werd ingeluid. Men meldt omtrent den toestand van prof. Beets. De patient wordt steeds minder. De krachten nemen meer en meer af. Zijn geest blijft helder. Brand. Maandag-avond laat ontstond te Edam brand in het pakhuis van den winkelier S. De brandweer trad dadeiijk krachtig op met 2 spuiten. Alle belendende huizen zijn gespaard gebleven. In den nacht werd door den burgemeester iemand uit Purmerend gehoord, die eergiste ren avond nog in het pakhuis van S. geweest is. S. nl. had het pakhuis weer aan een ander verhuurd, die hoog verze kerd is. brEMEXxJ) NIEUWS. De politie te Maastricht heeft aangehou den zekeren O., Franschman, verdacht van diefstal van een zilveren kannetje uit de sacristy der R. K. kerk te Heer. Hij heeft reeds zijn misdrijf bekend en is ter be schikking van de justitie gesteld. In het baanwachtershuisje te Heer (Limburg) kwamen eergisteren, terwijl de man afwezig was, een vreemde man en vrouw binnen. De man vloog dadelijk op des baanwachters vrouw toe, greep haar bij de keel en hield haar zoolang vast, tot zijn helpster de kasten geopend en daaruit genomen had alles wat van haar gading was, te weten geld, gouden voor werpen en kleeding. Na de plundering verwijderden zich de beide indringers, zonder dat het de justitie heeft mogen gelokken hen op te sporen. Het Kamerlid Van der Zwaag sprak Zondag-morgen in een protestmeeting te Sneek, van 5 tot 7 uur in twee meetings te Heerenveen en te 8 uur stond hij ge- grimmeerd en wel op de planken te Gorre- dijk om de hoofdrol te vervullen in «Wel doeners der Menschbeid", dat het reciteer- college aldaar opvoerde. Op het eiland Marken is zoodanig gebrek aan woningen, dat de eenige veldwachter dier gemeente te Monnikendam moet gaan wonen. De 300 muntstukken, te Noordwijkerhout gevonden, die volgens het oordeel van den Leidschen gemeente-archivaris afkomstig zijn uit den tijd van het beleg van Leiden, zullen nu waarschijnlijk nog aanleiding geven tot een proces, daar de eigenaar van het land, waarin ze gevonden zijn, den vinder het recht op het bezit betwist. De expeditiefirma Wiih. Hemsoth te Dortmund heeft een transport van 35.000 tons steenkolen aangenomen, die over het Dortmund-Emskanaal naar de provincie Groningen worden vervoerd, waartoe 350 kleine vaartuigen (tjalken) gebruikt worden. Men wil hiermee trachten de Engelsche kolen uit deze provincie te verdringen. De kassier van de spaarbank te Dyon is gevlucht. Hij liet een brief achter, mel dende, dat hij gestolen had en daarom verdwenen was. Lapock is 51 jaar. Hij was dertig jaren bij de spaarbank werk zaam. Het cijfer der verduisteringen is nog niet bekend, maar men schat het op 1.000.000 francs. In de gevangenis Anath is een gevangene op een eigenaardige wijze outvlncht. De ontvluchte had zich in een in aanbouw zijnde beambtenwoning bij het leggen der vloeren door medegevangenen onder de planken laten spijkeren, evenwel zoo, dat hij door de kracht van zijn lichaam in den nacht de planken kon omhoog drukken. Men vermoedt, dat hij op een kolentrein naar Alken is ontkomen. Bij uitgravingen, ten behoeve van onder- heiïngen van den zuidelijken muur van het sanctuarium der kathedraal te St. Peters burg, werden één groote en twee kleine steenen lijkkisten opgegraven, benevens eed deel van een Saksisch kruis, dat rijk met ornamenten versierd is. Zoo ontdekte men, dat op de plek, waar nu de kathedraal zich bevindt, de Saksische kerk gestaan heeft, die in vroeger dagen door de Denen aan de vlammen werd prijsgegeven. Laatste Berichten. In de gister avond gehouden vergadering van de sedert kort opgerichte bakkersge- zellen-vereeniging is besloten om aan de patroons te verzoeken met.de a.s. feestdagen vrij te geven, terwijl tevens een commissie werd benoemd om een onderzoek in te stellen naar een bakker, die hier des Zon dags versch brood aflevert. Mededeeling werd gedaan van het toe treden van nieuwe leden en eenige dona teurs. (S. Ct.) Heden-middag te 3£ uur is een wiel afgeloopen van den wagen van den vracht- rijder Hofstede, tengevolge waarvan deze kantelde en de as brak. De lading moest op een anderen wagen worden overgeladen. Naar men verneemt, heeft de Staat aan den Nieuwen Uitleg te 's-Gravenhage een huis gekocht vopr de vestiging van den Raad van Beroep en de Bureaux. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. te Ba tavia seint De heer Tielman, ontvanger te Bajan, is op weg naar Damar Toetoeng vermoord door zes Atjehers onder aanvoering van een vroegeren bediende. Bij aanvraag aan het departement van koloniën is der redactie van de N. R. Ct. gebleken, dat ook daar een telegram over het gebeurde ontvangen is, waarin gemeld wordt, dat de heer Tielman levensgevaarlijk is gewond. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 12 Maart 1C33. Officieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Donderdag 12 Maart. Moutwijn: f 7'/i per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteermg D. F. W. Prims. Stemming vast. Bond van Distillateurs Moutwijn: f 8. Jenever: f12. Ahst. proef f 13.50. Prima Graanspwitus f 14Vs—f 15. Spoeling fl.80. Berlijn. Parijs. Hame. Spiritus in loco j Rogge, p. Maart I Apii Spirit, p. Maart April./Mei Maïs 16.40 16.40 16 25 16.25 137s 13s/s- 133/b 133/8. z f.) 557v I 553/,. New-York. Amsterdam. 11 Maart Rogge op lev. zonder noteering. 12 Maart Rogge op lev. zonder noteering. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 11 Maart 2.76 cM. 12 Maart 2 59 cM. Wisselkoersen te Botterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.13 Disc. 4 pCt. Parys - 48.25 3 Antwerp. - 48.15 3 WEEKMARKT TE DELFT 12 Maart. Op de markt van heden waren de veeprij- zen als volgtvette koeien le kwal. 1190 a 270 dito 2de kwal. f 110 a 170; kalf- koeien le kwal. 1170 a 250 dito 2e kwal. 1120 a 160vaarkoeien, lekwal. f 150 a 200; dito 2de awal. 1100 a 140vette kalveren le kwal. f 70 a 92 dito 2de kwal. f 45 a 65vette schapen le kwal. f a dito 2de kwal. a weischapen le kwal. 31 a 39 2e kwal. fa vette lam meren f a weilammeren f a magere varkens f 25 a f 45biggen f 4 a 13; nuchtere kalveren f6 a 20 paar den f 50 a 150 stieren a veulens fa rundvleesch 72, 64 en 56 c., vet kalfsvleesch 105, 95 a 80 c., schapevleesch a c., lamsvleescha c., alles per kilo. Op de veemarkt waren aangevoerd 281 runderen, 8 paarden, 31 vette kalveren, 328 magere dito, 187 schapen of lammeren 231 varkens en 534 biggen, en 4 scnapen Duiten de hokken. Ter graanmarkt van heden gedaan Jarige Zeeuwsche en Overmaassche tarwe, 17.25 a 8.50 nieuwe do. 16.— a 8.— Westlandsche roode ris dito f 7.50 a t 8.25. Zeeuwsche en Overmaassche rogge f5.25 a f6.nieuwe dito f5.25 a 6.—, n. wintergerst f4.50 a f5.— zomergerst f4.25 a 5.—. chevalier dito f5.25 a 6.zware haver t4.a 15.50, lichte dito f 3.25 a 4.25, groene erw ten f 7.50 a 9.75, mesting f 7.— a f 7.75, paardeboonen f6.50 a 7.25, duiveboonen f7.50 a 9.— bruine boonen 18.50 a 11.— witte boonen 19.75 a 11.25, koolzaad f7.— a 9.25 buitenl. hennepzaad 16.50 a 7. kanariezaad f 15.— è,f 23. Granen. Prijzen onveranderd; omzet gering. De prijzen der boter waren neden le kwal. f 63, goede f 58, mindere f 54 per 1li vat van 40 kilo. Aanvoer pot, 156/8 en 67/16 vaten, wegende te zamen 3790 kilogram. VEEMARKT TE LONDEN, 12 Maart. Op de Veemarkt waren aangevoerd 100 Runderen, 100 Schapen, 40 Kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen a Schapen 3/9 a 6/4, Kalveren 3/2 a 6/6 Varkens a 11 Mrt. 12 Mrt. 43.60 10 Maart 11 Maart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3