Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Christus zich opheffen en zegevieren, om dat zij op de rots gebouwd is waarvoor wij de troostrijke beloften tot eeuwigen waarborg hebben. Fidelius. Parys, 114 Maart 1903. Schiedam, 14 Maart 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 14 Maart 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Timmerlieden. Leerjongens voor het sigarenvak en voor het rijwielvak. - Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vijlwerk. Een barbiersleerling. Een tuiniersknecht. Een tuiniersjongen. Een schoenmaker (halfwas). Een schoenmakersjongen. Een ioodgieter, bekend met fitters werk. Smeden (halfwas). Een bakkersknecht Twee steenhouwers. Dienstboden. Een schoonmaakster. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillatenrsknechts. Kantoorbedienden. Een kleermaker, Een kuiper. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Moutersjongens. Een slagersknecht. Een schoenmakersjongen. Een tabaksbewer ker. Kistenmakers. Ververs. Schip persknechts. Koetsiers. Een machinist stoker. Personen voor lichte werkzaamhe den, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipers vak. Schoonmaaksters. Het Pauselijk jubilé. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de viering van het Zilveren Pausfeest in de zaal der Officieren. Vereeniging door de drie onderafdeelingen van den Ned. R. K. Voiksbond. Zooals men weet,zal bij deze feestuitvoering als .spreker optreden onze oud-stadgenoot, de weleerw. pater A. L. A. Perquin te Rotterdam, die ais spreker in de vergadering van den Volksbond zulke aangename herin neringen liet. De feestavond op morgen wordt daardoor te meer gestempeld tot een waardige jubilé- viering, waaraan zeker zeer velen zullen deelnemen. De Veemarkt. De marktcommissie heeft besloten weder eenige prijzen uit te loven. Op den marktdag te houden Maandag 23 Maart a.s., zullen voor vette koeien, ossen en magervee (vare koeien) worden uitgeloofd, voor vetvee koeien 3 prijzen, resp. f 10, f 5 en f 2.50 ossen 3 prijzen, resp. f 10, f 5 en f 2.50, en voor magervee vare koeien f 10, f 5 en f 2.50. De prijzen zullen genoten worden door de koopers der bekroonde beesten. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie: sleutel, fantasienng, rouwcocarde, heerenhandschoen, wollen kinderwamje. Terug te bekomen aan de volgende adressen puckhondje, E. v. Steine, Prinsen steeg 16; kruiwagen, brugwachters Koemarkt- brug; papiertje met eenig geld, J. C. Meijer, Oosterstraat 40; gouden lieerenring met initialen, F. W. Ruzeler, Hagastraat 37 boezeroen en drinkensblik in een zeildoek, wed. Rademakers, Nieuwehiven 1638 Den heer A. Limbach is door het bestuur van S. M. O. de leiding van den cursus voor mannenzang opgedragen, die met twaalf deelnemers aanvangt. Gisteren-ochtend is van het dak van het in aanbouw zijnde gebouw voor toegepaste natuurkunde te Delft de metselaar J. M., gevallen. Zwaar gekwetst werd hij na geholpen te zijn door dr. Thomee naar huis vervoerd. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 13 Maart. Voortgezet is het algemeen debat over 't wetsontwerp tot wijziging der Indisch e Comptabiliteitswet. De heer Bos opperde verschillende bedenkingen tegen het regeeringssteisei, dat door zijne jaarlijksche rentelooze voor schotten aan ïndië een groote mate van onzekerheid voor de toekomst oplevert en telken jare den strijd over de kwestie der indische financiën hernieuwt, terwijl er levensgevaar, bestaat dat men later ver plicht zal zijn deze voorschotten als gemist te beschouwen, waarvoor vanwege Indië dankbaarheid kan worden verlangd, Hetgeen tot ontstemming aanleiding kan geven. Vervolgens beval spreker de gisteren door den heer Van Kol ingediende motie aan. De heer C r e m e r verdedigde daaren tegen nader het wetsontwerp en bestreed uitvoerig de motieVan Kol, waardoor de kwestie toch niet geheel zou worden opgelost, omdat 't nu eenmaal onmogelijk en ondenkbaar is, aan Inuië alle genoten baten terug te geven. De Minister van Koloniën ver dedigde nader het regeeringssteisei. 's Mi nisters conclusie was, dat dit wetsontwerp beoogt te breken met de egoïstische politiek die te lang tegenover Indië is gevoerd, en dat het ontwerp voor de toekomst den weg wijst tot een juiste financieele politiek, Vandaar dat hij 't een eer achtte voor den minister, die het wetsontwerp bij de Kamer aannangig maakte. Na nog eenige discussie werd de motie verworpen met 51 tegen 14 stemmen. Vóór stemden de heer Schaper, Staalman, Melchers, Smidt, Ketelaar, van Raalte, Helsdingen, van Kol, Fock, Nolting, Ter Laan, Drucker, Bos en Marchant. Bij het verder debat trok de heer Van Kol, opvolgende den wensch van den heer Bos, zijn amendement, om in de wet op te nemen de bepaling, dat de geldmiddelen van Indië tot geen ander doel aangewend mochten worden dan ter bestrijding van uitgaven met koloniaal beheer in verband staande, iu. Dit amendement was vooraf door den minister, hoewei hij tegen de strekking ervan geen bezwaar bad, bestreden. De Minister liet aan de beslissing der Kamer over het amendement Bos c. s., om in de considerans van het wetsontwerp uitdrukkelijk te bepalen, dat de geldmid delen van Indië niet anders behooren te worden bestemd dan ten bate van Indië. Dit amendement werd verworpen met 57 tegen 16 stemmen. Tot lid der gemengde commissie voor de stenografie (vacature Schaepman) is gekozen de heer Van Vlijmen. De Kamer is verdaagd tot nadere bijeen; roeping. H. M. de Koningin en de Prins, die eergister-avond een groot gedeelde van de opvoering van Meyerbeer's Robert le Diable door het Fransche Opera-gezelscnap in den Koninklijken Schouwburg te 's-Graveuhage bijwoonden, brachten in een der pauzen een bezoek aan H. M, de Koningin-Moeder, die tegen half tien eenige bedrijven was komen bijwonen. Het Vorstelijk Echtpaar begaf zich naar de loge van de Koningin-Moeder over de gang achter de loges van den Eersten Rang, zoodat de Vorstelijke personen de schouwburgbezoekers, die zich in dat tusschenbedrijf op de gang bevonden, pas seerden. Per Holiandsche spoor van 5.24 kwam gister-middag te 's Graven hage aan uit Vlissingen hertog Paul van Mecklenburg, officier bij de Duitsche zeemacht, die, zooals gemeld, eenige dageD de gast zal zijn van het Koninklijk Echtpaar. Z. K. H. de Prins der Nederlanden ver welkomde zijn bloedverwant aan het station en begeleidde hem in een gala-hof rij tuig naar het koninklijk paleis in het Noordeinde. Ter begroeting van den jeugdigen Hertog die in klein tenue der Duitsche marine aankwam, waren nog vereenigd in den gereserveerden dames-salons de Duitsche gezant baron von Schlöser met twee leden van de legatie, de gouverneur der residentie en de burgemeester baron van Harinxma thoe Slooten. De Prins der Nederlanden stelde al deze heeren aan den Hertog voor De adjudant van den Prins, luit. t« z. Hooft Graafland, was den Hertog tot Vlis singen tegemoet gereisd. In het Korte Voorhout te 's-Gravenhage, passeerden gisteren-middag de grenadiers en jagers en met muziek op den terugweg naar de kazerne, de Koningin en Prins Hendrik, die naar het Bosch reden. Onmid dellijk werd door den troep bait gehouden en werden de geweren gepresenteerd onder het spelen van het Wilhelmus. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer A. Oppenheim erkend en toegelaten als consul-generaal van Perztë te Rotterdam. De minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende, dat de heer mr. E. Fokker heeft opgehouden lid te zijp van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en dat mitsdien een verkiezing voor lid dier Kamer moet plaats hebben in het kiesdistrict Alkmaar, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 24 Maart e. k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 31 Maart en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 7 April e. k. De nieuwe minister van Marine. Bij koninklijk besluit van 13 Maart 1903 no. 4 is, met ingang van 16 dezer lo. de minister van oorlog, de gepensionneerae luitenant-generaal J. W. Bergansius, adju dant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, eervol ontheven vau het beheer van het departement van marine ad interim, onder aankoeiuiguig van de door hem in deze den lande bewezen diensten 2o. benoemd tot munster van Marine, de schout-bij nacnt A. G. Elus, directeur en commandant der marine te Willemsoord- De nieuwbenoemde minister van Marine, schout-bij nacnt Ellis, werd in 1846 gebo ren. Op 14jarige leelujd kwam hij als adelborst op net instituut te Willemsoord en 4 jaren later trad bij in net oilicierükorps. Als luitenant ter zee werd nij benoemd tot ridder in de orde van aeu Neu. Leeuw. Ook is nij gerecnugd tot net drageu van bet eereteeken en van de Atjen-medaille. In 1884 was de neer Enis gedetacheerd bij het departement van Manue ter waar neming van de betrekking van adjudant bij den Minister. Het volgende jaar werd hy aujudant van den commandant der zaemacat in ludië. Na in 1889 onze regeermg te hebben vertegenwoordigd bij ue te Washington gehouden internationale conferentie voor net herzien der voorscnrifteu tot voorkoming van aanvaringen op zee, werd in 1894 de toenmaiige luitenaut ter zee, Eilis, oeiast met de oetrekking van inspecteur van uen marine torpedodienst aan net departement van marine en tevens lid der commissie tot het examineeren van zea-oificieren en adelborsten. Van 1895 tot 1897 was hij chef van de afd. personeel aan net departement. Na eerst het bevel over het pantserscmp Zee land te hebben gevoerd, maakte nij later met het pantserscmp Uireclit een reis naar West-Indië, waar hij in 1901 en begin 1902 stationscojnmandant was. Sedert Juni 1902 belast met de waar neming van de betrekking van directeur en commandant der marme-uirectie te Willems oord, was nij tevens commandant van de stelling Den Helder. Aan boord vau de Holland vertegenwoordigde nij onze zee macht bij ae maritieme revue te Spithead. Voor zoover bekend is de nieuwe minister bij geen der politieke partijen aangesloten. Gisteren-avond brachten te Nieuwe diep officieren en hoofdambtenaren der marine alhier met de stafmuziek een serenade aan den schout-bij-nacht Eilis, naar aanleiding van zijn benoeming tot minister,van marine. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid te Haarlem heelt een adres gericht tot den minister van Waterstaat, met verzoek om het deelnemen van de Neaerlandsche nijverheid aan de in 1904 te St. Louis te houden tentoonstelling krach tig te willen bevorderen, daar deze tentoon stelling een uitmuntend middel wordt geacht om op het groote afzetgebied aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan meer bekendheid te geven aan onze producten van nijverheid, vooral die van kunstnijver heid. Door het hoofdbestuur der M. t. N. v. 't A. is aan de regeering verzocht een wetsvoorstel voor te bereiden tot wijziging der wet op de Coöperatieve Vereenigingen. Het H. B. verzocht de departementen dit adres aan de regeering in behandeling te nemen en bij instemming adbaesie-betui- gingen in te zenden. Tot voorloopig candidaat der arbeiders- kiesvereeniging te Alkmaar voor de verkie zing van een lid der Tweede Kamer (vacature Fokker) is gesteld de heer J. G. van Kuykhof (soc.-dem). Aan het Ulr. Dbl. wordt gemeld, dat de heer J. H. de Waal Malefijt, lid van de Tweede Kamer voor Breukelen, die thans een rustkuur ondergaat, in beterschap toeneemt. De geneesheer veroorloofde hem, in de volgende week sommige zijner werk zaamheden te hervatten. De N. C. verneemt, dat het de bedoeling is, de verhooging van de pensioenen der weduwen van burgerlijke ambtenaren, waarvoor, zooals wij mededeelen, een wets ontwerp in gereedneid is gebracht, 1 Januari 1904 te doen ingaan. Prof. N. Beets. Te Utrecht is gisteren-middag half vijf overleden prof. N. Beets, van wiens ern stige ziekte in de laatste dagen herhaaldelijk melding werd gemaakt. Den 13u September 1814 te Haarlem geboren, studeerde Nicolaas Beets, na zijne voorbereidende stuuiën te nebben volbracht, te Leiden in de theologie. Na eerst predikant te Heemstede te zijn geweest, werd tuj in 1854 iu dezelfde bediening te Utrecht beroepen. In 1874 volgde zijne benoeming tot hoogleeraar in de theologie aan de Utrechtsche univer siteit. Ais schrijver heeft prof. Beets zich onder den schuilnaam vHiidebrand" vooral naam gemaakt met zijn »Came a Obscura", een werk, dat zeker aan geenenkei Nederlander van eenige ontwikkeling onbekend is. Zijne eerste verzen publiceerde Beets in de »Muzen". Vermaard zijn, behalve zijn standaardwerk, hierboven genoemd, zijn »Guy van Vlaming" en »Ada van Hjliand" van zijue gedicnten is vooral »Kindoren der zee", met de illustraties van Jozef Israels, bekend. De Verpoozingen op Letterkundig gebied" vormen een reeks interessante studiën in fraai Nederlandsch. De Arbeidersbeweging. De door de H. IJ, 8. M. ontslogen con; ducteur Lenz zal vanwege de Alg. Ned. Ver. van Spoor en Trampersoneel een propaganda tocht doen door Nederland. Te Utrecht is een raad van onderzoek bijeengeroepen in zake den reserve 2e- luitenant jhr. mr. E. A. van Beresteijn, van het 4e bat. 5e reg. inf. te Amersfoort. Voorzitter van dien raad is kolonel J. de Waal, commt. van het le reg. vesting-art. Het verzoekschrift van 41 vakvereenigingen te Amsterdam tegen de stakmgswetten, draagt reeds ongeveer 3750 handteekeningen De volgende week zou een staking te wachten zjjn van de grondwerkers in de bouwvakkken te Amsterdam. De eischen zijn: 25 cents loon per uur, afschuif;n van stukwerk, vergoeding vau verzuimen door niet voldoenden aanvoer van materieel, werktijd 10 uur, en nog eenige bepalingen voor overwerk en Zondagswerk. Als een bewijs, hoe nadeeligen invloed do sociale spanning, welke wij thans door: j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2