VERIfOOPIHG. Z KOOPT Z J. F. Scheffer, Prima Advocaat. Thee E.Br^ndsm^ FIJNE SIROOP VAN PUNCH. YAM ©IS MSSS^i I Fijne en bro%e Beschuit 18 Overheerlijke Boerenjongens. P. RIT31 AN, Broersveld 3 is verkrijgbaar BOT&RSTRAAT 8d, X X X X X leven, niet slechts op de gemoederen, maar ook op de welvaart uitoefent, deelt de Resb. het volgende mede. In een welvarend dorp in Zuid Holland is sinds lang tot den bouw eener villa besloten en de plannen zijn gereed. Onder hands werd echter tot nog toe haast niet voor de uitvoering ingeschreven, daar de aannemers beducht zijn, niet m staat te wezen het benoodigde materiaal aan te voeren. Om dezelfde reden durft men niet tot openbare aanbesteding over gaan. Eerlijk Er was geen aanslag tegen het gezag gepleegd. Aan een verplaatsing van aat gezag werd door niem.tnd gedacht aldus de honingzoete taal van Troelstra in de Kamerzitting van Dinsdag 11. Stellen wij hiertegenover wat de consequente tegen stander van alle gezag, de anarchist Domela Nieuwenhuis, vóór enkele dagen schreef in zijn orgaan De Vrije Socialist. Zooals men verwachten kon, wordt minister Kuyper daarin niet weinig over den hekel gehaald wegens de indiening zijner stakingswetten. Maar, gaat Domeia Nieuwenhuis voort, laat ons eerlijk zijn en blijven. Stellen wij ons eens onpartijdig de vraag of hij wel anders kon doen, of het aan zijn partij ligt dan wel aan de plaats die hij inneemt, of een ander op zijn plaats gezeten, het er beter had afgebracht. Wat toch is het geval 1 Het gezag heeft een duw gekregen en een grooten duw ook. Het gezag is voor een deel verplaatst, neeft er een stuk bij moeten inboeten. Kan en mag het gezag dit dulden t Natuurlijk niet. Het moet dus zijn best doen om weer terug te winnen wat het verloren heeft. Nu kan men zeggen dat de wijze waarop hij dit tracht te doen, verkeerd is, maar men geve toe dat elke regeering, welke ook, de hand moet uitstrekken om hierin te voorzien. Het gezag was aangerand, het gezag moest dus nersteld worden. Elkeen, aie het gezag wil, zal dit moeten erkennen. Men lette eens op de houding der libe rale pers. Eerst riep zij als uit één mondwij moeten allen de regeering steunen met alle middelen, die zij voorstelt en aanwendt, want tegen eiken prijs moet bet gezag genandbaafd en hersteld worden. Nu stelt de regeering maatregelen voor. En wat doet nu de liberale pers Eerst zweept zij de regeering dag aan dag op. Ga gerust uw gang, gij kunt reke nen op onzen steun zoo üeette het voort durend. En nu haalt zij bakzeil. Dat is lat Zij was bet, die Kuyper preste tot zulke maatregelen en het is nu een laagheid, hem at te vallen. Nu heet, dat de wetten te scherp zijn. Zij meenen er niets van, zij vreezen alleen dat ze onuitvoerbaar zijn. Hun oppositie van nu is enkel huichelarij, omdat zij een kansje meenen te krijgen om Kuyper beentje te lichten en zelf op zijn plaats te gaan zitten. We zien Goeman Borgesius in onze verbeelding al grinniken van pleizier alleen by de geaachte, dat hij weer naar het Torentje zou mogen gaan. Wat zouden de liberalen gedaan hebben, als zij aan de regeering waren geweest Zouden zij geen wetten hebben voorgesteld is de regeling van het arbeidscontract, waarbij elke plotselinge staking beschouwd wordt als contractbreuk en dus strafschuldig is, geen wet, die belemmerend werkt Van der Goes zei zoo terecht: staken op termijn is geen staken, het is een gevaarloos wapen. Nu, de liberalen schreeuwen allemaal dat er een termijn moet worden gesteld, en dus zij willen het staken maken tot een gevaarloos wapen. Alle regeeringen zijn, als het er op aan komt, aan elkander gelijk. Arbeiders 1 Leert hieruit waar het kwaad schuilt. Het kwaad zit 'ca in het regeeren. Wie regeert, wil gezag hebben. Wie gezag wil henben en tiouaen, moet zijn toeviucht nemen tot geweldadige maatregelen, heizij 'n dezen, netzij in een anderen vorm. De noodzakelijkheid, de logika der feiten drijft hem op dien weg. Daarom, klimt op tot de oorzaak van het kwaad, die de grondoorzaak van alles is, ®n dat is het regeeren. Onze meester is onze vijand. Onze regeerder is onze meester ®n dus onze vijand. Begrijpt dit wel en doet er uw voordeel mede. »tiet gezag heelt een duw gekregen, en j een grooten duw ook. Het gezag is (te Amsterdam gedurende één etmaal Red. T.) verplaatst, heeft er een stuk bij moeten inboeten", m. a. w. er heeft een hoogst gevaarlijke aanslag op het gezag plaats gehad. En geen Regeering, welke ook, skan en mag dit dulden." Het is Domela Nieu wenhuis, die aeerlijk zijn en blijven wil", welke het zegt. Wie zou gelijk hebben hij of Troelstra in zijn sirenenzang {Tijd.) In een vergadering van Leidsche tuinders werd besloten aan den raad te vragen een markt voor groenten, fruit en bloemen, waar onder gemeente controle geregelde veilingen zullen worden gehouden. Door een Haagsch syndicaat is bij het gemeentebestuur van Zandvoort vergunning gevraagd voor den aanleg van eene duin waterleiding in die gemeente. In eene door ongeveer 300 leden bezochte vergadering der afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers is met groote meerderheid van stemmen aangenomen eene motie, waarin zij, van oordeel dat de vrijheid van den onderwijzer buiten de school onverkort moet worden gehandhaafd, betreurt, dat de raad van Arnhem de schorsing van drie onderwijzers aldaar niet heeft opgeheven. Wij lezen in de IV. Cf. Ons wordt het volgend, bijna ongelooflijk staaltje van gehardheid van den grijzen, bijna 60-jarigen Kees de Wit, den bekenden nippelaar" medegedeeld Maandag-nacht den 9en Maart zwom hij te 1 uur in de Vecht het vroor knapjes en te 2 uur is hij van zijn buiten »Siangevecht" (Breukelen) vla Tienhoven, de Hollandsche Rading Lage Vuursche naar Baarn getippeld, alwaar hij »frisch und froh" te 6l/4 uur 's morgens bij een fami lielid arriveerde. Van daar begaf hij zich in gezelschap naar Hilversum, om een genoeglijken dag door te brengen. Te Sneek is opgericht een coöperatieve telefoon vereeniging, waartoe 34 leden zijn toegetreden. Statuten en huishoudelijk regle ment zijn vastgesteld. Het kapitaal, benoodigd voor den aanleg van een telefoon, zal door het aangaan van een geldleemng worden gevonden. Burgerlijke Stand. Overleden: 10 Maart. Een ievenlooze zoon van W. G. van Berkel en J. Bos, Hagastraat. 13. Jannetje van Berkel, oud 3 dagen, Hagastraat. 14. Dirk Laroy, oud 59 jaar en 4 maanden. Broersveld. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, ADVERTENTIE N. Openbare Vrijwillige De Notaris W. A. VAN DOLDER Dz., gevestigd te Schiedam, zal, bij veiling op Vrijdag 27 Maart 1903, des voormiddags te elf uren, en bij afslag op den vol genden dag, des avonds te acht uren, beide keeren in het gebouw »Musis Sacru m" aan de Lange Haven te Schiedam, verkoopen I. Een HUIS en erve met open plaats en achteruitgang, te Schiedam, aan het Broersveld no. 13, op den hoek van de Blauwe Steeg, groot 68 centiaren, met een onverdeeld aandeel in een gang uitkomende aan die Steeg. Grondbelasting f23.71. II. Een PAKHUISJE en erve met open grond, nabij perceel I en door voormelde gang uitkomende in de Blauwe Steeg no. I1, groot 19 centiaren, met een onverdeeld aan deel als voren. Grondbelasting f3.97, III—VI. Vier elk afzonderlijk te veilen WONINGEN en erve met open grond, te Schied am, nevens elkander aan de jRoos- beek ns. 7, 11, 13 en 17, te zamen groot 99 centiaren. Grondbelasting 115.90. Aanvaarding: De perceelen I en II op 1 Mei -J 903 of vroeger de perceelen IIIVI dadelijk na de toewijzing. Betaling: 20 April 1903, Bezichtiging: Woensdag en Don derdag in de week der veiling, des voor middags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uur, op vertoon van een bewijs van toegang. Inlichtingen en toegangsbewijzen zijn te bekomen ten kantore van bovengenoemden Notaris, ISiieuwstraat 30. De Deurwaarder G. S. M0NTF00RT is voornemens op Vrijdag, 20 Maart 1903, des voormiddags te 10 uren, aan den Noord molen publiek a contant te verkoopen: Planken, binten, beste deelen, brandhout, enz. Wegens stil gaan leven, wordt een ZAAK in Geldersche ham men en rookvleescli en verdere Geldersche waren en gros en detail alsook kruideniers waren met winkelopstand. Brieven franco, onder letter W, aan het bureau van dit blad. bij Vraagt Prijscourant. Amsterda m. Alleen in verzegelde pakjes, voorzien van bovenstaand gedeponeerd handelsmerk, ver krijgbaar. en in bijna alle Kruideniers- en Comestible winkels. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Met vele anderen ben ik Donderdag-avond in den Tuin geweest, tot bijwoning van de openbare verga dering, waarin de heeren Hermans en Talma ais sprekers optraden. Er zon debat zijn en blijkbaar had dit velen verlokt om te komen luisteren, want ook de socialisten zouden wel komen. En die waren er ook, de meesten kenbaar aan hun physionomie, dat allerminst van verlegenheid of bescheidenheid getuigt integendeel, velen hebben iets brutaal-aaumatigends, alsot zij en zij alléén gelijk hebben. Natuurlijk kwamen zij ook debatteeren, als meu het tenminste zoo wil noemen, en aan eiken spreker zouden 10 minuten worden toegestaan. De voorzitter der vergade ring, de heer ds. v. d. Broek, hield daaraan slecht de haud, want tie tweede spreker, dr. v. Leeuwen, nam juist een half uur tijds in beslag. Ik zei daarals men hun spreken debatteeren noemen wil, want het was teekenend, dat dr. v. L. al begon te zeggen, dat hij wel zou afdwalen van het door den heer Talma gesprokene, maar dat moest meu maar toelaten. Zij dwalen dan ook meestal af en hun spreken verloopt dan in een verdedigen of voordragen van hu-ine „be ginselen", waarom het blijkbaar enkel te doen is. Daarom acht ik zulk debatteeren totaal nutteloos van overtuigen is toch geeu sprake en de socialisten trachten van zulk eene vergadering hunne vergadering te maken. Ook is dit eigentlijk niet pleizierig voor vele bezoekers, die niet gediend zijn van de taal, door de socialisten meestal gebezigd, en au genoodzaakt zijn die tégen bun wil aan te hooren. Evenzoo kan men het verkeerd noemen, dat vaak zulke ellenlange verslagen gegeven worden van de vergaderingen of redeneeringen der socialisten. Al hebben zij een ge hoor van 10 af ZO man, dan wordt toch (naar door- in het vooruitzicht dat de bladen morgen al dat gesprokene zullen weergeven en zoo aan den man brengende groote bladen hebben zich daaraan sedert jaren al te veel bezondigd. De heer van den Broek liet ook toe, dat een der als spreker ingeschrevenen zijne 10 minuten aan den heer v. d. Most afstondwant toen de voorzitter opmerkte, dat de tijd van dezen - die toen zeker al een kwartier bad gesproken - om was, stond die ingeschrevene op en riep, dat de heer v. d. M. twintig minnten had „tien van mayn en tien van meneer v. d. Most.*' Dit had ook niet moeten toe gelaten worden, want op die manier blijven de sprekers soms wel een uur of langer aan het woord. Eu ik geloof dat die ingeschrevene, als hij zelf het woord had moeten voeren, er niet veel van terecht gebracht had Wat ook niet juist net was is dit, dat de debaters dr. v. L. en v. d, M. dadelijk weggingen, zonder de repliek van den heer Talma af te wachten. Zij hadden nog gaarne tan dupliek gediend, om zoodoende het laatste woord te hebben maar nn dit niet ging, liepen zij weg. Van een verlangen om de meening van den tegenstander te vernemen, getuigde dit niet. Maar daar was het ook blijkbaar niet om te doen Hoewel ik eeu groot voorstander ben van het be trachten van de zuinigheid waar het de gemeentezaken betreft, vind ik het toch niet slecht, dat de Raad dezer dagen de door „Schiedam Vooruit" gevraagde subsidie van f 1300 weer voor een jaar toestond. De Directeur vau deze Vereeniging doet blijkbaar zijn best en schijnt mij vol ijver voor de goede zaak, en van dezen ijver hebben wij toch al vele goede resul taten gezien. Als de herziening of verbetering van de verordening op de inkomstenbelasting nu doelmatig blijkt, vooral in dien zin, dat velen die nu buiten den aanslag blijven ook, en anderen die wat weinig betalen béter getroffen worden, dan kunnen we die f 1300 wellicht gemakkelijk weer inhalen; heeftS. V. ze dan later niet meer noodig, welnu, dan komen ze op andere wijze ten goede. Billijk is het in elk geval, dat een ieder, die wat bijdragen kan in de gemeente lasten, dit ook doet Schiedam, 14 Maait '03. IJ. Z. <v\AAAAAAAAAA<VWWWWwWWWVA WW E VWWWWWVVvVVWVVVVVVVWW if TftAtt MAK X X X X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3