Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 15 Maart 1903. No. 7551. TWEEDE BLAD «- yük Bureau Boterstraat 50. Telefoon Ito. 85. PBUS TAK DIT BLAD: ifcor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afconderlyke Nummers0.05 PRIJS DER AD YERTENTIËKi Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. I1ALGEMEEN OVERZICHT. 14 Maart 1903. De Fransche Congregaties. De Congregaties, wier toekomstig lot nog dezer dagen in den bekenden katholieken afgevaardigde De Mun, (in een opzienwek kende Orocdure) een talentvol verdediger vond, waren eergisteren net onderwerp eener levendige discussie in de Fransche Kamer. Meer bijzonder hield de Kamer zich bezig met die Congregaties, welke de tegenwooraige Regeering als haar grootste vijanden beschouwt van religieuzen nl. die zich wijden aan het onderwijs. De eerste spreker was de bekende afgevaardigde abbé Gayraud, die het regeeringsontwerp teruggezonden wensohte te zien naar de commissie, teneinde net te onderwerpen aan een meer gezette studie. De afgevaar- digde wees er op, dat in net rapport der commissie tal van leemten waren aan te wijzen, zoodat men daarin bijv. met de adviezen van gemeenteraden vindt, die voor de Congregaties gunstig zijn, doch alleen de ongunstige adv.ezen der prefecten. Waarvan, vroeg ae spreker verder, zullen de leden der ontbonden Congregaties moeten Jeven Heelt men deze kwestie wel onder de oogen gezien Het is waar, dat de Wet van 1901 hun een klein pensioen toekent na de liquidatie van ae bezittingen der Congregaties, doch waar moeten zij inzonderneid ae ouuen van dagen, de gebrekkigen en de zieken hun middelen van bestaan vinaen voor dien tija Spr. wees vervolgeus op het naaeel, door tal van gemeenten te lijnen tengevolge van de opheffing der Congregaties, en zag daarin voornamelijk de verklaring van de voor de religieuzen gunstige adviezen der gemeen tebesturen. Daarenbovenindien Waldeck- Rousseau, de vader der wet op de veree- mgingen, zelf van oordeel is, dat de aan vragen om autorisatie moeten behandela worden éen voor éen, waarom wordt, nu het blijkt, dat de commissie een andere meening toegedaan is, omtrent deze kwestie de Staatsraad met geraadpleegd 1 Dit behoort te geschieden. Om deze en nog andere door hem aangevoerde motieven verzocht de afgevaardigde terugzending van het ontwerp naar de commissie. Doch, zetde Gayraud, ik maak mtj geen illusies. Op den weg, dien gtj zijt ingeslagen, zult gij zonder twijfel met terugschrikken voor een nieuwen aanslag op het recht en op de vrijheid. Na scherp debat met den rapporteur Rabier zetde abbé Gayraud ten slotte. Ik heb de terugzending van het ontwerp naar de commissie gevraagd, doch nu zie ik, dat de commissie met in staat is haar plicht te begrijpen en dit ook met wil, trek ik mijn motie m. Zoo verliep dit levendig voorpostengevecht als inleiding tot een parlementairen strijd, Waarbij het, ondanks den grootsten helden- moea, aan oen dag gelegd aoir ae verde digers eener rechtvaardige en heilige zaak, dezen niet gelukken zal den vijand te ver drijven uit zijn positie, omringd door den drievoudigen wal van vooroordeel, secta- risme en brutale rechtsverkrachting. Wat nu volgde, was een prachtig pleidooi van Leroiie vóór de congregaties en het door haar verstrekte onderwijs, alsmede een heftige critiek op de handelwijze der re geering, een van die verheflende redevoe ringen, welke men in de Fransche Kamer reeds zoo dikwijls uit den mond van leden der rechterzijde heeft mogen hooren en zeker nog meermalen zai kunnen bewon deren, echter zonder dat daardoor het rechtsgevoel in de gemoederen der secta- rissen ontwaakt of der Jacobijnen een blos op de kaken komt vanwege hun kinder achtige vrees voor het clericale spook Wat gij beoogt, dat is de Kerk en de godsoienst te bestrijden, terwijl gij den moed met, hebt, hun openlijk den oorlog te verklaren. Doch het rectit veroordeel u en den eerbied voor dat recht roeit gij uit in den geest des volks". Met deze woorden eindigde de heer Lerolle zijn telkens door de toejuictnngen der Recnterzijde onderbro ken rede. De Lanterne, een der bladen, die deze sregeenngsbenOe" het meest zijn toege- aaan, geeft haar den raad eenvoudig alle monniken het land uit te jagen. Judas- Combes en zijn handlangers wensehen niets never dan dat. En van daar, dat zij voor beioogiugen en redeneeringen doof zullen Olijven en de 54 congregaties van manne lijke religieusen,wier lot innunhariden berust, zullen trachten te vernietigen aoor een parate executie. Ko mg op net koninklijke jacht een kruis tocht makengedurende die reis zal hij den koning van Portugal te Lissabon een bezoek brengen. De Marokkaansche kwestie. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat de plaatselijke onlusten in het noorden van Marokko toenemen, tengevolge van de vele ongestrafte veerooverijen door gewa pende benden. Het gezag van den Sultan neemt eiken dag. af. bieden. De H. Vader was zeer ingenomen met het geschenk. Z. H. beloofde, het portret in zijn studeerkamer te zullen plaatsen. De Uabsburg-dynastie. In het OostenrijKscne tiuis van afgevaar digden heeft gisteren Körber, zich verzettend tegen aanvallen op de Habsburg-oynastie door den Duitsche-radicaa! Berger, gecon stateerd, dat de dynastie sedert een eeuw aan het rijk den eerbied van de gansche wereld heeft verzekerd. Haar gezag zal door zulke aanvallen met aan het wankelen worden gebracht. De Macedonische kwestie. Bij de beraadslaging in net Engelsche Lagerhuis over den toestand in Macedonië, zeide Lansdowne te hopen, dat het schema van hervormingen zou mogen blijken wel dadig op zichzeit te zijn en tevens de grondslag tot nog meer en verder reikende, belangrijke maatregelen van verbetering, De regeering aanvaardde het schema in beginsel, doch behield zich het recht voor op wijzigingen aan te dringen, die de ervaring als noodzakelijk zou kunnen aan wijzen. Engeland en Portugal. Nader wordt omtrent het voorgenomen bezoek van den Engeischen koning aan het Portugeesche hot nog het volgende gemeld Tegen het einde dezer maand gaat de Het Pauselijk jubilé. Een deputatie dames uit de Weener aristocratie en behoorende tot de reeds meer genoemde Katholieke Schoolvereeni- gmg, is den H. Vader het olieverfportret van den Oostenrijkscnen troonopvolger, aartshertog Fraus Ferdinand, komen aan- De toestand in Zuid-Afrika. Een koninklijke boodschap van den 12n verleent gratie aan alle bewoners van Natal en Zoeloeland, beschuldigd van hoogverraad en andere misdrijven, waarover nog geen vonnis geveld is. Volgens een bericht uit Johannesburg aan de Morning Leader blijkt, dat de internationale conferentie te Bloemfontein sterk protectio nistisch is. Natal en de Kaapkolonie gaan hierin samen. Reuter seint nog uit Bloemfontein Generaal De Wet is voornemens zijn landerijen en hoeve te Wolfsnoek te ver- koopen en zich elders in de Oranje-rivier- kolonie te vestigen, in de nabijheid van de Rdenoster rivier. Deze verhuizing houdt de Engelsche autoriteiten zeer bezig, vooral tengevolge van de bedreiging voor opstand, die De Wet tegenover den heer Cnamber- lain heeft geuit. De Wet wordt voortdurend en overal op last der autoriteiten bewaakt. De Kamer van het mijnwezen aan den Rand heeft van de Portugeesche regeering verlof gekregen gedurende 10 maanden boomen te bakken in de bosschen van het grondgebied van Lorenpo-Marquez, alsmeOe alle rechten, die voor het werken in de mijnen noodzakelijk waren. De Kamer wilde eerst boomen hakken in de bosschen van het territorium van Transvaal, maar de Engelsche regeenng wilde hiertoe hare toestemming niet verleenen. De Portu geesche oladen van Lorenfo Marquez keuren de houding der regeering ten sterkste af. Argentinië en de Monroe-leer. De Vereemgde Staten hebben het voor stel van Argentinië afgewezen, strekkende om de gemeenschappelijke verklaring uit te vaardigen, dat geen Europeesche Staat recht heeft zijn inmenging tegenover Ameri- kaansche staten te gronden op een schuld vordering van Europeesche burgers. Toch betoógt de Amerikaansche pers, dat het voorstel van Argentinië zeer belangrijk is, omdat het de erkenning van de Monroe- leer door Argentinië medebrengt. Argen tinië is de eerste Zuid-Amerikaansche Staat die het doet. Mgr. dr. Fischer. De nieuwe aartsbisschop van Keulen, mgr, dr. Fischer, heeft eergisteren in het konink lijke paleis den eed van trouw aan den Keizer afgelegd. De plechtigheid geschiedde in de ridderzaal in tegenwoordigheid van een uitgelezen gezelschap. Later werd dr, Fischer door de Keizerin ontvangen, en 's middags dineerde hij bij dr. Stadt, den Pruisischen minister van onderwijs en eeredienst. Vervolg Binnenland. De emigratie naar Noord-Amenka neemt dit jaar in het noorden van Groningen verbazende afmetingen aan. Aiieen uit Warfium zijn 30 personen deze week ver trokken, terwijl binnenkort uit Vierhuizen, Zoutkamp en meerdere dorpen tal van ge zinnen zullen volgen. Het is langzamerhand zoover gekomen, dat er bijna geen arbeiders gezin in t noorden van Groningen meer is te vinden, van wie geen nabestaande familieleden naar Noord Amerika zijn ver trokken. Brand. Te Enschedé ontstond eergisteren-avond brand in de zengzaal der fabriek van de firma N. I. Menko in de Veenstraat. De goederenvoorraad verbrandde. Door het brandvrije van het gebouw en het flink optreden der brandweer bleef de brand tot genoemde zaal beperkt. De schade is door assurantie gedekt. De brand ontstond door het broeien der goederen. De stoom olieslagerij van den heer A. Hommema te Dantumadeel is afgebrand. Een groote hoeveelheid zaden en lijnkoeken zijn vermeld. Oorzaak onbekend. De fabriek was verzekerd. tfEJflJLXfcrl) MEI VV S. Woensdag vierde mevr. de wed. Abrahams te Kampen haar 104en verjaardag. Mevr. Abrahams is blind en doof. Aan de 104- j jarige, die met haar 77 jarige dochter woont, werd door het muziekkorps »De Broederband" een serenade gebrachtde gansche buurt vlagde. Te Ekslösrmond werd door een arbeider des morgens bij den weg een afgesneden vinger gevonden. Dat een arbeider, wiens hand verwond was, dezen vinger als zijn eigendom herkende, leidde tot de ontdekking van eene vechtpartij, die daar den vorigen avond had plaats gehad. Of de vinger ook als een stuk van overtuiging bewaard wordt, hebben wy met vernomen. Personen uit Holland loopen tegenwoordig het Friesche platte land af om sneeuw klokjes te koopen. In Friesland noemt men ze »Maartbloemen". Het is om de bollen NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5