Dagblad voor Schiedam en Omstreken. de 26ste Jaar» Woensdag 18 Maart 1903. So. 7553. Bureau Boterstraat 50. - Telefoon No. 85. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLADt Voor Schiedam per 3 maanden 1,50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊNs Van 1-6 regels. ƒ0.60 Elke gewone regel meero.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 17 Maart 1903. De onlusten in Portugal. De toestand in Portugal wekt begrijpe lijkerwijze in het naburige Spanje levendige belangstelling en zelfs eenige onrust. Het te Madrid verschijnende blad de Liberal heeft bijzonderheden vernomen over de gebeurtenissen te Coïmbra. De Portugeesche regeering belet de afzending van telegram men naar het buitenland en naar andere deelen van Portugaltoch weet men dat de voorvallen te Coïmbra gelijk staan met een waren opstand tegen de belastinggaarders. De staat van beieg is te Coïmbra afgekon digd. Sedert vier dagen houden de onlusten aaner zijn een aantal dooden gevallen daaronder acht burgers; ook zijn er veie' burgers en eenige soldaten gekwetst. Volgens nadere berichten zijn de troe belen te Coïmbra veroorzaakt door de verhooging der belastingen, welke verhoo ging den ln Januari in werking is getreden en waarbij de plaatselijke belastingen van 2 tot 3 pet, werden verhoogd. De publieke opinie had reeds van den eersten dag at tegen deze vermeerdering van lasten geprotesteerd, doch deze was noodzakelijk geworden door de slechte administratie der openbare financiën, In verschillende steden heeft men zich krachtig verzet. De laatste ontvangen berichten melden, dat de toestand te Coïmbra ernstig is geworden. De oproerlingen hebben het ge rechtsgebouw geplunderd en de soldaten haet steenworpen ontvangener zijn ver scheiden personen gewond en eenigen gedood. Het volk uit de naburige dorpen stroomt haar Coïmbra. Uit de stad is een adres aan den Koning gezonden met het verzoek, de belasting maatregelen, die tot het oproer aanleiding hebben gegeven, in te trekken. Italie's buitenlandsche politiek. De buitenlandsche' politiek van Italië was gisteren een onderwerp van ernstige be spreking in de Italiaansche Kamer. Antwoor dende op een vraag *tot hem gericht, zeide de ondersecretaris van buitenlandsche zaken Ëacelii het volgende Het is de regeering niet bekend, ol er tusschen Engeland en Frankrijk onderhandeld wordt over kwestiën, rakende de Middelland- sche zee. De regeering heeft geen enkele reden om te vreezen dat veranderingen, waardoor Italië geschaad zou kunnen wor den, in de Middellandsche zee hebben plaats gegrepen. De herinnering aan de woorden, door oprechte sympathie voor Italië inge geven, welke Cuamberlain in het Lagerhuis gesproken heeft ter zake van de talenkwestie op Malta, is nog niet uugewischt. De betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk zijn sedert lang hartelijk geworden. Wij worden bezield door den meest oprechten wensch, dat er geen wijziging in de kwestiën derMiddellaDdsche zee worde gebracht, maar indien veranderingen mogelijk werden, dan zou Italië, zoo rustig mogelijk, ze tot stand zien komen, zonder van snoeverij, maar ook zonder van zwakneid blijk te geven. De Macedonische kwestie. De Verheven Porte zit blijkbaar met de brandende Macedonische kwestie danig in de war en zal alle stuurmanskunst moeten aanwenden om ze tot eene bevredigende oplossing te brengen. Aan de Times wordt uit Constantinopel gemeld, dat de drie Duitsche olficieren, die bestemd waren om bij de gendarmerie in Macedonië als instructeurs op te treden, voorbands hun betrekking nog niet zullen aanvaarden. De Sultan zoo voegt de berichtgever er bij overweegt het °voor- stel van den Russischen gezant om tot die betrekkingen liever onderdanen van een der kleinere mogendheden te benoemen, en moet reeds naar Stockholm hebben laten seinen, of er uit Zweden of Noorwegen geschikte officieren zouden willen over komen. Volgens gerucht zijn te Monastir 150 dorpelingen aangekomen uit Dombeni, in der. omtrek van Kastoria, die zich beklagen over plundering en mishandeling van de zijde der gendarmes. Er is een commissie van onderzoek benoemd. Protectionisme in Zwitserland. De Londensche Daily Chronicle verneemt uit Genève, dat het protoctionistische ta- rievenvoorstel Zondag bij plebisciet aange nomen is met32900ü tegen 223000 stemme^ hierdoor zal het leven in Zwiserland veel duurder worden, zoodat waarschijnlijk de toeristen voor een niet gering deel de kosten zullen moeten dragen. 2) (Naar het Engelsch door Fox.) »Niks waar jij mee noodig heb. We willen geen onnoodig geklets of impertinente vra gen. Waar is je roode lantaarn Een angstkreet ontsnapte me, toen ik eindelijk alles begreep en 't me klaar was. «at ik gevallen was in de handen van trein rovers, wier doel was de sneltrein te doen stoppen en op mijn station te plunderen. Vat kon ik doen t Duurde nog wel drie «»r, voordat de trein zou komen, maar ik l 00 niet aan de kerels ontsnappen om de '«1 m 't lijngebouw te wekken en ik zag *an t gemeene glinsteren van de oogen van net bandietenhoofd, door zijn masker dat a|s ik maar de minste beweging maakte «10 niet naar zijn zin was, hij geen oogend Ik zou aarzelen met me neer te schieten, k wist dat ze, wanneer ze zochten, de •ntaarn al heel gauw zouden vinden en met bevende stem zei ik hem dat ze in de wachtkamer hrng. Een van de kerels haaide haar en na haar nagekeken en in orde bevonden te heöben, ging de heele bende op den trein zitten wacnteri. De hoofdman stak een pijp aan en na me een poosje aangekeken te nebben, zei mj »Hoor eens meid, als er een trein fluit' hebben we wat voor je te doen, je ma» het voor mijn part ja otfioieele plicnt noemen Je moet dan op 't perron gaan en den trein het signaal geven tot stoppen om eenige eerste kiasreizigers op te nemen. En luister goed als je een verdachte beweging maakt of de roode lantaarn met zwaait, zooals het hoort, zulien we dat slanke lichaampje van jou eensnetjes metkogels veiitileeren. Verstaan V' Een wanhopige gedachte was in mijn hoofd opgekomen. Ik antwoorde, dat ik hem volkomen begreep en met de kreet: »0, je^ wilt een mooraenaarster van me maken" liet ik me met mijn hoofd en mijn armen op de tafel vallen en begon te schreien en te snikken aizof miju hart zou Dreken Had hij mijn gezicht gezien, dan zou hij een tatale afwezigheid van tranen opgemerkt hebben Ik huilde met een doel. Terwijl mijn armen op de tafel vielen had ik met mijn imkerhand het anker van Engelands marine. Van de Regeeringstafei in het Lagerhuis de marine-begrooting toelichtend, zeide Ar nold Forster gisteren het volgendeHet is te betreuren, dat het bedrag dezer begroo ting zoo hoog is, maar de schuld ligt bij den wedijver tusschen de vreemde mogend heden. Er worden aan de vloot vier nieuwe slagschepen toegevoegd, die sneller loopen aan eemg slagscnip dat bestaat; volgens het nieuwe program zouden drie nieuwe slagschepen een zeer geduchter. bouw ver krijgen kanonnen van verdere draagkracht zouaen op alle schepen opgesteld worden, en het voor de nog te bouwen scnepen bestemde geschut zou aanmerkelijk beter zyn dan het tegenwoordige. Chamberlain thuis. Engelands wereiaberucnte minister van Koloniën is weer thuis en heeft reeds zijne werkzaamheden hervat. Gisteren is hij weer in het parlement verschenen. Cuamberlain is, toen hij het pariements- mijn toestei gegrepen, zoodat ik net kon beietten te tikaen, terwijl ik mijn rechter hand op ue sleutel hau. Snikkende, upuat een mogelijk zacnt getik van don sleutel üoor de roovers met genoom weru, zette ik het toestel open en seinde h—-e 1p. Deze letters herhaalde ik verscnemen malen, in de hoop dat ze het oor van den een oi anderen telegrafist op de ion zouden bereiken, loen seinde ik langzaam en dui- aenjk altijd nevig snikkende Wie uit üoort seine in 's Uemeis naam aan den sta tionschef te Laramie zoo—-gauw mogelyk dat ik in handen ben van zeven roovers die willen hebben dat ik no. 4 aoe stoppen. Zend viug— 'hulp. loen seinue ik naam en station. ik net net anker los en Uet instrument tikte. 'Moed meisje ik heb t genoord H." »H.' was ae ietter van den stationschef. ean woeste senreeuw sprong ue noofd- man 0p en trok me ruw van de tafel weg eu vroeg6 3 Wat 13 dat meii V' gebouw binnentrad, dat stampvol was, door luide en langdurige toejuichingen van de banken der regeeringspartij verwelkomd.' De liberaal John Ellis, die den minister van Koloniën een vraag deed, wenschte hem geluk met zijn behouden terugkomst. Toen Chamberlain opstond om de vraag te be antwoorden, werd hij opnieuw met toe- j meningen begroet. Een andere vraag beantwoordende, las Chamberlain een telegram voor van den gouverneur van Natal, meldende dat aan aile opstandelingen, die zich nog in de ge vangenis bevonden, vergiffenis wa3 geschon ken en dat de amnestie was afgekondigd. De toestand in Znid-Afrika. Uit Pretoria wordt aan de Morning Pos t dd. 14 dezer geseind De redenen, die Botha, De la Rey en Smut voor hun bedanken voor eene benoe ming in den wetgevenden raad hebben openbaar gemaakt, zijn onjuist. De generaais weigerden, omdat zij zien vergewist nadden hoe hun benoeming onder hun landgenooten opgenomen zou worden. Zij nebbeu nu aanbiedingen gedaan om de voornaamste Hohandscne bladen aan te koopeu. De mid delen daartoe komen uit Kaapstad, maar ongetwijfeld oorspronkelijk uit Nederland (I) De Standard verneemt uit Durban oat er 22 rebellen uit kraent vau de amnestie- proclamatie op vrije voeten zijn gesteid. Uit Rome. Z. H. de Paus, die tüaus volkomen van zijue verkoudneid herstelu is, heeft Zaterdag zyu bloedverwanten, de leden der famine Pecci, om zich heen verzameld. De Paus ontving zyn vijf neven en hun kinderen m ziju particulier vei trek en voerde met hen gedurende bijna andernalt uur een levendig onderhoud, daarby met bewonderenswaar dige scherpte van geheugen en de nem eigen geestigheid tai van herinneringen nOcb, aiieen een station ver at dat voor et trein orders vraagt" antwoordde ik .Niets over deze lijn kreng?" siste hij. 1 is een strik", J Niets" zei ik, ais ik dat had gedaan, zot en myu vingers op t instrument zyn ge w.est. Zie je met aat ik het met aanraak eu oen werkt net. Weg van die catei", riep hij woedend »ah je enige leekens maakt, gaat net er door". i>J, noe gretig uronk myn oor de woor den in die net instrument tikte. Ik noords een telegram aan den sheriff van Green- Kivar, 2U myi naar 't westen, hem vragende wa mannen te wapenen en op den specialen trein te stappen die voor nen klaar zou staan. Een ander aan den jongen opzicnter die te Green River was, hem zeggende hoe mijn langzaam geseinde woorden door den chef genoord waren eu vragende om de leiding van den tocne ter mijner bevrijding op zien te nemen. loen een derde depecne aan den chef-macmmst om zyn snelste macmaa op te stoken, esn rijtuig er aan te koppelen eu de orders van den opzicnter at te wacnter Myu nart aorpte zoo nevig bat ik uen adem mmeid. Het seneeu een eeuw eer ik aeu telegrafist vau Green Kiver uen cuef hoorde roepon en zeggen: (Slot wfgf.j NIEUWE S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1