Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ie Telegraaf. 26ste Jaars. Donderdag 19 Maart 1903. No. 7554. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2,— Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van i6 regels. ƒ0.60 Elke gewone regel meer 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Bekendmaking. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de wet van 30 December 1887 (staatsblad no. 225) betreffende onderstand (ondersteuning) aan mindere geëmploieerden, vaste werklieden en bedienden op daggeld werkzaam bij inrichtingen van 's rijks zee macht en op 's rijks werkvaartuigen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 staatsblad no. 92) Gelet op art. 6 van het Koninklijk besluit van 10 Januari 1888 staatsblad no. 3) houdende bepalingen nopens de betaal baarstelling der bij eerstgenoemde wet toegekende ondersteuningen Maakt bekend, dat de attestatiën de vita tot ontvangst van bedoelde ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voormiddags 10 tot des middags 12 uren, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam. 18 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 18 Maart 1903. De toestand in Znid-Afrika. Uit Pretoria wordt aan de Londensche Morning Post in dato 16 dezer gemeld Zaterdag-avond heeft de politie hier een inval gedaan in hotels en kolliehuizen en gezocht naar menschen, die geen behoor lijken pas hadden om in de kolonie te komen en er te verblijven. Een honderdtal werd in hechtenis genomen, maar de meesten konden de bevoegde overheid te vreden stellen. Zeven-en-twintig personen Werden echter voor den magistraat gebracht; het waren Joden en Russische, Fransche, Duitsche en Itaiiaansche onderdanen. Zij kregen bevel Transvaal binnen een etmaal te verlaten. De Morning Post meldt verder nog Wij vernemen uit meer dan eene bron, Feuilleton. Naar het Engelsch door Fox.) 3) (Slot.) »De opzichter met sheriff en twintig man, gewapend op trein, wachten orders". Vliegen kwam die order. Ze zeide den opzichte, dat hij een vrije lijn had en met aller grootste spoed tot een halve mijl van toijn station moest rijdenToen kwam het Welkome sein van Green-River «Speciale vertrokken 1.15". O wat klopte mijn arm hart en hoe tril Je iedere zenuw van opgewondenheid. 1.15. Ik berekende, dat een trein met zulk oen woedende snelheid bijna een mijl in de minuut zou rijden en het stoppunt voor 1.35 Sou bereiken. „De hoofdman gaf zijn instructies aan metgezellen. Ik zou naar buiten gestuurd worden om 't signaal te geven den trein en als die stopte,, zon de dat Botha en Smuts besloten zijn, in Transvaal een nationale Afrikaander-partij te vormen. Uit hetgeen Boeren aan Brit- sche onderdanen gezegd hebben, kan men 1 slechts besluiten, dat er verkeer is tusschen sommige Boeren en dr. Leyds en leiders van de Duitsche koloniale partij. Er worden maatregelen genomen om te Pretoria een Hollandsch blad uit te geveD onder toezicht van Smuts. Waarschijnlijk zal het De Volksstem heeten. Uit Madagascar. Volgens telegram uit Marseille aan de Parijsche bladen, heeft de mail van Mada gascar bericht gebracht over het gevecht in de buurt van Majunga. De Franschen verloren 8 man aan dooden en 12 aan gewonden, de vijand 90 man aan dooden en 200 aan gewonden, Een bericht uit Tanarivo van 14 dezer maakt melding van een telegram uit Fort Dauphin, inhoudende dat een groot Neder- iandsch zeilschip de Geeru>ende(Geertruida Gerarda op de zuidoostkust schipbreuk heeft geleden, in het gezicht van Mantane nena. Van de bemanning is geen spoor ontdekt. Zooals hier bekend is, is de Geertruida Gerarda reeds verleden jaar in den Indischsn Oceaan verlaten. Ongeveer een maand geleden is in de scheepstijdingen van ver schillende bladen vermeld, dat het schip op Madagascar aangedreven en verbrij zeld is. De Macedonische kwestie. De Russische gezant te Constantinopel verzocht gisteren aan de Turksche regeering hem nauwkeurige berichten over den gang der hervormingen in Macedonië te doen toekomen, daar totnutoe onvangen mede- deelingen niet volkomen bevredigend waren. Tot dusver zijn in drie Macedonische vilajets 1500 gevangenen begenadigd. bende naar buiten stormen en hem be klauteren. «Bill, jij springt op de machine zoo gauw die stopt en jij bedreigt den machinist en den stoker maar met je geweer. Jack, jij gaat den postwagen in en laat de klerk je de aangeteekende brieven geven. Yank eu Aleck gaan in de eerste klaswagon, terwijl Tom en Shorty den conducteur en den rem mer onder sim houden. Doe je werk, gauw en flink en wees niet bang om wat kruit te vermorsen als 't noodig is. Er zit een goede plok in dien trein en dien moeten we hebben. Toen keek ik op de klok en hoe langzaam hoe erg erg langzaam schenen de wijzers te loopen. Een eenentwintig, een vijfentwin tig en een dertig tikte, Een vijfenderdig. Zouden ze dan nooit komen De mannen zaten op de bank tegen den muur aan de westzijde met hun gezichten naar de ramen aan uen oostkant. Is trachtte te berkenenen hoeveel tijd er noodig was om van de plaats waar gestopt was, naar het station te komen. Misschien omsingelden ze nu wel het gebouw en zou ik het volgende oogenblik een tikken op de deur hooren. Hervormingen in Rusland. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de Tsaar, tegelijk met de uitvaardiging van het bekende manifest, aan generaal v. Wabe, chef der gendarmerie, heeft opgedragen voor de naar Siberië verbannen studenten en politieke gevangenen den terugkeer naar Rusland mogelijk te maken. De generaal is reeds naar Tomsk afgereisd. Het Dresdener Hofdrama. De treurige gevolgen, die het Dresdener Hofdrama voor de koninklijke familie en de verhouding van het Hof tot het volk heeft gehad, openbaren zich in een schrijven, dat de hoogbejaarde Koning tot zijn volk heeft gericht. Het Dresdener Journal maakt een bood schap van den koning van Saksen »aan mijn volk" openbaar. Daarin dankt de Koning, voor zijn vertrek naar het Zuiden, nogmaals van ganscher harte voor de bewijzen van deelneming hem bewezen bij het zware ongeluk, dat hem en zijne familie heeft getroffen. En hij spreekt de hoop uit, dat de onrust en opwinding, die zich tengevolge van de bedroevende voorvallen van den af- geloopen winter in breede kringen van de bevolking meester gemaakt hebben, einde lijk tot kalmte zullen komen en voor het vroegere vertrouwen plaats maken. De Koning verzoekt niet hen te gelooven, die het volk beduiden, dat er achter al dat ongelukkige slechts geheimzinnige leugen en bedrog verborgen zijn, maar 's Konings woord te gelooven, dat aan het oneindig smartelijke alleen de onbeteugelde harts tocht van een sinds lang in stilte gevallen vrouw ten grondslag ligt. Gisteren-middag om 3 uur is keizer Wil helm te Dresden aangekomen. Koning George en prins Johan George ontvingen hem aan het hoofd der autoriteiten. Na een hartelijke begroeting reden de vorste lijke personen in een open rijtuig met vier paarden naar het koninklijk paleis. Zou er gevochten worden Wat verschrik kelijke gedachte 1 Binnen een paar minuten zou ik misschien doodgeschoten menschen zien liggen en zelf gedood zijn. Ik verstijfde van schrik. Het bloed scheen in mijn aderen te stollen en als ik me niet aan mij stoel had vastgehouden, was ik zeker gevallen. Een uur veertig I Een gerinkel van glas werd gehoord en een zwarte wolk van geweerloopen kwam door de vensters en werd op de roovers gericht. Toen riep eeu stem «Handen op, mannen. Ik ben de sheriff en neem je gevangen in naam der wet. Eén bewegmg en ik laat op je schieten 1" «Jou kreng" zei de hoofdman, woedend me aankijkend, toen de bende plotseling de han den omhoog stak. Toen kwamen de sheriff en drie mannen binnen, ontwapenden en boeiden de roovers en ik zag nog dat de op zichter naar me keek en hoorde bem zeggen «Wat ben ik je veel verschuldigd, mijn dapper meisje", en toen viel ik in zijn ar men bewusteloos. Toen ik bij kwam, lag ik in mijn bed in mijn kamer te Green-River met eenige dames rond mjjn bed en werd me verteld, d*t de gevangenneming der roovers al leven Engeland en Turkije. Naar de Times uit Constantinopel ver neemt, maakt de Sultan zich hoe langer meer ongerust over Engelands krachtige houding in de kwestie van Aden. De En- geische gezant moet nu gezegd hebben, dat de Engelschen zelf de grens tusscben het Engelsche en het Turksche gebied aldaar zullen afbakenen, tenzij de Porte onmid dellijk daaraan medewerkt. Zoowel uit Monastir als uit Uskub komen berichten, dat door benden Bulgaren aan de inwoners van verschillende dorpen een oorlogsschatting van een tot vijftig gulden, overeenkomstig ieders vermogen, is opgelegd. Revolutie in Uruguay. Blijkens draadbericht uit Montevideo is er een opstand uitgebroken in de departe menten Rivera, Fiores, Maidonado en Trein- taytres. De minister van oorlog heeft zeven chefs van militaire zones benoemd. Generaal Muni zal het opperbevel over de regeerings- ■troepen voeren, hoewel de regeering zegt niet veel aan de beweging te hechten. De geruchten, aldus verspreid over een revolutionaire beweging in de departemen ten, waarin de partij der Blanken meester is, worden nader bevestigd. De telegraaf draden zijn doorgesneden, zoodat er geen berichten van daar komen. Volgens berichten uit Montevideo, te Buenos-Ayres ontvangen, zijn de Uruguaan- sche troepen gezonden naar verschillende punten, waar de opstand is uitgebroken. President Rocha zou waarschijnlijk gisteren den staat van beleg afkondigen. Aan de Frankf. Zeit. wordt nog uit Buenos Ayres omtrent Uruguay gemeld De opstand van de partij der «witten" is onder aanvoering van den ouden revo lutionairen leider Saravia begonnen in 4 departementen, wjjl de heer Battle, de nieuwe president van Uruguay op dubbel zinnige wijze is opgetreden. Wel plaatste hij aan het hoofd der departementen, weike dagen geleden was. Ik had hersenkoorts gekregen door de hevige spannig, waarin ik had verkeerd en dien heelen tijd was ik buiten kennis geweest. Nog dagen daarna zweefde ik tusschen leven en dood en de opzichter zat dikwijls aan mijn bed, me opvrooitjkende met woorden van bemoedi ging en alles doende wat hij kon om mijn lijden te verminderen. Toen ik eindelijk beter was, moest ik naar het gerechtshof gaan om te getuigen, en nooit zal ik vergeten de woeste blikken, die de kerels op me wierpen toen ik vertelde, hoe ik ze had beet gehad, of het gejuich dat het publiek voor me aanhief, ten spijt van de pogingen der rechters om de menschen tot. bedaren te brengen. De roovers werden tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld en na dien heb ik nooit weer van ze gehoord. «En beloondede maatschappij u V' vroeg ik. «Nu niet erg. Maatschappijen nebben geen ziet, weet u, maar ik heb me toen op den opz ehter ten minste gewroken". «Hoe dan En met een fijn glimlachje zeide zei «Ik trouwde hem". NIEUWE SC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1