Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars. Zondag 22 Maart 1903. No 7557. EERSTE BLAD. PERICHA, Een kleine nabetrachting. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Feuilleton. het Zigeunermeisje. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De Arbeidsbeurs. Gevonden voorwerpen. NIEUWE S PB IJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER AD VERTENTIÊN: Van 1—6 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Als we ons de gebeurtenissen der laatste weken en maanden nog even voor den geest roepen, dan valt er te ieeren. Te leeren op de eerste plaats, dat vele arbeiders zich stellen onder de leiding van menschen, die tegen niets opzien. Of is het geen feit, dat bij de bekende staking van één dag tal van menschen be nadeeld zijn Dé socialistiscbe raddraaiers zien tegen geen maatregel, ook al schaadt die alle menschen, op. Als de hooger geplaatsten nu eens even onverstandig geweest waren als de min deren, duizenden en nogmaals duizenden waren verloren gegaan. Dat de arbeider zich organiseert, wie zal er tegen zijn? Maar als dat zich maar neerlegt bij wat de leiders believen te zeggen, dan is dat een ramp. De eenvoudigen worden gevleid. Men praat hen voor, dat zij er alles van weten. Op eigenaardige wijze licht men hen in omtrent allerlei dingen. En het volk, in stede van zich omtrent den wezenlijken loop der zaken te ver gewissen, loopt eenvoudig aan den leiband. Daar komt nog iets bijmen vertelt den menschen: als gij wilt, dat kunt gij. En dat gelooft het «volk". Moet nu werkelijk voortaan niet meer de wettige directie, maar de socialistische raddraaiers zeggen, hoe het gaan zal? En zwakken van geest zeggen alhet is gedaan met het gezag. Een goddelijke instelling als het gezag valt waarlijk niet bij den eersten slag. Waarlijk, men behoeft nog geen vrees 2) (Slof.) O, dat was slecht. Maar de patroon had het haar bevolen. Pericha opende een kleine deur, trad een kamer binnen, zag een bed en onder- Zocht den stroozak. Maar er was niets in, noch in de matras, noch in de zakken der kleedingstukken, die aan spijkers achter de deur hingen. O 1 het was zoo slecht. Dig man en die vrouw hadden wellicht hun geld hard noodig.Maar de patroon had het haar bevolen. Pericha streek haar zwarte haren uit het gelaat en ging naar de kast, gewapend met een ijzer, dat Matchico sedert lang diende, om sloten te forceeren. Maar daar opeens hoorde zij een kinder stem, die in het aangrenzende vertrek weende. te koesteren, dat «het volk", in den socia- listischen zin opgevat, de macht zoo gauw in handen zal krijgen. Maar wel treurig is het, dat de socialis tische arbeiders versterkt worden in de gedachten, dat zij eigenlijk «het volk" zijn dat zij de macht in handen hebben. Men heeft die menschen zoolang voorge praat, dat hunner eigenlijk het aardrijk behoort, dat zij het gaan gelooven. Gedurig heeft men er hen op gewezen, dat zij, als zijnde de meerderheid, eigenlijk te beslissen hadden. Aanhoudend heeft men er hen op gewe zen, dat weinigen, maar een groote geld zak, over velen uen baas speelden. Enz. enz. Dit alles kan oorzaak worden, dat men ook op andere punten die ingebeelde regeermacht gaat gebruiken. En dit loopt uit op de grootste schade voor de arbeiders zelf. Verzet tegen het wettige gezag werkt ten slotte niets uit dan bevestiging van het gezag. Schiedam, 21 Maart 1903. (Opgave 21 Maart 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Timmerlieden. Leerjongens voor het sigaren vak en voor het rij wiel vak. Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vijlwerk. Een tuiniersjongen. Een schoenmaker (halfwas). Een schoen- makeisjongen. Een loodgieter bekend met fhterswerk. Smeden (halfwas) Een bakkersknecht. Twee steenhouwers. Een verver Dienstboden. Scnoou- maaksters. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Een kleermaker. Een kuiper. Wacnt jou, bromde Pericha, terwijl zij het gebaar van den patroon maakte. En de vingers om het ijzer geklemd, zoent zij de wieg. Het was een wieg van teenen, daarin lag geheel rood onder zijn tranen, een kind, dat zijn armpjes uitstrekte en weende. De lieve kleine scneen zeer verwonderd door het verscnijnen van die vreemde Hij keek naar stil aan en laente haar daarna toe. Vervolgens nam hij iets uit de wieg en net de onoekende voorhoudend, zei nij «Lekker 1" Het was een roode suikerden pijp, half opgegeten en half gesmolten in zijn kleine warme hand. Lekker! herhaalde hij, toen hij de vreemdelinge zag aarzelen. Pericha legde het ijzer op de tafel, boog zich over de wieg en kuste het kind. Eenige oogenblikken daarna meende Matchico zeit eens m het huis te moeten komen kijken. Hij had den boer en de boerin na zijn twist met zijn vrouw naar hun nuis zien terugkeeren. Hij moest dus Pericna helpen. Zacht, ais een vos, sloop hij binnen Hij uuwde de kamerdeur open, die half Boerenknechts. Een tuimersknecht. Moutersjongens. - Een slagersknecht. - Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ver vers. Schippersknechts. Koetsiers. Houtkoopersknechts Een machinist stoker. Een hofmeester (groote vaart) Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Aanwezig aan het commissariaat van politie: ledige portemonnaie, kwitantie, sleutel, damesceintuur, zakje met geld. Terug te bekomen aan de volgende adressengouden oorbelletje met steentje, L. Lugtenburg, Oostsingel 92Tijgerhond, L. Koenderman, Damlaan 43 Jongenshoepel B. B. Hosman, Langehaven 1 gouden medaillon met monsportret, J. v. d. Gaag, Hoofdstraat 195; 3 voiles, J. Verbrugge, Raam 2fox-Terrier N. Putters, Lange Kerkstraat 13portemonnaie met geld, B. v. Vooren, Groenweegje 34»witte kinder kraag, S. Wanders, Langehaven 84. De openbare les van den cursus in handenarbeid zal op Woensdag 25 Maart, n.m. van 6-8 ure, in het lokaal boven de Beurs worden gehouden. De heer A. P. Staalman heeft bericht geen gehoor te kunnen geven aan de uitnoodiging om hier te komen spreken over de Stakings-wetten. De heer Visser, van Scheveningen, katho liek-democraat, is thans uitgenoodigd. De nationale schietwedstrijd in het café Lion d'oralhier is geëindigd. Een veertiental prijzen werden aan verschillende deel nemers van den wedstrijd toegekend. Door een aan de Nieuwstraat wonende winkelierster is bij de politie aangifte aanstond. En wat zag hij in dit vertrek Pericha was bezig den jongen te wiegen. Hakatbromde hij. En vol woede sloeg hij haar in het gelaat. Maar het kind in de wieg begon weer te schreeuwen, een hond blafte voor het huis, de boer trad binnen. Een oogenbhk aarzelde de kermisreizi ger. Maar spoedig had nij zijr. tegenwoor digheid van geest terug en veinzend den boer niet te hebben gezien, sioeg hij op nieuw het meisje, terwijl hij haar veront waardigd toesnauwde Wat doet gij hier Waart ge weer bezig, iets te rooven, dievegge Wel licht stond gij zelfs reeds op het punt, dit arme, weerlooze kind te wurgen Ah leeiijke slang! Ik vraag u vergiffenis, mijnheer, onderbrak hij zich, terwijl hij zijn ouden hoed voor den boer afnam. Gij ziet, dat ik juist bezig was, die onge lukkige te straffen. Verbeeld u, dat zij 'n uw afwezigheid bij u is binnengetre den, naar ik vrees met geen goede be doelingen. Heeft zij met reeds iets weg- geuomen Ziedaar, de ham, de kandelaars.... G, ellendigeLaat haar in de gevan- gedaan, dat ten nadeele van haar een koperen gewicht is ontvreemd. Verdacht van dezen diefstal te hebben gepleegd, worden door de politie twee Rotterdamsche jongens opgespoord, die, even voor dat zij den diefstal bemerkte, in haren winkel waren geweest. Naar men verneemt, zal de heer R. N. L. Miiandolle, president directeur van de Bijbank te Rotterdam der Nederlandsche Bank, wegens hoogen ouderdom ontslag nemen. Bij aankomst eergisteren-avond van de Hullboot Swift, te Rotterdam, werd aange houden een Hollandsche zeeman P. J. H., die van een anderen zeeman, wonende te Rotterdam, D. v. d. S. met wien bij de reis samen medemaakte, ontvreemd had 2£ pond st. Bij fouilieering werd 1 pond st. nog in zijn zak gevonden, terwijl hij het andere goudstuk van 1 pond st. in den mond bleek te hebbenmet het pd. st. had hij de reis betaald. Hij werd naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gisteren nacht twaalf ure zijn aan de Maaskade O. Z. te Rotterdam aangehouden twee schippersknecbts en een bierhuis houder, toen zij een zestal zakken met steenkolen, door die schippersknechts daar met een roeiboot aangebracht, losten en bij den bierhuishouder mede op den kade woonachtig, binnenbrachten. De steenkolen bleken afkomstig van het rijnschip Helena, liggende in het Boerengat, van welk schip de schipper afwezig is. De politie, die voor- loopig op de steenkolen beslag heeft gelegd, stelt een onderzoek in. Gisteren was het een halve eeuw geleden, dat de werkman J. Toekar in dienst trad bij de firma E. Hamer Co. te Rotterdam In de werkplaats in de Oosterstraat was den jubilaris ter eere een toepasselijke ver siering aangebracht en de patroon, de heer genis werpen! Ik wil haar niet langer zien. Zij zou mijn witte haren schande aandoen. Dat God u zegene, goede man, en geheel uw gezin. En Matchico keerde snel naar zijn wagen terug. Wat kon Pericha doen Protesteeren De waarheid zeggen? Zij trachtte het, maar men schonk haar geen geloot. En dien nacht legde zij zich in de gevange nis ter ruste. Matchico had het haar wel voor speld, dat het met haar slecht zou afloopen. In de gevangenis dacht zij aan den kleine in de wieg, die haar zoo lief had toegelachen en die haar zijn rood suiker goed had aangeboden, en toen betreurde zij niets En zij maakte het voornemen, zoo'n kleine te zoeken, zoodra zij uit de gevan genis zou zijn, kindermeid te worden, indien men haar in de een of andere hoeve, waar kinderen waren, zou aanne men. Wellicht zou zij, bij den glans van twee onschuldige oogen als die van den kleine in de wieg, langzamerhand in haar ziel voelen verdwijnen al hetgeen de leeiijke Matchico sedert zooveel jaren, slecht in haar had kunnen maker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1