Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaars. Woensdag 25 Maart 1903. l\o. 7559. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADl Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlyke Nummers- 0.05 PR IJS-DER ADVERTENTIE Nï Van 16 regels. 1 i I f 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den feestdag van MARIA BOODSCHAP zal de IVieuwe Schiedam- cheCourant W oensdag - avond niet verschijnen. ALGEMEEN OVERZICHT. 24 Maart 1903, Frankrijks buitenlandsche politiek. De buitenlandsche staatkunde der Fran- sche regeering was gisteren weer een dankbaar onderwerp van bespreking in de Senaatsvergadering. Ia antwoord op een vraag, zeide minister Delcassé in den Senaat, dat Frankrijk zijn handen niet van Macedonië zal aftrekken, maar zich niet tot iets zal verbinden zonder dat andere mogendheden meedoen. Bij de beraadslaging over het hoofdstuk van de begrooting, dat betrekking heeft op de bezoldiging van diplomatieke agenten, herinnerde Clemsnceau aan de rede, Zater dag door Combes gehouden en volgens welke de betrekkingen van de republiek met het Vaticaan nooit slechter waren ge weest. Spr. stelde daarom voor, den post van Fransch ambassadeur bij het Vaticaan af te schaffen. Delcassé antwoordde, dat niets in de .betrekkingen met den Heiligen Stoel dien maatregel zou rechtvaardigen. Hij dacht er niet aan. De Senaat verwierp het voorstel van Cle* mer.ceau met 182 tegen 82 stemmen. De Macedonische kwestie. Uit Constantinopel verneemt de Stan dard De berichten uit Macedonië blijven onrustwekkendzij handelen over bloedige botsingen en buitensporigheden van Turk- sche troepen. Niemand weet wat er wer- kelijk gebeurt. Hilmi pasja, de Macedonische inspecteur- generaal, heeft naar Constantinopel geseind, dat de vijf Albaneesche stammen in het vilajet Kossowo, die zich tot dusver tegen de hervormingen gekant hebben, verklaard hebben zich te onderwerpen. Zij gaven de formeele belofte, het bevel van den Sultan en de Porte te gehoorzamen. Officieus wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de tien millioen patronen, die Servië ten geschenke krijgt, nog niet afgeleverd zijn. Het tijdstip van aflevering zal zijn einde Mei en alleen ingeval de rust inden Balkan niet verstoord wordt. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld Be Sultan heeft den opstand voor geëin digd verklaard en daarom de ongeregelde troepen ontbonden, hetgeen echter ander zijds aldus wordt uitgelegd, dat die troepen onhoudbaar zijn wegens niet-betaling van s°ldij. In elk geval staat vast, dat Teza n°g niet hernomen is en Boehamara niet alleen vrij blijft, maar nog altijd zeer bedrijvig is en zelf de Berber-stammen, die de gemeenschap tusschen Teza en Tanger verstoren, aanvoert. Het heet echter, dat die Berbers alleen optreden tegen Christenen en Israëlieten. Inmiddels zijn er tengevolge van hunne roovenjen reeds eischen van schadevergoeding ingediend door de Spaansche, de Portugeesche en de Oosten- rijksche regeering. De Daily Mail verneemt uit Tanger Een gezantschap van den Sultan gaat Algiers-waarts om Loubet te begroeten. Marchand is aangekomen op weg naar Fez. Uit Madrid wordt gemeld, dat het leger van den Sultan in drie divisies verdeeld, uit Fez moet zijn vertrokken. Een dier divisies trok op naar het gebied der Hyar- min-Kabylen. De Sultan zed zou Fez na Paschen verlaten. De toestand in de Kaapkolonie. Een draadbericht uit Kaapstad meldt, dat alle rebellen, die nog in de Kaapkolonie gevangen zitten, worden vrij gelaten. De gouverneur heeft er in toe gestemd onverwijld alle staatkundige gevangenen in vrijheid te stellen. Er zijn maatregelen getroffen om ze naar hun woonplaatsen terug te zenden. Een aantal zijn al los gelaten, tegen het einde der week zullen allen vrij zijn. In de amnestie zijn ook gekleurde poli tieke gevangenen begrepen, die bij verschil lende opstanden betrokken zijn geweest. Naar aanleiding van het besluit van lord Milner, dat er slechts gedurende vijf les uren per week onderricht in het Hollandsch mag worden gegeven moeten de Hollandsch* Afrikaanders besloten hebben, buiten de vastgestelde uren, nog onderricht in het Hollandsch aan hun kinderen te doen geven. De Standard verneemt nog uit Bloem fontein. Het blijkt, dat een Afrikaander op de interkoloniale bijeenkomst de kwestie van Aziaten-aanvoer heeft opgeworpen. Hij bepleitte dien, omdat wanneer de Rand* mijnen het kaffsrvolk wegnemen, de boerenplaatsen zonder Kaffers zuilen wezen. Zijn betoog maakte indruk. Uit de Zuid-Amerikaansche Staten. Aan de Times wordt uit Montevideo geseindDe terugkeer van de vredesagenten versterkt de hoop op vrede. Naar het heet, blijft nog slechts regeling van ondergeschikte punten over. Op St. Domingo is men gisteren slaags geweest in de straten der hoofdstad. De uitslag van het gevecht was nog onzeker. De Times verneemt van St. Ttiomas, dat de vulkanen op de eilanden weer werkzaam zijn, gepaard met aschregen en duisternis. President Castro. De tegenwoordige president van de repu bliek Venezuela blijkt niet alleen een zeer handig diplomaat, maar ook een uitnemend tooneelspeler te zijn. Hoe anders zijn plot selinge aanslagaanvrage te verklaren, welke naar hij vooruit wel kon berekenen, door het Congres niet zou worden aangenomen De leden van dit Congres zijn voor het over- groote deel zijn gehoorzame volgelingen er. dus was het niet twijfelachtig, dat zij den president zouden verzoeken wel zoo vrien delijk te willen zijn op zijn ontslagaanvrage terug te komen. Ten slotte zal Castro dan wellicht gaarne aan het bewind blijven immers zijne positie ten opzichte der op standelingen en tegenover de buitenlandsche mogendheden is dan door zijn ontslagaan vrage aanmerkelijk versterkt. Tot nogtoe houdt hij echter voet bij stuk. In zijn Zaterdag aan het Congres mede gedeelde boodschap zegt president Castro, zijn aftreden aankondigend, dat, toen hij weigerde zich te onderwerpen aan de af persingen van Engeland en Duitschland, er in vereeniging met de opstandelingen krachtige pogingen zijn aangewend om hem ten val te brengen. Nu de souvereiniteit van de natie niet langer bedreigd wordt, heeft Castro besloten af te treden. Zijn geweten verwijt hem niets, zijn eenige wensch is, Venezuela welvarend te zien. De correspondenten van Engelsche bladen té New-York en Washington melden allen, dat men algemeen Castro's ontslag indienen voor een comedie houdt en gelooft, dat hij het weer zal intrekken, tenzij hij, evenals Guzman Blanco, zijn bijeengegaarde schat ten buitenlands wil verteren. Dreigende opstand in China. De Amerikaansche gezant te Peking heeft naar de Standard uit Washington verneemt een zeer ernstig rapport inge diend. Alleen gebrek aan samenhang tus schen de verschillende rebellen verhindert volgens dat rapport een geweldigen opstand. Baron von Hceremann. f Baron von Heeremann, de eerste onder voorzitter van het Pruisische Huis van afgevaardigden en een van de voornaamste leiders van het Centrum is, zooals wij reeds met een enkei woord meldden, overleden. Dr. Clemens August baron Heeremann von Zuydwyk was den 261 Augustus 1832 te Surenburg in het regeeringsdistrict Munster geboren. Hij studeerde achtereen volgens te Bonn, Heidelberg en Berlijn in de rechten. Van het Pruisische Huis van afge vaardigden maakte hij sedert 1870 en van den Rijksdag sedert 1871 deel uit. Na reeds den post van tweede-ondervoorzitter van het Huis van afgevaardigden te hebben bekleed, was hij in 1881 tot eerste-ondervoorzitter van dat Huis gekozen. Hij was een bekend kunstliefhebber en heeft o.a, een verhan deling over »die a teste Tafelmalere i Westphalens" geschreven. Eenige dagen geleden moest baron von Heeremann de vergaderzaal van het Huis vau afgevaardigden verlaten, omdat hy zich ongesteld gevoelde. Hij schijnt toen zoo iets van een beroerte gehad te hebben, volgend op een aanval van influenza, Nieuwe uitvinding. Volgens de Tribuna hebben twee Italiaan^ sche ingenieurs, Turcbi eu Brune gehoeten, een uitvinding gedaan, die het mogelijk maakt tegelijkertijd langs eenzelfden draad te telegrafeeren en te telefoneeren. De Itaiiaansche minister van posterijen stelt groot belang in deze uitvinding. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 Maart 1903. Tr eub —Brinkhuis. In de zaal der Officieren-Vereeniging werd gisteren-avond de aangekondigde open bare vergadering gehouden, waarin de heeren prof. mr. Treub, uit Amsterdam (vrijz.-democr.) en Brinkhuis uit Enschedé (kath.-democr.) als sprekers optraden. De heer M. C. M. de Groot, lid van het comité voor het adres—jhr. Bergh tegen de Stakingsontwerpen, de verga dering openend, deelde mede, dat aan het comité nog twee bestuursleden waren toegevoegd en steide in 't licht dat deze vergadering hier werd gehouden, omdat de comitéleden meenen, dat er een weg te vinden is, om burgeroorlog en economischen oorlog te vermijden, nl. op de wijze als m het adres—jhr. Bergh is aangegeven. Die weg zou ook door de sprekers worden aan geduid in deze ordelievende bijeenkomst, waarin men zonder politie zou vergaderen. Daarna was het woord aan den heer Treub, die allereerst getuigde, dat, hoe wel de ontwerpers der adresbeweging tegen de ontwerpen ernstig bezwaar hebben, zy toch erkennen, dat de Regeering over 't algemeen het gezag moet handhaven en zij voor een ongestoord spoorwegverkeer moet zorgen. Maar zij komen er tegen op, dat in naam van het gezag daden worden gesteld, die niet richtig zijn en wettelijk geweld uitoe fenen tegen een deel der bevolking. Zij verzetten zich tegen de artikelen van de ingediende wetsontwerpen, die er op bere kend zijn eene belangrijke beweging in bedoelde kringen der bevolking, de vakbe weging, dood te drukken. Spr. meent, dat bij de geweldige agitatie, waarmede da spoorwegstaking gepaard ging, der Regee ring de schrik om 't hart is geslagen. Iu plaats van toen kalm te overleggen, heeft zij gezegd't zal niet meer gebeuren. Ook uit het »Voorloopig Verslag" meent spr. te kunnen afleiden, dat men hier met een soort van wraak van de zijde der Regeering te doen heeft. In het vervolg zijner rede breidde spr.,1 de bekende feiten nagaand, dezen eersten aanval op de Regeering uit tot een breede philippica tegen haar, door wier schuld volgens hem op 31 Januari de wet ter zijde was gesteld. De Regeering had reeds dagen van te voren de komende dingen kunnen voorzien, maar toen zij op 31 Jan. verrast werd, had zij moeten zeggen Aangezien ik niet voorbereid, niet op de hoogte ben, neem ik thans geen beslissing. Aanleiding tot de tegenwoordige agitatie gaf volgens spr. de Regeering-zelve door de indiening van deze wetsontwerpen, die strijd ontwikkelen tegen het gezag, het recht ontnemen en de vrijheid beperken de Regeering zegt feitelijk tot de spoorweg arbeiders in afwachting van het herstel uwer grieven zal ik u »trappenwant zy ontneemt hun bet eenige middel tot ver weer (staking), daar de atbeiders in het spoorwegverkeer, het wachten moede, abso luut geen ander middel nebben. Volgens i spr. moest de Regeering, voQr zij tot so<t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1