dan Erfprins en bij besluit van 5 April 1825 mei het departement van koloniën vereenigd. Het afzonderlijk departement, met 1 Januari 1830 hersteld, kwam onder het opperbestuur van Prins Frederik, en wel tot 6 Juli 1839 toen de Prins van Oranje werd geroepen tot de opperdirectie, die echter verviel bij diens troonsbeklimming in October 1840, en in welk jaar het departement andermaal werd vereenigd met dat van koloniën. Sedert 1 Januari 1842 bleef het echter een afzonderlijk departement. De centrale a. r. kiesvereeniging te Alk maar heeft met overgroote meerderheid tot candiuaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. J. G. Sybrandi te 's-Graven- hage. De a. r. kiesvereeniging «Nederland en Oranje" zal in verband hiermede zeer waarschijnlijk terugkomen op haar besluit, waarbij de heer N. Oosterbaan te Doesburg als candidaat was geproclameerd. Men meldt uit Limburg Te Sittard verwacht men, dat de heer Arnoldts spoedig zijn mandaat als Kamerlid zal nederleggen. De Bataviasche bladen hebben gemeld, dat de gouverneur van Atjeh, generaal Van Heutsz, eerlang naar Europa zou komen. Van welingelichte zijde wordt aan de Tel. geschreven, dat dit bericht niet juist kan zijn, aangezien de generaal herhaaldelijk en bij verschillende gelegenheden in zijn omgeving heeft verzekerd nog twee jaren te willen aanblijven en met te zullen rusten voor Panglima Polim gevat was. Naar de Tel. verneemt, is er goede kans dat de aanvankelijke beterschap van den heer mr. J. J. van Meerbeke, vice-president van den Hoogen Raad, blijft aanhouden en deze buitengewoon bekwame en werkzame man geheel herstelt. De Arbeidersbeweging. Door de H. IJ. S. M. is geantwoord aan het dagelijksch bestuur van «Recht en Plicht", dat het zal worden ontvangen op Woensdag 25 dezer tot bespreking der verzoeken, door dezen Bond bij de maat schappij ingediend. Van betrouwbare zijde werd aan Het Volk medegedeeld, dat ae directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij aan de stationschefs verzocht heeft haar eene opgave te zenden van de loonen van ambtenaren en werklieden in gemeente- en rijksdienst en van de loonen betaald door particulieren; dat alles geldende voor de gemeente, waar het het station gevestigd is. De Bond van Staatsspoorwegpersoneel telt thans 1100 leden. De directeur-generaal der S. heeft tot wederopzegging vergunning verleend tot het in dienst verzenden van correspondentie tusschen het voorloopig hoofdbestuur en den afdeelingen van den Bond van Staatsspoor wegpersoneel. De aigemeene vergadering van de Alge meene Nederlandsche Vereemging van Spoor- en Tramwegpersoneel, die eerst a. s. Zondag te Utrecht zou genouden worden, indien er mogelijkheid voor bestond, is nu tot een lateren datum uitgesteld, welke nog met definitief is vastgesteld. Volgens de Shipping Gazette zouden verschelden stoomscnepen, voor Rotterdam bevracht, order hebben gekregen te Ant werpen te gaan lossen, met het oog op de mogelijkheid eener aigemeene werkstaking in Nederland. Naar men verneemt, is bepaald, dat de miliciens, die dezer dagen zijn ingelijfd bij de regimenten der vesting artillerie, het korps paniserfort-artiilerie, het korps tor pedisteu en het korps pontonniers, en aan wie bij hunne mlyving tot nadere oproeping verlof is verleend, op Maandag 3ü Maart a.s. uiterlijk ten 4 uur n,m., onder de wapenen moeten komen. Door do Nederlandsche S garenmakers en Tabakbewerkers is een manifest uitge geven, waarin tegen de «stakingswetten" geprotesteerd wordt en op aaneensluiting wordt aangedrongen. Heden zullen, indien hun eischen niet worden ingewilligd, de schuitenvoerders te Amsterdam het werk neerleggen. Gisteren werd nog geladen en heden zal het geladene nog worden gelost, maar daarna is het gedaan. Naar van de zijde der patroons verzekerd werd, is het hun onmogelijk aan de wenschen der knechts te voldoen. De grondwerkersstaking is ook in een vergadering, gisteren door de stakende werklieden gehouden, bestendigd gebleven. In de veenderij te Beets (Fr.) zijn ver schillende turfmakers aan het werk gegaan tegen 5 ets. minder loon per 16 vierk. M. dan verleden jaar werd betaald. De toestand van de veemndustrie was verleden jaar van dien aard, dat de turfmakers deze verlaging volkomen gewettigd achten. Ned. vee voor Zuid-Afrika. Uit een brief van generaal Botha, bier te lande ontvangen, blijkt, dat de generaal nog altijd plan heeft, einde Mei naar Europa te vertrekken, om vrouw en kinderen te halen. In dien brief schrijft generaal Botha ook «Ik ben zoo dankbaar uit Nederland te vernemen, dat er voor ons zooveel vee verzameld wordt. Wat zullen die prachtige beesten toch een hulp zijn!" Men bericht ons, dat dezer dagen een brief van de familie Hogerhuis zal verschijnen, waarin op deze zaak eenig nieuw licht zal worden verspreid. (N. C.) In den ouderdom van 84 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer R. C. van Prehn Wiese, oud-resident, in 1872 pen- sioneerd Alle arbeiders van het Park Zorgvliet aan den Ouden Schevemngschen weg, thans in dienst van de erfgenamen der Grootherto gin van Saksen Weimar, worden 1 April a. s. ontslagen en gepensioneerd, de meeste met f9 per week. Regenten van het weeshuis der Hervorm den te Amsterdam hebbeo besloten de weezen, zoo jongens als meisjes, die thans tot hun 20ste levensjaar in het weeshuis verbleven en dan plotseling op zich-zelf komen te staan, voortaan met hunl8ejaai over te brengen in een gezin, waardoor zij een overgangstijdperk zullen verkrijgen van twee jaren om zich vertrouwd te maken met de eigenschappen der maatschappij, waarin zij straks als zelfstandig lid zullen moeten optreden. De verlengde Eendrachtstraat te Zwolle heeft thans veel bekijks. Op het eind daarvan werden voor eenigen tijd een paar nieuwe perceelen, burgerwoonhuizen, ge bouwd door den heer S. Zijn aanvrage om te mogen bouwen werd destijds door B en W. toegestaan op voorwaarde, dat S. de straat ook doortrok. S. deed dit even wel niet en kwam dus in strijd met de bouwverordening. Op last van B. en W. worden nu bedoelde perceelen afgebroken. Men schrijft aan de N. R. Ct. De proefnemingen naar goud in den grond bij den Hellendoornschen en Naesse- lerberg zijn gestaakt, daar zij ten slotte geen gunstig resultaat hebben opgeleverd Mogen er ook sporen van goud zijn gevon den, gebleken is, dat het in onvoldoende hoeveelheid aanwezig was om een exploitatie loonend te kunnen maken. Het consortium dat zich deze ontginning ten doel heeft gesteld, heeft er f 12.000 in laten zitten. slachtoffer werd. Bij het koffiedrinken was hij nl. met zijn makker op vriendschappelijke wijze aan het stoeien. E. gaf K. een klap, waarop K. antwoordde met een koffiekom in de richting van E. te werpen. Deze werd daardoor zoodanig aan den slaap getroffen, dat een bloedende wond ontstond, die zijn overbrenging naar het militair hospitaal noodig maakte. Daar deden zich verschijn selen voor die wezen op hersenschudding en 's avonds half negen reeds was E. een lijk. Voor zijn dood heeft E. nog kunnen ver klaren, dat hier aan een ongelukkig toeval moet worden gedacht en in geen geval aan boos opzet. De milicien K., die gehuwd is, is in arrest gesteld Woensdag-avond werd uit Druten om consult gevraagd prof. K. te Utrecht. Als snelste middel van vervoer maakte de pro fessor toen gebruik van een automobiel,, welke te Utrecht aan het station gereed staat om in geval van spoorwegstaking de verbinding met Emmerik te kunnen onder houden. Om halfelf werd de tocht begonnen en reeds om 3 uur in den morgen was prof. K. aan het ziekbed der patiënte. Men zou nog veel vroeger te Druten hebben kunnen zijn, indien men niet aan het Tielsche veer zoo lang was opgehouden. Te 's-Hertogenboch is bericht ontvangen, dat te Rome, waarheen hij zich met zijn echtgenoote begeven had, is overleden de heer mr. F. A. J. van Lanschot oud-officier, van justitie en oud raadsheer in het gerechts hof aldaar. Zondag heeft in de Coehoornkazerne te Arnhem een treurig ongeval plaats gehad, waarvan de milicien E. uit L., behoorende tot de lichting 1900 en ingedeeld bij de le comp. van het 4e bataillon, het onschuldig Brand. Zaterdag-ochtend ontstond er brand in debosch- en heidegronden tusschen Nijverdal en Haarle (gem. Hellendoorn). Aangewak kerd door den sterken wind, breidde de brand zich snel uit en kreeg zoo'n dreigend aanzien, dat de ingezetenen van Nijverdal werden opgeroepen om bij de blussching behulpzaam te zijn. Na veel inspanning gelukte het te ongeveer drie uren de vlammen te stuiten. Een groote uitge strektheid bosch- en heidegrond is afge brand. Zaterdag-avond te zes uur is de onder Oude Tonge gelegen hofstede, bewoond door den paebter C. Fraoken, geheel afgebrand, waarbij 14 koebeesten en 5 paarden om kwamen. Hoewel alles tegen brandschade is verzekerd, wordt er toch door den bewoner veel schade geleden. Zondag-middag te 4 uren zijn te Son op Bokt 4 boerderijen afgebrand, waarvan drie bewoond waren. Ook de inboedels gingen verloren en eenige koeien kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Rechtzaken. De Hooge Raad heeft gisteren, in zake de toepassing van de artt. 23 en 28 der Leerplichtwet beslist, dat in de bepaling, volgens welke de door den heer schoolop ziener op zijn ambtseed afgelegde verklaring volledig bewijs kan opleveren voor zoover de bedoelde feiten niet worden tegenge sproken, de laatste woorden uitsluitend betrekking hebben op ter terechtzitting door den bekl. gevoerde tegenspraak. Laatste Berichten. Heden middag te 4* ure werd door een wagen met paard overreden het 6 jarig zoontje van v. d. Ciuse, wonende in de Baan. Een wiel ging hem daarbij over het linkerbeen. Door zijn broertje werd hij naar huis gebracht. Te Vlaardingen is benoemd tot onder wijzer aan school A. de heer A. van den Tempel alhier. Een knecht van den stoommolen «Nederland" zou gisteren uit een branderij aan de Raam een bundel zakken werpen op den molenwagen. Hij verloor daarbij het evenwicht, waardoor hij viel en met de borst op den wagen terecht kwam, In de branderij werd hem hulp verleend. (S. Cf.) Men meldt aan de N. R. Cl. uit den Haag Het tendentieuse bericht alsof de verhou ding tusschen de regeering en den burge meester van Amsterdam min of meer ge spannen zou zijn, is ons bij informatie gebleken geheel verzonnen te zijn. Er bestaat tusschen Den Haag en Amsterdam de meest gewenschte verstand houding. Land-en Tninbouw. Tijdens de Groninger tentoonstelling van nijverheid en kunstindustne zal in de maand Juli te Groningen gedurende een paar dagen een groote tentoonstelling van rundvee, schapen, varkens, bokken en geiten worden gehouden, op een daarvoor uitsluitend gere serveerd gedeelte van het tentoonstellings terrein. Het programma is verschenen. Visscherij-berichten. KRALINGSCHEVEER, 23 Maart. Heden waren ter markt aangevoerd 228 winter- zalmen, prijs f 1.30 k f 1.55 per kg.15 elften, prijs f 2 50 a f 5 25 per stuk. SCHEyENINGEN, 23 Maart. Voor den wal kwamen heden 5 loggers en aan het strand 1 schuit. De prijzen waren voor tarbot f 2 a f9, tongen 60 a 90e., kabeljauw f 1 a t 2, per stukschol f 5 a f 9, scharren f 2 k 12.50, kleine schol 13 a f 5, zeehanen f 1.50 a f 2.75, boik flat 2.50 per mand. Handelsberichten. BEURS VAN öOtLlüUAM. 24 Maart 1903. Officinale noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 24 Maart. Moutwijn f 7. per Hectoliter cont., zonder tust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins, Stemming flauw. Bond van Destillateurs: Moutwijn f 8. Jenever: 112. Amst. proef f 13.50. Prima Graanspiritus f 141/,—f 15. Spokung Berlijn. Parus. Hamb. f2.-. Spiritus in loco «Rogge, p. Maart j Apü 1 Spirit, p. Maart April./Mei. Mms 13s/e 13s/g. 13» 8 13% z. f.) 21 Maart 23 Maart. 511/,- 51% New-York. Amsterdam, 23 Maart Rogge op lev. zonder noteering. 24 Maart Rogge op lev. zonder noteering. Rijnnoogte Keuien ('s morg. 11 uur) 23 Maart 1.70 cM. 24 Maart 1.69 cM. Wisselkoersen te Rotterdam! Per Telegraaf. Londen kort f 12.13* Disc. 4 pCt. Parys - 48.22* 3 Antwerp. - 48.10 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 24 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 35 paarden, 1 veulen, ezel, 852 vette runderen, 1221 magere dito, 158 vette kalveren, 775 nuchtere en graskalve ren, 5 schapen ot lammeren, varken 189 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 26 tot 34 c., stieren 24 tot 29 c., kalveren 47 tot 57 c. per kilo. Melkkoeien 1110 a 240, kalfkoeien f140 a t 270, stieren f50 a 190 graskalveren 1 a pinken f a vaarzen f 75 a 145alles mager veebiggen f 9.— k 21, paarden f 60 a 145. Nuchtere kalveren, slacht- f 6 I 8.50 fok- f 14 a 23. Wegens ruimen aanvoer van runderen was de handel traag. Vette kalveren waren vrij goed te plaatsen. In nuchtere kalveren was flinken handel. Handel in fok-, melk en mager vee matig. Spoelingvee bracht 2 A 3 ets. per pond boven noteering op. Op de botermarkt werden aangevoerd 52/8 en 70/16 vaten en 426 stukken a kilo. Prijs le kwal. 156, 2e kwal. 52,3 kwal. f48. Per kilo 65 k 70 c. 23 Mrt. 24 Mrt 43.60 16.50 16.50 16.50 16.50

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3