Dagblad voor Schiedam en Omstreken. lovii 26ste Jaar». Vrijdag 27 Maart '1903. No. 7560. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADl Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland s - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 16 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billjjke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 26 Maart 1903. De Fransche Congregaties. De minister-president in het moderne Jacobijnenministerie, dat thans de zaken in Frankrijk beheerscbt, blijkt ook ten op zichte van de Congregaties het historisch woord la mort sans phrase gestand te doen. In antwoord op een groot aantal sprekers hield minister Combes eergisteren een nieuwe rede in de Kamer, gericht tegen de Congregaties. Hij ontzegde hun het recht van prediken, want zij prediken oorlog tegen de Republiek en vragen om een staats* greep De minister doet een beroep op de flinkheid van de Kamer nu zwakheid toonen zou het land twintig jaar achteruit zetten. Een voorstel om de beraadslaging tot den volgenden dag te verdagen, werd met 299 tegen 253 stemmen verworpen. Daarna werd de algemeene beraadslaging gesloten. Een voorstel om met de behandeling der artikelen te beginnen, werd met 304 tegen 246 stemmen verworpen. De Kamer besloot daarop met 366 tegen 149 stemmen de aanvullingscredieten te behandelen. Uit het Engelsch parlement. In het Hoogerhuis stelde lord Rosebery gisteren een besluit voor, waarin instemming wordt betuigd met den nieuwen raad voor 's lands verdediging, dien de regeering wil instellen, en de hoop uitgedrukt, dat de raad in de eerste plaats er naar zal streven, 's lands wapeningen in overeenstemming te brengen met de behoeften van 's rijks leger, vloot en financiën. In zijn toelichting zeide Rosebery, dat het wenschelijk was een klein, maar slagvaardig leger te hebben met een groote reserve van vrijwilligers. Na redevoeringen van lord Goscnen en lord Selborne (minister van Marine), die zeide, dat het besluit vertrouwen uitspreekt Feuilleton. i) Ik zeg je Arthur, het liefste zou ik er tusschen uit knijpen. «Dat gaat absoluut niet Heinz. De lui verwachten je met den middag-sneltrein. In 50, zegge vijftig minuten zal je wegstoo- men om binnen een paar dagen als een gelukkige verloofde aan onzen stamtafel terug te keeren." «De moordenaar, dien ik pas verdedigd heb, kon het bij de aanhooring van zijn vonnis niet treuriger te moede zijn geweest dan mij op 't oogenblik. Ik weet dat ik met een langen neus uit de geschiedenis kom. Welk meisje met gezond verstand en goede oogen zal mij nemen?" Ais je maar wat meer zelfvertrouwen had, oude jongen 1 Zit je daar nu zoo over u»; welk meisje je nemen zal? Vraag in de regeering, werd de beraadslaging tot Vrijdag verdaagd. In bet Lagerhuis, dat stampvol was, heeft Wyndham gisteren de Iersche Landwet ingediend. Het wetsontwerp bevat bepalingen tot het verstrekken van voorschotten in geld aan pachters, om dezen in staat te stellen, eigenaar te worden van de door ben gehuurde boerderij, en bepaalt voorts dat het geld voor die voorschotten gevonden zal worden uit een staatsleening, die bekend zal staan als de 2% pets. gewaarborgde ieening, en die niet aflosbaar zal zijn dan over dertig jaar. Deze leening zal gewaar borgd worden door een jaarlijksche storting uit de schatkist, ten behoeve van het fonds voor den Ierschen landbouw, welke stor tingen bij wanbetaling gestaakt kunnen worden. Wyndham dacht niet, dat meer dan 100 millioen pond sterling noodig zou zijn. Gedurende de eerste drie jaren zou van deze leening slechts 5 millioen 'sjaars uitgegeven worden. Dan zou ook een gift van 12 millioen gedaan worden, te vinden uit verhooging der leening met ten hoogste 390,000 'sjaars. Er zijn maatregelen genomen voor de terugbetaling van het door de pachters geleende geld in termijnen. De regeering, zoo zeide Wyndham nog, was doordrongen van het ontzaglijke beiaog dezer zaak. De voorgestelde maatregel had geen voorbeeld in de geschiedenis, en een gelegenheid als deze zou zich misschien nooit weer voordoen. Alleen door een oplossing te geven aan de landkwestie kon men komen tot maatschappelijke verzoening in Ierland. (Toejuichingen,) John Redmond erkende ofschoon hij zich onthield van het uitspreken eener bepaalde overtuiging ten aanzien van het voorstel dat de regeering inderdaad streefde naar oplossing van de landkwestie* Campbell-Bannerman zeide, dat de finan- cieele zijde van het voorstel zorgvuldig liever welk meisje jou, den veeigezochten advocaat, de leepste kop van de residentie, wien de cliënten toevliegen, niet zou nemen O, onze moderne dochteren Eva's zijn allen zeer praktische aangelegde schepseltjes en zien bij hun man meer op tractement en positie dan op verschijning. Trouwens, je bent ook zoo'n heele leeiijkert niet. Met je goede blauwe oogen, je blonde leeuwenma nen en klassieken neus! Wie is het model geweest voor mijn laatste schilderij, hè «Spreek daar nu alsjeblieft niet over. Ja, de Magdalena, die heeft me bevallen." Warempel Een waarom heb je dan niet storm geloopen Ze heeft zich moeite ge noeg gegeven om je te behagen. Maar is 't nu niet de tijd om je veroveringsveldtocht te denken, te meer daar Magdalena gauw in de huwelijkshaven denkt binnen te loo- pen. Dus nou geen domheden uitgehaald, de zaak is zoo mooi bedisseld..." «Bedisseld? Dat is 't juist wat mij tegen staat. Er mankeerde er nog maar aan dat ik me voorstelde met de woorden «Me juffrouw, ik zoek een vrouw, omdat ik het jonggezelienleven met zijn eten van den kok, de kapotte sokken en de verschrikke lijke kamer verhuursters haat. Men heeft me onderzocht moest worden. Na verder debat is de eerste lezing van het wetsontwerp aangenomen. De consulaatskwestie in Scandinavië. Blijkens een kennisgeving van den Zweed- schen minister van Buitenlandsche zaken zijn de Zweedsche en Noorsche onderhan delaars in zake het consulaatwezen op den volgenden grondslag tot een regeling gekomen Beide landen krijgen een afzonderlijk consulaatwezen. De consuls staan onder de overheid van hun land. Elk land bepaalt voor zich welke die overheid is. Zweden en Noorwegen regelen door gelijkluidende wet ten de verhouding tusschen den minister van Buitenlandsche zaken en het diploma tische corps eenerzijds en de consuls van het eene en andere land anderzijds, met waarborg dat de consuls zich binnen de grenzen van hun rechten houden en de noodzakelijke samenwerking met den mi nister van Buitenlandsche zaken verzekerd blijft. Over het voorstel van Zweden om den Koning door gelijkluidende wetten te machtigen een Zweed of een Noor tot minister van Buitenlandsche zaken te be noemen, welke minister aan beide parle menten verantwoordelijk zou zijn, is men het nog niet eens geworden. De Duitsche Rijksdag. De Rijksdag is gisteren, na de begrooting in de derde lezing afgedaan te hebben, tot den 21n April uiteengegaan. De Macedonische kwestie. De Turksche minister van Buitenlandsche zaken heeft aan de gezanten van Oostenrij k en Rusland het reglement voor de ten uitvoerlegging der hervormingen overgelegd, zooals dat door de ministers is goedgekeurd en door den Sultan bekrachtigd. Uit Constantinopel wordt aan den Pa- op u opmerkzaam gemaakt en hier ben ik om u eens te bekijken. Ik heb zoo en zooveel inkomen per jaar, ben een bekend advocaat, 28 jaar oud, maar een lummel. Hoe oud is u? Wie is uw huisdokter? Dan kan ik me vergewissen of geniet erfelijk belast zijt en dat uw zenuwen in orde zijn. Hoe groot is uw bruidschat Is u een knappe huisvrouw en kunt u in gezelschap figuur maken Kort om is u de modelvrouw, die ik zoek «Bravo Heinz, bravo 1 Als je aanstaande op 't oogenblik eens zien kon, noe de ver ontwaardiging je oogen in waarheid doet bliksemen. Wat het met te doen om je toekomstig heil en zaten we met in de wachtkamer bij Jupiter, ik zou je schil deren en met dezen karakterkop weereen prijs verwerven. Neem ook bij juffrouw Scnmidt geen blad voor je mandalle moderne romanhelden moeten tegenwoordig realistisch of veretisch aangelegd zijn, om de heldinnen te imponeeren. Ea imponeeren zal je en komt als overwinnaar terug. Laat ik je nog eens aankijken of de uit wendige Adam in orde is. Overhemd vlekkeloos; das nieuwste mode, zit ook hij uitzondering op de goede plaatsklee- rijseben Temps geseind Memdoeh-pasja, de minister.van Binnenlandsche zaken, heeft naar aanleiding van een twist met den onder secretaris zijn ontslag genomen. Of bij dezen twist wellicht ook de Macedonische kwestie in 't spel is, wordt niet gemeld. Volgens draadbericht uit Sofia zijn honderd revolutionairen over de grenzen getrokken en Macedonië binnengevallen, nadat zij een treffen hadden gehad met de Bulgaarsche en Turksche grenswachters. Het resultaat van het gevecht was, dat door de schoten der Bulgaren zes opstan delingen werden gedood en elf gewond. De Dardanellen-kwestie. De Russische minister van marine heeft aan een tweetal kanonneerbooten te Se- bastopol orde gegeven zich bij het eskader te voegen, dat in den Stillen Oceaan kruist. Zij zullen haar weg door de Daraanellen nemen. Ministerieele verwisseling in Spanje. De verwachte wijziging in bet Spaansche ministerie is thans een feit geworden. De minister van Financiën Villaverde, heeft zijn ontslag genomen. Rodriguez Sampedro is tot zijn opvolger benoemd en heeft reeds den eed afgelegd. De opstand in Marokko. Volgens berichten door Havas-bureau te Oran (Algiers) van de grens van Marokko ontvangen, heeft Boe Amama, die in 1875 den opstand aanvoerde, van den pretendent Boe-Hamara een brief ontvangen, waarin hij wordt aangesteld tot opperhoofd in Figig en de geheele Marokkaansche Sahara, De pretendent spoort Boe-Amama aan de wapens op te vatten tegen de christenen. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat twee karavanen, die zich naar Tetoean begaven, onderweg uitgeplunderd zijn. De buit dien de roovers gemaakt hebben, was grootendeels eigendom van Joden en Europeanen. ding voornaam eenvoudig; schoenen in orde. Om elf uur vijftig komt je trein in Grünau, daar neem je een droschke eerste klasse, hoor je, eerste en rijdt direct naar professor Scnmidt. Het overige komt van zelf." Dit tamelijk lang gesprek werd gehou den in de tweede klas wachtkamer van het Potsdammerstation te Berlijn. Bij de tweede bel duwde de bekende portretschil der Arthur Wender zijn vriend dr. Hein- rich Kranz in een cjupé tweede klas, die naar het kleine provinciestadje Grüuau ging. Heinz bromde nog veel, voor de trein ging, van een mislukte handvragerij, trouw* looze vrienden, die meisjesharten verkoo- pen en de ongelukkige jonggezellenstand, die ieder fatsoenlijk chnstenmensch tot een misanthroop maakt en hem dwingt vao twee kwaden net minste net huwelijk te kiezen. «Grüuau en professor Schmidt 1 Vergeet deze beide gewicntige factoren niet, ver- stroodde krokodil!" riep Arthur den weg stoomenden vriend nog na. (Wordt veryplgd^ NIEUWE SGHI HE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1