Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zaterdag 28 Maart 1903. No. 7561. Bureau Boter straat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD! Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTEiNTIËN: Van 1—6 regels. ....I..:::; f 0.60 Elke gewone regel meer - o.io Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 27 Maart 1903 Uit de Italiaansche Kamer. De premier Zanardelli heeft eergisteren in de Italiaansche Kamer ten gunste van de hervorming der Italiaansche rechtsple ging gesproken. Hij wees er op, hoe sedert 1808, resp. 1810, de tegenwoordige regeling van kracht was en hij achtte bet thans den tijd, dat Italië bewees, hoe de] parle mentaire regeeringsvorm geen beletsel was voor de sedert lang noodige hervormingen. Hij had reeds geruimen tijd naar een gron dige hervorming van de rechterlijke macht gestreefdz. i. was de mate van onafhan kelijkheid, welke de rechters genieten, de beste maatstaf voor het peil der beschaving van een land.;Het ontwerp, dat de Kamer nu in behandeling neemt, vervolgde Zanar delli, is een werk van gerechtigheid, gelijkheid er. vrijheid. (Gejuich.) Hij zou zich gelukkig prijzen als dit werk het besluit mocht zjjn van zijn politieke loopbaan (algemeen geroep vanNeen Neen omdat hij zich dan bewust kon zijn tot stand gebracht te hebben, wat de eerste behoefte des lands was een eerlijke rechts pleging. Zanardelli oogste luide toejuichingen op zijn warm pleidooi voor het ontwerp en de Kamer bezegelde deze blijken van instemming door met algemeene stemmen te besluiten tot de tweede lezing over te gaan. In de Kamerzitting op gisteren, verklaarde de onderstaatssecretaris voor binnenland sche zaken, in antwoord op vragen der socialisten betreffende Napels en een lezing over de Parijsche Commune, dat de Com mune als een misdaad beschouwd werd en de herdenking verboden was. Spaansche zaken. De ministerraad, gisteren onder voorzitr terschap des Konings te Madrid vergaderd, heeft de oorlogsbegrooting ten bedrage van Feuilleton. 2) Heinz keek een poos het venster uitvan het monotone landschap zag hij niets, ook het kindergeschreeuw in de coupé naast hem hoorde hij niet. Hij zag slechts een hooge slanke meisjesfiguur, een paar prach tige donkere oogen en een lieve, kleine mond, die het kussen moest verstaan - Magdalena 1 Eigenljjk heette ze in 't geheel niet Mag dalena, maar Clara Hagen. Zoozeer dacht hij aan haar dat hij met wist wat er gebeur - de toen de trein plotseling stilheid. Een nieuw passagier vertelde hem dat Grüaau het derde volgende station was. Bij het volgende stapte de heer uit en •q Heinz was weer alleen, wat hjj echter 153 millioen en het legercontingent van 100.000 man, goedgekeurd. De Koning heeft een besluit geteekend, waarbij de Kamers ontbonden worden. De verkiezing van de Kamer van Afgevaar digden zullen 26 April, die voor den Senaat 10 Mei plaats hebben. De Cortes zullen 18 Mei bijeenkomen. De Macedonische kwestie. De Macedonische kwestie schijnt ook aan de Grieksche grenzen de hoofden warm te maken. Alle Aibaneezen verlieten gisteren Janina en begaven zich naar Macedonië, waar de concentratie van troepen onafge broken wordt voortgezet. Het bericht van den aanval op den wali van Kossovo door Aibaneezen wordt te Constantinopel officieel niet bevestigd. De bladen te Sofia deelen mede, dat het Bulgaarsche ministerie besloten heeft in zijn geheel af te treden, omdat het onmogelijk is een minister van Oorlog te vinden. De opstand in Marokko. De correspondent van de Times te Tanger meldt, dat men daar bij den Sultan* er sterk op aandringt versterkingen naar Fez te zenden, daar de Berber-stammen zeer roerig worden. De Sultan heeft den gezanten laten weten dat, wegens den troebelen toestand van het land, het hem gewenscht toeschijnt, dat aan geen Europeanen vergunning wordt gegeven, het binnenland te bereizen. De ambtenaren te Tanger hebben bericht ontvangen, dat de opstandelingen in de bergen een poging zullen doen om de karavaan te plunderen die eergisteren naar Fez is vertrokken met meer dan 20.000 dollars voor de schatkist. Men heeft natuurlijk voorzorgen genomen de ambtenaren achten echter zulk een aan val onwaarschijnlijk. De karavaan kon eer gisteren avond op 20 K. M. van Tanger kampeeren, er zijn dadelijk renboden uitge zonden om haar te waarschuwen. Van de ambtenaren uit het binnenland niet betreurde, want hij moest zich over mannen. Is toch het zoeken van een verloofde voor een ernstig ethisch aangelegd mensch geen kinderspel. Aan Ciara mocht hij met meer denken, ze was trouwens ook met een apotheker verloofd. Zoo gaat het als je een lummel bent en een gunstige gelegenheid niet gebruikt. Wie weet overigens waar dat weer goed voor is. Juffrouw Schmidt... »iié, conducteur, zijn we alinGrüiau?" krijschte een dame uit het naaste wagon- venster. De trein stond stil. Heinz had alleen maar het voor hem beteekenisvolle woord »Gtünau" gehoord, greep zijn overjas en sprong behendig op het perronhet volgen de oogenblik rende de trein weer voort. Met een kloppend hart ging Heinz op de naaste droschke af. »He daar vriend, weet je ook waar irofessor Schmidt woont?" vroeg hij den toetsier. »Nou ef ik. Mijnheer meent zeker dokter Schmidt. Een aardige man, heeft ook mijn Rika gehopen. Als mijnheer naar hem wil, rijd ik hem heel billyk, bijna voor mets. Een gulden zal wel niet te veel zjjn van Marokko komt dringends aanvraag te Fez om zooveel mogelijk troepen te zenden, teneinde de onrustige bergbewoners te bedwingen. De toestand in Zuid-Afrika. Het Engelsch postbestuur maakt bekend, dat met 1 April de uniforme tijd voor Zuid-Afrikawordt ingevoerd, met uitzondering van het Duitsche gebied. De correspondent van de Morning Post te Pretoria meent te kunnen bevestigen, dat Botha en Smuts hun best doen de Afrikaander bladen Land en Volk te koopen, om daarin de kwestiën te behan delen, waarin zij het oneens zijn met de Britsche regeering. De Standard uit Pretoria verneemt, dat de regeering onderhandelt met de Holland- sche predikanten, Botha, Smuts en Schalk Burger over de verzorging van de weduwen en weezen der Boeren. De regeering moet van piar. zijn, meer geld beschikbaar te stellen, om landbouwscholen en landbouw koloniën te stichten. De Venezolaansche kwestie. De Venezolaansche kwestie, die door het aftreden van president Castro een nieuwe gevaarvolle phase dreigde in te gaan, zal nu toch een bevredigende oplossing krijgen. Naar 't schijnt, zullen de protocollen be treffende de afzonderlijke behandeling van de eischen der drie mogendheden tegen Venezuela nog in den loop van deze week gereed komen en aan Bowen ter hand gesteld worden. De kwestie zal aan het Haagsche Hof ter beslissing worden gegeven. Volgens den correspondent van de Matin te Caracas is president Castro reeds bezig aan een nieuwe boodschap, om die voor te lezen aan het Congres, dat hem een zoo schitterend blijk van vertrouwen heeft gegeven. Na deze slót-scène van de comedie zal hij met een gereorganiseerde troepenmacht tegen de opstandelingen oprukken, om het Hij zoo hard je kan. In een paar minuten was Heinz waar hij wezen moest. De droschke hield stil voor een aardig huis. De koetsier wees met den steel van zijn zweep naar de eerste étage. »Daar woont hij. Die Schmidt verstaat zijn vak. Ik zeg dat hij je beter maakt, ook al heeft de knekelman je al bij den kraag." »Man, je spreekt van een geneesheer Schmidt, maar ik moet bij professor Schmidt »Dat is dezelfde. meent dr. Schmidt dien ik bedoelhij is de eenige hier in de' streek. Ze wilden hem ai lang in Berlijn op de kliniek hebben, maar hij gaat niet Nadat hij den koetsier betaald had, klau terde Heinz hoofdschuddend naar de eerste etage en belde. Een klein kamerkatie ueed open. »De dokter verwacht u al mijnheer, gaat u maar binnen, rechts." Heinz ademde verlicht op en klopte ener giek op de deur. Binnen." Een nog jonge, joviaal eruit ziend man kwam hem vriendelijk tegemoet, doch bleet verwonderd halfweg staan. soverschot van hun benden te verslaan". Intusschen schijnen deze benden langzaam op de hoofdstad aan te rukken. De Jezuïeten in Duitschland. Volgens de Duitsche Tages Zeitung staat het vast, dat de Saksische leden van den Bondsraad zullen stemmen tegen de op heffing van paragraaf 2 dar Jezuïeten-wet. Daarentegen kan de Münchener Neueste Nachrichten met de meeste beslist heid verzekeren, dat de Beiersche regeering haar vertegenwoordigers te Berlijn reeds in Februari heeft opgedragen voor de op heffing te stemmen. Treurig uiteinde. Generaal Hector Macdonald, bijgenaamd »Fighting Mac", die in den Zuid-Afnkaan- schen oorlog het bevel voerde over de Eogelsche cavalerie in Transvaal, heeft zich eergisteren-middag in het hotel »Regina" te Parijs met een pistoolschot van het leven beroofd. Aanleiding tot dit treurig uiteinde schijnen te zijn geweest zeer ernstige beschuldigingen op zedelijk gebied tegen den generaal ingebracht door de New-Vork-lier aid. Het bericht dat generaal Macdonald, op weg naar den krijgsraad in Iodië, te Parjjs zelfmoord heeft gepleegd, nadat hij de hem betreffende telegrammen gelezen had, wekt te Londen groot opzien. De meesten zyn van oordeel dat Macdonald zoodoende de gegrondheid der tegen hem ingebrachte beschuldigingen heeft erkend. Waarschijn lijk zal zijn lijk naar Schotland overgebracht worden, maar men betwijfelt of hjj met militaire eer zal begraven worden. Een moordenaar gerat. De Italiaansche politie meent een goeden slag geslagen te hebben met de inhechte nisneming van Götz, die te Napels is aan gehouden onder verdenking dat hij met Balmatsjef den moord op den Russisehen »Met wien heb ik de eer V' Waarmee kau ik u van dienst zijn?" Nu was de beurt aan Heinz, om verbaasd te kijken. vlk.... ik heet Kranz, advocaat Kranz uit Berlijn" stamelde hij verlegen. »Neem plaats als ik u verzoeken mag. Moed houden. Ik weet, er is lijden, die wjj, artsen, raden moeten... Naar uw uitzien, kon uw »geval" met erg zijn. Dus, wat scheelt eraan Loomheid, onrustige slaap... Ah, de pols slaat wat snel." »Maar professor, ik.... ik ben in 't geheel niet ziek. Onzer beider vriend, Wender, de schilder, heeft u toch het doei van mijn be zoek meegedeeld met Ik verzoek u mjj aan uw vrouw en uw dochter voor testel len", stiet Heinz er haastig en verlegen uit. »Mijn vrouw, mijn dochter" herhaalde da verraste dokter. »U vindt het toch begrijpelijk ging ileinz ietwat gekrenkt voort. (Wordt vervolgd)^ NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1