Dagblad voor Schiedam en Omstreken, De veriissie verloting. 26ste J aars. Zondag 29 Maart 1903. >»o. 7562. I EERSTE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TA» DIT BLADl Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Openbare Verkooping. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens od Vrijdag, 3 April 1903, voormiddags half twaalf uur, ten overstaan van den Deurwaarder G. S. MONTFOORT, aldaar, bij het Stoomgemaal bij de Algemeene Begraafplaats publiek a contant te verkoopen eene groote partij rijs- en takhout. Hooger Onderwijs. De christelijke regeering, die thans 's lands zaken behartigt, heeft vooral in deze troe bele dagen van veie zijden aanvallen te verduren. Naast het stormloopen van zoo- velen, die in de huidige beweging een geschikt middel zien, om zoo mogelijk het christelijk ministerie den voet te lichten, beeft zij nog het aandringen te verduren van tal van beweerde vrienden, die meenen, dat de Regeeringsmachme te langzaam werkt, dat niet spoedig genoeg de hoopvolle ver wachtingen, die men op deze regeering had gebouwd, worden verwezenlijkt. De Regee ring, die ongestoord haar gang gaat zonder zich, naar Kuyper's woord, te laten verlei den tot een steeple chase, maar ook zonder in den slakkengang te vervallen, heeft een nieuw bewijs van activiteit gegeven. De vorige week is door den minister van Binnenlandsche zaken, den heer dr. Kuyper, hootd van het Kabinet, bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot wij ziging der wet op het hooger onderwijs. Een wetsontwerp van groote beteekenis. Alleen de studenten, die te Leiden, Utrecht, Groningen of Amsterdam hun diploom behaalden, konden tot nu een Rijksbetrekking erlangen. Feuilleton. 3) «Het voorhoofd van den dokter kreeg groote rimpels en hij ging ongemerkt wat verderaf zitten voor hij zei «Ik kan me niet goed voorstellen, welk belang gij stelt in mijn vrouw en dochter maar daar gij u op neef Wender beroept en ze wilt leeren kennen, zal het gebeuren. Te gelijk opende hij een deur en riep de naaste kamer in «Martha, heb je een oogenblik tijd?" «Mama is er niet. Mag ik papa Zonder het antwoord af te wachten, huppelde een klein, ongeveer vijfjarige meisje binnen. «Ik veroorloof me u mijn dochter voor te stellen" zei de dokter lachend. «Dat is toch zeker de jongste «En de oudste, onze eenige." Dit gaat anders worden. Minister Kuyper heeft voorgesteld de vrije Universiteiten gelijk te stellen, wat de verleende graden betreft, met de andere hoogescholen. Mits die instellingen bezitten, vrij en onbezwaard, een kapitaal van een ton gouds, en minstens 3 faculteiten tellen, die ieder niet minder dan 3 hoogleeraren moeten bezitten. Aan elke vrije Universiteit zal jaarlijks f 4000 kunnen uitgekeerd worden voor bouwkosten, terwijl aan elke vrije Universiteit van Rijkswege tien beurzen, ieder van f 500 kunnen verleend worden. De wetswijziging is van niet geringe beteekenis. Een tweede wijziging is dezeeen tege moetkoming kan worden verleend aan hen, die niet zijn vóór vrije Universiteiten, maar die toch ook voor bun richting waarborgen willen zien, dat de studenten ook naar die richting kunnen onderwezen worden. Voor gesteld wordt nu om aan vereemgingen de bevoegdheid te geven bijzondere leerstoelen aan de Rijksuniversiteiten te vestigen. Een belangrijke wijziging zeker. Tot nu bezaten de Katholieken alleen aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam een buitengewoon hoogleeraar in den persoon van prof De Groot. Een derde wijziging betreft de bijzondere gymnasia. Voorgesteld wordt aan de bijzonde re gymnasia dezelfde voorrechten te geven, wat betreft de diploma's, als aan de open bare ook zullen de bijzondere gymnasia door het Rijk gesubsidiëerd worden. Voor een bijzonder gymnasium, gevestigd in een gemeente van 30.000 zielen of minder, zal het jaarlijksch subsidie f 2170 bedragen, mits het aantal lesuren 26 per week bedraagten f 2430 voor een bijz. gym., gevestigd in eene gemeente met meer dan 30.000 zielen. Een vierde wijziging of liever eene aanvulling zal deze zijnde Delftsche P. S. die thans gerekend wordt onder de «Maar net is toch niet mogelijk. U moet toch een oudere dochter hebben...," »Niet dat ik weet." Wender zal toch niet zoo grof met u en mij den spot gedreven hebben. Die kleine kan ik toch onmogelijk trouwen 1" «Ten minste niet in de eerste twaalf tot vijftien jaar lachte dokter Schmidt, die be gon te vermoeden dat er of een misverstand was of dat de schilder een mop had uitge haald. «Waar en bij wien, denkt u dan eigenlijk te zijn «Ik ben toch bij professor dr. Schmidt in Grünau «Een prachtige mop" riep dr. Schmidt in een homerisch gelach losbarstend. «Pro fessor dr. Schmidt in Grünau I Prachtig. Mijnheer, u bent een station te vroeg u t- gestapt en ik ben niet professor Schmidt,maar dokter Schmidt, dokter te Grossfaldau. Aha, du3 u wilt mevrouw professorin of beter haar schoone dochter leeren kennen. Nu begrijp ik alles 1" Pardonneer me dokterMijn domme ver strooidheid stotterde Heinz, opstaande. «In Grünau worat ik verwacht. Hoe kom is daar zoo gauw mogelijk «Een heerlijke uil Kijk toch niet zoo inrichtingen van middelbaar onderwijs, zal onder den naam «Technische hoogeschool" onder hooger onderwijs gebracht worden. Voorzeker een wetsontwerp van groote beteekenis We behoeven waarlijk niet te vragen, welk ministerie hedendaags 's lands zaken behartigt. Dat deze wijzigingen door de liberale minderheid der Tweede Kamer maar niet zoo voetstoots aangenomen zullen worden, ligt voor de hand. De minderheid zal hemel en aarde wel bewegen om de voorstellen te doen vallen; ten minste de «palstaanders" daarvan. Maar warme verdediging zullen deze echt- vrijzinmge voorstellen van minister Kuyper vinden bij de rechterzijde, die zal inzien, dat de vrijheid en de rechtsgelijkheid van het onderwijs daardoor weder een belang rijke stap nader zullen worden gebracht. Daaraan valt niet te twijfelen. Personen voor lichte werkzaamheden^*— id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 Maart 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 28 Maart 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Timmerlieden. Leerjongens voor het sigaren vak en voor het rij wiel vak. Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vijlwerk. Een tuiniersjongen. Een schoenmaker (halfwas). Een schoen makersjongen. Smeden (halfwas) Twee steenhouwers. Een ververDienstboden. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distiilatenrsknechts. Kantoorbedienden. Een kleermaker. Een kuiper. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Moutersjongens. Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ver vers. Schippersknechts. Koetsiers. Een machiniststoker. Houtkoopersknechts. wanhopig; nu zit er niets anders Op dan den volgenden trein af te wachten, die pas over twee uur gaat. Maar wacht, ik heb een idee. Ik breng u naar mijn schoonzus ter, die op 't kasteel Karstein een visite maken wilvan daar naar Grünau is nog geen tien minuten. Ze zal blij zijn als ze den vervelenden weg niet alleen hoeft te rijden". Vol dank nam Heinz dit voorstel aan. 't Was wel wat pijnlijk van een onbekende een vriendschapsdienst aan te moeten nemen, maar wat moest hij in dit gekke geval doen Was het niet heel aardig van den dokter om hem uit de benauwdheid te hel pen. In een paar minuten was Schmidt klaar om uit te gaan en ze verlieten het huis. «We moeten voortmaken als we haar nog thuis willen vinden. Die is zoo precies als een klok, Een pracht van een meisje." «Meisje 1" «Ja zeker. Dat schijnt u niet aangenaam aan te doen, hè heer Kranz. Wees maar niet bang, het is een lief ding, Daar rijdt ze juist vlak voor ons. He, Nico, Nico, h oudt eens even stil." Een ruk en de gesloten landauer hield stil. Dokter Schmidt trok het portier open. Staalman—De Tries. In dezen spannenden tijd zijn de verga deringen ook hier terstede aan de orde van den dag. Zoo waren gister-avond hier gekomen twee Christen-democraten, de heeren Mr. T. de Vries en A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer, om reclame te maken voor de christen-democratie en hun standpunt in verschillende onderwerpen van den dag uiteentezetten. De vergadering, die gehouden werd in de zaal van de Oificieren Vereemging, welke slechts voor de helft was bezet, werd door den heer Staalman geopend. De heer Staalman begon met te zeg gen, dat de heer De Vries en hij zich hier terstede, evenals zij dat in andere plaatsen van ons land hadden gedaan, tot geen christelijke vereemgingen hadden gewend, daar hun optreden nu juist niet bij hunne partijgenooten met veel sympathie wordt begroet en zij die vereenigingen dus geen overlast wilden aandoen om de leiding dezer vergadering op zich te doen nemen. Hij hoopte, dat van de gelegenheid tot debatteeren vooral door anti-revol., christ.- hist. en hen, die het coalitie-Kabinet tot stand hebben helpen brengen, een druk gebruik zal worden gemaakt, waarna hij het woord gaf aan den heer De Vries. Ais onderwerp zijner rede had de heer De Vries gekozen: «Volharding b(j het Ideaal". Wanneer zoo sprak hij wij met aandacht de wereldgeschiedenis der laatste jaren nagaan, dan leven wij thans in een ernstigen tijd. Drie gewichtige gebeurte nissen trekken onze aandacht, waarvan het spoor ons altijd zichtbaar zal zijnEerst is in de 16e eeuw de Hervorming gekomen, daarna kwam in de 18e eeuw de Revolutie, om het aanschijn van den Slaat te wijzi gen en thans is een crisis in wording, die sprong op de tree en sprak eenige woorden met de inzittende, schoot zonder complimen ten zijn gast erin, nam beleefd zijn hoed at, en wenschte den wegrijdende een plei- zierig ritje. Ik wil geen Schmidt heeten, als dat dui- velsdochtertje hem niet heel netjes bestormt" bromde hij onder het loopen. Heinz was als verpletterd door zijn tra- gisch-komisch reisavontuur en nam een beet je iinksch de hem aangewezen plaats naast I de dame in. Hij wist, dat hij zich zoo nuchter I als een schooljongen gedroeg, dat hij zich ten minste moest voorsteilen en de gekke i situatie verklaren maar in zijn verlegenheid kon hij geen woord uitbrengen en staarde maar steeds het venster uit. Het liefste was hij er maar dadelijk uitgesprongen, maar dat was nog jongensachtiger geweest. Waarom kwam de dame hem ook niet een beetje te hulp Wat moest ze wel van een zoo onbehkt mensch naast haar denken Heinz verwonderde er zich in stilte over, dat ze hem niet uit het rijtuig zette. Hij vatte moed, om haar ten minste van ter zijde aan te zien, maar net keek ze het venster uit. De geschiedenis werd toch te gek en te vervelend. {Slat volgt NIEUWE S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1