Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 29 Maart 1903. No. 7562. TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PBUS TAH DIT BLAD: JTdor Schiedam per 3 maanden ft*nco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 4.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER AD YERTENTIÉNt Van 1—6 regels. I I ƒ0.80 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEES OVERZICHT. 28 Maart 1903, Duitschland en Amerika. De Duitsehe Keizer doet, naar men weet, alle moeite om «brother Jonathan" gunstig voor zijn Duitschen neef te stemmen. Daar toe zond hij eerst zijn broeder Heinrich met een eskader uit en stelt hij zich voor zelf naar Washington over te komen als daar het standbeeld van den «alten Frits" een gracieus cadeau van den Duitschen Keizer aan de Amerikaansche natie, plech tig en luisterrijk zal worden onthuld. Nu weten vele Amerikanen wel, dat de oude Fnts een typisch koning en veldheer was, maar wat zij met dien ouden Pruisi- schen koning in de Amerikaansche hoofd stad moeten doen, vermogen zij niet recht te beseffen. Wellicht zou de oude koning- zelf zich in de nieuwe wereld met hare democratische ideeën minder op zijn gemak gevoelen. Edoch, het standbeeld wordt dankbaar aanvaard en wellicht later met een standbeeld van Monroe te Berlijn ver goed. Iets anders is 't echter wat de Raise- kaiser nu weer wil. Een Amerikaanscn eskader gaat in de Europeesche wateren kruisen, en nu wil Wilhelm waarlijk, dat dit eskader te Kiel een contra-visite komt brengen in ruil voor de beleefdheid door Hemrichs eskader te New-York bewezen. Een heel billijk verlangen zou men zeggen, maar naar Amerikaansche begrippen toch wat ver gezocht. Althans in de regeenngs- kringen te Washington is geweigerd dit verlangen in te willigen. De correspondent van de Times, te New- York verzekert, dat Roosevelts weigering voor de uitnoodiging van den Keizer om de Amerikaansche vloot Kiel te laten bezoeken, een opzettelijke grofheid aan het adres van den Keizer is. Roosevelt heeft de uitnoodi ging van den Keizer aan den ministerraad voorgelegd, en deze laatste heeft toen geantwoord af te slaan. Uit het Engelseh Hoogerhuis. In het Engelseh Hoogerhuis nam gisteren lord Devonshire uit naam van de Regeering lord Rosebery's motie over, die na discussie werd aangenomen. In deze motie verklaarde Rosebery zich voor het voorstel der regeering om een nieuwen raad van nationale verdediging in te stellen en spreekt hij de hoop uit, dat de eerste daad van den nieuwen Raad zal zjjn eene nieuwe regeling te treffen in zake de nationale verdediging als ook de uitgaven van leger en vloot in overeenstemming te brengen met den financieelen toestand van het Rijk. De motie werd na eenige beraadslaging aangenomen. De opstand in Marokko De opstand in Marokko blijkt steeds grooter verhoudingen aan te nemen. Uit Melila wordt bericht, dat daar brieven uit Fez zijn aangekomen, waarin wordt medegedeeld, dat bij het verschijnen van den nieuwen pretendent een gedeelte van des Sultans leger deserteerde met mede neming van het veldgeschut. Een shenf uit het binnenland van Marokko, die thans te Tanger vertoeft, beweert, dat hij Boe Hamara heeft gezien. Deze zou niemand anders zijn dan de oudere broeder van den Sultan Maulay Mohamad, al wordt dat voortdurend door de Marokkaansche regeeiing tegengesproken. Degene, die als Moulay Mohamed du eens te Mequinez wordt gevangen gehouden, dan weder aan het Hof van den Sultan te Fez vertoeft, moet slechts een neef van den Sultan zijn en sprekend op diens broeder gelijken. De troepen des Sultans zijn het gebied van de Riasta Kabylen, de voornaamste der oproerige stammen, nog niet binnen gedron gen. Het aantal aanhangers van den pretendent vermeerdert met den dag. Naar de Times uit Taoger verneemt, leent de sultan van Marokko in Engeiand in het geheim 300.000 pond sterling. Uit Rome. Z. H. de Paus toont een wonderlijke levenskracht, die zelfs hen in verbazing brengt, die dagelijks Z. H. zien. Zelden maakte de H. Vader het zoo goed als tegenwoordig. Steeds woont Z. H. de Vastenpredikatie bij en geeft nog steeds talrijke audiënties, al worden die ook niet openbaar gemaakt. Zoo ontving Z. H. bijv. dezer dagen twee nichten van wijlen kardinaal Parocchi, die door mgr. Spezza, achterneef van den Paus, aan Z H. werden voorgesteld. Deze dames boden den H. Vader een gouden kelk aan, die door Pius IX aan hun oom, kardinaal Parocchi, geschonken was. Koning Edward naar Portugal. Maandag gaat de Koning op reis, terwijl zijn gemalin, in gezelschap van prins Karei van Denemarken, scheep gaat naar Kopen hagen. De Portugeesche regeering heeft besloten den dag van het bezoek van koning Edward aan Lissabon te doen vieren als nationalen feestdag. Aan velen, die hiervoor in aanmerking komen, zal amnestie worden verleend. De Duitsehe Keizerin. Keizerin Augusta Victoria is, toen zij gis teren een wandelrit door het Giünewaid bij Berlijn deed, met haar paard gevallen. De linker benedenarm is, schoon niet ge vaarlijk, gebroken. Russische spionnen in Oostenrijk. Naar de Morning Leader uit Weenen verneemt, hebben, op aanwijzing van Osso- lenski, een hoog waardigheidsbekleeder bij de douane te Lemberg, de autoriteiten een spionnencomplot ontdekt, waarvan de leden door Rusland werden betaald. Zij dreven handel in plannen voor de Oostenrijksche vestingen op de Russische grens. Drie officieren zijn bij de zaak betrokken. Mac Donald's uiteinde. Generaal sir Hector Mac Donald zal te Parijs worden begraven. De broeder van den overledene had gewenscht, dat het lijk in Schotland zou worden ter aarde besteld, doch het Engelsche ministerie van Oorlog acht het wenschelijker, dat de begrafenis te Parijs plaats vindt, naar men zegt, om het begraven met militaire eer te voorkomen. Het blijkt, dat Mac Donald getrouwd is geweest, maar nog voor hij officier werd, scheidde hij van zijn vrouw. Hij heeft een zoon. Sommige bladen melden, dat Mac Donald'sgezondheid in Afrika een knak heeft gekregen. Turksche financiën. Te Berlijn is bericht ontvangen, dat aan houders van 5-pct. Turken van de leening 1888, waarvan de opzegging op den ln Mei a.s. verwacht wordt, stukken van de nieuwe 4-pct. leening met dezelfde zeker heid tot 88 pet. zullen worden aangeboden. Servië's wapening. Van de door Servië in Oostenrijk bestelde 55 millioen patronen is de eerste zending, in 2000 kisten verpakt, te Belgrado aange komen. Vervolg Binnenland. De minister van Waterstaat heeft bepaald, dat de post- en telegraafbeambten, welke thans onder de wapenen zijn (lichtingen 1900 en 1901) voor den duur daarvan in het genot zullen blijven van hunne burger lijke jaarwedden. De Arbeidersbeweging. De verschijning van de Memorie van Antwoord betreffende de stakingswetten, is naar het U. D. verneemt, afhankelijk van de overlegging daarbij van een overzicht der buitenlaudsche wetgevingen te dier zake, waardoor nog wel eenige dagen kunnen verloopen, alvorens het stuk wordt rond gedeeld. De staking van steenhouwers in Den Haag, die in de jongste dagen op enkele werkplaatsen was uitgebroken, heeft zich gisteren tot alle steenhouwers uitgebreid. De hulp der politie werd gisteren-ochtend ingeroepen op de Beestenmarkt, waar een werkende steenhouwer door stakers werd bemoeielijkt. De losse werklieden bij het verleggen der rails voor de electrische tram te Am sterdam werden eergisteren avond door den ingenieur in de remise toegesproken, die hun o.a mededeelde, dat het vervoeren van zand geen onderkruipers werk kon genoemd worden en de gemeente daarvoor 25 ets. per uur wilde betalen. Toch weigerde zij, op 15 na, gisteren te werken, en toen de weigerachtigen niet op het werk verschenen, legden «ook de overige 15 het werk neer. Op het Frederiksplein, waar stratemakers en zandaanvoerders aan den arbeid zijn, worden deze door politie en marechaussee beschermd tegen de stakers, die met leede oogen den arbeid aanschouwen. Ook de gemeente-werklieden, die het zand uit den gedempten Overtoom uitgraafden om de gemeente er mede in den nood te helpen, moesten door een detachement mare chaussee worden beschermd. Toch durfden de meeste werklieden den arbeid niet voorzetten en bleven er slechts drie op hun post. Er bestaat ook mogelijkheid, dat het tele foonbedrijf, het leggen van nieuwe kabels en het maken van aansluitingen, waarbij grondwerk verricht wordt, stagnatie zal ondervinden. Nog heeft zich het eigenaardig feit voor gedaan, dat op hunne beurt de patroons zich verzet hebben tegen de onderkruiperij van een hunner gildebroeders bij wien gis teren het werk door de grondwerkers her vat scheen te worden, aangezien hij de ge- eischte tü.25 per uur had ingewilligd. Ge zegde patroon had zich in de patroonsver gadering solidair met zijn collega's verklaard. In een vergadering van timmerlieden patroons, gisteren-avond te Amsterdam ge houden, is met kleine meerderheid van stemmen besloten, dat aan het verzoek der timmerlieden om het uurloon van 25 op 28 cent te brengen, zal toegegeven worden, mits overeenstemming wordt verkregen omtrent zekere daarbij overeen te komen voorwaarden. Op den tweeden Paaschdag zal in bet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een Bondsvergadering van Patrimonium worden gehouden, waartoe ook afgevaardigden van andere christelijke werkmansbonden zijn opgeroepen. Volgens de oproeping zal deze vergadering zijn «een vertegenwoordiging van de Prot. Chr. Arbeidsbeweging in ons land." Als sprekers zijn o. a. uitgenoodigd de Kamerleden Talma, Van Vliet en De Visser. De Londensche correpondent van Het Volk meldt aan zijn blad, dat naar hij vernam »van zekere zijde" pogingen zijn aangewend om onder in Londen vertoevende Hollandsche werklieden plaatsvervangers van arbeiders te werven voor een even- tueele staking van spoorwegpersoneel. Den aangezochten werd op hun eere woord verzocht met niemand over de zaak te spreken. Later zal de correspondent, die niet rechtstreeks werd ingelicht, man en paard noemen. Het Volk meldt, dat gisteren zijn ont slagen uit Hr. Ms. zeedienst van de Som- melsdijk de matrozen G Oost veen, F. Don kelaar, M. Post, A. de Vries, J. Th. Schuhmacher, N. J. v. Rossum, allen «wegens aanhoudend siecht gedrag", alleen Donkelaar wegens «eigenaardige ongeschiktheid".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5