Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Dinsdag: 31 Maart 1903. No. 7563. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. Parijsche Kroniek. ALGEMEEN OVERZICHT. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland t - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIÊN: Van 1—6 regelsI f 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het is nauwelijks dertig jaren geleden, dat wij een onzinnigen, onrechtvaardigen strijd tegen de Katholieke Kerk in Duitsch- land beleefden, welke, met terugkomen op schandelijke wetten, ten gunste der onder drukten eindigde en de vrede tusschen de regeering en de katholieke Duitschers her stelde, en nu zien wij in Frankrijk een tweede Kulturkampf beginnen, waarvan de gevolgen niet te berekeneD zijn. De af vallige Combes heeft de laarzen van den ijzeren prins von Bismarck willen aantrekken en is daarin bijna verdronken, den grooteu man willende nadoen. Met eene meerderheid van 43 stemmen heeft hij eene wet er door gekregen, welke in geen ander land der wereld zou worden aangenomen. Honderd duizenden burgers worden, omdat zij orde geestelijken zijn, van hunne vrijheid beroofd en behandeld ais parias der maatschappij. Alleen omdat zij aan God gelooven en r.iet over alles denken, zcoals men dit thans aan de jeugd in de scholen der republikeinen leert en voorhoudt, mogen zij geen onderwijs meer geven en zien ai hun werken gedu rende zoovele jaren bijna kosteloos en in de minst begunstigde streken van Frankrijk met onvermoeiden ijver en toewijding ver richt, door ondank en laster beloond. De verstandige mannen, ook onder de republikeinen, deden al het mogelijke om dezen eersten stap op den noodlottigen weg van godsdienststrijd en burgeroorlog te voor komen, waaronder de verklaring van den oud-minister Ribot, dat er in dezen strijd overwonnenen zullen zijn en dat zullen zij worden, die zich de illusie gemaakt hebben, dat de wet van Waldeck-Rousseau van 1901 in een geest van bevrediging, rechtvaardig heid en vrijheid zoude kunnen worden uitgevoerd. Hij bepleit hier niet de zaak van deze of gene congregatie, maar de zaak der gerechtigheid, der vrijheid en dus der ware republikeinsche staatkunde. Doch niets mocht meer baten. Combes schaamde ïich niet openlyk te verklaren, en dat wel onder de toejuichingen van zijne door Jaurès gedrilde meerderheid, dat de vrijheid van onderwijs geen oorspronkelijk en onafscheidelijk recht van de vrijheid der burgers is. Kan men op onbeschaamder wijze de willekeur en de partijdigheid eener regeering verkondigen, die dus de gewetens wil reglementeeren en bevelen wie den ^ranschen burgers onderwijs mag geven en welke andere burgers weer niet. Natuurlijk hoorden wij ook opnieuw die afgezaagde on valsche beschuldigingen, dat die scholen der congregatiën de burgers van de repu- °k afkeerig maken en verdeeling onder o bevolking bevorderen en onderhouden, eel Frankrijk moet dus als vroeger Rusland ®et den knoet regeerd worden en zij, die en knoet gaan gebruiken, zjjn de revolutie- mannen, die hunne tegenstanders beschul digden autocraten en vjjanden der vrijheid Nadat de eerste serie der Congregatiën was afgemaakt en buiten de wetten gesteld, trok de held der vrijmetselaars Zaterdag den 21sten dezer in den Senaat tegen den Heiligen Stoel en het Episcopaat te velde. De ontvangen orders der Loge luidden Na de monnik, de priester, na de Congregatie, de Kerk en hij heeft onderdanig gehoor zaamd. Reeds bij den aanvang deed hij zijn masker af. Tot nu toe stelde hij de gewone geestelijken als door de congrega tiën benadeeld voor, doch thans verneemt men eensklaps de klacht, dat de regeering geen voldoende verdedigingsmiddelen ter harer beschikking heeft, om die geestelijk heid en dat Episcopaat te dwingen zich te onderwerpen en de wereldlijke machten niet meer aan te vallen. Hier keert hij de rollen geheel om en doet het voorkomen alsof zij de aanvallers en de regeering de vervolgde is. Kan het wel lager Het inhouden der traktementen is niet afdoende genoeg. De houding der geestelijkheid moet veranderen of het Concordaat zal opgezegd worden. Arme geestelijkheid 1 Hoe nederiger zij zich aanstelde en zich republikeinse!) ver klaarde des te heviger werd de haat der sectarissen en de keuze grooter tusschen hongerlijden of afvallig worden. De Kul- tur-kampt in haar brutaien vorm. In een schitterende redevoering heeft de senator De Lamarzelle den minister presi dent zijn onwetenheid en kwade trouw bewezen. Zijn twist met het Vaticaan over de investituur noemde hij kleingeestig en absurd. Hier is de toestemming zoowel der Kerk als van den Staat noodig. De heer Combes vindt, dat hij alleen voldoende is. »In zijn slot zeide de heer Lamarzelle." »lndien de Republiek eens aan Frankrijk »de beproeving der opzegging van het »Concordaat mocht opleggen, dan zal de »geestelijkheid boven een betaalde dienst baarheid aan eene roemvolle armoede, »welke de harten zuiver en de hoofden ïhoog houdt, de voorkeur geven." Combes was plat en hatelijk geweest, De Lamarzelle was welsprekend en super be, en het is de rede van den eerste, welke voor rekening der belasting-betalers op de muren zal geplakt worden. Twee geafficheerde redevoeringen, die van 18 en 21 Maart in vier dagen, is wel wat veel Wat leeft men toch goedkoop en gelukkig onder eene republiek 1 De predikorden waren Dinsdag aan de beurt en zijn er, zooals te verwachten was, niet beter afgekomem. Hoe krachtig ook door de heeren Plichon en Deiafosse verde digd, en de misionnarissen zeifs door den oud-minister Georges Leygues, uit het ministerie Waldeck Rousseau, toch was de woedende haat der anti-godsdienstige meerderheid niet tot bezinning te brengen en de tweede kar veroordeelden was voor het schavot aangewezen. De derde <jp laatste terechtstelling en bloc gaf ons de Kamer zitting van Donderdag den 26sten dezer te aanschouwen, toen met steeds toenemende meerderheid, de beroemde orde der Kar- thuizers ontbonden werd verklaard. Na een lange verdediging vaH den heer Ménard, die beweerde dat het geen handeldrijvende, doch een orde van afzondering en innerlijke be schouwing was, die in 1817 reeds geauto riseerd werd. De ongeduldig geworden uiterste linkerzijde viel hem onafgebroken in de rede. Een dier woestaards riep»Wij lachen wat met het recht I" Waarop de redenaar zeide, dat na zulk eene openlijk uitgesproken verklaring der stemming, waarin de meerderheid zich uitspreekt, hij met verder zal gaan en hij verliet de tribune zonder zijn discours voleind te hebben. Ook de abbé Lemire hield een zeer mooi pleidooi voor de Karthuizers. »Geheel »de Fransche geestelijkheid, zeide hij, be treurt de opheffing der geestelijke orden. Wat de Kamer hierin gedaan heeft, is een skiein, nietig, een land als Frankryk, onwaardig werk". Deze rede had indruk gemaakt, zoodat de minister Combes begreep, dat hij het effect daarvan met een streek moest trachten te verminderen met te verklaren, dat de Karthuizers in abbé Lemire een uitmun tenden verdediger hadden gevonden, wiens gematigde beginselen de geheele Kamer waardeert, doch hij gelooft niet, dat het Parlement voor deze orde een anderen regel mag volgen dan die op de andere congre gatiën toegepast en zoo werd na een zeer onstuimige zitting dan ook eindelijk besloten. Het verradeiijke plan door Waldeck Rousseau op huichelachtige wijze opgezet, is beden door haat en het brutaal verkrachten van vrijheid en recht ten einde gebracht en voltooid. Welk nieuw werk van verdelging staat ons nu te wachten Fideliüs. Parijs, 15—30 Maart 1903. 30 Maart 1903. De Fransche Congregaties. Wat JudasCombes met zijn bende doet, doet hij snel. Een der voornaamste onder werpen van bespreking in den ministerraad van Vrijdag was de uitvoering der genomen Kamer besluiten. Men bepaalde, dat binnen drie of vier dagen aan de congregaties het vonnis dat haar getroffen heeft, officieel zal worden bekend gemaakt, waarna dan de minister van Justitie aan de procureurs generaal instructies zal doen toekomen betreffende de liquidatie van de bezittingen der ontbonden congregaties. Aan de ver schillende onderwijsorden zal een uitstei worden verleend van een maand of wel van drie maanden naar gelang van omstan digheden, d.w.z. van de mogelijkheid om de kinderen onmiddelijk of eerst in Juni, bij het einde van het schooljaar, te plaatsen op de gemeentescholen» De vraag, welke houding door de getroffen religieuzen zal worden aangenomen, deed Donderdag-middag in het klooster der paters Eudisten te Parys een twintigtal oversten van congregaties bijeenkomen. Op die ver gadering schijnt met aigemeene stemmen besloten te zijn tot passieven tegenstand, zoodat de kloosterlingen Combes mededee- hng eenvoudig zouden aannemen voor kennisgeving, zich door de rechtsbank zouden laten veroordeeien en evenals in 1880 uit hun woningen zouden laten zetten met geweld. De congregaties, die missiehuizen of scholen hebben in den vreemde zouden weigeren voor deze instellingen tot de regeering nieuwe autorisatie-aanvragen te richten. De Echo de Paris weet verder mede te deelen, dat als inleiding tot dezen passieven tegenstand, door de congregaties een verklaring zal worden gepubliceerd, waarin zij zich verdedigen tegen de beschul diging van poiitieke kuipery, terwijl, volgens hetzelfde blad eerstdaags te Lyon een tweede vergadering zal worden gehouden door de vertegenwoordigers van al de 54 veroordeelde cougregaties en de meest bekende katholieke rechtsgeleerden. De Parijsche correspondent van de anti- clencalen Antwerpscben Matin vestigt de aandacht op het feu, dat groote drijfkrachten in de woede de Kerkvervolging als Combes, Jautèi en De Pressensé eertijds sterk »be- smet" zijn geweest met clencalisme, dat bijv. van Jaures een rede bekend is, waarin hij ais de meest geloovige Katüohek den lof van God bezong en De Pressensé twintig jaar geleden ter verdediging van aen gods dienst, redevoeringen hield smet het enthousiasme vau een jongen Capucijn, die werkt aan zijn eerste spreek". Wie kan zich daarover verwonderen Waren het gedurende het scnrikbewind der groote revolutie niet afgevallen priesters en monniken men denke slecnts aan den abbé Gregoire en aan Chabot die het ijverigst er toe medewerkten om de guillotine in beweging te houden Wanneer het beste door het bederf wordt aangetast, openbaart dat bederf zich in zijn meest afschuweiyken vorm corruptio optimi pessima Uit de Fransche Kamers. De Kamer heeft Zaterdag de verkiezing van den ^reactionair" Claudinon ongeldig verkiaard. De Kamer besloot Zondag-ochtend vroeg byeen te komen voor de indiening van de begrooting en om twee uur voor de beraadslaging over de begrooting. De Senaat heeft Zaterdag om half acht de vergadering geschorst tot negen uur om dan de middelenwet te behandelen. Duitsche Rijksdag-verkiezingen. Bij keizerlijk besluit van 28 Maart zuiien de verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag op den 16n Juni a.s. gehouden worden. De Macedonische kwestie. Een teekenend feit, dat bewijst welk ernstig stadium de Macedonische kwestie is ingetreden, is zeker het volgende: De koning van Griekenland heelt aanzijn W ZIJO.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1