Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond. vader, den koning van Denemarken, getele grafeerd, dat hij, hoe gaarne hij het ook wenschte, niet naar Kopenhagen zal kunnen komen om de jubileurasfeesten bij te wonen. Dit wijst er op, dat in oogen van den Griekschen koning de toestand in Macedonië zoo onrustwekkend is, dat elke afwezigheid uit zijn land op 't oogenblik onverantwoor delijk zou zijn. Volgens de Morning Leader bracht een telegram uit Belgrado te Weenen de bevestiging, dat de revolutionairen, van wie bericht was, dat zij de Turken bij Wladi moro hadden verslagen, in werkelijkheid verslagen en vernietigd werden in de twee laatste ontmoetingen. De troep was veertig man sterk, en behoorde tot hetMechailowsky- comité, hoewel niet tot de sectie van Sarofoff. De Porte heeft aan de ambassadeurs een afschrift gezonden van haar plan be treffende de uitvoering der hervormingen in Macedonië. De gezanten van Rusland en Oostenrijk-Hongarije droegen reeds kennis van het stuk, dat overigens niets schijnt te bevatten dan een omschrijving van de door Rusland en Oostenrijk-Hon garije aanbevolen maatregelen. De negerkwestie in Amerika. President Roosevelt heeft dr. Crum op nieuw benoemd tot ontvanger der douane te Charleston. Dr. Crum heeft reeds 50.000 dollars als waarborgsom gestort. Te New York is in een vergadering van negers besloten een vereeniging op te richten tot verdediging der belangen van het ras. Zij willen die vereeniging noemen uRoose- veits Invicibles" de onoverwinnelijken van Roosevelt. Het valt zeer te betwijfelen of president Roosevelt bijster ingenomeu zal zijn met het gebruiken van zijn naam in dat verband. Maar ook al wordt deze geschrapt, dan schijnt het oprichten van zulk een band nog wel met een naam, die als een uittarting klinkt, geen gelukkige zet. Het is waar, dat de negers in den laatsten tijd dikwijls ge tart zijn, maar al wat tot verscherping van den rassenhaat kan leiden, is te bejammeren, vooral nu de president zich de zaak van het verdrukte ras persoonlijk heeft aangetrokken. De opstand in Venezuela. Iemand van hoogen rang uit Curafao te Brussel aangekomen, heeft in een onder houd met een vertegenwoordiger van de Petit Bleu verklaard, dat generaal Matos de door Castro tegen hem afgezonden troepen, heeft verslagen. De openbare meening zou zich thans scherp tegen Castro hebben gekeerdmen verwijt hem dat hij in het Venezolaansch geschil de vreemde lingen op alle punten heeft toegegeven. De revolutie in Uruguay. In een bijeenkomst van aanvoerders der revolutionaire party in Uruguay is besloten de voorloopige overeenkomst met de regee ring te bekrachtigen. Alle gevaar voor een omwenteling is dus geweken vooreerst. De Duitsche Keizerin. Omtrent het ongeval der Duitsche Keizerin overkomen in het Grunewald bij Berlijn, wordt gemeld, dat H. M. den rit deed in gezelschap van den Keizer en van prins Adalbert. Op den weg van den »Kaiser Wilhelm-Turm" op den Karlsberg naar het jachtslot Grunewald viel het paard der Keizerin en brak deze daarbij den linker-onderarm. Aanstonds werd een rijtuig ontboden, waarin H. M. zich verder naar het jachtslot begaf, waar door drie doctoren een verband werd gelegd. De Keizer keerde te paard, de Keizerin per rijtuig naar het paleis te Berlijn terug. Volgens nadere berichten is de toestand der Keizerin bevredigend. De geneesheeren schatten den tijd, die voor volkomen gene zing noodig zal zijn op tien dagen. Het officieel bulletin, Zaterdag voor den middag in den Reichsanzeiger verschenen, luidt: »Uit een onderzoek met Röntgen stralen is gebleken, dat de Keizerin een eenvoudige beenbreuk heeft aan het onder eind van het spaakbeen. Vernieuwing van het verband bleek vandaag niet noodig te zijn. De algeraeene toestand is bevredigend. Bergmann, Zunker." Onlusten in Rusland. Nabij Oefa hadden arbeiders van de kroonijzermijnen Zaterdag het werk gestaakt. Zij verlangden nu vrijlating van drie kame raden,- die gevangen werden gehouden en drongen den gouverneur, die uit Oefa was overgekomen in het huis van den mijn- directeur en sloegen deuren en vensters stuk. Ondanks het bevel om heen te gaan. bleet de menigte staan en verwondde met revolverschoten den onderburgerneester. De soldaten gaven toen een salvo af28 menschen werden gedood en 50 gewond De officinale courant te Tiflis meldt Een volksmenigte hield op 22 Maart aan het station een demonstratie ter eere van de vertrekkende advokaten, welke de wegens de jongste ongeregeldheden verooi deelde arbeiders verdedigd hadden. Om ongelukken te voorkomen, moesten de rails worden ontruimd. De stoet trok daarna met roode vaandels, voorzien van regeeringsvijandige opschriften, naar het Maria prospecter werden revolverschoten gelost, die niemand raakten, toen de militaire macht aanrukte, trok het volk zich terug. Ook te Batum hadden kort geleden onlusten plaats. Er werden regeeringsvijan dige proclamaties verspreid de politie en de kozakken werden met steenen geworpen en de rust eerst 's avonds hersteld. De vice-gouverneur is licht gewond, een kozak is eveneens gekwetst31 personen zyn in hechtenis genomen van wie 18 tot meerdere weken gevangenisstraf werden veroordeeld. Schiedam, 30 Maart 1903, afd. Schiedam. Pater F. van Kerkhoff O. C., Voor de verkiezing van vijf leden in het bestuur der afdeeling Schiedam van den NederlandscheR.K. Volksbondwegens perio dieke aftreding eo ontsiagnemen der heeren Hiikhuizen en Kenselaar waren gisteren uitgebracht 199 stemmen, waarvan 6 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid was 97 stemmen. Er werden uitgebracht op de aftredende leden, de heeren T. H. J. Mouwens 185, A.A.Marrevee,161 en Th. H. Hickkendorf 135 stemmen, die dus allen herkozen zijn, ter wijl zijn gekozen de heeren H. H, Voorwald met 156 en W. Blok met 116 stemmen. Nog werden uitgebracht op de heeren M. 0. Wtllemse 86, J. van Gerven 50 en F. de Caluwe 48 stemmen. Te dezer stede is opgericht een R. K. Kistenmakers vereeniging,onderafdeelmg va n de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. In een gisteren-avond gehouden verga dering traden vele aanwezingen als lid toe. Binnenkort zal het bestuur worden gekozen. Voor hen, die totnogtoe zich niet als lid ;beoben opgegeven, bestaat nog gelegenheid om als lid Oezer nieuwe Bondsonderafdeehng toe te treden. Gister-avond is een 9 jarige jongen aan het station alhier aangetroffen, die in het bezit was van een spoorkaartje enkele reis Deift. Daar de knaap de ouderlijke woning te Vlaardingen was ontloopen, werd hij door de politie van .hier weder daarheen over gebracht. De knaap beweerde, dat hij door zyn vader was mishandeld en daarom was ontvlucht. In de vergadering van den Raad der gemeen te O verscme, Zaterdag gehouden, was ingekomen een schrijven van B. en W. van Rotterdam voorstellend te rekenen, dat de grensrege ling is ingegaan op 2 Januari met goed keuring van B. en W. van Overscnie. Ingekomen was ook bet verslag der com missie tot wering van schoolverzuim, waar - bij wordt gemeld, dat de leerplicht gunstig werkt. De verordening, regelende de voorwaar den voor waterleiding, werd goedgekeurd Zaterdag-middag toen het stoomschip Potsdam, van de Holland Amenkaiyn, te Rotterdam op bet punt was naar New- York te vertrekken, is door den inspecteur van politie J. W. Hoisbergen aan boord van dat stoomschip aangehouden de koopman R. Z., uit Cnemmtz, wiens arrestatie hier langs telegrafischen weg verzocht werd, daar hij verdacht wordt van verduistering van een vrij aanzienlijk bedrag in geld. In zijn bezit werd slechts een 200 mark gevonden. Toen de voortvluchtige zich ondekt zag, trachtte hij te vluchten, het geen hem evenwel mislukte. Nu is hij naar bet huis van bewaring overgebracht, in afwachting dat zyn uitlevering zal worden aangevraagd. In de Rubenstraat te Kralingen bracht Zondag-morgen een 65-jarige waterstoker, zijne 33-jarige vrouw met een driekante vijl vier levensgevaarlijke steken toe in onderlyf en rug. Toen de politie verscheen, hing de dader op zolder. De maandelijksehe vergadering der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond werd gisteren gehou den in de groote zaal ran „Mnsis Sacrnm", die door de Bondsleden geheel was bezet. De voorzitter, de heer T. H. J. Mouwens, de Ver gadering na het gebruikelijk gebed openend, deelde mede, dat de Bondsleden de buitengewone eer hadden in hnn raidden te zien het eere-lid, de weleerw. pater Van Kerkhoff, vooral voor de oudere een goede bekende, die in deze vergadering weer zijn opwekkend woord zou doen hooren. Verder bracht hij in herinne ring, dat het Pausfeest door de Bondsafdeeling was gevierd niet alleeu op waardige wijze, maar ook zoo dat het nog een kleine bate voor de Bondsafdeeling en hare corporatiën had opgeleverd. Gezien den gun- stigen toestand van het busje „Hulp in nood" stelde hij voor dit te besteden voor het meest aangewezen doel, door de hulpbehoevende Bondsbroeders op het aanBt. Paaschfeest een kleine ondersteuning te doen toekomen. Hulde brengend aan hen, die in de laatstverloopen weken het doel der Bondsafdeeling hielpen bevorderen, uitte de pres. den wensch, dat weer een propagandaelnb zou worden gevormd. Verder deelde de Voorzitter mede, dat sedert de vo rige vergadering een drietal leden waren toegetreden tot de Bondsafdeeling, die een lid door den dood had verloren, dat in de gebeden der Bondsbroeders werd aanbevolen. Na lezing en goedkeuring der notulen, vulde de pre sident die aan met de medeeling, dat door de onder linge samenwerking van verschillende werklieden- groepen te dezer stede met de afdeeliBgen van den Volksbond hier en te Rotterdam voor den Beroepsraad was voorgedragen als lid-werkman de heer Schoter bosch te Rotterdam en als plaatsvervangend lid de heer C. Kemper alhier. Daarna was het woord aan den weleerw. die onder applaus den katheder besteeg. Uitgenoodigd door den weleerw. adviseur, in deze vergadering een kort woord te spreken, kon hij geen beter onderwerp voor zijne rede kiezen dan het feit van den dagde Arbeidsoeweging. Heeveel besproken toch verdiende die beweging, om die geweldige agitatie, die zij in den lande teweegbrengt, nog eens nader bezien te worden. Spr. de vraag stellend, hoe de toestand is, moest getuigen, dat die inderdaad door sociale wanverhou dingen in 't leven is geroepen. De voorgestelde enquête omtrent de spoorwegzaken is dan ook werkelijk niet voor de leus, maar wel degelijk om die wanverhoudingen in een zoo grooten tak van industrie als het spoorweg bedrijf mag genoemd worden, te doen kennen. Maar al erkennen wij de sociale wanverhoudingen, dan moeten wij toch veroordeelen de wijze, waarop men aan den geest van verzet en ontevredenheid, van oppositie van minderen tegen meerderen voedsel tracht te geven. Ben sprekend bewijs van dit veroordeelens- waardig aanzetten tot ontevredenheid vond spr. in de wijze, waarop in het bijblad van Het Volk den thans uiterst gunstigen toeBtand van het Diamantbewerkers- vak wordt besproken, die aan onjuiste motieven toe geschreven en waarbij alleen op het voordeel der patroons gewezen wordt. Die geest van verzet ia reeds gevoed door den anarchist Domela Nieuwenhuis, die 13 jaar geleden de leuze „Recht voor Allen" aanhief. Da gebeurtenissen hebben echter die leuze in het ware licht gesteld Recht voor Allen, beteekent hier het recht van den sterkste, het recht van het brutaal geweld, uitgeoefend door hen, die, misbruik makend van de sociale wetten, in hnn opzet door anarchisten en neutrale vereeni- gingeu worden gesteund. Meer dan ooit is het gevaar der neutrale werkliedenvereenigingen, die zich slippen- dragers van het anarchisme hebben betoond, in het licht getreden. Tegen die neutrale werkliedenvereenigingen staan de ordelievende vereenigingen in 't bijzonder de afdeebngen van den Ned. R. K. Volksbond. Spr. verweert haar tegen het verwijt, dat zij niets zon gedaan hebben om de huidige catastrophe te voorkomen, hij vraagt, of zij, daargelaten nog de tegenwerking, onder een gemengde bevolking alleen zooveel invloed hebben om het geweld dadig optreden der soc.-democr. te keeren. Zelfs het machtig woord van Leo, den Vredevorst, die het geneesmiddel en den weg tot oplossing der sociale- kwestie heeft aangewezen, hoe ver verspreid, kon toch niet ieders oor bereiken en hoevelen, die het gehoord hebbeu, hebben het met de lieden uit het Evangelie „hard" gevonden. Wij Volksbonders, zonen der Katholieke Kerk, vinden echter in dat woord uitslui tend de oplossing der soc. kwestie, dat woord, omge zet in daden, geeft aan de aarde den vrede, maar alleen aan hen, die van goeden wil zijn. Daarom spannen wij niet samen met de partij der wanorde, die in de voorgestelde wetten een adder onder het gras of een verkorting van de rechten der werklieden gelieft te zien. Spr. moet er hier op wijzen, dat hoezeer wij ook het woord van Rome's Vredevorst waardeeren, wij ons toch aan een ernstige font ten opzichte van de waarheid, in 's Pausen beroemde encycliek, neergelegd schuldig maken, een fout waarop hij reeds in verschillende Bondsafdeelingen gewezen heeft. Als wij instemmen met den kreet, die vrij algemeen (onlangs nog iu Rome's hooldkerk) weerklinktleve de Paus der werk lieden, dan drukken wij met dien kreet meer uit dan in den zendbrief des Pausen is vervat. Want al huldi gen wij de Rerum Novarum terecht als het wetboek van den arbeid en den richtsnoer ter oplossing van het arbeidersvraagstuk, niet alleen over do positie der arbeiders, maar ook over de plaats der patroons heeft de Pans gesproken, niet alleen de rechten der arbei ders, maar ook de rechten der patroons heeft de Pans uiteengezet. Het doel van den H. Vader is juist eene tegemoetkoming en samenwerking van hoogeren en lageren te bereiken. Daartoe heeft hij zoowel arbei ders als patroons op hun rechten en plichten gewezen. Zij, die met de radicale (groene) Amsterdammer aan de Rerum Novarum citaten tegen de Stakingswetten ont- leenen, begaan dan ook schromelijk onrecht aan Paus Leo's woord. Zeker, Paus Leo heeft naar het Evangelisch woord medelijden getoond met de schare, maar dat mede lijden hebben al zijne voorgangers getoondhet epos - tolisch woord, dat Paulus om het „geergerd" samen vat, hebben met den Paus de Bisschoppen gestand gedaan, alleen heeft niemand van Leo's voorgangers een Rerum" geschreven, omdat de tijd daartoe nog niet gekomen was. Nadat aldus de ware beteekenis van 's Pausen zend brief tegen het misbruik dat de partij der wanorde daarvan maakt, in 't licht te hebben gesteld, besloot spr., dat het de roeping van den Ned. R. K. Volks bond is het hoog gezag in den staat te steunen, te steunen tegen hen, die zich tegen de Regeering schrap zetten, te steunen tegenover hen, wier looze streken Domela Nieuwenhuis zelfs moest brandmarken die na eerst om stakingswetten geroepen te hebben, nu be weren, dat die wetten, tegen den werkman zijn ge keerd. Tegen het hatelijlt spel der adresbeweging moeten de katholieke mannen zich verzetten. Om daarvan openlijk bewijs ts geven, stelt spr. de vol gende motie voor „De vergadering van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, 29 Maart, gehoord de uiteenzetting van den tegenwoordigen toestand in Nederland, spreekt met gepasten eerbied haar volle vertrouwen uit in de Regeering, die door aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, wil handhaven het gezag der overneid en waarborgen ieders recht, bepaaldelijk het recht van vrijheid in den arbeid, zoowel van pairoous als van werklieden." Nadat deze motie onder krachtig applaus was aan genomen, besloot spr. met den wensch te uiten, dat het der Regeering onder Gods zegen gelukken zou aan den tegenwoordigen toestand een eind te maken, ge steund door de katholieke mannen, die de orde lief hebben en die, waar zij kunnen, willen bevorderen. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen werd het eerst gebruik gemaakt door den heer Van G e r v e n, die meende, dat de Volksbond mede aan den tegenwoordigen toestand schuldig moest worden geacht. Te veel toch wordt de godsdienst voorop gezet en de maatschappelijke positie voorbijgezien Tot staving van zyn beweren beriep hij zich up. het optreden van de heeren Staalman en De Vries en wees nij op de circulaire in zake het stilstaan op chiistelijke feestdagen, waarin de Volksbond aan de branders vraagt, maar de Knechtsbond eisckt. Niet meegaand met de motie als te ver gaand, wees hij nog op andere feiten, die zijn beweren moesten staven. De heer N. F. E 1 g e r s betoogde, dat Staalman en De Vries geen anti revolutionairen mogen heeten, maar beslist democraten zijn en wees op het brutaal optreden der democraten van alle gading, die, als Brinkhuis, zelfs citaten van St. Thomas van Aquinen durven misbruiken. De weleerw. pater Van Kerkhoff, die daarna het woord nam, stelde ook het optreden van demo. craten als Staalman en Brinkhuis, met welke laatste hij te Enschedé gedebatteerd had, in het juiste licht. Bijzonder had hij Br nkhuis gewezen op de ware be teekenis der Rerum Novarumdie een groote studie vereischt en hem uiteengezet, dat bij het maatschap pelijk vraagstuk zich zooveel technische moeilijkhedeu en ingewikkelde toestanden voordoen, die maar niet mzt een slag of stoot zijn weg te nemen. Nadat de Voorzitter nog eenige mededeelingen had gedaan omtrent het verkiezen van leden van den Centralen Raad, adhaesiebetuiging aan het adres van den Gildenbond o.a. in zake het leerlingstelsel, bracht de geestelijke adviseur den weleerw pater Van Kerkhoff dank voor ziju leerryk woord, dat te meer gewaardeerd wordt, waar hij in den laatsten tijd we gens zijne wankelende gezondheid vele aanzoekers om als spreker op te treden, moest afwijzen. Adv. besloot dit dankwoord met den wensch uit te spreken, dat pater Van Kerkhoff nog vele jaren de goede vriend der Bondsafdeeling zou blijven. Ten slotte kreeg op zijn verzoek nog het woord de heer Verhoeve, om den heer Van Gerveu nog op een enkel punt te weerspreken, nl. waar Van Gerven tot staving van zijn betoog gewezen had op de circulaires inzake de christelijke feestdagen, betoo- gend, dat men niet moest vragen maar eischen. Spr wees op de veelzijdige, geweldige concurrentie, die onze industrie dwingt tot een levensstrijd om het bestaan. Onder die omstandigheden is de kwes.ie van het stil staan op de christelijke feestdagen door den Volksbond terecht vervat in een vraagdie met 't oog op de belangen van arbeiders en patroons beiden moet beant woord worden. De heer Van Gerven diende hierop nog van repliek, vooral trachtend het voorbeeld door den vorigen spreker met betrekking tot de stearine-kaar- senfabriek Apollo" aangehaald, te ontzenuwen. Waar Van Gerven betoogde, dat de zaak alleen van de zijde der patroons was bekeken, vroeg Verhoeve of de levensstrijd onzer industrie niet zoowel de belangen Van de arbeiders als die der patroons raakt. De heer Kemper meende nog als vakman te kannen verzekeren, dat het stilstaan op christelijke feestdagen zeer wel mogelijk is. Daarna werd de vergadering door den Voorzitter op de gebruikelyke wijze, met gebed, gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2