Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Woensdag 1 April 1903. No. 7564. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊNj Van 1—6 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer1 I - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. QFFICIEELE BERICHTEN. Openbare Verkooping. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Vrijdag, 3 April 1903, voormiddags half twaalf uur, ten overstaan van den Deurwaarder G. S. MONTFOORT, aldaar, bij het Stoomgemaal, lij de Algemeene Begraafplaats publiek a contant te verkoopen eene groote partij rijs- en takhout. Tentoonstelling Burger-Avondschool. De JAARLIJKSCHE TENTOONSTEL LING der teekeningen zal gehouden worden op Zaterdag 4 en Maandag 6 April e.k., 's avonds 7 uur. De Directeur, J. A. HINGMAN. ALGEMEEN OVERZICHT. 31 Maart 1903. Engeland en Portugal. Koning Eduard is om 3 uur 18 gisteren middag van het Victoriastation te Londen vertrokken naar Portsmouth, om daar op het koninklijke jacht scheep te gaan naar Lissabon. Een groot aantal personen van aanzien deden den Koning uitgeleide. Donderdag wordt het koninklijk jacht met koning Eduard aan boord voor de monding van de Taag verwacht. Eerbewijzen zullen gegeven worden door eenige oorlogschepen en door 7000 man troepen, op de oevers bijeengebracht. Zoodra het jacht het anker heeft uitgeworpen, zal koning don Carlos aan boord gaan en in den loop van den middag begeven de vorstelijke personen zich naar het paleis, in een rijtuig, dat geës corteerd zal worden door officieren van het cavalerie-regiment, dat koning Eduard tot eere-kolonel heeft. Vrijdag zal een bezoek gebracht worden aan Cintra. 's Avonds groote verlichting van de stad. Zaterdag brengt de koning van Engeland een bezoek aan het gebouw der duifschutters-vereeniging en dien avond is er gala-voorstelling in den schouwburg. Zondag bezoek aan Cascaes en groot feestmaal ten paieize; het vertrek naar Gibraltar is op Dinsdag bepaald. De Donderdag wordt zooveel mogelijk tot een vacantie-dag gemaakt en bet gemeen tebestuur van Lissabon zal dan 6000 arme lieden te eten geven.—Aldus zal Po rtugals trouwe vriend en bondgenoot gehuldigd worden door de regeering, die zich de ne derige dienaresse van zijn heerschzuchtige plannen heeft getoond. Uit het Engelsehe Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Chamberlain gisteren medegedeeld, dat de Engelsehe troepenmacht, die Kano in West-Afrika ingenomen heeft, den 15n ook Sokoto heeft bezet na een zwakken tegenstand. De Eugelsch-Fransche commissie voor de grensregeling in die streek is te Sokoto aangekomen. Oe Macedonische kwestie. De Russische gezant Zinovjef te Constan- tinopel heeft den Sultan den raad gegeven in zijn eigen belang met meer energie en beslistheid op te treden tegen de rond zwervende benden in Macedonië en tegen de oppositie der Albaneezen. De gezant wees den Sultan er op boe moeilijk zijn toestand zou kunnen worden, wanneer bij op den ingeslagen weg bleef voortgaan. Wellicht is dit optreden van den Russi- schen gezant oorzaak dat Turksche staats lieden onderhandelingen hebben aange knoopt met de opstandelingen om door deze tactiek tijd te winnen. Te Sofia zijn eenige vreemde officieren aangekomen onder wie baron Giels, militair attaché van de Oostenrijksch— Hongaarsche ambassade te Constantinopel. De corres pondent van de Times te Sofia verzekert, dat het bezoek ,van Giels volstrekt geen politiek karakter draagt. Ministerieele crisis in Griekenland. Tengevolge van een incident in de Grieksche Kamer tusschen den voorzitter der Kamer en den minister van oorlog ter zake van de wetsontwerpen betreffende het leger, heeft de minister van oorlog ontslag genomen, Woelingen in Spanje. In Spanje blijft de toestand nog steeds zeer onrustig. Te Valencia moet men weder aan het oproer maken zijn geweestmen verlangde de afzetting van den prefekt. Intusschen moet de orde er reeds weder hersteld zijn* Troebelen in Algiers. De correspondent van het blad Echo d' Oran te Beni Ounif seint, dat de post Ksare-Azoug eergisteren is aangevallen. Een Fransche onder-officier en vier minde ren sneuvelden en er zijn tal van gewonden. De onder-officier werd van achteren aange vallen en gedood, terwijl hij een der vijanden aan de bajonet reeg. De opstand in Marokko. De nadere berichten, die over den toe stand in Marokko worden ontvangen, beves tigen de ernstige crisis in het Moorenrijk. De Times verneemt uit Tanger De Sul tan wordt steeds onpopulairder, waartoe zijn buiteniandsche leeningen bijdragen. De berg stammen tusschen Fez en Tanger laten tegenwoordig den naam van den Sultan uit hun gebeden weg en vervangen dien door den naam van een overleden heilige, waar mee zjj willen zeggen, dat zij niet weten, wie er eigenljjk regeert. Te Tanger is een brief voorgelezen van den kadi te Fez en een van den oeiema, waarin zij getuigen, dat de Sultan een goede Moslem is. Maar het volk spot met die brieven. De correspondent van de Morning Post te Tanger bevestigt het vorenstaande. Va n invloedrijke zijde zegt men, dat de Sultan zijn buitensporigheden moet intoomen of afstand doen. Chamberlain's reis in Zuid-Afrika. Particuliere brieven uit de Kaapkolonie te Londen ontvangen, melden bijzonderheden omtrent Chamberlain's reis in Zuid-Atrika, van welke bijzonderheden de Kaapsche bladen geen melding hebben durven maken. Toen de minister te Paarl kwam, bevonden zich alle inwoners op den drempel hunner huizen. Bij het naderen van den stoet be gaven zij zich echter alien naar binnen en sloegen de deuren hard achter zich dicht Te Graaf Reynet droegen de bewoners op hunne hoeden een cocarde met den naam Scheepers" er op, ter herinnering aan den commandant, die, ziek zijnde, door de En- gelschen werd gevangen genomen en door dezen werd verpleegd en daarna ter dood veroordeeld en gefusileerd werd. Vele Boeren uit Transvaal en Oranjerivier? kolonie vestigen zich in de Kaapkolonie, terwijl daarentegen vele HollaDdsche Afri- kaanders uit de Kaapkolonie, waar zij als rebellen behandeld worden, naar de andere kolonies trekken. Er hebben ook opvallend veel huwelijken plaats tusschen de jeugdige bewoners der kolonies. Om zulks te bevorderen, moet men den huwbaren leeftijd vroeger hebben ge steld dan dit eertijds de gewoonte was. De Duitsche Keizerin. De Reichsanseiger van gisteren bevat het volgende bulletin over den toestand der KeizerinIn den bevredigenden toestand van Hare Majesteit is geen verandering gekomen. Macdonald's begrafenis. Het lijk van generaal Macdonaid, die te Parijs zelfmoord pleegde, is Zondag-ochtend te Londen aangekomen en werd 's avonds van het station der Great Northern naar Schotland vervoerd. Na het vertrek van den trein hielden een aantal Schotten aan het station een vergadering. Er werd hulde gebracht aan Macdonald's nagedachtenis en verzet aangeteekend tegen de behandeling van zijn lijk te Parijs en het besluit van de familie om het te Edinburg in alle stilte te begraven. De vergadering besloot aan den burgemeester van Edinburg te seinen met verzoek de begrafenis zoo mogelijk te verdagen, opdat zij openbaar en plechtig zou kunnen geschieden. De burgemeester seinde terug, dat hij 't niet doen kon tegenover den uitdrukkeljjken wil van de familie. Macdonaid is dus gister-ochtend vroeg zonder eenige plechtigheid te Edinburg begraven, dadelijk na aankomst van den trein. Slechts de familieleden en geeste lijken woonden de begrafenis bjj. Meer dan 400 vrienden en vereerders huldigden den overledene in het station. In het particulier telegram, dat dit alles meldt, wordt ten slotte gezegd, dat geheel Schot land blijft, aandringen op een openbare militaire begrafenis alsmede een commissie van onderzoek. Een feest op de Donau. Een feest, waarover de keizer het be schermheerschap aanvaard heeft, zal den 7en of den 8en Mei te Weenen plaats hebben, en wel op het gedeelte van de Donau, dat tusschen de Frans Jozefbrug en de Margarethabrug gelegen en ongeveer 3£ kilometer lang is. Aan beide zijden van den Donau zullen alle huizen geïllumineerd worden, en terwijl de stad zorgen zal voor eene feestelijke versiering van de kade, heeft de keizer toegezegd, dat 't paleis en de tuinen tegen den Olenerberg verlicht zullen worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 31 Maart 1903. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag 7 April, 's namiddags 2 ure, eene openbare vergadering houden. De Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen heeft in haar gisteren avond gehouden vergadering besloten zich aan te sluiten by den Bond van Kamers van Arbeid in Nederland. De neutrale tuinlieden-vereenlging Schie dam" heeft op hare 2de jaarvergadering de volgende motie aangenomen De neutrale tuinlieden en bloemisten- vereeniging «Schiedam", afdeeling van den Ned. Bond van Tuinbouw- Werklieden, kennis genomen hebbende van de verschil- lende manifesten, verspreid door de chris telijke vakbonden in Nederland, betreurt, de scheuring, welke plaats vindt onder de georganiseerde arbeiders °in Nederland, protesteert tegen de verdachtmaking in deze manifesten neergelegd tegen deneutrale vakbonden in 't algemeen, als zouden deze zich uitspreken voor politiek, althans politieke bedoelingen hebben, is overtuigd dat deze verdachtmaking veel nadeel zal berokkenen aan de gemeenschappelijke belangen der arbeiders, door het verzwakken der organisaties en de krachten zullen verminderen als gevolg van het uitzaaien van tweedracht, spreekt den wensch uit, dat die tweedracht spoedig in eendracht weder hersteld worde tot heil van den verdrukten Nederlandschen arbeider, eu gaat over tot de orde van den dag. De Ver zekering-maatschappij «Schiedam'' alhier heeft de baians over het 37ste boekjaar, eindigend 31 December 1902, vastgesteld in de algemeene vergadering den 27n Maart 11. gehouden. Daaruit bljjkt, dat een dividend wordt uitgekeerd van 9 pCt. Gister-middag omstreeks 3j uur werd een beschonken persoon, die met een contramerk van een retourbijet van hier met de stoomtram naar Rotterdam w.ide NIEUWE SGHI E COURANT ra. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1