Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Be verwisselde verloving. 26ste Jaars Donderdag 2 April 1903. No. 7565. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN» Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ÖFFICIEELE BERICHTEN. Openbare Yerkooping. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Vrijdag, 3 April 1903, voormiddags half twaalf uur, ten overstaan van den Deurwaarder G. S. MONTFOORT, aldaar, bij het Stoomgemaal, bij de Algemeene Begraafplaats publiek a contant te verknopen eene groote partij rijs- en takbout. ALGEMEEN OVERZICHT. 1 April 1903. De Macedonische kwestie. De berichten uit Macedonië, vooral uit het district Monastir, blijven zeer ongunstig luiden. Het Russische Regeeringsblad maakt uittreksels openbaar van een verslag van den Russischen consul te Monastir, loopende van 25 Februari tot 9 Maart, waarin gezegd wordt: De consul heeft de Christenen laten weten, dat Rusland bet optreden van de Macedonische comite's sterk afkeurde en de oproerlingen zijn bescherming zou ont houden. De consul noodigde de comités uit zich te ontbindeD, daar de leiders van den opstand veeleer hun zin gezet hadden op goed betaalde posteD dan ep autonomie. De benden gaan voort met opereeren. De door den Sultan verleende amnestie en het begonnen hervormingswerk worden zooveel mogelijk voor de bewoners verheimelijkt. Gevechten met de troepen en politieke moorden komen voortdurend voor. Het samenvallen van de toenemende roerigheid van de comités met de aankomst van nieuwe Bulgaarsche handelsagenten te Mo nastir heeft het gerucht doen ontstaan, dat Feuilleton. 4) {Slot.) «Sta me toe dat ik me voorstel..,. In de haast, in mijn verlegenheid...." Maar we zijn toch oude bekenden, mijn heer Kranz" zeide de dame, hem haar gelaat toewendend. «Magdalena!" riep Heinz vroolijk verrast uit. «Welk een gelukkig toeval!" «Ja ik ben hot I" bevestigde het mooie meisje, schelms lachende, «en het verheugt nae zeer u een dienst te kunnen bewijzen. Mijn zwager zeide me in de haast dat de «vreemde heer" den trein gemist, maar drin gende zaken te Grünau had; als verstandig meisje zag ik er niets in om u naar uwe bestemming te brengen." «Het was me liever, als u me overal bracht zucht ^™aau" ze' hij met een diepen «Doch laten we Grünau eens even rusten, gt u me liever eens, juffrouw Clara, hoe js het u gegaan al dien tijd? 't Is lang ge- »Vii»at we ®lkaar 'tlaatst hebben gezien." maanden en zes dagen" antwoordde Bulgarije deelneemt aan het werk van de comités. Het hervormingscomité van de Turken schiet goed op. Het Regeeringsblad bevat verder een telegram van den consul te Uskub, gedag- teekend van den 28sten Maart, volgens hetwelk de onlusten in het wilajet Kossovo toenemen. Er zijn vele sterke benden. Tegen de artillerie-kazerne te Istsjib is een dyna- mietaanslag beraamd. Men verwacht de aankomst van Bulgaarsche officieren. De dorpsbewoners worden tot deelneming aan den opstand gedwongen onder de voor spiegeling, dat Rusland de beweging gaarne ziet en met verheimelijking van de ver klaring van den consul, waarin het tegendeel te lezen staat. Het eind zal zijn, dat de Mohammedanen, hoe langer hoe meer ver bitterd zullen overgaan tot algemeene ver nietiging van de christenen. Het Macedonische comité te Sofia maakt bekend, dat Turksche troepen met geschut het dorp Abalitete bij Istip hebben omsin geld. Er bevonden zich dertig opstandelingen in het dorp. Een wanhopig gevecht volgde en duurde tien uur. Het dorp werd door het geschut geheel plat geschoten en ver brand. Alle inwoners werden gedood. De Turken leden ook zware verliezen. Volgens draadbericht uit Sofia is een spoorwegbrug tusschen Adnanopei en Mas- tafa Pasja gisteren-ochtend met dynamiet vernield, kort nadat de exprestrein er over was gereden. Men denkt, dat een bende Macedoniërs een aanslag op dezen trein had beraamd. Het spoorwegverkeer naar Con- stantinopel is verstoord. De Bulgaarsche ministerieele crisis, die ook al met de Macedonische kwestie in verband staat de moeilijkheid was een ministerie samen te stellen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden aan Rusland ze snel. «Hoe maakt Arthur het? Wat is hij nu aan 't schilderen »Die snuiter heeft me vandaag in dit ge valletje gebracht. Hij wilde absoluut dat ik naar Grünau.... Maar 't is toch goed dat ik gegaan benj anders had ik u vandaag niet gezien." Er lag zulke oprechte warmte in zijn woorden dat het jonge meisje hevig bloosde. Om haar verlegenheid te verbergen, baddelde ze levendiger dan gewoonlijk en klapte werkelijk uit de school. «Als u belooft niets te vertellen, zal ik u eens een geheim vertellen. Mijn zwager heeft verteld, dat ik een bezoek op het slot Karstein ga orengen Geen woord van aan Ik rijd voor een delicate zaak naar Grünau. Denk eens, men wil mijn vriendin met alle geweld doen trouwen. Ze moet een zooge naamde «goede partij" doen. Vandaag komt de bestemde. Elsje vreest, dat ze aan ai het gepraat van haar familie geen weerstand zal kunnen bieden en nu moet mijn aan blik haar helpen kloekmoedig te blijven. U moet nameiijk weten, dat ze haar hart reeds weggeschonken heeft en ik wil niet dat het haar gaat als mij zij zal met eerst een keten moeten laten springen...." Heinz had in ademlooze spanning haar in de hoogste opgewondenheid uitgebrachte woorden aangehoord. Clara had in haar ijver eigenlijk meer verraden dan ze wilde nu hield ze verschrikt op. «Juflrouw Clara, hoe moet ik uw woorden welgevallig is, —is eindelijk opgelost. Er is een nieuw kabinet weer onder Danef, den pas afgetreden minister-presidentde vorige ministers zijn allen aangebleven, behalve dat Sawof minister van oorlog is geworden in de plaats van Paprikof. De politiek van den nieuwen minister van oorlog zal de richting van het Kabinet bepalen. Uit zekere bron is te St Petersburg ver nomen, dat de Arnauten Maandag de stad Mitrovitsa (in Kossovo) hebben aangevallen. Na een gevecht van twee uur werden zij met zware verliezen door de Turksche troepen teruggeslagen. De Turksche regee ring heeft een Klein-Aziatische divisie naar Albanië gezonden. Volgens draadbericht uit Belgrado bele- geeren vijfduizend Albaneezen Mitrovitsa. De Russische consul is krachtig werkzaam om te beletten, dat de Albaneezen de Servische bevolking vermoorden. De Alba neezen hebben dezer dagen Voetsitrin geplunderd. De kaimakan leverde er hun twaalf christen-gendarmen uit. Deze zijn naar Pritsjina meegevoerd. De toestand in Oud- Servië is zeer kritiek. Onlusten in Rusland. Te Toemanowo in den kreits Tiraspol (Cherson) heeft het volk jacht op de joden gemaakt, maar de rust is nu hersteld. Volgens het blad Joeg is de vervolging van de joden veroorzaakt door de geruchten over den ritueelen moord op een christen knaap te Doebossari. De tot tweemaal toe ondernomen sectie van het lijk heeft echter de volmaakte ongegrondheid van het bericht in de couranten, dat een ritueele moord was gepleegd, aan het licht gebracht. De Fransclie begrooting. Nadat de Senaat en de Kamer gisteren opnemen Is het mogelijk Bent u niet meer verloofd Bent u werkelijk vrij stamelde hij. Yergeten was Grünau, vergeten was het doel van zijn reis; hij zag slechts het meisje, dat hij voor immer verloren geloofd had, ditmaal wilde hij de gelegenheid niet onge bruikt laten voorbijgaan. «En waarom heeft u uwe verloving ver broken?" vroeg hij. Ze had zelf alle beheersching verloren, zoodat 'thaar niet eens inviel hoe onbeschei den zijn vragen waren. Door zijn opwinding waren haar de schellen van de oogen ge vallen en zij was wijs genoeg, niet door valsche preutschheid haar levensgeluk te verwoesten. «Zeer eenvoudig." Ik beminde eer ik me verloofde, doch hij, dien ik mijn dwaas hart had geschonken, zweeg. Mijn familie drong bij me aan om de «goede partij", die me vroeg, niet af te slaan en zoo verloofde ik me dan met een man, die me onverschillig was en ik dacht«als duizende anderen het op dezelfde wijze doen en er gelukkig bij worden, kan jij het ook wel wagen. Ik ver giste me, ik beu nu eenmaal niet zooals die andere." Neen dat is u, God zij gedankt niet 1 zei Heinz plechtig. Na een pauze waagde hij de vraagEn bemint gij dien anderen nog Kondt ge hem niet vergeten Gespannen verwachtte hij naar antwoord. Het kwam bij dezen bescheiden meosch in 't geheel vrijwel den geheelen nacht hadden verga derd om de behandeling der begrooting voort te zetten of om te zitten wachten op den terugkeer der begrooting, heeft de Kamer gisteren-middag om half een op de* nog overgebleven geschilpunten toegegeven. Het was de vierde maal, dat de begrooting in het Palais Bourbon kwam. Een nieuw voorloopig twaalfde is dus juist vermeden. De vergadering was nog tamelijk bezet. Er waren goed tweehonderd leden, maar geen publiek. Volgens nader bericht stelde de begro tingscommissie voor, nadat de begrooting verscheidene malen naar den Senaat ge zonden was, de door den Senaat aange brachte wijziging goed te keuren. De geheela begrooting, frs. 3.528.486,84^ beloopende, is met 362 tegen 74 stemmen goedgekeurd. Uit de Italiaansclie Kamers. In den Senaat heeft de minister van Financiëu uitgeweid over het welslagen van de 3£-pct. leening. Alle verwachtingen zijn overtroffen. De minister zeide nog, dat da wenschen van eiken goeden Italiaan op financieel en economisch gebied weldra vervuld zullen worden. Woelingen in Portugal. Een bericht dat te Lissabon is aange komen uit Oporto en wel per brief, nadat het door den censor bij de telegraaf waa tegengehouden, deelt mede, dat aldaar bij een militair oproer 25 manschappen der artillerie werden gevangen gezet. Ook wordt gewag gemaakt van een ander geval van insubordinatie, ni. bij het regiment cavalerie te Oporto. Een groot aantal' soldaten zal voor den krijgsraad moeten terecht staan. niet op, dat hij zeif dien ander wel eens kon zijn." «Nooit 1" stamelde het meisje, wie het bloed naar 't hoofd steeg. Z# was nog niet geheel zeker van haar zaak. Clara, Magdalena, wie is de gelukkige «Wie kan 'tanderszijn dan gijlispelde ze, zich zeif nauwelijks meer meester. «Holderdebolder - anders mocht hem weder eens de geschikte gelegenheid ont snappen stak Heinz zijn declaratie af en dat hij werd aangenomen, behoeven we niet meer te zeggen". «Opeens stond het rjjtuig stil." «We zijn in Gtüaau", zei Clara, «waar moet ik je nu eigenlijk he«n brengen?" «Mij, och", en hij lachte eens, «och ik moest naar een juffrouw Schmidt als be stemde. Arthur heeft die heele geschiedenis bedisseld. Nu is het echter niet meer noodig, hè «Wou je naar professor Schmidt. Jjj bent dus de «goede party" voor Elsje Het toe val heeft toen leuke capriolen. Wat zullen we nu beginnen «Naar de Schmidt's gaan en de waarheid verkondigen" zeide Heinz vastbesloten. En zoo gebeurde het. Elsje was neel niet boos dat haar vriendin naar de «goede partij" voor den neus had weggekaapt en Wenaer kreeg gelijk: Heinz kwam als ver loofde uit Grüaau terug. NIEUWE SCKIEDAMSGHE COURANT i«'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1