Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste J aars:. Zaterdag 4 April 1903, -No. 7567. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD» Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. SCHOUW over de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-west-frankeland. WAARSCHUWING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Schiedam, den 3den April 1903. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. ALGEMEEN OVERZICHT. 3 April 1903. Duitschland en Denemarken. Het veelbesproken bezoek van den Duit- schen keizer aan het Deensche Hof is thans eindelijk een feit geworden. De tijd, die zooveel doet slijten en vergeten, heeft ook 'er wier zijn eigenaardig werk volbracht, et is dan ook circa vijftig jaar geleden, «at Duitschland en Denemarken gewapend e^en elkaar optraden. Tusschen den strijd dn r-B ^up^er"Sjansen en de komst aan En °penh,f£er roede ligt een halve eeuw. nm at, Hjdsverloop is zeker groot genoeg e veeten te doen vergeten en het wapengedruisch zelfs in de herinnering te doen wijken voor het vriendschapsbetoon, dat gisteren Kopenhagen te zien gaf. De Hohenzollern met den Duitschen keizer aan boord ankerde om vijf uur gisteren namiddag op de reede te Kopen hagen. De oorlogsschepen salueerden. Na dat koning Christiaan en de prinsen zich korten tijd aan boord hadden begeven, kwam de Keizer om half zes onder het gejuich en hoera-geroep der menigte aan land, waar hij door den Koning aan den aanlegsteiger geestdriftig begroet werd. De provinciale gouverneur te Kopenhagen heette den Keizer namens de stad welkom, waarop de vorsten langs de eere-compagnie gingen, vervolgens in hun rijtuig stapten en naar het slot Amalienborg reden, terwijl zij door een talrijke menigte jubelend werden begroet. De tachtig-jarige Koning haalde den Keizer persoonlijk af voor den galamaaltijd De Keizer geleidde de koningin van Enge land, de Koning de keizerin-weduwe var. Rusland aan tafel. De Koning en de Keizer zaten naast elkaar, rechts van den Keizer de koningin van Engeland en de kroonprins licks van den Koning de keizerin-weduwe van Rusland, prins Waldemar en de kroon prinses. Tegenover hen zaten de voorzitters van het Landsthing en het Folkething. Koning en Keizer voerden levendige ge sprekken en brachten in warme bewoor dingen gestelde tafeldronken uit. De Koning bracht zijn feestdronk uit in het Duitsch hij heette den Keizer welkom en sprak den wensch uit, dat het bezoek zou bijdragen tot het verder gedijen van de hartelijke betrekkingen tusschen beide huizen en stamverwante volken. Hij dronk op het weizijn des Keizers en der Keizerin, voor wier spoedig herstel hij de oprechtste wenschen koesterde, en van het keizerlijk huis. De Keizer antwoordde met den oprecht sten dank, die opwelde uit zijn zeemans hart, uit te spreken voor de liooge eer zijner benoeming tot admiraal der Deensche vloot, welke met een ijzeren griffel haar geschie denis had gegrift in de tafelen der wereld geschiedenis. Ik, ging de Keizer voort, die een der jongste ben onder de vorsten van Europa, buig mij in eerbied voor den oudsten onder ons en spreek uit het diepst van een vol hart den wensch uitGod behoede en ze- gene Uwe Majesteit, tot wien wij opblikken als den genadigen, zorgenden en hartelij- ken Vader des lands, het toonbeeld van een echtgenoot en vader op den troon. De Keizer besloot met eenLeve de Koning. De muziek hief daarop het volkslied aam Engeland en Portugal. Terwijl in het hooge noorden twee vorsten vriendschapsbetuigen wisselen, die het vroe ger vijandig vertoon moeten doen vergeten, worden in het verre zuiden bondgenoot schappen bevestigd, die reeds sedert vele tientallen jaren tusschen twee Europeesche koloniseerende mogendheden bestaan. Het koninklijk jacht met den koning van Engeland aan boord kwam gisteren-middag 3 uren op den Taag aan. Er werden 21 saluutschoten gegeven. Dom Carios ging koning Eduard tegemoet aan boord van de koninklijke staatsieboot, bemand met 80 roeiers. De bemanning der oorlogsschepen stond in het want. De zeelieden juichten luide. De ontmoeting der beide vorsten aan boord van het koninklijk jacht duurde anderhalf uur. Toen naderde, weer onder het gedonder der kanonnen, de stoet van historische booten, in de eerste waarvan de koningen gezeten waren, den oever en kwamen dezen onder geweldig gejuich aan land. Bij de ontvangst in het paviljoen waren de ministers en andere notabelen aanwe zig. De vorstelijke personen bestegen ver volgens de oude staatsiekoetsen. De rit door de stad was éen lange ovatie elk venster, elk balkon, elk dak was propvol. In beide Huizen van het parlement werd op hartelijkste wijze door vertegenwoordigers van alle partijen gewag gemaakt van het bezoek van den koning van Engeland, waarbij de oude vriendschap tusschen beide landen werd herdacht. De beide Kamers verdaagden daarop hun zittingen ais een teeken van hulde aan koning Eduard, nadat zij deputaties ter verwelkoming van Z. M. hadden benoemd. Uit de Fransehe Kamer. De Fransehe Kamer heeft met 331 tegen 212 stemmen aangenomen het ontwerp op den bouw van scholen van regeeringswege in geval van weigering der gemeenten. Blijkbaar wordt hier gedoeld op het sluiten der congregamstische scholen, wat natuurlijk de gemeenten tot belangrijke uitgaven voor den bouw van nieuwe scholen zal verplichten. De Congregaties, wier verzoeken om autorisatie door de Fransehe Kamer ge weigerd zijn, maken zich gereed om Frank- to verlaten. De Karthuizers zijn van plan naar Tarragona in Spanje te verhuizen. De Oblaten, die tot dusverre den dienst in de basiliek van het H. Hart op Montmartre verrichtten, zijn op last van den aartsbis schop van Parijs vervangen door wereldlijke geestelijken. De school broeders te Ploermel hebben de novicen uit bun moederhuis weggezonden, maar houden hun scholen voorloopig nog open; De Macedonische kwestie. De Weener bladen bouwen in hun beschouwingen over den toestand in Mace donië op den door den Oostenryksch- Russische afspraak opgeworpen dam. Bul- garijë moet echter met zijn dubbelhartig spel ophouden. De hoop op handhaving van den vrede moet nog niet worden opgegeven. De Russische consul te Uskub deelt aangaande de verwonding van Stsjerbina, de Russische consul te Mitrovitsa, het volgende mede: »Toen Stsjerbina met een lijfwacht 's avonds om half zes zijn huis verliet, trad een Albaneesch soldaat, een zekere Ibrahim, hem tegemoet en schoot, onder den schijn van te groeten, zijn geweer op hem at. Hij wondde den consul in de linkerzijde. Hij schoot vervolgens op de kawassen (lijfwachten), maar werd inmid dels zelf door de den consul begeleidende soldaten verwond. Ibrahim beweert, dat hij op Stsjerbina heeft geschoten om de verwonding van een zijner verwanten op den avond te voren te wreken. De militaire bevelhebber liet den consul dadelijk met een dokter naar het consulaat brengen. Hilmi-pasja, de inspecteur-generaal voor de hervormingen, betuigde telegrafisch zijn deelneming. Volgens de meening der dokters is de consul buiten gevaar.'1 De tweede drogman van het Russische gezantschap te Constantinopel, Mandelstam, is naar Uskub gegaan om consul Masjkof te vervangen, die naar Mitrovitsa gaat. De opstand in Marokko. De Londensche Times verneemt uit Tanger, dat de toestand verergert. De troepen van den Sultan vechten in het binnenland met Berbers. Boe-Hamara is naar Teza teruggetrokken. Transvaalsche onderwijsvraagstukken De te Pretoria verschijnende Volksstem zegt in een artikel over Transvaalsche onderwijsvraagstukken, dat de Boerenbe volking nu reeds, zonder hulp der regeering, honderd particuliere scholen met 3500 leerlingen heeft opgericht. Dit is, zegt het blad, een welsprekend bewijs dat, hoe ver zoeningsgezind de onderwijswet moge wezen waar zij vrij onderricht verleent, een aan merkelijk deel der bevolking er niet van gediend is. Canada en Ierland. Het Canadeescb Parlement heeft eer gisteren met 102 tegen 41 stemmen een motie aangenomen ten gunste van Home Rule voor Ierland. Sir W. Laurier, de eerste minister, stemde voor, omdat, naar hij zeide, Canada evenzeer recht heeft om over Ierland mee te spreken als indertijd over Zuid-Afrika. Sommige Fransehe afgevaar digden zeiden, dat de Fransehe Canadeezen er niet over gesticht zouden zijn als het Engelsch Parlement hun recht verkortte. Koning en President. Aan de Figaro wordt uit Londen be vestigd, dat koning Eduard en president Loubet een ontmoeting zullen hebben op het oogenblik dat Loubet zich inscheept naar Algerië. Eerst na deze samenkomst zal koning Eduard doorvaren naar Malta. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT brengen ter openbare kennis, dat bij de door hun college op 30 Maart 1903 ingevolge art. 37 der Ver ordening regelende de bonwpolitie en de verplichtingen van eigenaars van naburige erven te Schiedam (Ge meenteblad 1S9S no. 1) gedreven Schouw over den Noordvestsingel is bevonden, dat genoemde weg, van het pand no. 29 af tot aan het einde, niet voldoet aan art. 36 alinea 1 van gemelde Verordening, lui dende als volgt„De eigenaars van de bij het in werkingtreden dezer Verordening bestaand straten „zijn verplicht die onder behoorlijk afwaterend profiel „te verharden en die verharding met de in die straten „gelegen werken voortdurend in goeden staat te onder honden" ea herinneren de eigenaars aan de verplich ting ingevolge art. 37 alinea 4 van meergemelde ver ordening, em de bevonden gebreken te doen herstellen binnen 14 dagen na den datum dezer openbare kennisgeving. Gezien art. 8 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte honden van de Wateringen en heinslooten in het Ond- en Nienw-west- frankeland binnen genoemde gemeente, van deD 19den Mei 1881. Brengen ter kennis van de eigenaars van de lande rijen, huizen en ervtn in genoemd Krankeland, dat op Woensdag den 22sten April iqog, des voormiddags ten negen ureeene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoeide wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de boven aangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan behoor- lyk voldaan zij. Eu opdat niemand hiervan onwetendheid zonde kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar het behoort.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1