Stads- en Gewestelijk Nieuws. binnenland. -Koning Oskar. Koning Oscar van Zweden, die, zooals men zich herinnert, eenige maanden geleden om gezondheidsredenen de teugels der Re geering in handen van zijn zoon overgaf, heeft eergisteren de regeeringstaak weer opgevat. President Steyn. De Petit Parisien deelt mede, dat Presi dent Steyn tot de Britsche regeering het verzoek heeft gericht om naar Zuid-Afnka te mogen teruggaan. Hij stelt zich voor om in stricte afzondering in den Oranje-Vrij staat te leven, en hij zal in 't geheel niet deelnemen aan het staatkundige leven. Indien het verzoek toegestaan wordt, zal de heer Steyn spoedig naar Kaapstad vertrekken. Onverzoenlijke krijgsgevangenen. In het Engelsche Lagerhuis deelde minister Chamberlain gisteren mede, dat negent'en onverzoenlijke krijgsgevangenen op Ceylon, die zich schuldig gemaakt hadden aan insubordinatie, in verzekerde bewaring waren gesteld in de militaire gevangenis te Colombo. Ik ben, vervolgde Cüamberlain, in overleg met den gouverneur om deze mannen toe te staan naar Java te gaan en ik heb redenen te gelooven, dat aldus binnenkort een regeling zal getroffen worden. Ontploffing te Gleiwitz. •In de Koningin Louisemijn te Gleiwitz (Silezië) ontplofte gisteren-middag een ondergrondsche kruitkamer. Tot dusver zijn 4 dooden en 7 zwaar gewonden te voor schijn gebracht. Twee beambten zijn bij het reddingswerk omgekomen. Men vreest, dat een deel der mijnschacht ingestort is. Onlusten te Milaan. De Popoio Romano meldt, dat eergisteren te Miiiaan na een vergadering van protest tegen de gevangeneming van Gotz een troep, onder het zingen van socialistische liederen, naar het Russische consulaat toog. Daar riep men: weg met het tsaren dom 1 Een steen werd tegen het wapenschild geworpen. De vJaggestok werd afgerukt en gebroken. Een commissaris van politie werd gekwetst. Verscheiden menschen werden in hechtenis genomen, maar later weer losgelaten. De heer v. d. Veur stelde het op zeer- hoogen prijs, dat hier ter stede de grondslag is gelegd voor een vereeniging t. b. van de pluimveehouderij en gaf de verzekering, dat het provinciaal bestuur van de Ned. ver. t. b. v. d. pluimveehouderij in Neder land de vereeniging met alle kracht zal steunen. Volgens spr. zou hier ter stede eene vereeniging ais deze veel kans op succes hebben door de bijzondere gunstige ligging van Schiedam. Aan het einde der vergadering betuigde de Voorzitter den heer v. d. Veur zijn dank voor het leerzame en nuttige van het door hem gesprokene, dien mede brengend aan de talrijke aanwezigen voor hun be toonde belangstelling. Ter opluistering waren door eenige lief hebbers enkele hoenen en een prachtexem plaar van een Belgisch konijn, waarover de heer Van der Veur in deze vergadering sprak, afgestaan. De eigenaar van het hoenderpark »de Nijverheid" te Vlaardingen, had als blijk van belangstelling 6 broedeieren van witte Wyandotten en 6 van Minorka's gezonden, om aan twee leden ter uitbroeing ten geschenke te geven. Bovendien schonk de heer v. d. Veur aan een der aanwezigen 12 broedeieren van Hamburgsche zilver lingen. Het kan zeker zijn nut hebben hier op het groote belang van krachtige steuning dezer vereeniging door toetreding als lid, te wijzen. De contributie bedraagt slechts f 1.— per jaar, waarvoor men o. m. belangrijke reductie op voeder bekomt en tegen mati gen prijs in de gelegenheid is prima broedeieren door bemiddeling van de ver eeniging te krijgen. Van wege de St. Willibrordus-Stichting werd heden alhier aanbesteed het afbreken van de mouterij gelegen Lange Haven no. 105. Hiervoor was als volgt ingeschreven T. J. M. Zoetmulder alhier f 313, T. Govaart f 440, J. A. Hagedoorn alhier f 481.80, J. v. d. Steen alhier f 500.20, J. G. v. d. Lin den Woerden f 543 en C. Verbeek, Delft f 553.- Het werk is aan den hoogsten inschrijver gegund. Aardbeving te Jeruzalem. Een telegram uit Jeruzalem te Cairo ontvangen, meldt, dat een aardbeving groote verwoesting heeft aangericht op den Olijf berg. In de dorpen stortten huizen ineen, waarbij talrijke inwoners bedolven werden. De paniek duurt nog voort. Een in de Dwarsstraat wonende vrouw heeft zich bij de politie beklaagd, dat zij in de Groenelaan door een jongen is mishandeld geworden. De stoomtram, die gisteren-middag om 3 uur van hier moest vertrekken, kwam met belangrijke vertraging hier aan, daar, naar men zegt, de tram bij Delftshaven was ontspoord. Schiedam, 3 April 1903. Ver. tot bev. van de pluimveehouderij. Schiedam is weder een zeer nuttige vereeniging rijker geworden. In een gister-avond onder voorzitterschap van den heer mr. O. Lodder in Musis Sacrum" gehouden vergadering is aanvan kelijk met een vijf-en-vijf tig tal leden opge richt de afdeeling Schiedam en omstreken van de Vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij in Nederland. De heer Van der Veur uit Willemstad hield in deze vergadering een improvisatie over de behandeling van kippen en het mestkonijn, waarmede hij zeer veel succes had. In zijn uitvoerig betoog besprak hij achtereenvolgens de goede hoedanigheden van de twee nuthoeders bij uitnemendheid de witte Wyandotte en de Minorka, de huisvesting der kippen en het voederen, daarbjj talrijke nuttige wenken gevend. Na de pauze werd door hem de behan deling van het mestkonijn uiteengezet, meer speciaal uitweidend over het Belgische haas- en reuzenkonijn. Dinsdag-middag 12 uur repatrieerde per ss. Merapi der Rott. Lloyd een detachement militairen, sterk 22 onder officieren en minderen, waaronder zich be vond de cavalerist 2e kl. D. van Mook, Ridder der M. W. O. 4e kl., die 10 Juli 1901, bij een cavalerie-aanval op de kampong Ilot en Pedir, als commandant van een gedeelte van een peleton dienst deed, waarbij hij den vijand een gevoelig ver lies toebracht, zoodat deze 9 dooden achterliet. Voor zijn moedig optreden werd hij met het Ridderkruis versierd. Hij werd weikom geheeten door den garnizoens commandant, overste Cambier, die zijn moedig gedrag prees, terwijl het muziekkorps van het korps Kon. Scherpschut ters de volksliederen speelde. Een talrijke menigte juichte den rid der toe. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 2 April. Stakingsontwerpen. De beraadslaging over de Stakingsont werpen is aangevangen met een rede van den heer Mees, die zich ten gunste daar van u tsprak na de tegemoetkomende wij zigingen door de regeering daarin aange- bractiitereent wordt daarmede geweerd de dwang tut staking, zonder dat daardoor bet stakingsrecht wordt aangerand. Hij acht het met de regeering noodig dat een geregeld spoorwegkeer wordt verzekerd. Spr. juichte de regeling van de arbeids voorwaarden van het spoorwegpersoneel toe en ontkende, dat de oorspronkelijke bezwaren in politieke oppositie wortelden. De heer mr. Troelstra kwam op tegen den eenzijdigen toon der regeering tegenover den arbeider. Zij voelt, zijns inziens, niets voor die sociale Oeiangen, maar wil de werklieden slechts knevelen met behulp der bourgeoisie. Deze wetten zullen den klassenstrijd verscherpen en met temperen, wat geheel in den geest der werklieden vait, De regeering strijdt tegen de neutrale vakbeweging, wier groote be- teekenis en werking hij schetste. De heer Troelstra betoogde verder hoe de arbeidersbeweging in haar overal wel dadige werking strekt tot zedelijke en gees telijke verheffing van den arbeidermaar hij kon toch ook met het gebeurde bij de jongste werkstaking geheel goedkeuren. Hij ontkent het uitoefenen van terrorisme als de aanleiding tot het voorstellen van straffen en acht de agitatie der arbeiders volkomen gerechtvaardigd. Hij juichte de opheffing van de kiesrechtontneming toe, maar kwam op tegen de ontneming van het stakingsrecht. De regeling der rechtsverhoudingen is nog geen waarborg. Daarbij zal de regeering te veel de fioandieeie belangen der spoorweg- direction ontzien. Al is het stakingsartikel verzacht, het blijft onaannemelijk voor de arbeiderspartij. De heer Heemskerk zegt, dat het revolutionair anarchistisch karakter der jongste spoorwegstaking de Regeering wees op een leemte in de wetgeving. Spr. betreurt de noodzakelijkheid der spoorweg- erquète. Van christelijke zijde is steeds aangdrongen op een wettelijk arbeidscon tract. Van oppottimteit bij de Regeering is geen sprake. Toch wilde spr. en zijn partijgenooten een dadelijse regeling van den rechtstoestand. De algemeene maatregel is geen lijmstok van de liberalen (de heer lroelstra moet maar oppassen er zelf met op te komen zaten), maar komt voort uit het beginsel^ der regeering. (Gelach links.) De heer iroeisira. Je moet maar durven De heer Heemskerk zegt, dat het geheele optreden der Regeering voor zijn opvatting pleit. Omtrent den algemeenen maatregel bestond bij spr. partijgenooten volkomen eenstemmigheid. Uitvoerig weerlegde spr. 's heeren Troel stra juridische bezwareu tegen de oorsprong- kelijke artikelen. Onder ^feitelijkheid" gelooft spr. ook te mogen begrijpeu de goederen van den persoon. Wat net terrorisme" betreft noemt spr. eenige staaltjes van uitgeoeienden dwang in de arbeidersbeweging. Een Amsterdamsch werkman verklaarde spr. o.a., dat men het zijn schoonvader als onderkruiper zoo lastig had gemaakt, dat deze zijn woonplaats moest verlaten. Spr. noemt nog andere staaltjes van Dterrorisme" tegen onderkruipers. Dergelijke practijken tegen te gaan is verbetering van de maatschappij. Waarom verwijt men de Regeering dan ge e, aan humaniteit, aan gevoel. De heer lroelstra vroeg een enquête naar de werkzaamheden der vakvereemgingenhet komt spr. voor, dat de Regeering zich niet zoo ongeneigd betoonde om deze vraag te overwegen als de heer Troelstra meende. m 1 tot de conclusie, dat de nog gebleken tegenstand tegen de wetsont werpen alleen tot oorzaak heeft de vrees om e heerschappij der neutrale vakver- eeniging en de door haar gebruikte middelen te zien gefnuikt. Tegen den inhoud van de wet is het bezwaar niet zoo groot, wel echter tegen de mogelijke toepassing. dwangwet is deze wet geenszins, alleen een waarborg van een vrijheid, die tot nu onvoldoend beschermd bleek. Herstel van vrijheid moet gesteld worden tegenover socialistiscben dwang. De beraadslagingen werden tot heden 10 uur verdaagd. De minister van Binneniandsche Ztken maakt in de Staatsct. bekend Onder de werkgevers, die op grond van het eerste lid van art. 52 der Ongevallen wet 1901 verzoekschriften aan de Koningin hebben ingediend, om te worden toegelaten het risico der bij die wet geregelde ver zekering hunner werklieden over te dragen aan eene naamiooze vennootschap at rechts- peisooniijkheia bezittende vereenigiDg, zijn er, aoor wie worden uitgeoefend verschil lende bedrijven, welke met alle verzeke- ringspiichtig zijn. In verband daarmede wordt de aandacht van de betrokken werkgevers er op gevestigd dat de toelating om bedoeld risico over te dragen, uit den aard der zaak betrekking neeft uitsluitend op werklieden, die in een verzekeringsplichtiug bedrijf werkzaam zijn. Uit een gezegde van den minister van Binnenlandscbe Zaken in een gisteren tot den heer Van Loknorst gehouden toespraak valt at te leiden, dat van de Regeering een voorstel is te verwachten, om Nederland officieel te doen deelnemen aan de tentoon stelling te St, Louis. Om redenen van piaatselijken aard heeft de minister van Oorlog bepaald, dat de feestelijke viering van net 75-jarig bestaan der Koninklijke Militaire Academie niet zal plaats heboen 28 tol en met 31 October, doch van 21 tot en met 24 October a. s. Blijkens uit Indië ontvangen telegrafische berichten, zijn sedert de jongste mede- deeiingen dienaangaande in de Nederlanasche Staatscourant van 4 Maart 1903, no. 54 bij de krijgsverrichtingen. a. in Atjen en onderhoorigheden, ge sneuveld, de sergeant H. O. Kocb, gewond de le luitenants aer infanterie J. F. Croockewit en jnr. J. J. Boreel, de fuseliers W. O. Arnold, S. Lancel, H. J. Vos, H. van Os, Mawhin en de trompetter A. Piug. b. in de afdeeling Dsesoenlanden der Zuider- en Ooster-afdeeliug van Borneo, gewond, ue serg. J. J. van Hemmen, de Korporaal J. F. Our. Weveiaar en de ziekenvei pleger S. S. Noacn. c. in Djarabi, licht gewond, de sergeant F. Harmsen en de korporaal N. O. Wampacn. De nieuwoeuoemde commandant van het leger in Nederiandsch ludië, iuitenant- geueraai W. Boetje, is in net hotel de iweeae Steden in eten Haag aangekomen, waar hij eenige weken zal doorbrengen alvorens naar Inu.ë te vertrekken. Door mr. Julius Verwer te Leeuwarden is aan den minister van financiën een open brief gericht, waarin hij wijziging van het contract tusschen den Siaat en de Ned. Bank verlangt en de Bank zou willen verboden zien, onze goudmunt voor oetaiingen naar het buitenland te monopo- liseeren zonder bij berekening van agio. Bjj Koninklijk besluit is den heer J. C. Heussler, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te Brisbane, onder toe kenning van den honorairen titel van consul- (Sfcf.) Directeuren der Maatschappij van Nijver heid hebben tot den minister van Waterstaat een schrijven gericht, waarin zij hem verzoeken met het verwezenlijken van de plannen betreffende een rijksbureau voor handelsinrichtingen te wacnten tot de proef jaren van het bureau, door de Maatschappij gesticht, zullen zijn verstreken. Zij voegen er bij, dat, moent de minister het bureau met een bijdrage uit de staatskas kunnen steunen, dan de proefneming zeker meer afdoende zou kunnen zijn, dan wanneer geringe inkomsten tot al te groote beper king in de middelen moeten leiden. Het bestuur der Maatschappij van Nijver heid te Amsterdam vestigde in de eergis teren gehouden vergadering er de aandacht op, dat aan de Kamers van Koophandel en van Arbeid door de Regeering ter beoor deeling gezonden zijn de voorontwerpen eener arbeidswet en van een wijziging der invoerrechten. Het stelt naar aanleiding daarvan voor het hoofdbestuur te verzoeken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2