Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Dinsdag 7 April 1903, No. 7569. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT 6 L A Dl Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 4 - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFEICIEELE BERICHTEN. De Burgemeester van Schiedam, Schiedam, den 5den April 1903. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Weekmarkt Schiedam. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis dat door den invallende 2den Paaschdag, de markt in de Paaschweek, in plaats van op Maardag, zal worden gehouden op Woensdag den 15 April, des voormiddags vati 812 ure. Schiedam, den 6Jen April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Openbare Vergadering (Art. 27 c. Gezondheidswet) van de GEZONDHEIDSCOMMISSIE op Woensdag 8 April 1903, des namiddags te 3 uur, in een lokaal in het Archief gebouw. A. GOUKA, Voorzitter. Dr. J. ENDTZ, Secretaris. ALGEMEEN OVERZICHT. 6 April 1903. De Macedonische kwestie. De berichten over gevechten tusschen revolutionaire benden en troepen in Mace donië houden steeds aan en doen zien, welk ernstig stadium de Macedonische kwestie is ingetreden. De Russische consul te Saloniki heelt vergeefs getracht de Albaneesche hoofden te bewegen om de oproerige beweging te stuiten. Er wordt weer een zeer moorddadig gevecht gemeld. Zeven honderd Albaneezen zouden gesneuveld en gekwetst zijn. De Turksche militaire bevelhebber moet drie batterijen geschut opgesteld hebben. De berichten over den toestand van den Russischen consul zijn zeer verontrustend. In zijn jongste rapport, gepubliceerd door het Regeeringsblad te St. Petersburg, vat hij den toestand aldus samen De onlusten Van den vorigen herfst zijn gevolgd gewor den door een perriode van twist, doch de comités hebben gedurende dien tijd een krachtige werkzaamheid ontwikkeld. Zij hebben al hun ijver besteed aan het ver- we ken van een algemeenen opstand. Zij hopen Europa te noodzaken tmschen beide te komen en hitsen daarbij de Christenen aan om hen te helpen in dezen ongelijken strijd. De gezindheid zoowel der Mohame- danen ais die der Christenen is zeer onrust barend. De autoriteiten nemen dan ook hun maatregelen. Het getal der revolutionaire benden groeit in alle dictricten met den dag en er is geen enkel dorp, dat niet zijn bende oproerigen heeft, door de Christenen geholpen. Met koortsachtigen haast hebben de comités alles voorbereid, dat noodig is om den opstand te kunnen wagen. Overeen komstig het revolutionair program moeten de benden zich concenteeren in de bergen, vanwaar uit afzonderlijke detachementen de Turken zullen aanvallen op verschillende punten. Uit dit rapport is zeker de ernst in den toestand te meer gebleken. De nieuwe vernieling door de opstan delingen van de spoorbrug bij Drama ver hindert de reis van den chirurg, die door den Sultan naar Mitrowitsa is gezonden om de ernstig geworden wond van den Rus sischen consul te behandelen evenzoo de reis van den tweeden drogman van de Russische ambassade, welke drogman een onderzoek moet instellen en het consulaat beheeren. De Sultan heeft een nieuwe commissie uitgezonden, waarvan het hoofd de onder-secretaris van den minister van Justitie is. Die commissie moet de troebelen tot bedaren zien te brengen. Maarschalk Edhim pasja vertrok Zaterdag naar Saloniki. Tal van reservebataljons worden gemobiliseerd in Anatolië, Zaterdag werd een buiten gewone ministerraad gehouden om advies uit te brengen over den toestand, die verontrustend is geworden. Bij het laten springen van de brug over de Angista is ook de aangrenzende tunnel ernstig beschadigd. Engeland en Portugal. Het bezoek van koning Eduard te Lissabon gaat gepaard met een reeks van feesten, die den hoogen gast moeten overtuigen van de vreugde, die zijn bezoek in alle kringen der Portugeesche natie wekt. Koning Eduard heeft Zaterdag het corps diplomatique ontvangen in het paleis das Necessidas, en vervolgens de commissie uit de twee kamers der Cortes, die adressen aanboden. Iq zijn toespraak zeide koning Edward, dat hij nog eens weer met bewon dering had gadegeslagen die beroemde Liquestoiren Vendras, waar de vereenigde legers van Portugal en Engeland zy aan zij hadden gevochten tot verdediging van het Portugeesche vaderland. Gelukkig, voegde de Koning er bij, die staat van zaken is geheel veranderd en de beide rijken staan met den gewezen vijand in de meest vriendschappelijke verhouding. Maar dat bondgenootschap, veie eeuwen oud, her nieuwd en bevestigd, kan slechts strekken tot de vreedzame ontwikkeling der beide landen eu hun koloniën. Da KoniDg eindigde met de verzekering, dat hjj ge trollen was door de ontvangst, die hem van alle klassen der bevolking ten deel was gevallen. De hoofdstad was Vrijdag-avond schitte rend geïllumineerd, op den Taag werd vuur werk afgestoken. Een ontzaglijke menigte bewoog zich door de straten, Men kon zich niet wenden of keeren van de volte. De toestand in Zuid-Afrika. Dat de bevoorrechting by de onlangs gesloten tolovereenkomst aan den Engel- schen handel verleend, in Afrikaander krin gen verzet zou vinden, was wel te denken. De Londensche Daily Telegraph verneemt uit Kaapstad De pers van den Afrikaander Bond verklaart de tolovereenkomst te Bloemfontein niet bevoegd om Engelsche goederen te bevoorrechten. Aan de Standard wordt uit Johannes burg gemeld, dat binnenkort een wet gevende raad van twintig leden te Pretoria bijeen zal komen. Tot leden zijn benoemd Adriaan De la Rey, Brink en Everest, die as Boeren en Farrar Patrick, Hanar, Hooken, Salomon en de werkman Riatt, die Johan nesburg zullen vertegenwoordigen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 April 1903. Katholiek Comité van Actie. Vanwege het Katholiek Comité van Actie, dat zich in deze troebele dagen met het bekende lofwaardig doel heeft gevormd, werd gisteren-avond de aangekondigde ver gadering gehouden in de zaal der Officieren- Vereeniging, die voor ruim de helft met een geheel katholiek publiek, waaronder ook eenige eerw. heeren geestelijken, was bezet. De Voorzitter der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond opende de vergadering, als in de Bondsafdeeiing gewoon, met een kort gebed. Daarna herinnerde hij er aan, dat deze vergadering was bijeengeroepen door het katholiek comité van actie, dat ten doel heeft de Regeering te steunen in dezen moeilijken tijd. In deze uitsluitend katholieke vergadering zou niet op de ge wone wijze debat worden gevoerd, maar wel gelegenheid worden gegeven tot het vragen van inlichtingen. De volgorde zou anders zijn dan in de aankondigingen was vermeld, zoodat eerst de beer Kotte zou spreken over de Stakingswetten en daarna de heer Helmer over den invloed van soci alisme en anarchisme. Alvorens de taak uit te voeren, waartoe hij door bet comité was uitgenoodigd, bracht de heer Kotte, lid der atd. Vlissingen.van den Volksbond, den groet der Vlissingsche Bondsbroeders aan de Schiedamsche af- deeling over. Daarna zijne rede aanvangende, zeide spr., dat het niet altijd opgaat, hij die wind zaait, ook storm zal oogsten. Immers de liberalen, die jareniang wind hebben ge zaaid, oogstten met den storm, maar laten die aan hen, die hun in de regeering op volgden. Spr. stelde hier in het licht de perfide houding der liberalen, die na de spoorwegstaking eerst op maatregelen tegen do stakers hadden aangedrongen en daarna, geïntimideerd door het geschreeuw der sociaal-democraten hadden verklaard, dat de maatregelen te kras waren en voor uitstel pleiten. Hulde bracht hij daarentegen aan die liberalen, die het hoofd koel hielden en van het goed recht der Regeering ge tuigden. Wat de Regeering dan wenscht en wil doen? Zij wil de werkstaking geheel straf loos laten. Ook de vrijheid anderen door overreding te bewerken, blijft onaangetast. Maar zij wil de vrijheid van den arbeid waarborgenzij wil den arbeider, zijne vrouw en kinderen beschermen tegen hen, die hun overlast doen en wille beletten, dat hun het noodige voor levensbehoefte geleverd wordt. Zij wil ook den spoorweg arbeiders het recht tot staken laten, maar met inachtneming van den wetteiijken ter mijn van dienstopzegging en van hun wen- schen en grieven nota nemen, door het instellen van een enquête, die goedkeuring vindt bij alle partijen, behalve bij de socia listen, wien zelfs het grievenonderzoek van den Direteur der Posterijen niet naar den zin was. Spr. uit hier den wensch, dat de wetsontwerpen door de ernstige samenwer king van alle ordelievende partijen met zoo groot mogelijke meerderheid door de Kamer zullen worden aangenomen. Daartoe heeft de Regeering den weg gebaand door, gehoor gevende aan de wei- willende opmerkingen harer vrienden in het oorspronkelijk ontwerp die wijzigingen te brengen, welke die meerderheid kunnen verzekeren. Terwijl in het oorspronkelijk ontwerp allen waren begrepen, die zoowei in staats- en gemeente- als provincialen dienst waren, beperkt zich de gewijzigde novelle tot de spoorwegarbeiders, die den wette iijken termijn van drie maanden te voren dienstopzeggen bij eventueele staking moe ten in acht nemen. Maar zij heeft m art. 27 der spoorwegovereenkomst het middel gevonden om hun rechtspositie hangende de enquête te verzekeren. Bij algemeenen maatregel van bestuur zullen de Directeuren verplicht worden de rechtspositie van bet dienstdoend personeel te verzekeren, die regeling aan de goedkeuring der regeering te onderwerpen en het reglement alle vijf jaar te herzien. Langs ordelijken weg zul len dus alle grieven en wenschen kunnen worden te berde gebracht, terwijl alledisi- plinaire geschillen door scheidsgerecht op korten termijn zullen worden beslecht. Wat de arbeiders in het algemeen aan gaat, heeft de Regeering in het gewijzigd omwerp de straf tegen samenspanning bedreigd, met twee jaar verminderd. De nieuwe redactie en rangschikking der arti kelen, die tegen het doen van overlast gericht zijn, neemt allen twijfel omtrent de bedoeling dier artikelen weg. Niet het posten uitzetten of het vreedzaam overreden wordt strafbaar gesteld, maar het feitelijk geweld, terwijl tegen het belemmeren van de vrijheid der beweging op den openbaren weg hech tenis en geldboete (maximum 1 maand en f100) wordt bedreigd. Spr. herhaalt, dat door deze ontwerpen het stakingsrecht niet wordt aangerand en het recht der arbeiders zich vrij te vereenigen, niet wordt verkort, en uit den wensch, dat door het samengaan van alle partijen van orde de ware vrijheid zal worden verzekerd. Waar de wetten, die die vrijheid moeten verzekeren, ten slotte in het Soc. Kath. Weekblad en in het Weekblad van het Recht gunstig worden beoordeeld, zijn zij, die ze verdedigen, zeker in goed gezelschap. Spr. besluit hieruit, dat wij het christelijk Kabinet, 'twelk toont de belangen der arbeide s krachtig te bevorderen, moeten steunen. Wat ons zou te wachten staan als hier de roode haan victorie zou kraaien, stelt. NIEUWE SCHI Gezien het bericht ran den Districts-Veearts te 's-Gravenhage dd. 4 dezer, waaruit blijkt dat in deze gemeente een geval vkD HONDSDOLHEID ia voor gekomen Gelet op art. 3 der wet van 5 Juni 1875, (Stbl. no. 110); Beveelt dat gedurende 4 maanden te rekenen van heden alle HONDEN, die zich buiten woningeB of vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afge- aloten erf aan een ketting liggen, moeten voor zien zijn van een muilkorf van het model vastgesteld bij besluit van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 27 Juli 1S75, gewijzigd bij be sluit van 20 Sepember 1887, van welk model een exemplaar ter gemeente-Secretarie (afd. A) ter bezich tiging ligt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1