van steenen. De politie maakte gebruik van haar wapenen. Er zijn ta'rijke gekwetsten. De wanordelijkheden der beambten en studenten keerden Zondag avond terug. Twee eskadrons cavalerie kwamen tusschen beiden. Er zijn aan weerszijden schoten gevallen. De houding der betoogers is zeer uitdagend. Hetaantalgekwetsten is onbekend. Troepen bezetten gisteren de voornaamste straten der stad. De regen dreet de menigte uiteen. De nacht was kalm. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 7 April 1903. Muilkorf. Het model van den muilkorf in de ken nisgeving, gisteren geplaatst, bedoeld, is als volgt «Een enkelvoudige stalen of koperen band omgeeft den hals van den hond. De uitein den van den band worden met behulp van een vastzittend of hangend slot zóó bevestigd, dat afnemen van den korf zonder sleutel of zonder doorsnijding van den band on mogelijk is. «Aan weerszijde van het verticale mid- delvlak en evenwijdig daaraan zijn aan het nekgedeelte van den band twee sterke metalen draden vastgeklonken, die over het aangezicht van den hond loopen, den neus tusschen zich opnemen, naar beneden buigen en aan de keelzijde van den band opnieuw zijn vastgeklonken. De aldus afgesloten ruimte moet toelaten, dat het dier de on derkaak binnen den korf kan openen. sin dwarse richting zijn, naar gelang van de grootte van den kort, meerdere metaal draden aangebracht, wier uiteinden eveneens aan den band zijn vastgeklonken. sHet aantal in dwarse richting loopende draden en de dikte van alle draden, moeten evenredig zijn aan de lengte van den muilkorf, gemeten van den voorrana van het nekgedeelte van den halsband, in rechte lijn tot aan het meest naar voren gelegen gedeelte der draden. sDat aantal en die dikte moeten minstens bedragen (Het bestaande standaard-model vertegen woordigt de grens van het kleinste type dezer schaal.) Bovendien moeten de in dwarse richting loopende draden op zoodanigen onderlingen afstand geplaatst zijn, dat zij beletten dat tanden naar buiten uitsteken. De metaaldraden der korven moeten verbonden worden door uitvijlen der draden en opvolgend soldeeren, zoodamng dat er volstrekt geen scherpe of uitstekende punten aanwezig zijn. Zij moeten vervaardigd zijn van ijzerdraad. Het is geoorloofd de metaaldraden te bedekken met een laagje zink, tin, nikkel, zilver, goud of ander voor bedekking ge schikt metaal en den band om den hals en den metaaldraad boven den kop, maar met de gedeelten vóór, om of onder den neus en den bek met een zachte stof te bekleeden. Overtreding van het verbod" in de ken nisgeving van den Burgemeester vervat, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f10 en verbeurdverklaring van den hond. Het dragen van lederen muilkorven door trekhonden is verboden. De heer mr. A. Keraijk (soc. adv.) heeft ook aan de gemeenteraadsleden, even als in andere gemeenten, een adres gericht, waarbij hij aandringt zoo mogelijk op een voorstel tot het verleenen van een hoogere subsidie dan door B. en W. wordt voorgesteld, of anders tot aanneming van dat voorstel. In de schoollokalen van de Hoogere Bur gerschool werd Zaterdag-avond de tentoon stelling geopend van in den afgeloopen cursus gemaakte teekeningen door leerlingen van de Burger-Avondschool. De tentoongestelde teekeningen omvatten lijn-,bouwkundig-,machine- en handteekenen. Aan alles is merkbaar, dat hier goed werk is tentoongesteld, welk blijk geeft van de groote vlijt der leerlingen. Vooral waren het de nationale kleerder- drachten in de afdeeling vakteekenen (kleermaker), die algemeen de aandacht trokken. In de afdeeling bouwkundig- en machine- teekenen,in zonderheid in de electrotechniek, troffen wij uitstekende ontwerpen. De afdeeling handteekenen bevatte ook veel wat de moeite waard was bezichtigd te worden. Aan het onderwijzend personeel komt zeker een woord van lof toe voor de gun stige resultaten welke het in den afgeloopen cursus met het gegeven onderricht weder heeft bereikt. Volksbadhuis. In de week van 30 Maart 5 April 1903 werden genomen 254 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 16 kuipbaden 34 regen 14 regen 108 school 40 kinder »a3ct 42 De Staking. Wij vestigen de aandacht op hetgeen in voorstaande kennisgeving van den Burge meester omtrent het niet zeker gesloten zijn van de overwegen van den spoorweg en het naderen (buiten de overwegen) van de spoorbaan en liet vernielen der spoorwerken, is medegedeeld. Zooals daaruit blijkt, zijn iaatstbedoelde handelingen niet alleen strafbaar, maar zullen zij ook met de wapenen worden gekeerd. Het station, de overwegen, de brug over de Schie, benevens de gansche spoorbaan worden nog voortdurend door militairen en politie bewaakt. De militairen, die in den afgeloopen nacht in het station en loodsen onder wa ren gebracht, zullen, evenals in Rotterdam, te beginnen met heden-nacht in spoorweg wagens, welke daarvoor worden ingericht, slapen. Door de spijskokerij Achter de Teer- stoof wordt voor hen het eten gekookt. Omtrent den dienst vernamen wij heden middag, dat de treinenioop reeds beter gaat dan gisteren. Drie treinen liepen van Rotterdam direct naar den Hoek-van- Holland, terwijl 2 nieuwe sneltreinen in de richting Amsterdam heden op de beperkte dienst regeling voorkwamen. Tevens is nog te melden, dat vandaag de eerste goederentrein van Rotterdam naar Amsterdam is vertrokken. Gedurende de vorige week kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 139 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 2 zeelichters. Hier van waren bestemd voor Rotterdam 136, voor Vlaardingen 1 en voor Hoek van Holland 2. In hetzelfde tijdperk van 1902 kwamen binnen 130 schepen, waarvan 4 zeilsche pen er. 3 zeelichters. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 130. Van 1 Januari af tot heden is het aantal binnengekomen schepen 181, en het aantal netto registertonnen 191.261 meer dan tot op gelijken datum in 1902. BINNENLAND. Men meldt aan de N. R. Ct. uit den Haag Volgens gisteren aldaar bij het Hot ont vangen berichten wordt H. M. de Koningin, zoo niet reeds vanavond, morgen van het Loo te 's-Gravenhage terugverwacht; met welk vervoermiddel is niet bekend. De minister van Binnelandsche zaken heeft tot de voorzitters der gezondheidscommissiën het verzoek gericht om hem ieder jaar vóór 6 April, vóór 6 Juli, vóór" 6 October en vóór 6 Januari eene verklaring te doen toekomen, dat de secretaris der commissie over de alsdan afgeloopen drie kalender maanden zijne betrekking vervuld heeft; ten einde de uitkeering van de bijdrage van het rijk in diens traktement te kunnen regelen. De N. C. ontving het volgende telegram van haren correspondent te Batavia »De resident van Cheribon spreekt ten stelligste de bewering tegen van den zen- Hoekendijk omtrent hongersnood in Indra- majoe." De republiek Guatemala is toegetreden tot de conventie van Genève betreffende de verbetering van het lot der gewonde militairen van 22 Augustus 1864. De Zwitsersche Bondsregeering heeft hiervan kennis gegeven aan de regeeringen der staten, welke bij genoemde conventie zijn aangesloten. Het bestuur der afdeeling Zuid Holland van den Nederl. Bond van gemeente amb tenaren heeft besloten lo. nogmaals een verzoek aan Gedep. Staten te richten, om verhooging der jaarwedden van gemeente secretarissen2o. inlichtingen in te winnen omtrent den in 1902 vastgestelden norm voor de jaarwedden der gemeente ontvan gers. De Staking. De opnieuw uitgebroken spoorstaking heeft het bestuur der posterijen niet overvallen. Na het gebeurde iu het laatst van Januari heeft het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie een plan opgemaakt om bij een eventueele, nieuwe stremming in den treinenloop te voorzien in het post verkeer. Bij het opmaken van bedoeld plan was men zelfs uitgegaan van de veronderstelling dat het geheele spoorweg verkeer stop werd gezet. Het hoofdbestuur had zich daartoe door het geheele land het gebruik verzekerd van automobielen en rijtuigen. Terwijl gebruik gemaakt werd van de enkele treinen, die nog liepen, zijn gisteren ochtend vroeg door de posterijen automo bielen in dienst gesteld. Natuurlijk zijn de postverzendingen beperkt, maar per automobiel en postrijtuig wordt getracht zoo goed mogelijk den dienst te onder houden. Nog gisteren-ochtend kwamen eigenaren en handelaren hun motorwagens bij bet hoofdbestuur der P. en T, aanbieden. Namens de directie der H. IJ. S. M. is aan het stakende personeel bekend gemaakt, dat het in den dienst is geschorst en dat zij die zich niet binnen 4 uren aanmelden tot hervatting hunner werkzaamheden, geschorst blijven. Dit heeft tengevolge gehad, dat een aantal machinisten en andere beambten zich tot hervatting van hunnen dienst hebben aangemeld. Aan de Nederlandsche fabriek van werk tuigen en spoorwegmaterieel te Arasterdam, waar de Staatsspoor iaat hersteilen, hebben van de 1400 werklieden reeds 900 het werk neergelegd, Te Rotterdam arriveerden gisteren aan het station D. P. 300 man infanterie uit Breda onder bevel van majoor Engelenburg. Heden-nacht is te Rotterdam een extra- trein met cavalerie aan het station Fijenoord aangekomen. De manschappen weiden ge stationeerd op het stoomschip Amsterdam van de Holland Amerika-lijn de paarden werden gestald in loodsen, eveneens op Fijenoord. Het escadron cavalerie is 102 man sterk, onder bevel van ritmeester Mertor,. Met den zelfden trein kwamen 400 man infanterie onder bevel van kapitein Heg). Van het garnizoen te Middeiburg zijn 250 man per trein naar Rotterdam vertrokken. Het pantserschip Holland vertrok gisteren van der. Helder naar Rotterdam. De socialist Hermans trad gisteren-mid dag te Rotterdam als spreker op in een uitsluitend voor vrouwen van spoorwegar beiders belegde vergadering. Hij wekte hen op de mannen aan te moedigen in hun strijd, zich in dien strijd bij hen aan te sluiten en pal te staan tot aller belang. Dat het onder de gegeven omstandigheden tot een staking moest komen, daarover waren allen het eens. In een vergadering van sleepers en voerlieden gister-avond in het Sportgebouw in de Jan van Loonslaan te Rotterdam gehouden heeft de socialist Spiekman tever geefs getracht de werklieden te bewegen heden als protest tegen de staking het werk niet te hervatter. In het bedoeld Sportgebouw werd heden nacht ook een vergadering gehouden van trampersoneel, die maar matig bezocht was. De eerste spreker, Samson, die zeer heesch was, wekte met een enkel woord op tot solidariteit. De gaswerkers en werk lieden der waterleiding in den Haag en an dere steden waren bereid het werk stop te zetten, maar het Comité van verweer achtte dit niet noodig. Vervolgens sprak Hermans, die zijn stem nog had het was dien dag zijn zevende spreekbeurt. Hij zeide, dat men vooruit wist er enkele treinen zouden blijven rijden, maar zooals het nu ging, zelf als de staking zich niet uitbreidde, kan het geen acht dagen duren. Er moest binnen acht dagen iets gebeuren. Dr. Kuyper moest zijn fout inzien en zijn wetsontwerp intrekken. De regeering wilde krachtig ingrijpen, maar daartoe zou haar geen gelegenheid worden gegeven: de stakers zouden kalm blijven, maar onverzettelijk: Dr. Kuyper zou zich moeten buigen. Op de vraag van den Voorzitter of het trampersoneel, indien het door het Comité van Verweer tot staking mocht worden opgeroepen, daaraan gevolg zou geven, werd luide geantwoord ja 1 ja I Het spoorwegpersoneel, mede daar ver gaderd, besloot tot het uiterste de staking te volharden. In een gisteren-avond te Rotterdam gehouden vergadering van ertswerkers, leden van de Algemeene Havenarbeidersvereeni- ging, is besloten zich solidair met de stakers te verklaren en het werk neer te iesg'en. Op verschillende booten, liggende in de havens op Feijenoord, werd reeds gisteren niet gewerkt. Een eskadron huzaren is gister-nacht naar het Loo vertrokken. Vermoedelijk op offici eel bericht confereerden eergister avond de burgemeesters met verschillende autoriteiten. Het resultaat was groot machtsvertoon aan de stations. De spoorbrug en de lijnen zijn door infanterie bezet. De treinenloop is gebrekkig. Veie treinen en alle goederen treinen zijn vervallen. Naar men verneemt, zijn Zondag-avond de h.h. Hugenholtz en Troelstra vertrokken als voor een vrij langdurige reis toegerust. Naar beweerd wordt zouden zij naar het buitenland gaan om steun te vragen van de internationale bonden. Uit Amsterdam wordt gemeld Naar wij uit goede bron vernamen, heeft de directeur der posterijen er voor gezorgd door een automobieldienst, dat het brieven vervoer geregeld kan plaats hebben. Voor den postpakketdienst durft men met instaan. Als een staaltje van de maatregelen tegen stagnatie kan dienen, dat b.v. het Algemeen Handelsblad een «vloot van stoomschepen en een leger van automobielen" voor de verzending van couranten heeft gerequireerd. De Hollandsche Spoor vraagt reeds per publicatie nieuw personeel, nl. machinisten, stokers, conducteurs, niet jonger dan 24 en niet ouder dan 36 jaar. Als een geval van ergerlijke baldadigheid wordt vermeld, dat bij het station Muider- poort te Amsterdam gisteren-nacht een aantal rijkstelegraafdraden waren afge sneden, hetgeen een tijdlang storing ver oorzaakte inde verbindingen metDuitschland. De Londensche correspondent der IV. R, Ct. seint De heer Maas, onze consul-generaal, heeft vanavond een regeeringstelegram ontvangen meldende, dat er maatregelen zijn genomen om het internationale reizigers- en postver keer tusschen Nederland en Eögeland te verzekeren. In een gister-avond te Marseille gehouden vergadering van bootwerkers werd een beroep op de solidariteit met de Neder- Bij eene korflengte van: Aantal in dwarse richting loopende draden. Draad dikte. Minder dan 15 cM. 3 2 m.Vl. 15 tot 18 4 idem. 18 2L 5 2,5 mM. 21 24 6 idem. 24 27 7 8 mM. 27 en meer 8 idem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2