Laatste Berichten. Handelsberichten. landsche bootwerkers gedaan. De vergadering besloot alle Naderlandsche schepen te boy cotten, Het Vólk geeft de volgende berekening omtrent het aantal stakers en uitgestotenen te Amsterdam Schuitenvoerders 500, grondwerkers 700. burgersmeden 500, metaalbewerkers 450, straatmakers 160, koffieverieesters 250, totaal 2560. Hierbij zijn niet gerekend zij, die door invloed van een dezer stakingen buiten werk zijn. Hun aantal is niet te schatten, aangezien het met het uur toe- en afneemt, De militairen in de Oranje Nassau kazerne te Amsterdam werden gisteren nacht half twee gewekt. Tegen twee uur was alles gereed tot opmarcheeren en werd aan ieder man 20 half- en dertig gewone scherpe patronen uitgedeeld, waarna iedere groep onder zijn aanvoeders hare bekende bestemming volgde. Een voorname firma te Amsterdam ont ving, volgens het IV. v. N., voor enkele dagen van het bestuur der vereeniging, waarvan haar personeel lid is, een schrijven, dat ais zij niet in haar dienst vijf werklieden terugnam, die twee jaren geleden in April 1901 waren ontslagen, allen het werk zouden neerleggen. Volgens den Amsterdamschen correspon dent van het Utr. Dbl. moet de burgemeester van Amsterdam zich tegenover het bestuur van den Bestuurdersbond hebben uitgelaten in een geest, die het zoo goed als zeker doet zijn, dat de Beurs niet zal worden disponibel gesteld voor meetings op deD lsten Meidag. Evenzoo moet de burgemee ster verklaard hebben, dat niet moet gere kend worden op een optocht, dien men dien dag gewoonlijk pleegt te houden. De tegen woordige tijdsomstandigheden zouden een en ander onmogelijk maken. De reserve-korporaal P. C. K. uit Helder is bij vonnis van den krijgsraad in het 4de militaire arrondissement, standplaats Haar lem, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 maanden en degradatie, wegens het verspreiden van het bekende manifest. Beklaagde is hiervan in appel gekomen bij het Hoog Militair Gerechtshof. Op het landgoed «Ma Retraite" bij Amersfoort is in den ouderdom van 84 jaren overleden mr, J. L. baron Nepveu, indertijd kamerheer van wijlen Koningin Anna Paulowna, laatstelijk kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Aan de firma A. P. Schotel Gz. te Dor drecht, is de levering opgedragen van een monument op het graf van de vermoorde Maria Kessels te Tilburg. Het zal bestaan in een marmeren groep, voorstellende een kind, dat zich vastklemd aan een kruis. Te Ginneken, waar in de YVilhelmina- straat de woning gesloopt wordt van A. Vlamings, zijn onder den kelder van dat huis eenige zilveren munten gevonden met de jaartallen 1760—1785 en 1790. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 7 April, 1003, 's namiddags 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J, Versteeg. Afwezig de heeren Kranen en Loopuyt. Beëdiging nieuwe leden. De Voorzitter, de vergadering ope nend, zegt, dat de tijd verstreken is, binnen welken wettelijke bezwaren tegen de verkiezing van de heeren Faure en Van de Poel konden worden ingebracht. Ook vanGed. Staten is geen bezwaar ingekomen. Dien tengevolge wordt tot beeediging van be doelde leden besloten en verzoekt hij den Secretaris hen binnen te leiden. De heeren Faure en Van ae Poel, binnen geleid, nemen plaats voor de bestuurstafel en leggen de gevorderde eeden af. Namens den Raad wenscht de Voorzitter hen daarna geluk met het vertrouwen door de burgerij in hen gesteld, roept hen het welkom toe en spreekt het vertrouwen uit, dat zij met allen zullen samenwerken om de belangen der gemeente te bevorderen, (applaus). Daarna worden de notulen der laatst gehouden vergadering goedgekeurd. Vèrvolgens doet de Voorzitter mededee- ling van de Ingekomen stukken. Van Ged. Staten der provincie verschil lende missiven, houdende beschikking opge nomen raadsbesluiten en mededeeiing, dat bij kon. besluit van 10 Maart jl. (no. 29) het bij kon. besluit van 20 Maart 1900 (no. 16) aan deze gemeente voor hare hoo gere burgerschool lot weder opzegging ver leende subsidie ten bedrage van f 8000 sjaars met ingang van 1 Januari 1903 is verhoogd met f2000 en alzoo gebracht op f 10.000, kennisgevingid. missive ten geleide van een afschrift der beschikking van dan minister van Binnenlandsche zaken van 12 Maart jl. no. 2672, afd. A. Z. C., alsmede van een uittreksel van den daarbij behoorenden slaat tot vaststelling der rijksbijdragen overeen komstig art. 45 der wet op het lager onderwijs over het jaar 1901, kennisgeving. Verder zijn nog ingekomen van B. en W. missive, houdende mededeeiing, dat door hen van het dienstjaar 1903/4 tot leden der commissie van voorlichting zijn benoemd de heeren M. Kranen, J. van der Hout, C. M. Knoop, G. W. Snel, Th. Kudders Jr., A. J. J. de Groot, D. Ris E. Hzn., P. G. M. Jansen en P. C. van der Pant Jr., die allen met uitzondering van den heer Kranen de benoeming hebben aangenomen. De Voorzitter brengt hulde aan den heer Kranen, die zoovele jaren als lid en voorzitter der commissie werkzaam is geweest. Verder zijn nog ingekomen van B. en W. verschillende voorstellen en ontwerp besluiten, allen straks te behandelenat schrift van hun besluiten, waarbij aan R. van Oort, eervol ontslagen syphon-schepper bij de gemeente reiniging, met ingang van 15 Maart 11. is toegekend een pensioen van f38 en jaarlijksche toelage van f 15, den eervol ontslagen baggerman bij de ge meente-reiniging, J. Batenburg, een pensioen van f 39 en jaarlijksche toelage van f 78, den eervol ontslagen baggerman H. Wor een pensioen van f 39 en jaarlijksche toelage van 1195, kennisgeving. Ten slotte zijn nog ingekomen reglement van de H. B. S. met 5 jarigen cursus en staat van oninvorderbare posten der pl. dr. bei. naar het inkomen, visie rapport van de Financ. Comm. op de rekening van het pakhuis «de Nederlanden" sluitende met een batig saldo van f 739.22, wordt goed gekeurd voorstel van het raadslid De Groot inzake het niet meer wenschen te ontvan gen van dankbetuigingen, ondersteund door de heeren Gouka en Van der Schalkvan de Comm. voor de Belastingen, rapport omtrent bezwaarschriften, beide laatste stukken straks te behandelen jaarverslagen van de Commissie van administratie van het Stads-Ziekenhuis, het pakhuis «de Neder landen", de Gasfabriek en Drinkwaterleiding, de Gemeentereimging, kennisgeving en opname in het gedrukt versiag omtrent den toestand der gemeente in het jaar 1902; van de Commissie van Toezicht op het L, O., mededeeiing van de data der examensvan den Directeur der B. A. S. mededeeiing omtrent de data van over- gangs- en eindexamens en de tentoonstel ling van teekeningen der leerlingen, kennis gevingvan ae ver. «Schiedam Vooruit" missive houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie, bereid aan de voor waarden te voldoen van G. H. Schuurman, adjunct commies ter gem.-secv. adres, verzoekend ontheffing der verplichting binnen deze gemeente te wonen, in handen gesteld van B, en W. om advies; een adres van mr. A. Kerdijk, Den Haag, (reeds vermeld), bij de behandeling van het betrokken voorstel op te letten van regen ten der Hofjes van Belois rekening en ver antwoording over 1902 en begrooting voor 1903, in handen der Fm. Comm. gesteld om advies. Aan de orde zijn nu Benoemingen. Benoemd wordt tot ambtenaar van den Burg. Stand de heer Faure met 13 stemmen, tegen 3 op den heer Honnerlage Grete en 1 op den heer Ris. De heer Faure verklaart de benoeming, hoewel zij voor hem wat vroeg 'komt, te aanvaarden. Verder worden benoemd tot lid in de commissie voor de gemeente werken de heer Smit met 13 stemmen tegen 3 op den heer Van der Schaik en 3 op den heer Van Westendorp. tot lid in de commissie voor de Gasfa briek de heer Klein met 11 stemmen, de overigen over de heeren van Westendorp, Blaisse en Wittkampf verdeeld. Vervolgens worden behandeld voorstellen tot het verleenen van B ij d r a g e n. Het voorstel tot het verleenen van een bijdiage aan de Neder). Vereeniging voor gemeentebelangen, wordt verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Het voorstel tot het verleenen van een bijdrage van f25 aan het centraal bureau voor sociale aaviezen, wordt verworpen met 11 tegen 8 stemmen. In behandeling komt nu het adres van regenten van het St. Jacobs-Gasthuis om een bijdrage uit de gemeentekas van f1000 ten behoeve van de Vrouwenzaal in het gebouw. Over dit voorstel ontspint zich een breede discussie, waarbij ook de vroegere plannen worden ter sprake gebracht. De heer De Groot stelt een motie voor, bedoelende regenten te verzoeken de verbouwing in eens te doen geschieden en eena financieele regeling aan den Raad voor te stellen. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 9 stemmen. Tegen stemmen de heeren Van der Poel, Visser, Brillenburg, Klein, v. d. Schalk, Blaisse, Van Westendorp, Gouka en Faure. Aan de orde zijn nu Bezwaarschriften in zake da Inkomstenbelasting. Op eenige bezwaarschiften wordt gunstig bescnikt, terwijl de aanslag van andere reclamanten onveranderd wordtgehandhaafd. Ontwerp besluit. Het ontwerp-besluit tot betaling van f1300 uit den post van onvoorziene uitga ven (subsidie «Schiedam Vooruit") wordt goedgekeurd. Verkoop gemeentegrond. Op het adres van J. Mulder, verzoekend van de gemeente te koopen een perceel grond aan de Nassaustraat, wordt gunstig beschikt. In behandeling komt nu de brief van het Raadslid De Groot in zake Bezuiniging op schrijf- en bureaubehoeften enz. De heer Van Westendorp amen deert het voorstel De Groot, dat de Raad geen dankbetuigingen meer wenscht te ont vangen door voor te stelten de laatste alinea te doen vervallen. De heer D e Groot wenscht zijn voorstel gesplitst in stemming zien gebrachttiet eerste deel (niet ontvangen) wordt verwor pen met 14 tegen 5 stemmen het tweede deel (ter zijde leggen) vervalt aldus. Het voorstel van B. en W. tot toeken nen van Vrije dienstwoning aan den machinist van het stoomgemaal aan de Oversctnesche straat wordt na langdurige discussie met algemeene stem men aangenomen. Het voorstel van B. en W. inzake Buitengewone belooningen aan ambtenaren toe te kennen bij lang- durigen dienst wordt mede aangenomen. Als laatste punt der agenda komt in behandeling het voorstel van B. en W. inzake de J a a r w e d d e n a a n deGasfabriek nl. het vaststellen van de Jaarwedden van oen Directeur, den kassier en den boek houder der gasfabriek en drinkwaterleiding. De heer Van der Schalk stelt voor dit voorstel te renvoyeeren aan B. en W., b«n uitnoodigd een nieuwe regeling voor te stellen, waarbij de Directeur tantièmes krijgt van het winstcijfer der exploitatie rekening, ondersteund door de heeren De Groot en Lagerwey. De heer De Groot stelt voor om tan tièmes toe te kennen aan het gebeele werk lieden personeel. Het voorstelVan der Schalk wordt aan genomen met algemeene stemmen op 2 na (de heeren P. Jansen en mr. Jansen.) Het voorstelDe Groot wordt verworpen roet 14 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Gouka, De Groot, v. d. Schalk, Smit en Van Westen dorp. De heer R s stelt voor de commissie uit te noodigen eene regeling als door den heer De Groot bedoeld, in overweging te nemen. Dit voorstel wordt aangenomen met 16 tegen 3 stemmeD. Tegen stemmen ds heeren Beukers, P. Jansen en Lagerwey. Ten slotte wordt nog aan B. en W. een crediet verleend van f 2500, ten einde in verband met de Woningwet door een des kundige teekeningen te laten maken omtrent de uitbreiding der gemeente. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. De Staking. De militairen aan bet station alhier zijn versterkt met twee telegrafisten en twee telefonisten. Door den heer Van den Eelaart is een automobiel ter beschikking gesteld van de Posterijen. Tweemaal per dag brengt hij een postzending van Schiedam naar Rot terdam, van Rotterdam naar Den Haag en en zoo noodig van Den Haag naar den Hoek van Holland. In de gistverzending van hieruit is tot nog toe weinig stoornis. Te Rotterdam zijn veel militairen voor bewakingsdiensten aangekomen. Op de rivier is een surveillance-dienst met stoom bootjes, bemand met gemeente- en rijks* politie, ingesteld. Het oorlogsschip Holland is daar eveneens gearriveerd en laat met stoombarcassen op de rivier kruisen. Uit verschillende plaatsen komen berich ten, dat er enkelen van het stakend spoor wegpersoneel weder in dienst zijn getreden. Het Comité van Verweer heeft heden da staking gelast voor het bakkersbedrijf en voor de metaalbewerkers. H. M. de Koningin, die haden-middag 2 uur 40 min. per trein van Apeldoorn naar Den Haag vertrok, is aldaar gearri veerd. Zij weigerde militaire escorte. BEURS VAN SCHIEDAM. 7 April 1903. Otficieele noteenng van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 7 April. Moutwijn: f 7l/t. p«r Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteer mg D. F. W. Prins. Stjchmino vast. Bond van Distillateurs Moutwijn 1 8. Jenever f 12. Amst. proef 113.50. Prima Graanspiritus Spoelingf 1.50. f 141/af 15. Berlijn. Parijs. IIamb. Spiritus in Rogge, p. j Spirit, loco Apil Mei p. April Mei/Juni. Maïs 4 April 51. 6 Apr. 16*50 16.50 13s/s 13 V (z- 6 April. .SU/,- 7 Apr. 41.10 16,50 16.50 133/„. 138,s- l.) New-York. Amsterdam, 6 Aprif Rogge op lev. zonder noteering. 7 April Rogge op lev. zonder noteering. Rijnnoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 6 April 1.97 cM. 7 April 2.22 cM. Wisselkoersea te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.12 Disc. 4 pCt. Pargs - 48.20 3 Antwerp. - 48.10 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 7 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 51 paarden, veulen, ezel, 788 vette runderen, 1048 magere dito, 205 vette kalveren, 703 nuchtere en graskalve ren, schapen of lammeren, 2 varkens 274 biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 27 tot 38 c., stieren 26 tot 32 c., kalveren 40 tot 60 c. per 4 kilo. Melkkoeien f115 a 260, kaltkoeien f140 a t 235, stieren 155 a 175 graskalveren f a pinken f a vaarzen f 75 155, alles mager vee; biggen 15. a 15.— paarden f 40 a 100. Nuchtere kalveren, slacht- f 7.— a 11.— fok- 112 a 25. De handel in vette runderen was bijzonder vlugde beste spoelingkoeien werden tot 3 ets. boven noteering verkocht. In vette kalveren was de handel aanvankelijk goedlater in de mindere soorten traag. Er waren zeer zware stieren aangevoerd, doch de verkoop ging niet naar wensch. Nuchtere kalveren werden vlug verkocht tot hooge prijzen. De handel in slachtpaarden was van weinig beteekenis tot eenigszins lagere prijzen. Het gure weer en geen aankoop voor België van kaltkoeien, had op de magere markt een zeer nadeelingen invloed. Op de botermarkt werden aangevoerd 82/8 en 82/16 vaten en 360 stukken a 4 kilo. Prijs le kwal. f 54, 2e kwal. f 53,3e kwal. f40. Per 4 kilo 60 a 65 c.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 3