Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaar?. Donderdag 9 April 1903. So. 7571. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 - 2.- a - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: fo.60 -0.10 Van 16 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 8 April 1903 De Dreyfus-zaak. De bekende socialistische afgevaardigde Jaurès heeft in de Fransche Kamerzitting op gisteren zijn rede voortgezet. Aan het slotzeide hijDe oorlog, waarmede het nationalisme ons dreigde, hangt ons niet meer boven het hoofd. Wat ons aangaat, het is onze plicht, de republikeinsche regeering uit te noodigen te onderzoeken hoe een zoo gewichtig stuk als de brief van generaal de Pellieux Weggemoffeld is en waar de valsche brief van keizer Wilhelm van daan komt. (Toe juichingen links. Van rechts roept men Naar Berlijn De minister van oorlog, generaal André, zeideDe regeering is bereid het onder zoek naar de waarheid in deze zaak te verlichten. De eer van het leger is er niet bij gemoeid. Ik heb het niet gelukkig kun nen vinden, dat een Fransch officier voor een lage misdaad veroordeeld werd. Ik houd mij aan het oordeel van den laatsten krijgsraad, maar ik ben van oordeel dat 's lands geweten ongemeen verontrust is door de toepassing van verzachtende om standigheden. Als bijdrage tot de waarheid heb ik hier den brief van generaal de Pellieux, dien een onderzoek, door mij op het ministerie van oorlog gelast, aan het licht heeft gebracht. De minister las vervolgens den brief voor; de tekst bleek gelijkluidend met de lezing van Jaurès. De minister zeide ten slotte. Ik aanvaard een onderzoek van de administratie met bijstand van een zeker aantal magistraten. Cavaignac zeide, dat een ding vaststond, nl. dat de brief van De Pellieux hem dertien dagen later door generaal Zuriinden over handigd was. De minister van Oorlog ont hield dien brief niet aan den minister president, gelijk Brisson verkeerdelijk gezegd heeft. Brisson antwoordde onder de toejuichting van de linkerzijde. Men hoorde niets van wat hij zeide. Cavaignac ging voorts heftig Jaurès te lijf. Hij verweet hem, dat hij het vaderland ontwricht, en hij noemde alle leden van de linkerzijde even lafhartig als Jaurès. Lasies las een brief van majoor Csignet voor, die schrijft, dat het telegram van Panizzardi gelijk staat met een volledige erkenning van de schuld van Dreyfus en de medeplichtigheid der regeering. Lasies noemde zijn tegenstanders falsarissen. Er werden verscheiden moties van orde voorgesteld. Minister Combes zeide, dat er geen sprake van is, in een revisie-procedure te treden. Aan de motie van Brisson en Jaurès werd met 318 tegen 122 stemmen de voorrang geweigerd. Een motie vanorde van Chapuis, inhoudende dat de Kamer vertrouwen stelt in de regeering en besloten is de Dreyfus- zaak binnen het rechterlijk gebied te houden, werd met 350 tegen 75 stemmen aange nomen. Nadat de Kamer nog met 281 tegen 228 stemmen, ondanks het gunstig advies der commissie, de verkiezing van Syveton voor ongeldig verklaard had, werd de zitting opgeheven en is de Kamer tot 19 Mei a.s. gescheiden. Engeland en Portugal. Het vorstelijk bezoek te Lissabon behoort weer tot het verleden. De koning van Portugal, de koning van Engeland en de hertog van Oporto hebben gisteren nog een bezoek gebracht aan de handelsrechtbank. In antwoord op esn adres van handelsvereenigingen zeide koning Eduard, dat hij hoopte, dat Portugal en Engeland door eenheid van handelspolitiek gezamenlijk in moederland en koloniën hun handel zouden uitbreiden. Met de koninklijke galei begaven de vorstelijke personen zich vervolgens met hun gevolg en gasten aan boord. Op de kade gat koning Eduard de vreemde gezanten de hand. Er was lunch aan boord van Eduard's jacht. In een toost op koning Carlos zeide koning Eduard, dat er tusschen de twee voiken meer dan een verbond bestaat, nl. een krachtig gevoel van vertrouwen. Enge land zoowel ais Portugal heeft slechts éen wensch, nl. de eer van de vlag op te houden en zijn koloniën te handhaven zonder inbreuk te maken op de bezittingen van anderen. Koning Carlos antwoordde in bewoor dingen van harte ijke vriendschap. O in 5.10 stoomde het jacht weg, uitge leid door twee Portugeesche kruisers tot 30 K.M. van Lissabon. De toestand in het Balkan-gebied Een bewjjs voor den ernstigen toestand in het Balkan-gebied is wel het volgende telegram uit Belgrado: De leden van den Raad van State zijn ter beschikking gesteld. De kieswet, de wet op de drukpers en de gemeentewet zijn ingetrokken en vervangen door oude wetten. Na nieuwe leden van den Senaat en den Raad van State benoemd te hebben, beeft de Koning een tweede proclamatie uitgevaardigd, waarin de grondwet van 6 April 1901 weer van kracht wordt verklaard. Het zal de taak der nieuwe Kamers zijn, nieuwe wetten op te stellen, die beter dan de opgeheven wetten aan den geest der grondwet beantwoorden. De gewezen regent Belimar- kovits is tot voorzitter van den Senaat benoemd. De Koning zegt in een proclamatie, dat de nieuwe grondwet van 6 April 1901 noch aan de verwachting van hem zeif noch aan die van het Servische volk heeft beant woord. Bovendien is de toestand op den Balkan zoo hoogst ernstig, dat Servië behoelte heeft aan orde, rust en eendracht. De Koning schorst daarom iie grondwet van 6 April '1901 en gelast de ontbinding van de Skoeptsjtina. Ook de mandaten der sena toren verzekeren hun geldigheid. Het ministerie blijft aan, met uitzondering van den minister van Buitenlandsehe zaken, in wiens plaats Delits komt. Werkstaking te Rome. De laatste uit Rome ontvangen berichten melden, dat daar een werkstaking in het typografenvak dreigt. Nadat de onderhandelingen tusschen drukkers en zetters mislukt waren, hebben de zetters op eene vergadering tot de algemeene werkstaking besloten. Men geloott echter, dat het slechts een gedeel telijke staking zal zijn. De stad is zeer kalm. Men is er verzekerd van, dat alle openbare diensten doorwerken. De werkstakers hebben een besluit genomen om ordelijk te blijven en alleen optochten langs den openbaren weg te houden. De opstand in Marokko. U.t Tanger wordt aan de Times gemeld Talrijke stammen van het Rit hebben Vrijdag vol geestdrift Moelei Mohammed, den broeder van den Sultan, als sultan uitgeroepen. Intusschen gaat de regeering van den Sultan voort optimistische procla maties uit te vaardigen, waarbij het einde van den opstand wordt aangekondigd. De Sultan gaat voort allerlei bestellingen in Europa te doen. Eee paar koeriers van den Sultan zijn bij Rabat beroofd en vermoord. Een nader oericht uit Tanger meldt nog Moelai Arami, bevelhebber van de troepen van den Sultan, is teruggetrokken voor Boe Hamara en heeft in Melilla de wijk genomen. Boe-Hamara heeft een onderhandelaar gezonden om den bevelhebber der stad te verzoeken Moelai niet te herbergen. De bevelhebber sloeg het verzoek af. van het syndicaat af te betalen. De be risping van den rechter stelde hem echter bloot aan aanvallen, die hem van de regeering tot een oorzaak van zwakheid in plaats van kracht maakte. Daarom ging hij heen. Balfour en Campbell Bannerman betuigden hem beiden hun sympathie. In onze Vroedschap. De familie Botha. De familie van generaal Botha, die zich nog steeds te Brussel metterwoon bevindt, gaat over eemge weken Europa verlaten om zich weer in Zuid Afrika, en wel te Pretoria, te vestigen. De generaal is daar tegenwoordig bezig te werken aan zijn ^Geschiedenis van den oorlog", die in Eu ropa 't licht zal zien. Botha is niet te bewegen geweest, zijn boerderij in Vrijheid weer te gaan bewonen, zelfs met na Cnatn - berlain's aandringen. Nadat Vrijheid bij Natal is ingelijfd, wil Botha daar niet meer wonen. Het Teleseriptor-syndicaat. De secretaris der Eogelscbe schatkist, Hay Fischer, deelde gisteren in het Lager huis mede, dat hij zijn ambt neergelegd heeft naar aanleiding van de berisping, die hem toegediend is door den rechter voor wien een geding behandeld is betreffende een particulier syndicaat (het Telos- criptor-syndicaat), waarin hij betrok ken was. Hjj ontkende, dat hij onwaardig gehandeld had, en zeide, dat hij, schoon Igeen rijk man, schikkingen had getroiien, om de aandeelhouders en schuideisctters Hoe betrekkelijk klein ook de agenda was, die ons het werk voor de Raadszitting op gisteren opsomde, de Raad heeft er weer bijna drie volle uren aan gewijd, zoodat onze vroeden eerst bij vijven naar huis gingen. Nadat de lange reeks van ingezonden stukken doorworsteld was en de leemten, door de vacatures veroorzaakt, waren aan gevuld, kwam het eerste onderwerp, waaraan de Raad zjjne vermaarde breedsprakigheid kon botvieren. Het St. Jacobs-Gasthuiskrijgt in Schiedams annalen een ware lijdensgescmedems. Tot tweemaal toe verwierp de Raad de plannen, die eene verruiling of verkooping van het gebouw ten doel hadden. Nu zulieu heeren regenten in vredesnaam maar het oude gebouw oplappen. Die goede regenten hadden gedacht het nu eens heel wijs »in te pikken." Niet in eens zou alles verbouwd worden, maar stuksgewijze, telkens, met behulp van 's Raads subsidie, een deel van den grooten steenklomp onaer handen ne mend. En nu heeft, zoowaar, de Raad ook dit plan van de baan geschoven. De heer De Groot verwondert er zich over, aat heeren regenten van het St. JacoDsgasthuis thans komen met dat lang durig plan, wijl wellient na eemge jaren bij aanneming uer pensioenwetten het gast huis met meer noodig zal zijn. Maar als men dan toch verbouwen wii, waarom dan met liever in eens, dan verdeeld over 10 jaren? De menschen benoeven dan niet zoo lang op verbetering te wachtenhet plan zal beter aaneensluiten en de kosten zullen i minder zijn. Ook de wijze, waarop men de verbouwing wil tot stand brengen, met gemeente-subsidie, kan hij met goedkeuren beter acht spr. het, dat de stichting zich zelve helpt uoor een gedeelte van haar bezit te verzilveren, en daarbij te overwegen of het kapitaal niet Deter kan belegd worden dan door inschrijvingen op het grootboek. Als het met anders kan, zal spr. voor het voorstel stemmen, maar tegen een termijn van 10 jaar heeft hy bezwaar. De V o o r z 111 e r is het met den heer De Groot volmaakt eens, dat het beter was alles in eens te doen, maar hy herinnert er aan, dat regenten, gesteund door B. en W., tot tweemaal toe met een andei plan zijn gekomen. Nu komen zij met dit voorstel, denkend, Uat dit beter zal ontvangen worden. Tegen een verzilvering van net kapitaal zullen regenten zeer zeker gekant zijn. De beer De Groot zegt, dat er geen sprake van is, het geheele kapuaai te verzilverenhet heele kapitaal bedraagt £120.000, stelt dat hiervan f 20.000 verzil verd wordt, aan zal die uitgave Ue inkom sten met vermmaeren, waar zy door een betere belegging van net resteerend aas zal worden gecompenseerd, terwyi toeu 'rcnrr H'.?:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1