Stads- en Gewestelijk Nieuws. door verbetering aan de gebouwen de verbruikswaarde der panden zal stijgen. De Voorzitter betwijfelt of een besluit tot verzilvering de noodige goed keuring zou krijgen en bepleit verder het inwilligen van het verzoek. Als de toe stand van huis en omgeving verbetert, dan zal bij goed eten en een zoo goede leiding als de tegenwoordige vader en moeder geven, de bevolking van het huis zeker toenemen. Spreker stelt zich voor, dat als de toestand verbetert, de stichting later zonder subsidie kan bestaan, maar dan moet men nu niet aan het kapitaal tornen. De heer P. Jansen vraagt of regenten het initiatief willen nemen tot andere kapitaalbelegging. De Voorzitter (president-regent) is gaarne bereid die vraag over te brengen, maar kan hier nietnamens regenten spreken. De heer De Groot stelt de volgende motie voorDe Raad, van oordeel dat veröouwing van het gasthuis in eens de voorkeur verdient, verzoekt regenten dit te overwegen en eene financieele regeling voor te dragen. De heer Honnerlage Grete wil den heer De Groot een enkele vraag stellen. Is 't de bedoeling dat de verbouwing in eens met eigen middelen zal geschieden of zal men dan toch subsidie aan den Raad vragen De heer De Groot wil dit in het midden laten, teneinde regenten omtrent de financieele regeling vrijheid van beweging te geven. De Voorzitter bestrijdt verder het denkbeeld in bedoelde motie belichaamd. De motieDe Groot, in stemming ge bracht, werd op de bekende wijze aange nomen. Daardoor wordt dus de noodige verbetering in het gasthuis weder op de lange baan geschoven, zeker niet ten gerieve van de verpleegden, die reeds zoolang op verbetering wachten. Nadat over de bezwaarschriften in zake de Inkomstenbelasting was beschikt, het bekende ontwerp-besluit was goedgekeurd en op het adresMulder gunstig was be schikt, kwam in behandeling het schrijven van het Raadslid de heer De Groot in zake bezuiniging op den post schrijf- en bureau behoeften. De heer P. Jansen zegt, dat wanneer hg tegen de motie—De Groot zal stemmen, daaruit met moet worden afgeleid, dat hij de bedoelde dankbetuigingen aan den Raad wèi wil ontvangen. De heer Van Westendorp kan wel met de motie medegaan, als het laatste gedeelte er af' blyft, zoodat de betrokkenen vrgbiyven al of niet dankbetuigen te zenden. De neer Smit zegt, dat het hier slechts een kwestie van beleefdheid is. Iemand, die iets verzoekt, doet beleefd later te be danken men kan niemand verbieden beleefd te zijn. De heer De Groot zegt dat de heer Smit den waren aard der zaak uit het oog verliestde Raad, die geen persoonlijke diensten bewijst, „heen daarom ook geen dauk te ontvangen. De Voorzitter geeft den heer De Groot in overweging zijn voorstel te splitsen. De heer De Goot acht het in het belang eener zuivere stemming gewenscht te stemmen eerst over ontvangen, daarna over ter zijde leggen. Het eerste deel van het voorstel De Groot werd verworpen met 14 tegen 5 stemmen. Tegen stemman de heeren Smit, Blaisse, Beukers, Bender, Wittkampf, Faure, Van der Poel, P. Jansen, mr. Jansen, Visser, Honnerlage Grete, Lagerweij, Briilenburg en Klein. Het tweede deel van bedoeld voorstel was daardoor vervallen. De Raad heeft o. i. met die verwerping een goede daad verricht. De eerbied voor het gezag zou zeker door het achterwege blijven van de meest gewone burgerlijke beleefdheid niet bevorderd worden. Nadat het voorstel van B. en W. in zake het bouwen van ovens aan de ge meente gasfaonek met algemeene stemmen was aangenomen, kwam in behandeling het voorstel van B. en W. in zake het ver strekken van vrije dienstwoning aan den macninist van het stoomgemaal, aan de Overschiescne straat. Over dit eenvoudig voorstel ontspon zich nog een vrij breede discussie. De heer De Groot zag in dit voorstel een verhooging van het salaris van den be- trokkeue, immers het genot van vrije woning verhoogt het salaris. Hij zag geen aanleiding juist dit salaris te verhoogen, waar er nog zoovelen een minimum-loon genieten. De heer Visser verklaart, in antwoord aan den heer De Groot, bij herhaling, dat de machinist eerst woonde in des grafma kers huis, daarna, toen de grafmaker weer in zijn eigen woning kwam, naar een woning in de Hoflaanstraat moe^t verhuizen en ten slotte een andere woning aan de Broersvest betrokhet verschil in huurprijs tusschen laatstbedoelde woning en die aan de Hof laanstraat f 0.75) heeft de machinist moeten bij betalen en van die bijbetaling willen B. en W. hem vrijstellen. De Voorzitter weerspreekt den heer Ris; dat B. en W. hier een fout zouden hebben begaande man is op eigen initia tief naar laatstbedoelde woning verhuisd, naar hij voorgaf omdat er gevaar bestoud voor thyphus in de woning aan de Hof laanstraat. De heer R'i s zegt, dat de woningen aan de Hoflaanstraat door en door nat zijn. De heer mr. Jansen vindt de uitspraak van den heer Ris te apodictisch het is meer omdat de vrouw van den machinist zich m de woning aan de Hoflaanstraat onbehaag lijk gevoelde, dan wel om eerstbedoelde ge zondheidsreden dat de machinist verhuisde het was billijk dat hij daar iets bijbetaalde De heer R s kan <le handeling begrijpen. De heer G o u k a zegt, dat de Gezond heidscommissie reeds over de woningen aan de Hoflaanstraat den staf heeft gebroken. Nadat het betrokken voorstel met alge meene stemmen was aangenomen en het voorstel in zake belooningen voor ambtenaren in langdurigen dienst mede was goedgekeurd, kwam in behandeling het voorstel tot nadere regeling van de jaar wedden van den Directeur, den kassier en den boekhouder aan de gasfabriek en de drink waterleiding. De heer De Groot ziet niet in het verband tusschen de afschaffing van de betrekking van adjunct-directeur en deze salarisregeling. Het komt hem voor, dat het werk van den adjunct toch wel niet door boekhouder en kassier zal vervuld worden. Bovendien vindt hij de salarisverhooging voor den directeur, die circa twee jaar in dienst is, al heel vlug en niet door meerder werk gerechtvaardigd. Spr. zou liever een andere methode volgen, waarbij hij de toelage aan den Directeur niet wil berekenen naar de meerdere gaslevering, maar naar de uitkomst der exploitatierekening. Boven dien zou hg bedoelde tantième met alleen aan den Directeur, maar aan hel geheele personeel, dat tot het welgaan der fabriek medewerkt, willen toekennen. De heer Van de Poel vindt het geen bewijs van vertrouwen voor een weten schappelijk en kundig man ais de Directeur der gasfabriek, een der eerste ambte naren, dat hij, tot zekere hoogte der productie gekomen, als 't ware op stuk moet gaan werken; hij meent dat zoon man geen prikkel noodig heeft, maar van zelf moet doen waartoe hij is gehouden. Het salaris van f 3000 vindt hij een schoon tractement, maar wil men meerdere belooning, laat men dan liever na jaren het salaris verhoogen. De heer Wittkampf ontving gaarne meer licht in zake de bewering, dat een adjunct-directeur niet noodig ishij meent dat in een goed georganiseerde zaak toch een behoorlijk plaatsvervanger moet zijn. De heer Van Westendorp acnt verhooging gemotiveerd, wijl in den tijd de Directeur hier is, reeds voldoende zijn ijver en bekwaamheid is gebleken. Maar de wijze van verhooging acht hij minder juist; hij wijst er op, dat men heel gemakkelijk den druk kan verhoogen en daardoor de hoe veelheid der gaslevering vermeerderen. De heer Honnerlage Grete, wet houder, voorzitter der Gascommissie, zegt, dat de plannen tot nadere salarisregeling reeds onder den vorigen voorzitter bestonden. Den jheer Van de Poel kan hij verzekeren, dat de Directeur deze verhooging op den rechten prijs zal stellenden heer De Groot antwoordt hij, dat van den ijver van den Directeur reeds voldoende is gebleken en zijn verhooging niet van de wisselende kan sen der exploitatie afhankelijk mag zijn het werk van den adjunct-directeur wordt werkelgk door Directeur, boekhouder en kassier verricht. Spr. acht den tjjd nog niet gekomen om in de tantièmes ook te doen deeien de werklieden, wier salaris trouwens reeds vrij hoog is. Den heer Witt kampf antwoordt hij, dat aan veie fabrieken geen adjunct-directeur is en dat baas Schef- fers zoo noodig zeer goed den Directeur kan vervangen. Waar de heer Van Westen dorp van druk gewaagde, moet hij opmer ken, dat die zeer goed kan gecontroleerd worden. De heer Gouka wijst er op, dat het zuiver salaris als directeur der g a s f b r i e k slechts f 2000 bedraagt en o.a. het bouwen van de ovens in eigen beheer een aanzienlijke besparing geeft. De neer Van de Poel is het met den wetnouaer eens en trekt zijn bezwaren in. De neer De Groot, tegen de maiden speech van den wetnouder nog iets willende inbrengen, acnt net oezwaar tegen een ver hooging afhangend van de exploitatie reke ning te minuer gegrond, wijl toch de Direc teur met uitsluitend in de tantièmes zijne bezoldiging vindt. De heer Van der Schalk acht het ook beter te rekenen naar de uitkomst der exploitatie rekening hij stelt daarom voor, het voorstel naar B. en W. te renvoyeeren en een nieuw voorstel in bedoelde richting van hen te verzoeken. De heer Van Westendorp vraagt of in andere plaatsen naar product of exploitatie de tantièmes worden berekend. De heer Honnerlage Grete kan die vraag met positief beantwoorden, wel wil hij onderzoeken. Het voorstelVan der Schalk wordt door de heeren De Groot en Lagerwey ondersteund. Een nieuw voorstelDe Groot om ook de werklieden in de tantièmes te doer, deelen vindt steun bij de heeren Smit en Klein. De heer mr. Jansen is tegen het voorstelVan der Schalk, omdat het zoo moeilijk is de juiste uitkomst der exploitatie aan te geven. De heer De Groot meent, dat men juist langs dien weg zal komen tot een lang gewenschte, behoorlijke afschrijving. De heer Gouka is voor het voorstel als men de Directeur in dezen niet dupe maakt. De heer Honnerlage Grete meent de bedoelde opdracht ten slotte wel te kunnen aanvaarden. Nadat het voorstel-^Van der Schalk op de bekende wijze was aangenomen, kwam nog in behandeling het voorstelDe Groot, de werklieden in de tantièmes te doen deelen. De heer Faure meent, dat men bij aanneming van dit voorstel de werklieden inzage van de boeken zal moeten geven en aldoor de geest van critiek onder hen vaardig zal worden. De heer De Groot acht dit geen bezwaar voor een openbare instelling als hier bedoeld. De heeren Gouka en Ris pleiten mede voor het aeuKbeeld in het voorstel De Groot vervat. Nadat het voorstel De Groot was ver worpen en het voorstelRis, de commissie uit te noouigen tot het aoen van een voorstel, ais door den neer De Gioot bedoeld, in overwegiug te nemen, Kwam na atnan- Ueiing der agenua nog in behandeling het voorstel van B. en W. hun conege een credit van t 2500 te verieeneu, teneinde, inverband met de Woningwet, een plan van uitbreiding der stad door een deskundige te laten teeKenen. Hoewei de waarn. Directeur van gemeentewei ken wel tot net maken Van zoo n teekemug in staat is, achten B. en W. net beter daaimede een ander deskundige te belasten. De heer Klein zegt, dat bij gemeente werken besloten Was, weer een teekenaar aan te stenen. Vervalt die nu? De Voorzitter antwoordt daarop bevestigend. De heer Gouka vraagt, dat bedoelde specialiteit van de verkregen wetenschap met al te voorbarig gebruik zal maken. De Voorzitter zegt, dat die vraag altijd kan gesteld worden. De heer De Groot vraagt of deze zaak in verband staat met de plannen Van Houten en of die binnenkort in den Raad zuilen komen. De heer Lagerwey vraagt of alleen een zeker gedeelte zal geteekend worden dan wel de geheele uitleg zoowel ten oosten als ten westen. De Voorzitter zegt, dat deze aan vraag geen verband houdt met het plan, Van Houten. Dat plan komt met bekwamen spoed (gelach). Het hangt op 't oogenolik af van een vraag die den heer Van Houten gesteld is en voor de beantwoording waarvan hij eemg uitstel verzocht heeft. Gaat het planVan Houten door, dan zal de teekenaar dat gedeelte met teekenen, wijl de aanvra gers dan zelf de plannen moete laten uit- teekenen, die door den Raad moeten worden goedgekeurd. In het andere geval zal de teekeuaar zoowel de west- ais de oostkant in schets brengen. De heer P. Jansen meent, dat men niet meer moet laten teekenen dan direct noodig is en eerst de teekening moet laten maken als er van uitbreiding ernstig sprake is. De heer Klein meent, dat de f 2500 niet geheel ten laste van deze zaak komen, daar nu vervalt de bedoelde teekenaar. De heer Visser bevestigt dat vervalt de teekenaar primitief bij gemeentewerken aangevraagd. Nadat het crediet ten slotte met op 1 na algemeene stemmen (de heer P. Jansen) was toegestaan, werd de vergadering ge sloten. Schiedam, 8 April 1903. De Arbeidsbeurs. (Opgave 8 April 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor suiker en chocoladevak. id. voor sigarenvak,id. voor rij wielvak. Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vijlwerk. Timmerlieden. Een tuiniersjongen. Een schoenmakersjongen. Een schoenmaker (halfwas). Twee steenhouwers. Een ververDienstboden (voor alleen dienend). Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Bakkersknecht. Brandersknechts. Distillatenrsknechts. Kantoorbedienden. Een kleermaker. Een kuiper. Boerenknechts. Een tuiniersknecht. Moutersjongens. Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippers knechts. Houtkoopersknechts. Koetsiers. Een machinist-stoker. Personen voor lichte werkzaamheden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Schoonmaaksters. De Gezondheidscommissie. Heden middag ten drie uur werd, inge volge het bepaalde in art. 27 der Gezond heidswet, de eerste openbare vergadering van de Gezondheidscommissie in een der lokalen van het Archief-gebouw gehouden. Alle leden waren tegenwoordig. Na opening door den voorzitter, den heer A. Gouka, werd voorgesteld de notulen der vorige vergadering aan te houden, en over te gaan tot het behandelen van het verslag over het afgeloopen jaar (van af de instel ling dezer commissie). Dit verslag werd na eenige gehouden bespreking goedgekeurd, om het in te zenden aan het gemeentebe stuur. Voorts werd de rekening en verant woording, die bereids door de leden was nagezien, goedgekeurd en vastgesteld. Verder mets voor deze openbare vergade ring aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze. Van de gelegenheid tot het bijwonen dezer vergadering hadden slechts enkeien gebruik gemaakt. Ter gelegenheid van den 85n verjaardag van koning Christiaan wappert de vlag van het Deensche vice-consulaat alhier. Heden arriveerde alhier het stoomschip Intor, van Rotterdam naar Londen, dat hier bunkerkolen heeft geladen en onmiddellijk weer vertrok. De kolen werkers te Rotterdam hadden geweigerd de kolen te laden. Ten nadeele van M J. Schoenmaker, aan den Rotterdamschen dijk, zij» vannacht 6 kippen uit een hok ontvreemd. Ook is bij de politie aangifte gedaan, dat van een schip van I, Scboonrok, liggende in de Buitenhaven, een horloge, jas endeken zijn ontvreemd. Heden-morgen heeft de politie een schoor steenbrand gebluscht ten huize van den heer C. de Groot aan de Nieuwstraat. De vlammen tasteden schoorsteenmantel en het behang aan. Heden-middag twee uur ontstond brand in een loods achter de b.erbouwerij van de firma J. M. v. d. Schalk Cj. alhier, vermoedelijk doordat een hevige windvlaag de vlam ia een ketel pek deed slaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2