Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Vrijdag 10 April 1903. iNo. 7572. Het Loterij biefje. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLAD: ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFEIC1EELE BERICHTEN. Ken nisge v i n g. SCHOUW over wegen, voetpaden en kunstwerken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Voldoende aan het bepaalde bij art. 6 van het reglement op de wegen en voet paden in deze provincie, Brengen net volgende proces-verbaal door aanplakking ter kennis van belanghebbenden: De waarnemend Directeur der Gemeentewerken, A. BUBBERMAN. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA. Feuilleton. Uit het Deensch van Theodor Andersen. 4) (Slot.) In deze kamer logeerden de beide dames, daar Sörensen ik zou mij al heel erg moeten vergisen, als die deur daar niet de deur van mijne kamer was. Toch waagde ik het niet, haar te openen. Ik gluurde door het sleutelgat en kon een lichtje zien, dat bijna geheel opgebrand washet stond op eene tafel bij een geopend vensterer scheen geen mensch in de kamer te zijn. Ik legde nu bevende als een popelblaadje de hand op de klink van de deur, draaide die om opende de deur en hoera het was mijne kamer. Spoedig ontkleedde ik mij en kroop in bed. Niemand zou op deze wijze nu iets van mijn nachtelijke wan deling ontdekken. Toen ik 's morgens wakker werd, was het negen uur. Haastig stond ik op en toen ik Ej?°c»^ daarna zat te ontbijten, vroeg ik. 0. Sorensen reeds was opgestaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 9 April 1903 De werkstaking te Rome. De hoofdstad der wereld blijft evenmin als zoovele andere harer zustersteden van bet algemeen euvel van den tijd bevrijd. Zij beleeft thans eene werkstaking, die haar vooral in dezen tijd van druk bezoek zeer ongelegen moet komen. Hoewel zelfs de aigemeene werkstaking te Rome is uitgeschreven, bestaat daar nu weinig angst voor stoornissen van ernstigen aard. De maatregelen, door de overheid genomen, bestaan hierin, dat er afdeelirgen troepen gelegd zijn in openbare gebouwen en in banken, dat er patrouilles door de stad gaan en politie op alle voorname punten van bet verkeer staat opgesteld. Het aanzien der stad was gisteren-ochtend weinig veranderd. Hoewel vele stakende werklieden en andere menschen, die niets te doen hebben, alleen of in kleine groepjes door de stad trekken, is slechts een klein gedeelte der winkels geheel of ten deele gesloten. Het verkeer van huurrijtuigen en trams is bijna geheel gestaakt. Een proclamatie van den magi straat beveelt de bakkers, vleeschhouwers en winkeliers om op poene van politie- strafïen hun winkels open te houden. Eene meeting, tegen gisteren belegd, werd door de politie verboden. Later in den ochtend zijn toen de samenscholingen toegenomen, zoodat dra gonders en bereden carabiniërs eemge malen met getrokken sabels uitvallen hebben moeten doen en er vele arrestaties hebben plaats gehad. Naar de enkele, nog rijdende trams werd met steenen geworpen De treinen zitten vol vreemdelingen, die de plaat poetsen. De hoteliers zinnen op maatregelen om deze vreemdelingenvlucht te bezweren, welke niet enkel hen, maar heel de Romeinscbe nijverheid schade doet. De vereenigde hoteliers nebben aangeboden O, al lang 1' Hij is vanmorgen vroeg afgereisd naar Hellebaek. Bij deze mededeeling kreeg ik haast eene beroerte van schrikZoo dicht was ik bij den man geweest mijne handen hadden zijn gezicht betast, en nog was hij mij ont snapt 1 Ja, er was geen ander middel op ik moest hem achterna reizen I Ik kon niet wachten tot de diligence ging, maar nam een extra wagen. Toen ik in Hellebaek aankwam, begaf ik mij onverwijld naar het hotel en vroeg er naar Sörensen. Niemand evenwel kon mij iets omtrent hem zeggen. Ik bestelde toen een dejeuner, en toen ik daarmee gereed was, kwam er een levendig, oudacütig heer binnen en riep»Kellner, geef mij een koude kip met aardappelen, maar vlug, hoor I" Dat was Sörensen I Ik stelde mij aan hem voor, vertelde, hoe ik verzuimd had, mijn vaders lot te rechter tijd te vernieuwen hetzelfde lot, dat mijnheer Sörensen gisteren had gekocht en vroeg hem, zoo goed te willen zijn, om dat voor het mijne te ruilen. Ik liet hem dat andere lot zien nummer 50 569. Sörensen wierp er een blik op. »Wel zeker ik wil met genoegen ruilen" het loonsverschil der werklieden uit hun zak er bij te leggen, om de vlucht der vreemdelingen voor de aigemeene werk staking te beperken. Het aanbod is door het stakingscomité zonder aarzeling afge siagen. In de stad zijn overal militaire wachten geplaatst. Tot nu hebben er tachtig arrestaties plaats gehad zonder incidenten van ernstigen aard. De geheele stad is volkomen rustig. Volgens latere berichten wordt het aantal werkstakers te Rome op 25000 geschat. Op de Piazza Pepe werkt een groote mili taire bakkerij. Bovendien zijn er bezen- duigen levensmiddelen uit Napels aange komen, zoodat hongersnood voorkomen is. Nog wordt uit Rome geseind Eenige lichte schermutselingen en het gemakkelijk uiteenjagen van eenige groepen werkstakers daargelaten, biedt de stad een aanblik van de meest mogelijke kalmte. Overal dwalen patrouilles om. De werkstaking schijnt te zullen mislukken. Werkstaking te Boedapest. Te Boedapest hebben gisteren ochtend zeshonderd beambten van de electrische stadstrams het werk neergelegd. De maat schappij deelt mede, dat zij zich in staat acht het verkeer desniettemin te onder houden, maar het aantal wagens en de prijs der ritten zijn verminderd. De werk stakers doen bij plakbrief een beroep op het publiek om zich partij te stellen bij hunne eischen, welke bestaan in verhooging van wat hun verstrekt wordt voor woning- huur en in een andere regeling van het pensioen. Deze regeling is twee jaar geleden tuet goedvinden der beambten vastgesteld. Uit het Engelsche Lagerhuis. Het Lagerhuis is gisteren uiteengegaan tot den 21n dezer, na een aigemeene be raadslaging, waarin do vraagstukken van hij reikte mij onderwijl het oude lot over »dit hier deugt toen heelemaal niet 1331 13 van beide zijde afgezien dat deugt niet 1" Neen, er is ook nog nooit een prijs op gevallen, maar ik zou het toch ongaarne in andere Randen zien om de wille mijns vaders," antwoordde ik. «Natuurlijk, natuurlijk dat begrijp ik volkomen! Maar hoe is het mogelijk, dat u mij zoo gemakkelijk gevonden heeft «Gemakkelijk? Nu, dat kan ik nu juist niet zeggen." «Ging het dan niet zoo gemakkelijk «Neen, gemakkelijk was anders heel anders...." Wij zaten samen nog een poosje te pra ten. Daarop nam ik afscheid van den heer Sörensen en reisde naar Kopenhagen terug. De trekking had nu onderwijl plaats gehad, ik was nog aan het station, toen ik een jongen tegenkwam, die mij de trekkingslijst te koop aanbood. Ik kocht een exemplaar, ging op een bank zitten en begon met kiop- pend hart de lijst na te loopen. 13 1339 neen, 1331 stond niet bij de prjjzen! Het bloed was mij naar het hoofd gestegen 1 loen ik weer meester was van mijne ge dachten, rekende ik eens uit% watdieheele den toestand in Macedonië en van den Bagdad-spoorweg werden behandeld. De minister-president Balfour zeide, dat het nieuwe aspect van den toestand in Macedonië de welgemeende samenwerking van Oostenrijk en Rusland was. Indien de taak voor deze te moeilijk was, dan behield spreker een zwakke hoop, dat de andere onderteekenaars van het verdrag van Berlijn in staat zouden zijn een voldoend genees middel uit te denken voor de pijnlijke ziekte, welke dat gedeelte van het Turksche rijk kwelt. Wat den Bagdad-spoorweg betrof, had de regeering nog geen beslis sing genomen. Er was geen sprake van onderhandelingen met de regeeringeD van Frankrijk en Duitschland. Met groepen van Duitsche en Fransche financiers, wier be langen bij den spoorweg betrokken zijn, kwam men overeen, dat, hoe de Engelsche financiers of de regeering in dezen ook mochten handelen, de spoorweg vroeger of later ondernomen zou worden. Het punt, waarover de regeering had te beslissen, was, of het wenscheiijk was, dat, indien de spoorweg aangelegd werd, het Engelsche kapitaal en de Engelsche be langen er in geiijke mate bij vertegen woordigd zouden zijn ais die van andere mogendheden. Koning: Eduard te Gibraltar. Hel koninklijk jacht met den Eugelschen koning aan boord is gisteren miuaag twee uur te Gibraltar aangekomen, onder de plechtige begroetingen van vlooien garnizoen. De Koning is geland en door den gouver neur en verdere autoriteiten ontvangen. Te midden van een buldebrengende volksme nigte is de Koning de stad doorgereden naar het paleis van den gouverneur, waar hij antwoordde op een aares, hem aange boden ter aanbeveling der instelling vau een Kamer van koophandel. Sir George White, gouverneur van Gi- geschiedenis mij gekost had en dat was geen beetje 1 Neen, het loonde de moeite stellig niet, om het lot voor de volgende trekking weer te vernieuwen.Eene ongelooflijke menigte nummers in de 50.000 waren uitgeloot I Ik acutte het beter ze maar in het geheel met te lezenwant, denk eens, wat eene afschuwelijke verras sing het zou zijn, wanneer Sörensen nu op mijn lot een prijs getrokken had I Maar merkwaardig was en bleet het toch, dat er zooveel nummers in de 50.000 uitgekomen waren I Hoe zou ik mjj toch wel gevoelen, als Sörensen nu eens werkelijk gewon nen had Wat is dat? .Ja, waarachtig, daar staat het bewuste getal en het be gon mij eensklaps te dansen voor de oogen. Zag ik goed Ik wilde eerst even mjne oogen sluiten, om daarna des te beter te kunnen zien. Ja, daar stond het heel duidelijk, 50,569 5000 kronen vijf-duizend kronen I.... Je mag hier niet zitten slapen I Een politieagent greep mij bij den arm. Ik was daar in het publiek in onmacht gevallen; hoe lang ik zoo geiegen hau, weet .k uiet» 5000 kronen I NIEUWE SC Op heden den zevenden April 1903 is door den ondergeteekende AR1J BUBBERMAN, waarnemend Directeur der Gemeentewerken van Schiedam, als daartoe gemachtigd door Heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam bij hun besluit van den negentienden Maart daaraan voorgaande, ter voldoe ning aan het voorschrift vervat in Art. 6 van het Reglement op de Wegen en Voetpaden in de provincie Zuid-Holland, opneming gedaan van de niet onder beheer van eenig Folder- of Waterschaps-bestuur staande wegen, voetpaden en kunstwerken, gelegen binnen het grondgebied van de Gemeente Schiedam en dienende tot hoofdverbinding tuaschen de verschil lende bebouwde gemeentekommen. Daarbij is gebleken, dat aan de na te melden wegen en werken, de aangegeven verbeteringen behooren te worden aangebracht, om te voldoen aan de bij Art. 5 van gesegd Reglement gegeven voorschriften. De Hooge Schielandsche Zeedijk, volgnummer 5 van den legger, onderhoudsplichtigeDe ondernemer der bestrating. Herstellingen van den straatweg worden vereischt op de navolgende plaatsen Van de grens tuaschen de gemeente Rotterdam en Schiedam tot aan telefoonpaal 39, tusschen de telefoonpalen 41 en 50, 53 en 54, 57 en 61, 64 en 67. De Delflandsche Maasdijk, volgnummer 15 van den legger, onderhoudsplichtige: De Gemeente Viaardiugen. De straatweg is te herstellen tusschen het oostelijk Sluishoofd aan de Vijf Sluizen en dijkpaal 452, nabij dijkpaal 453, tusschen de dijkpalen 455 en 456, nabij dijkpaal 458, tusschen de dijkpalen 476 en 477, 483 en 487, nabij dijkpaal 489, tusschen de dijkpalen 497 en 500, 505 en 508, 509 en 513, 2 en de aan sluiting aan de gemeentelijke bestrating. Wordende tevens bepaald, dat de schouw bedoeld in art. 7 van meervermeld Reglement, zal worden ge houden op den vier en twintigsten Juni 1903. Aldns opgemaakt, ten jare en dage voornoemd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1