Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zondag 12 Y April J1903. No. 7574. -■m TWEEDE BLAD Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. i Parijsche Kroniek. BINNENLAND. PB IJS VAïï DIT BLAD: ▼•OT Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIÏI» Van 16 regels. I I T Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. In deze voor de Fransche Katholieken zoo droevige dagen, verscheen als eene ware actualiteit, het laatste werk van Huysman's »i' Oblat". Na den langen hevigen strijd in zijn vroegere werken, »A Rebours" en «La-Bas", beschreven, was dit slacht offer der superstitie der oudheid en die overwonnene der auivelsche tooverijen niet de man om voor altijd zijn hoofd onder die slavernij des geestes te blijven buigen Nauwelijks opnieuw gevallen hief hij zich weder op. Het gebed en de opoffering dreven langzaam de'inwendige booze driften uit, welke hem beheerscht hadden. Van die satansche bekoringen bevrijd, verliet hij de Ëatignolles, zijn geboortegrond, redde zich uit de modder, waarin zijn geweten zich voortdurend bezoedelde en met den pelgrimsstaf ter hand ging hij sen route" naar den tempel, waar de heerlijke, reddende Zon der zielen voor allen berouwhebbenden scheen en altijd schijnen zal. »L' Oblat" is het verhaal, of liever de schildering, want deze talentvolle schrijver is vooral een bewonderingswaardig schilder van de lage aanranding der vrijmetselaars, de heiiigschendende inbraak, de overrom peling en uitplundering van het klooster door de Loge,de jachthonden vanËrisson,die tegen den kerkzang blaffen,de woede van eenige doggen der onderdanige parlementaire meerderheid, door wat poedels, fikkies en fannies gevolgd het hallali der Jacobijnen, welke de laatste hymnen-cantaten (beurtzangen) of de liefe lijke, smartvolle en glorieuze psalmen ver dooft,waarmede de Benedictijnen gezamenlijk hunne extase, hunne verheven godsvrucht of hunne nederige aanbidding in zulke hooge innige kunst uitdrukken. fluysmans in »l' Oblat", zooals in zijn voorgaande werken, Durtal, beschrijft hier met zjjn katholieke en realistische pen de kapel van de vallei der Heiligen. Rondom die kloosterlingen praat en schreeuwt de eeuw, daar twisten en liegen de ontevreden werklieden en boeren, daar verkoopen de wereldlingen hunne dwaas heden en toonen de burgers hun égoisme In kalmte zingen de kloosterlingen en werden zij niet door de Loge aangevallen, 2jj zouden tot het einde der tijden zingen. Niet alleen op enkele uren van den dag, doch iederen nacht weerklinken hunne treur- en boetgezangen, wat men de litur gische wroegingen, vreugden en overwinnin gen zoude kunnen noemen. Het «Salve Regina", zoo vol teederheid, het blijde «Magnificat" en het breede fiere «Vexilla Regis". Thans wordt den kloosterlingen het zwijgen opgelegd en hunne klanken sterven als steeds zwakker worden de écho's weg. Weldra zal in het klooster de stilte heerschen, terwijl zijn vreedzame bewoners uiteengedreven jn bal lingschap gaan rondzwerven. He balling - schap, de straf der verdoemden, zuoals Shakespeare in zijne «Verliefden van Verona" zegt, wordt door de Loge in de straf der braven veranderd. De bannelingen zullen wederkeeren. Wan neer en onder welk kleed? Dat is een geheim, zegt Durtal en vol verstandig, ver- trouwen meent hij, dat evenmin als de Kerk, het kloosterleven ten onder kan gaan, doch het idéé kan zich wijzigen. Of God zal nieuwe orden doen geboren worden, meer in overeenstemming met de gegevens onzer dagen of Hij zal op de ouden nieuwe takken enten en zoo zullen wij zonder twijfel derde orde of soortgelijke broeder schappen zien ontluiken, welke door hun laïk of wereldsch uiterlijk aan den tirannieken dwang der onrechtvaardige nieuwe wetten zullen ontsnappen. Het christelijk genie zal het noodige vinden. Het Evan gelie is onsterlelijk en de Loge niet. Nieuwe vormen zullen voor de nieuwe tijden ge schapen worden doch het oude klooster gaat verdwijnenhet is te bescheiden voor onzen tijd van leven en drukte. Het schijnt, dat het einde voor de eenzaamheid en afzon dering gekomen is en de Wijze der Navolging zal weldra geen schuilplaats of hoekje in het groote Frankrijk meer kunnen vinden, waar hij met zijn boekje gelukkig kan zijn. Alvorens de Kamer voor eenige weken vacantie nam, heeft de eeuwige onruststoker Jauièj, haar twee laatste zittingen van Maandag en Dinsdag in beslag genomen en dat alleen, om bij de bespreking der ver kiezing van den nationalist Syveton, die op de onrechtvaardigste wijze geïnvalideerd werd, de Dreytus-zaak er weder bij te halen. Het ging er hevig aan toe en de parlementaire duels tusscnen Cavaig- nac en Brisson, Jauiès en Ribot, Lasies en generaal Andié waren des te belangrijker, omdat het spel der socialisten en vader landlozen met eiken stoot meer uitkwam en Jaurès het tenslotte moeten afleggen. Zijn doel om nieuwe onrust en haat te stoken, heeft hij gelukkig niet kunnen bereiken en deze zaak zal nu wel voor goed gesloten zijn. De met zooveel lawaai aangekondigde bran d is met een stroovuur afgeloopen. Die parlementaire vacantie mag men met recht een ware verademing noemen en he t is eene verlossing, voor eenige weken van de lezing der ergerlijke Kamerdebatten ontslagen te zijn. Vooral nu de lente in 't land kwam en in de natuur alles her boren wordt, een nieuw leven aankondigend. Iedere met jonge groene bladeren getooide boom wacht zyu zanger, die den geluk kigen wandelaar met zijn liefeipk gekweel of heerlijke minneliederen gaat vergasten. De trouwe zwaluwen zijn reeds in aantocht en deze lieve vogels brengen mij eene dichterlijke legende in herinnering, welke ik niet voor mij alleen wil bewaren. Het Goddeljjk Kind speelde met zijn kameraadjes in het zonnige landschap van Nazareth in Juaea. Met zijn kleine handjes van goedheid en liefde vormde hij uit wat aarde en het water van een beek, kleine vogeltjes, welke hij met opengeslagen vleugels op den grond zette. Een Farizeër trok voorbij. «Kind der zonden 1" riep hij, «wat durft ge daar op Sabbat te doen En met zijn voet dreigde hij de vogeltjes te verpletteren. Doch Jezus klapte in zijn handjes en de aarde vogeltjes werden levend en vlogen heen. De zwaluwen waren geboren. Op hun grijze vleugeltjes zweefden zij naar het dak, waaronder Jezus woonde en uit dezelfde aarde, waaruit zij geboren waren, bouwden zij hun nest. De zwaluw koos tot schuilplaats voor zijn kroost de woning der menschen, Zijn vrienden. Zij leefden er vrij, geëerd en bemindhun daar-zijn bracht geluk aan. Jaren daarna, toen het Goddelijk Kind man geworden, naar Golgotha toog, volgden hem de verschrikte vogeltjes en lieten hun smartkreten over de wegen weer- De Meester ging sterven, langs Zijn doodsbleek gelaat druppelde Zijn bloed, met Zijn tranen vermengd, af. Toen kwamen de zwaluwen met hun teere bekjes, één voor één, de doornen der Kroon, welke in het geheiligd hoofd des Verlossers gedron gen wareD, zacht wegpikken. Uren gingen zoo voorbij, tot eindelijk het oogenblik aanbrak, dat de Gekruisigde in een laatsten snik den geest gaf. De hemelen werden beroerd, de zwaluwen kermden en over hunne vleugelen werd van toen af de zwarte rouwmantel geworpen, welke zij nooit meer hebben afgelegd. Fxdeliüs. Parijs, 112 April 1903. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 10 April. Stakingswetten. Alle ministers zijo tegenwoordig. Ingekomen zijn verschillende door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de Strafrechtnovelle en andere wetsontwerpen. De geloofsbrieven van het nieuw-benoemde lid, den heer R. P. Dojes, worden door een daartoe benoemde commissie goed gekeurd, en genoemde heer wordt daarna toegelaten, beëediga en geïnstalleerd. Een bericht is ingekomen van den heer Van Basten Batenburg, dat hij wegens zijn benoeming tot voorzitter van den Raad van Beroep te Groningen, ophoudt lid der Kamer te zijn. Tot lid der commissie voor de verzoek schriften wordt benoemd de heer Bosch van Drakestein, in piaats van den heer Van Basten Batenburg. De Voorzitter verzoekt de Kamer zich in de afdeelingen te begeven, ter be noeming van voorzitters en onder-voorzitters. Daarna zal de Centrale-afdeeling zitting houden. De vergadering wordt daarna gesloten tot Zaterdag 11 uur. Nadat de Centrale-afdeeling van de Eerste Kamer na afloop der openbare vergadering besloten had de wetsontwerpen betreffende spoorwegstaking onmiddellijk in de afdeelingen te doen onderzoeken^ is dat onderzoek dadelijk aangevangen. Tot rapporteurs over de wetten werden benoemd de heerenVan Velzen, Van Nierop, Kist, Dyckmeester en Havelaar. De persoon, die eergisteren op de gere- serveerden tribune in de Tweede Kamer na de rede van mr. Troelstra in de handen klapte en toen bij den kraag werd genomen en uit de zaai verwijderd, had daar toegang gekregen op vertoop van een kaart van den heer Schaper, zijn partijgenoot. Later, op het Binnenhof, na het bekend worden van de aanneming der strafwet, verzamelde deze uitgezette tribune -bezoeker een kring menschen rondom zich, waarin hij het besluit der Volksvertegenwoordiging op zijn wijze besprak. Omstanders lieten echter niet na hem het woord niet alleen te laten. De Staking. De H. IJ. S. M. heeft aan de Vereeniging van Spoorwegpersoneel op net bekende schrijven geantwoord, dat zij, wegens net gedrag van de Vereeniging, zien van eike verdere correspondentie ontslagen acnt. Door de S.S. en, naar men verneemt, ook door de H. IJ. S. M. .s bepaald, uat aau ne. personeel, dat mat staakt en tengevolge van de staking buitengewone or zwaaruere diensten moet verricttteu, tot nader oraer dubbel loon of bezoldiging wordt toegekend. Te Rotterdam. Gisteren-namiddag hebben A. Vrijdag en Louwe, voorzitter en secretaris aer Rot- terdamscho afdeeling van de Neuenaudscne Vereeniging van spoor- en tramwegpeiaoueei zich bij den heer J. Ferares Jr., inspecteur der S.S. te Rotterdam, gemeid, kennis gevende, dat de staking was opgeheven. Een groot aantal spoorwegbeambten van alle categorieën hebben zich gisteren-namid dag bij de stationschefs van de stations D.P. en Maas aangemeld om den dienst te hervatten. Hun is aangezegd, dat zy hun schriftelijke verantwoordingen kunnen inzen den met vermelding hunner grieven, en dat de directiën zich de defiutieve beslissing omtrent hun al of niet weder-aanneming voorbehouden. Behalve het reeds vermelde aantal ont slagen beambten van het Staatsspoorstation te Rotterdam en die allon stationsbeamten waren, zijn van de afdeeling tractie der S.S. alhier evenzeer een 18-tal ontslagen (machinisten, stokers, beambten uit de werkplaats enz.) Tot de laatstbedoelden behoort ook de bankwerker Otterspoor, voorzitter van de Haagscne atueeung van de Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel, en de hoofdleider vao de beweging der spoorwegmannen in den Haag. Op de rivier en in de havens te Rotterdam was het gisteren duidelijk merkOaar, Uat de staking onder de bootwerkers aan het verloopen was. In de Spoor- en Binnen havens en aan de Nassaukade wera byna algemeen gewerkt, zoo ooa veel uisor aau eergisteren in de Rijnhaven. NIEUWE E COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5