Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaars. Woensdag 15 April 1903. No. 7575. Een landverrader. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS TAN DIT BLADl ▼oor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE NJ Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFITCIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inenting tegen pokken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien de mededeeling van de Commissie voor Vaccinatie te Schiedam, dat zij voor- ioopig wekelijks gelegenheid zal geven tot menting met animale vaccine, brengen ter kennis van belanghebbenden, bat tot nader aankondiging, in den Doele alhier, aan te vangen den 15den dezer, •ederen Woensdag-middag van 1^ tot 2 uur tegen betaling en van 2 tot 2£ uur kosteloos gelegenheid zal bestaan tot inenting en herinënting tegen pokken uuct animale vaccine. Schiedam, den 14den April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, wijtema. ALGEMEEN OVERZICHT. 14 April 1903. De werkstaking te Rome. De algemeene werkstaking te Rome is, evenals die in Nederland, uitgeloopen op een groot fiasco, zoodat Vrijdag, met uit zondering van de letterzetters, de arbeid in de andere takken van bedrijf hervat werd. De stad heeft dan ook schier haar gewoon aanzien behouden, behalve dat tairjjke groe pen haar doorkruisen. De Köln. Ztg. ver neemt daarenboven, dat de berichten om trent een overhaasten uittocht en masse der vreemdelingen volkomen onjuist zijn en de treinen juist zeer veel reizigers aan brengen uit Engeland, Holland, Duitschland en Frankrijk, Vrijdag o.a. nog een gezel schap van 600 personen uit Parijs. Op de toebereidselen voor het bezoek van koning Eduard en op dat bezoek zelf zal de jongste krachtmeting der syndicaten tegenover de werkgevers en autoriteiten Feuilleton. 2) Dat was dus de schuldige, ten minste een der schuldigen. De zoo vertrouwde werk meester, die een diensttijd van twintig jaar achter den rug had, zou een landverrader zijnOnmogelijk, zei ik tot me zelf, hij zal een gewone brief hebben geschreven. Maar waarvoor had hij dan een passer en een lineaal noodig Aan den anderen kant stond het vast, dat er geheimen waren verraden on het was mijn plicht, ook maar het flauw ste spoortje te volgen, onbekommerd over den naam of het karakter, dat de verdachte ook mocht hebben. Ik meldde dit voorval aan mijn chef, die uso aanraadde, op de een of andere manier de fabrieksverordening te overtreden, om ontslagen te wordendan had ik meer tijd vrijheid mijn wild te bespieden. Dat vermoedelijk geen nadeeligen invloed uit oefenen. De winkeliers vooral zullen den Engelschen monarch dankbaar zijn voor zijn bezoek, dat, heel wat geld onder de men- schen brengende, althans iets kan goedmaken van de schade door de staking geleden. Volgens een bericht uit Rome aan den Parijschen Temps is het thans vastgesteld, dat koning Eduard gedurende zijn verblijf te Rome een bezoek zal brengen aan den Paus. Het ceremonieel zal hetzelfde zijn als dat hetwelk werd gevolgd bij de ont vangst van keizer Wilhelm. Daar echter Engeland bij den H. Stoei geen olficieelen vertegenwoordiger heeft, zal Zijne Majesteit als punt van uitgang bij zijn rit naar het Vaticaan vermoedelijk kiezen of wel het Engelsch college of wel het palazzo Massi mo, van welke laatste gebouw uit hij destijds een bezoek bracht aan Pius IX z.g. President Loubet naar Algiers. De president der Fransche republiek heeft gisteren de reis naar Algerië aanvaard. Om half elf te Marseille aangekomen, ont ving hij daar op de prefectuur de hooge coliegiën, geestelijken en officieren. Harte lijke toespraken werden gewisseld. Loubet vertrekt heden-ochtend elf uur naar Algiers Wel mal treft nu juist het ontslag van Révoil, den gouverneur van Algenë. Révoiis besluit staat in verband met ambtenaars- kuiperijen, waarbij een rol ïs gespeeld door Le Petit Daupliinoiseen blad, dat bestuurd wordt door een oom van Révoil, De secretaris-generaal zal nu de gouver- neursfünctie vervullen tijdens het verblijf van Loubet in Algenë. Van particuliere zijde wordt nog gemeid De geschiedenis van de Karthuizer monniken en het geboden millioen heelt geleid, tot de ontslagneming van Révoil. Hoe het zich heelt toegedragen, is nog niet volkomen duidelijk, maar wel schijnt de premier Combes verband te zien tusschen oneenigheden van hem met Révoil en hel deed ik dan ook, doch maakte eerst den commandant met mijn ontdekking en plan bekend en deze keurde het volkomen goed. Toen ging ik Hetkau na. Ik won overal' inlichtingen over hem in en bevond dat hij woonde in een eenzaam landhuisje, zoowat een kwartmiji van de werf, en erg veei verteerde, sinds eenigen tijd speelde, zelfs hoog en dat op drie avonden per week een als vreemdeling eruit ziende heer hem tegen 10 uur te bezoeken placht. Deze dingen deden me, de opgevatte verdenking, als gegrond voorkomen. Ze waren zelfs voldoende geweest om een huiszoeking bij Hetkau te doen instellen. Ik wilde ae eer der ont dekking geheel voor mezelf hebben en besloot daarom de zaak nog verder na te speuren. Ik had een kamer gehuurd, die uitzag op den weg, waaraan Hetkau's huis stond. Mijn naam was nu Lang geworden en aan Uit adres kreeg ik een oriet uit D., luidende »Als de detective Hobuz wil weten, wie de regeenngsgeheimen neeft verkocht, moet hij zich vanavond om 10 uur verstoppen in het boschje, dat zich voor Hetkau's huis bevindt. Zijn blinde oogen zuilen dan ge opend worden Een vriend." feit, dat de oom van den gouverneur hoofd redacteur is van de Petit Daupliinois, het blad, dat het door Combes als lastertaal gestempeld verhaal heeft gedaan. Er wordt verteld, dat Révoil zich warm heeft gemaakt voor de Witte Paters in Algiers, zoodat deze opgenomen zijn in het wetsontwerp bij den Senaat aanhangig gemaakt, strekkende om gunstig over eenige aanvragen te beschikken. Ook vertelt men, dat de premier en Révoil het oneens waren over militaire maatregelen. Als zeker wordt medegedeeld, dat de zinsnede uit het antwoord, dat de premier 11, Maandag op de interpellatie van Chenavaz heeft gegeven, zonder dat het door de Kamer is opgemerkt, door Révoil is opgevat als te slaan op hem zelf en dat do gouverneur te vergeefs heeft getracht den premier te spreken te krijgen om hem van den onjuistheid van die verdenking te over 'tuigen. De Journal des Débats en de Lïberté knoopen aan het ontslag, datgeen verandering brengt in de reis van Loubet, beschouwingen vast over den zoon van den premier, die, reeds begeerig naar het gouverneurschap, aan het gebeurde niet vreemd zou zijn. De opstand in Marokko. Volgens een telegram uit Melilla hebben de opstandelingen het fort Frezjada inge nomen. Een gedeelte der bezetting heeft ée wijk kunnen nemen naar Melilla. Vonnissen in Zuid-Afrika. Particuliere brieven uit Zuid-Afrika te Londen ontvangen, melden, dat er in de Kaapkolonie een vrij sterke beweging heerscht ten gunste van een herziening van de vonnissen door de Engelsche krygsraden geveld tijdens den oorlog. Een Engelsch gedelegeerde zou voor eenige honderden Hollanders, die allen op het eind van het afgeloopen jaar nog gevangen zaten, kwijt schelding van straf hebben gebracht. Ande ren heelt men echter gevangen gehouden. Dat was zeer merkwaardig, want behalve mijn chef, de commandant en de kapitein kon niemand weten, met welke zaak ik hier bezig was. De brief moest door iemand ge schreven zijn, die niet alleen mijn naam, maar ook het doel van mijn hierzijn kende en na lang bedenken besloot ik zijn raad op te volgen. Naaeelig kon het me met zijn en zooveel te minder, daar de brief denzelfden persoon als de verdachte, als den schuldige aanwees. Het was een donkere nacht en de hemel was met wolken bedekt. Reeds voor tienen had ik me in het dunne boschje verstopt. Een tijdje had ik al gewacht, toen een droschke voor de villa reed en ik koorde, dat minstens twee mannen uitstapte. Hij moest ai hier zijn" zei de een. »Als hij op je brief maar geen lont heeft geroken en vergezeld van een dozijn blauwen" komt. Goeden avond, Hetkau" antwoordde de ander, tegelijk den werk- meester begroetend, die zijn gasten uit zijn woning tegemoet trad. ^Ha, ha I Geen angst heerem Die is nog veel te groen en te veel met zichzelf inge komen, dan dat hij met zou toebijten" zei ikau. *Hij is er. Ik zag hoe bjj zich daar Zij die gratie kregen, wenschen nu revisie van hun proces en eischen rehabili tatie, waardoor ze hun burgerlijke en politieke rechten kunnen herkrijgen. Er was reeds een onderzoek begonnen, maar Chamberlain heeft tijdens zijn reis dit doen staken. Als voorwendsel gaf hij ep, dat men geen hartstochten moet opwekken, welke beter waren dat verstikt werden. De opgewondenheid hierover in de Kaapkolonie is groot. De Bagdad-spoorweg. De Turksche Bagdad-spoorweg-maat- schappij heeft zich te Constantinopel gevormd met een kapitaal van 15 millioen francs. Voorzitter is Gwinner, directeur der Duit- sche Bank te Berlijn, onder-voorzitter Vernes, administrateur der Ottomansche Bank te Parys. De Engelsche gedelegeerde is nog met benoemd. De Londensehe Standard meent reden te hebben om aan te nemen, dat er ver leden week een overeenkomst gesloten is, waarbij Engeland, Frankrijk en Duitschland gelijkelijk zullen deelnemen m het bestuur van den Bagdad-spoorweg. De opbrengst zal gewaarborgd worden uit de Turksche douane-ontvangsten. Drie Engelsche direc teuren zijn reeds benoemd; de benoeming van nog twee of drie zal volgen, zoodra de regeling geheel tot stand gekomen is. Aan de Times wordt uit Constantinopel gemeld, dat de Fransche en Duitsche vertegenwoordigers van het syndicaat voor den Baguad-spoorweg een vergadering gehouden hebben ter oprichting vam een maatschappij, die de geneele ijjn tusschen Koma en de Perziscue golf zal aanleggen. Woelingen in Servië. De stad Belgrado heelt zich ter eere van de nagedachtenis van den Russischen consul Stsjerbma in rouwgewaad gestoken, In de meeste straten ziet men zwarte vlaggen hangen. Voor zijn zielerust is een in de struiken verstopte. Vlug, grijpt hem riep hij, toen ik uit mijn scnuiipiaats weg- loopen wiide en over een over den weg gespannen draad viel. ^Prachtig 1" riep lachend de heer, die het eerst had gesproken, toen alle drie op me los stormden. Eer ik mijn revolver trekken kon, hadden ze me reeds aan handen en voeten gebonden. »PrachtigI Pracntigl Je bent veel beter gescnikt voor acrobaat aan voor detective, sinjeur Hobitzl" Het naaste dat ik me kan nermnereu is dat ik goed gebonden zat in een snelrijdende droschke. Naast me zat Hetkau en tegenover me de beide mannen, die by Hetkau waren komen aanrijden. »Hoe gaat het er nu mee sinjeur flübner f" vroeg Hetkau hoonend. »lk noop wat beter nadat de chloroform Uitgewerkt heeft »Jou gemeene ploert!" riep ik. »Ga- meene spion. Ik kan geen woorden vinden om je myn veracnung te doen kennen, vuue fielt 1" CWordt yeryolgdb NIEUWE SGHIEDA E COURANT J i: i-L.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1