Terder de uitzending van 20.000 man Anatolische troepen naar Oud-Servië om de Albaneezen in toom te houden en oprichting van een herinneringskapel op de plaats van den moordaanslag. Volgens den correspondent van de Frankf, Ztg, te Skoetari had men al dagen te voren te Mitrovitsa zien aankomen, dat Stsjerbina zou vermoord worden. Hij werd telkens met den dood bedreigd door de Albaneezen en nam daarom de wijk naar Uskub, waar hij den daar gevestigden Russischen consul mededeelde,dat hij bang was vermoord te zullen worden. Zijn ambtgenoot maakte hem hevige .verwijten en be val hem terug te gaan, ook al dreigde er gevaar voor zijn leven. Daarna heeft Stsjer bina nog een brief geschreven ten betooge dat de positie van de Serviërs in Mitrovitsa erg moeilijk was, maar dat hij desniettemin hoopte haar te verbeteren. De Oostenrijksche politiek was hem een doorn in het oog en veel moeilijker te overwinnen dan alle Turksche kuiperijen. Ibrahim, die Stserbina doodschoot, is ter dood veroordeeld. De Duitsche Keizerin. De Nordd, Algem. Zeit deelt mede, dat de Keizerin zich tot haar eigen levendig leedwezen op raad van de dokters genood zaakt ziet, af te zien van de deelneming aan de reis van den Keizer naar Italië. Anti-Deensche beweging. Als een ontnuchtering na de samenkomst tusschen den keizer en koning Christiaan te Kopenhagen, komt uit Noord-Sleeswijk het bericht, dat opnieuw verschillende Deensche dienstboden over de grens zijn of met uitzetting worden bedreigd, omdat zij in dienst zijn van Deensch-gezinden. Het Alcoholisme-congres. Het internationaal congres tot bestrijding van het alcoholisme is eergisteren te Bremen geopend met een toepraak van Posadowsky. Koning Eduard. De Engeische koning zal morgen te Malta aankomen, waar hij drie of vier dagen denkt te blijven en revue zal houden over het garnizoen van het eiland en de Engeische vloot. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat de Sultan troepen zendt naar de Rif- kHst, maar dat de Spanjaarden hun landing te Melilla beletten, terwijl de ontscheping elders onmogelijk is, daar de geheele kust zich in handen bevindt van de opstandelingen. „Vreemde duivels." Te Peking hadden hevige gevechten plaats tusschejn Duitsche en Oostenrijksche soldaten, waarbij velen verwond werden. Een groote menigte Cbineezen woonde rustig dezen strjjd van de «vreemde duivels" bij, waarin zij blijkbaar veel vermaak vonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 16 April 1903. Dit jaar is door niemand gebruik gemaakt van de gelegenheid om tegen de op 23 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst, welke tot op 15 dezer ter visie heeft gelegen, eene reclame in te dienen. Bij de sluiting der novene ter eere van onze hoogvereerde Staasheilige Liduina zal aanst. Maandag avond in de O. L. Vrouw Visitatiekerk de feestrede worden gehouden door den weleerw. heer J. M. van Rooy, rector der H. Sacramentskapel te Rotterdam. Onder de beschrijving door den Parijscheu correspondent der N. R. Ct. gegeven van schilderijen op de tentoonstelling in de salon van het groote paleis aan de Avenue Nicolas II te Parijs, lezen wij het volgende «Frans Courtens heeft een voor het onder werp wel wat groote schilderij: Vieilles femmes de I 'hospice de Schiedam, Een avond, waarin een half dozijn van die oude vrouwen voorbij wandelen". Naar aanleiding van eene opmerking over de hooge examen-kosten, door een der leden in de laatst gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging van han delsbedienden »Mercurius", heeft het nieuwe bestuur dier Vereeniging examinatoren uitgenoodigd hun honorarium aanmerkelijk te verlagen. De heeren C. Knapper Kz. en B. Moret, examinatoren voor boekhouden enz,, hebben nu voor de uitnoodiging bedankt. Naar men verneemt, zal de heer W. Kreukniet, te Rotterdam, dien men van te voren reeds gepolst had, tegen de geredu ceerde bezoldiging als examinator optreden De trein, die eergisteren middag te 4.28 het station te Delft binnenliep, had een bijzondere lengte, waardoor enkele waggons boven den tunnel bleven staan, zoodat de daarin zittende passagiers niet konden uit stappen. Een der hoogere stationsambtenaren gaf het sein tot het ophalen van den trein. De voor Delft bestemde passagiers meenden toen dat de trein doorging en begonnen uit den in beweging zijnden trein te stappen. Een conducteur, die hen dat belette, geraakte daarbij tusschen de treeplank en den trein, waarbij hij zich ernstig aan de beenen kneusde. Aldus verwond is de conducteur mede naar Rotterdam genomen. BINNENLAND. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ver tegenwoordigers der Regeering op het van 14—19 April 1903 te Bremen te houden negende Internationale Congres tegen het alcoholisme de heeren jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck te Maastricht en jhr. mr. G. C. Von Weiier te's-Gravenhage. De heer A. Heuer, bij koninklijk besluit van 2 Januari 1903 no. 48 benoemd tot consul der Nederlanden te Vera-Cruz, is in die hoedanigheid door de Mexiaansche re- geering erkend. (Stct.) De minister van Binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van den commis sarissen der Koningin de besturen van de gemeenten met meer dan 25000 zielen uitgenoodigd tot bijwoning der opening van de eerlang te houden internationale industrie- tentoonstelling te Dresden. De minister van Financiën maakt bekend, dat op 1 April 1903 aan de Nederlandsche Bank wegens te verstrekken voorschotten in onderpand was gegeven een bedrag van f 6.000.000 in schatkistbiljetten, en dat voorts op dien datum in omloop waren schatkistpromessen tot een bedrag van 114.000.000. (St. Ct.) Aanvullingsbegrootingen Teneinde het gebrekkig verkeer tusschen Groot-Atjeh en de onderhoorigheden te verbeteren, is bij aanvullende Indische be grooting 1903 voorgesteld de aansluiting van Oelee-Lheu aan de Atjeh tramlijn over Sigli naar de oostkust. De totale kosten zijn geraamd op f 3.100.000 waarvan voor 1903 aangevaard wordt f 620.000, met het plan den bouw in het midden desjaarsaan te vangen. Ingediend zijn verder aanvullingsbegroo tingen voor lotsverbetering der klerken en beambten aan de departementen van alge meen bestuur en de hooge colleges van staat. De verhooging strekt tot eerdere verkrijging van het maximum jaarwedde. De gewone audiëntie van de ministers van Marine en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Het beeft Z. H. den Paus behaagd, den heer A. J. Bink, notaris te Waaiwijk, die voor eenigen tijd zijn zilveren feest vierde als lid der St. Vincentiusvereeniging aldaar, de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice toe te kennen. Bij den dienst van den Waterstaat en de burgerlijke openbare werkeQ in Ned.-Indië kunnen worden geplaatst zes auspirant- ingenieurs. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie, de heer Pop, heeft bij buiten- gewoue dagorder alle ambtenaren en beambten te Amsterdam zijn bijzonderen dank gebracht voor hun nauwgezette plichts betrachting gedurende deze drukke dagen, De trein, waarmede H. M. de Koningin uit Den Haag naar het Loo vertrok, werd voorafgegaan door een zg. locomotief- trein ter verkenning der spoorbaan. Tot directrice van het Koninklijk Sana torium voor longlijders «Oranje-Nassau's- Oord" is benoemd met ingang van 1 Mei, mejuffrouw Piebenga, directrice van het krankzinnigengesticht te Deventer. In een openbare zitting van den Centrale Raad van Beroep te Utrecht zijn gisteren beëedigd de zestien voorzitters van de Raden van Beroep in ons land. In den Centralen Raad hadden alle 12 leden zitting genomen. Er was slechts weinig publiek en autoriteiten waren niet genoodigd. Na opening van de zitting door mr. Fokker en voorlezing van het formulier: werd de eed afgenomen en hield mr. Fokker een rede voering, waarin op het gewicht der Raden van Beroep werd gewezen. De voorzitter was gekleed in rok. De andere leden in gekleede jas. De zitting was in een half uur algeloopen. Katholiek comité van actie. Vanwege het Katholiek Cümice van actie spraken nog: te Apeldoorn de heer Weesing en mr. Thijssen, te Eist Artste Gro ningen Brouwer en Bulten te Heemstede J. W. Smit en Van Wichen te Heereveen Engels en Kampte Heerlen Vliegen en Boschte Helaer Haazevoet en Helmer te Hoorn Ruijes en Wierdeis te Kerkrade Vliegen en Bosch te Sneek v. d. Pavert en Kampte Vlaardingen Weesing en Stolk; te Zaandam Kutjes en Wierdeis. De motie werd aangenomente Vlaar dingen een nieuwe, evenals te KiommeDie, waar Zondag de heer J. W. Smit optrad, die aantoonde, dat de wetten de vakor ganisatie niet zullen verzwakken, maar versterken. Uit Sneek zond men een telegram aan minister Kuyper. Een schandelijke plaat. Zeer terecht wekt de plaat van de Nederlandsche Spectator van deze week de verontwaardiging van veien. Zjj geeft de figuren te zien van de heeren Kuyper en Lohman, daarbij die van den lijdenden Cnristus met den doornenkroon en den spotmantel. De minister Kuyper heeft vóór zich opgeslagen het Wetboek van Strafrecht waarin de heeren Lohman met hartstoch telijk en gramstorig gebaar hem eenige artikelen schijnt aan te wijzen. Onder de plaat leest men de kruiswoorden van den Zaligma'ser«Vader, vergeef het hun, want Zij weten niet wat zij doen 1" Het is zeker niet de eerste maal, dat de Nederlandsche Spectator aan alle geloovige christenen ge gronde reden geeft tot ergernis toch had men ongetwijfeld dergelijke profanatie eer der in een atheïstisch-anarchistisch schend blad mogen verwachten dan in een weten schappelijk professoraal orgaan. De driewerf heihgo figuur van den met doornen gekroon- den Cnristus misbruikt, om ons volk op te ruien tegen een christelijke Regeering, welke tegenover dreigende revolutie niet anders dan haar plicht en haar vollen plicht vervulde en dit in de Goede Week kwetsender voorstelling is voor het christe lijk gemoed schier met denkbaar. {Tijd,) De Staking. Het comité tot organiseering van den dienst bij staking doet eeo beroep op den steun van allen om tot dekking te kunnen komen van de door haar gemaakte kosten. Men kan de bijdragen zenden aan C. van Dorsten, hoofdconducteur H. IJ. S. M., Parellelweg 70, Den Haag en B. J. Nib- belke, hoofdconducteur S.S., Beukenplein 41, Amsterdam. Voor het spoorwegpersoneel, dat op 6 April trouw en standvastig aan den arbeid is gebleven, heeft het Rbl, reeds f 6286 bijeengebracht. Te Rotterdam. Het escadron huzaren, dat gedurende de staking te Rotterdam gedetacheerd was, is gisteren-ochtend per extra-trein naar zijn garnizoen te Venlo teruggekeerd. Ook een gedeelte van het regiment infanterie is naar het garnizoen teruggekeerd. De overwegen blijven evenwel nog bewaakt. Bij de scheepvaart en steenkolen-maat schappij is eene staking uitgebroken zich uitstrekkende over ongeveer 60 man wegens eene kwestie over de nieuwe loon regeling. De staking is van geen invloed. Met 5 stoombooijes bemand met rijks- veldwacht en rivierpolitie wordt op de rivier gesurveilleerd. Totnogtoe is bij de commissie, die bijdragen inzamelt voor het geven van een geldelijk blijk van waardeering aan de politie te Rotterdam, ingekomen pl. m. f1600. Het «Comité tot Steun" te Rotterdam laat ter inteekenmg lijsten circuleeren ten bate der «spoorwegslachtoflers" aldaar. Zooals op de lijsten vermeld wordt, zijn er bij de ontslagen spoorwegarbeiders vaders van 10, 11 en 12 kinderen. In verband met een meeningsverschil onder de koienarbeiders, die eergisteren het nieuwe tarief,ingevoerd door de Scheepvaart enSteen- kolenmaatschappij, met hunne handteekening hebben bekracntigd, wordt van wege de rivierpolitie nog met vijf stoombootjes op de rivier gesurveilleerd, ter voorkoming van botsingen tusschen deze kolenwerkers onderling. In de loonlijst, door de Scheepvaart en Steenkolenmaatscüappij aau haar kolenwer kers ter onaerteekening voorgelegd, zijn de arbeidersvoorwaarden thans geformuleerd. Behoudens enkele kleinigheden brengt zij geen verandering in de tot dusver bestaande conditiën, waarbij nu evenwel is bepaald, dat de arbeiders zijn gehouden onder de door de maatschappij aangestelde krassen te werken. Te Haarlem en Amsterdam. Aan de centrale werkplaats van de H. IJ. S. M. te Haarlem zijn de 78 arbeiders, Qie hadden opgegeven door het Comité van Verweer te zijn misleid en die zich daarom pas Donderdag hadden aangemeld om den arbeid te hervatten, weder aan het werk gesteld. Voordat dit geschiedde, heeft de directie hun toegesproken en onderhouden over hun handelingen tegenover de maatschappij. Dinsdag-ochtend is te Amsterdam het trouw gebleven personeel der Stadsreiniging versterkt met 124 militairen en 100 nieuw aangenomen losse werklieden, die voorloopig als dagarbeiders worden beschouwd, uitge rukt met 70 wagens. Hiervan waren 4 wagens met personeel uitsluitend bestemd om de groote hoopen vuiinis, die in sommige straten waren op- gestapeld, op te ruimen. Het scheidsgerecht der gemeente heeft drie werklieden, werkzaam in de Petroleum haven, die geweigerd hebben vaten af te leveren aan met-stakende schuitenvoeders, veroordeeld tot schorsing gedurende drie dagen met derving van loon. De aannemers van grondwerken hebben door aanplakking bekend gemaakt, dat zij hunne werken weder zullen open stellen, nu het gebleken is, dat vele grondwerkers voor het oude loon den arbeid willen her vatten. In een manifest van de zjjde der werklieden wordt echter gezegd, dat da grondwerkers vasthouden aan hun eisch, 25 ets. per uur, en op Paasch-Maandag nog besloten de staking door te zetten. De schuitenvoerders schijnen thans de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2