Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaars. Zaterdag 18 April 1903. iNo. 7578. Een landverrader. Bureau Boterstraat 50. Telefoon Ito. 85. PK IJS TAN DIT BIADl ▼oor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland f - 2. Afzonderlijke Nummers0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 1—6 regels. f 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. O^ICIEELE BERICHTEN. SCHonrv °fENBARE middelbare te Schiedam wordt gevraagd o een Concierge, Vriip0 w ^*arw®dd6 van f800 en genot tan 1*2© Wn^ waaronder begrepen de toe- Voor °et schoonmaken van het gebouw. h,ere,V!reischten zÖn ëoed zedelijk gedrag, keur dan 40 jaren, gehuwd; bij voor! ee7„r,i0nder Aderen, man en vrouw van gezond gestel. Kesf4^eSSant#n m°eten hun eigenhandig Burtr. #Ven verzo®'£schritt inzenden aan den Semeester vóór 1 Mei e.k. De ALGEMEEN OVERZICHT. 17 April 1903. Engeland en Frankrijk. hn f. president der Fransche republiek Zooa's men weet, aan het gastmaal sniivA°iera 6en toesPraak gehouden, om de ereinen te bedanken, die om den Be Londensche officieuze Daily Telegraph acht thans naar aanleiding van het feit, dat niet het gewone Middellandsche Zee- eskader Loubet ging begroeten, doch dat aartoe een afzonderlijk eskader werd Pltgezonden hot gevaar ïoor een vijan- 'ge botsing tusschen Engeland en Frankrijk *°or altijd uit den weggeruimd. »Tusschen koloniale aspiraties van Engeland en rankrijk bestaat geen oorzaak tot tweespalt meer. Wij twijfelen er niet aan, of de 0tHvangst van koning Eduard te Parijs, We'ke voorafgegaan wordt door dit bewijs 'an hulde aan den president, zal de defini tieve verzoening tusschen de beide volken ®zegelen." En de Times uit zich in gelijken 8«est. Daily Graphic, de reis van Loubet ziet daarin eigenlijk niets Feuilleton. 4) (Slol.) *Het zal u misschien interesseeren, myn ™aarde heer Hobitz, dat het andere eind an het koord vastgemaakt is in een schuur, 00Wat driehonderd meter van hier. Op zijn megst volgt de ontploffing drie of vier minuten na ons vertrek. Zoolang moet u gehuld hebben. Maar dat zal wei geen ezwaar zijn hè. Het is mogelijk dat de tploffing zelf u een weinig verschrikt, naar dat gaat gauw over." En met deze brutale woorden, begeleid oor hevige donderslagen, namen de drie èurken afscheid van me. bet kan, stelle zich mijn toestand ?s _yoor- Zoo vast was ik aan den stoel 6 honden, dat ik geen via verroeren kon anders dan een gedwongen fraaiigheid, daar Frankrijk's prestige in Algerië sinds eenigcn tijd niet weinig is verminderd tengevolge der immigratie van Spaanscheen Italiaansche elementen, een immigratie, zóó sterk, dat het aantal niet-Franschen in dit land thans ongeveer even groot is als dat der Franschen. De kreetAlgerië voor de Algerijnen I' zal een ernstig gevaar worden, indien de kolonie het ooit zoover brengt zich-zelve te kunnen redden zonder de hulp van de Fransche belastingbetalers noodig te hebben meent het blad. Geheel in den geest van bovenbedoelde uitlating van Daily Telegraph sprak de Fransche minister van marine, Pelletan, bij het ontvangen van het bezoek der opper bevelhebbers der vreemde eskaders aan boord van de St. Louis. Hij uitte den wensch, dat de in de haven van Algiers vertegen woordigde zeemachten elkaar nooit op ander gebied mochten ontmoeten dan op dat der verbroedering. Dat het uitzenden van het buitengewone JBritsche eskader door John. Buil bedoeld wordt als een speculatie op de gevoeligheid der Franschen en een middel om koning Eduard nog zekerder te maken van een sympathieke ontvangst te Parijs, blijkt uit de woorden van Daily Telegraph duidelijk genoeg. Trouwens, de reizen van den Ëntscben monarch en van den president der Fransche republiek die nu ook binnen een niet al te lang tijdsverloop te Londen wordt verwacht staan geheel in het teeken van den vrede en de toena dering. Het is alsof Groot-Brittannië, Frank rijk en Italië aan de wereld het bewijs willen leveren, dat er over hunne politieke betrekkingen vooral in de Middellandsche Zee: op Cyprus en m den Noord-Westhoek van Afrika niet de minste schaduw rust. Men behoeft daarom nog niet aanstonds te denken aan eene staten groepeering, die, voor zoover het Engeland betreft, ten doel zou hebben Duitschland te isoieeren. en daarbij moest ik rekenen, dat elke seconde myn laatste zou zijn. Rustig en kalm, want ik was te overbluft dan dat bet verschrik kelijke van myn toestand eigenlijk tot mijn bewustzijn doordrong, wachtte ik het einde af. Nu en dan keek ik naar de bussen en vroeg mezelf al, of ze aan deze of aan de andere zjjde van de balken zouden vallen Of ik de explosie zien zou, voor ik zelf in atomen veranderde Ik wil jullie echter met langer ophouden met de gedachten die dien nacht mijn hersenen pijnigden. Slecht zoo veel wil ik je zeggen, dat ze allervreeselijkst waren. Daar ik mijn horloge niet uithalen kon, en dus met zien kon hoe de minuten verstreken, begon ik langzaam tot zestig te tellen. Een minuut verliep en dan nog een... Drie, vier, vijf minuten telde ik zoo. En nog altijd bewoog zich mets aan het koord. Tien minuten I Elf, twaalf minuten I 't Begon me te schemeren. Door de vele bliksemstralen waren myn oogen verblind. Ik probeerde verder te tellen, het ging met meer. Plotseling werd alles zwart voor myn oogen. Uit België. Koning Leopold heeft een commissie be noemd, wier taak het zal zijn, het program op te stellen en de plechtigheden te orga- niseeren bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Belgie's onafhankelijkheid. De Belgische minister van Oorlog gaat suikervoeding voor de soldaten invoeren Bij lange marschen krijgt elk soldaat 45 gram suiker per dag. De Macedonische kwestie. Een telegram uit Constantinopel aan de Temps zegt, dat, hoewel men zijn best doet de openbare meening gerust te stellen, de berichten uit Macedonië eenstemmig voor spellen, dat de ïbinnenlandsche organisatie" binnen zeer enkele dagen den algemeenen opstand zal proclameeren. Men kan de uit barsting misschien al tegen aanstaanden Zondag verwachten. In regeeringskringen en bij de diplomatie te Constantinopel toont men weer bezorgd heid over den toestand in Albanië en Mace donië. Uit berichten, daar ontvangen, voor ziet men zeer ernstige onlusten. De gezanten van Rusland en Oostenrijk hebben er in Jildiz Kiosk weer op gewezen, in welken geest weet men met. Volgens berichten van de Porte maken de Bulgaren in Macedonië zich gereed om Maandag op te staan. In Russische regeeringskringen houdt men zich evenzeer op alle gebeurlijkheden in de Balkan voorbereid. De minister van oorlog antwoordt met een weigering op aanvragen om ontslag, hetwelk men aan officieren, die den dienst willen verlaten, in gewone omstandigheden zeer gemakkelijk verleent. Ook koning Alexander is aangegrepen door een gevoel van zwartgalligheid. Aan het gala-diner ter viering van den lOn verjaardag zijner regeering, zeide hij, in ant woord op den dronk van den minister president: o. m. dat op 't oogenblik de toestand voor alle Balkanvolken ernstig is. Een noodlottig uur dreigt te slaanwjj Den volgenden morgen vond een arbeider me, die toevallig in het huis kwam, bewus teloos. Tot zijn en myn geluk raakte hij het koord met aan, anders was het met ons beiden gedaan geweest. Buiten lagen drie halfverbrande lijken, die door den blik sem geveld waren. Later bleek overtuigend, dat Hetkau niet alleen het geheim van de constructie der nieuwe torpedo's, maar ook het model van een nieuwe granaat, die eerst kortgeleden was ingevoerd en waarmee proeven op pantsers zouden worden genomen, aan een vreemde mogendheid had verraden. Maar de vreemde regeering, die Hetkau door kolossale sommen er toe gebracht had voor verrader van zijn vaderland te spelen, had weinig reden om zich over de vruchten van dat verraad te verheugen, want de torpedo, zoowel als de granaat werden spoedig door andere van nieuwe en betere constructie vervangen. Hetkau's weduwe, die niets afwist van de scnandelijke daad van haar man, ging spoedig na zyn dood buitenlands. Wie moeten rekening houden met deze moge lijkheid en op een gegeven oogenblik het bewijs leveren, dat wij onze groote vaderen waardig zijn. De Londensche Times verneemt nog uit Sofia De aanvoerders der opstandelingen hebben besloten geen algemeenen opstand in den Balkan te verwekken, maar een guerilla te voeren. De opstand in Marokko. Uit Meliila meldt men, dat de Marok- kaansche kruiser Toecki daar verwacht wordt met de versterkingen door den Sultan voor het fort Frajana gezonden. De Spaansche kruiser Infante Isabella is daar in de haven. De aanhangers van den pretendent, die te Meliila kwamen markten, hebben de binnen de stad gevluchte Askari's aangevallen, maar de Spaansche overheid herstelde de rust. De Morning Post verneemt uit Tanger, dat men van alle kanten berichten ontvangt van gevechten en oproer. Te Mektnes zijn de winkels door de Zimoers geplunderd, Oedja zou in gevaar verkeeren. De stammen rondom Tanger komen Zaterdag bjjeen,om te beraadslagen over de brieven van den pretendent. De limes verneemt nog uit Tanger De toestand verergert bij den dag en net ergste kan plotseling gebeuren. De berg stammen in de buurt van Tanger out; vangen telkens brieven van oen kroon pretendent, waarin bij nen aanmaant zien meester te maken van den gouverneur vau Tetoean en diens bezittingen, maar auueia- mans eigendommen te outzien. De brieven behelzen niets tegen de Ctmsieueu. Mid delerwijl weigeren de bergstammen tu Tanger te komen om met den vertegen woordiger van den Sultan te spreken. De toestand in Zuid-Afrika. Berichten uit Jonanneshurg melden, dat da Kaffers beter voor het werk opkomen, maar het is waarschijnlijk dat Aziatische werkkrachten noodig zullen blijken. de beide andere mannen geweest waren, kon niet vastgesteld worden, want hunne fijnen waren onkenbaar. Slechts vijftig meter waren ze van het huis at, toen da bliksem ze trof. Wat de kareis er mee voor hadden een zoo omslachtigen weg te kiezen om zich van mij te ontdoen, terwijl za dat toen op verschillende wijze veel gemakkelij ker en eenvoudiger hadden kunnen doen, is me nooit duidelijk geworden. Zooveel weet ik alleen, dat net niet was om een nieuw explosie-middel te prooeeren, want bij onderzoek bleek, dat de blikken bus into glicenne bevatte, welker werking al lang bekend was. Sinds dien tijd zijn geen militaire gehei men meer verraden en we nopen, dat dit in 't vervolg ook met het geval zal zyn. En jullie zullen nu wol begrypeu, waar om sinds dien nacnt, eik on weder me zoo aangrypt. NIEUWE SCHIEP E COURANT esiuent te begroeten, den vriendelijken inval hadden, van hunne smaldeeien zulke mooie schepen uit te zenden. Dit compli- mentje was bijzonder aan Engeland gericht en heeft daar blijkbaar goeden ingang en Waardeering gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1