Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De verhuizing. 26ste Jaarg. Dinsdag 21 April 1903. No. 7580. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. algemeen overzicht. Feuilleton. PRIJS TAS DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADTERTESTIËSi Van 16 regels. if 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 20 April 1903, Duitschland en Amerika. De weinige haast, die te Washington or 1 gemaakt met het plaatsen van het 'andbeeld van den »Ouden Frits" en het on angs verspreide gerucht over Roosevelt's eieelde weigering om op Wilhelm's ^unoodiging het Europeesche eskader er ankee-vloot op zijn aanstaanden ma- i°evre-tocht- Kiel te doen bezoeken, hebben n Duitschiand de sympathie der openbare Weening voor de Uaie nu juist niet doen oenemen. De correspondent der Londensche, «lunaterieeie Da% Telegraph te Washing- °n komt dit laatste gevat nog eens opra- eien, de mededeeüng er aan toevoegende, at netzeltde eskader, hetwelk Kiel met aandoen, wel stoomen zal naar Marseille, 'n aar den vice-admiraal Cotton en be- anning aan boord te nemen en vervolgens 116 °8n aan demonstraties ter eere ~'ou et' °P diens terugreis van Algerië. >-Ue houding van de Ameukaansche regee- nng, zegt het Berl. Tagehlis een drastische ies voor die politici, welke door prinselijke bezoeken en door het cadeau doen van standbeelden van Pruisische koningen en in het algemeen door een politiek van voort durende concessies, meenen tot een duur- zame entente lusschen Duitschland en Amenka te zulien geraken". En de Berl. ty- laat zich aldus uit»Gaat de Ameri- aansche vloot werkelijk naar Marseille, an zuilen geen verschoouende voorstellingen h®t feit kunnen verbloemen, dat de keizer- Uae uitnoodiging afgewezen en daardoor een onvriendelijkheid begaan is. De uitlatingen der Duitsche pers blijken Amenkaansche kringen niet zonder gevolg te zijn gebleven. Althans ter eifder Ure heeft men aan het departement van Marine te Washington besloten het Euro- Peesche eskader van de vloot der Unie toch naar Kiel te zenden, nadat het Loubet k®groet zal hebben bij zijn terugkeer uit 2) »In orde" zei ik, en na mijn koffie door- gfispoeld te hebben, maakte ik in een "örrie mijn toilet. Nu ben ik lang en mager en mijn zwa- g"1 kort en bijna zoo breed als hij kort is. werkpakje was me veel te wijd n veel te kort. Als ik zeg, dat mijn en- j, en mijn polsen onbedekt waren, geef Seh®cn k'ein staaltje van den toestand. Mijn oenen sloften aan mijn voeten en de uts zakte over mijn ooren. Het was een jk°?Ie f>raP voor Emma en de kinderen en den stnakeiijk tegen mijn evenbeeld in lachesP'«g«l- nnoet altijd zooveel mogelijk Na beneden geholpen te hebben, klauterde naar boven en kroop den zolder op, waar Algerië. De bedoelling is klaarblijkelijk de boosheid tot bedaren te brengen, die in de Duitsche pers is opgestoken over de aanwezigheid van het Amerikaansche eskader te Marseille, nadat het verzoek van den Keizer, het noordelijk eskader van den Atlantischen Oceaan naar Kiel te zenden, geweigerd was. Roosevelt, Hay en Moody zijn verlangend iets te doen om blijk te geven van de vriendschap, die de Veree- nigde Staten voor Duitschland gevoelen en zoo tevens een antwoord te geven op de vriendelijke uitlatingen van den Keizerover de republiek. De Macedonische kwestie. De toestand in de Balkanstaten schijnt steeds meer op een bloedige ontknooping van het brandend vraagstuk te wijzen. Men verwacht zoo meldt de correspondent van de Times te^Samakof dat de revo lutionaire benden komenue week beginnen zullen, de Macedonische grens over te trekken. Het aantal vluchtelingen te Sama kof is gering. Sommigen zijn heimelijk naar hun dorpen teruggegaan, om het werk op hun land voor te bereiden. De vluchtelingen vreezeo de Bulgaarsche comités niet minder dan de Turken. De comité's verzetten zich tegen den terugkeer van de vluchtelingen opdat men daaruit niet zou opmaken, dat zij berusten in de hervormingen en hebben enkelen, die naar Macedómë teruggekeerd waren, gedwongen weer naar Bulgarije te gaan. Zoowel de christenen ais de muzel mannen zien de toekomst met groote vrees tegemoet. Een draadbericht uit Saloniki in dato 18 dezer, meldt nogEr is zoo juist een bloe dig gevecht geleverd bij het dorp Opela Een bende oproerlingen, die zich gevormd had in het district Palanka, bestaande uit woelzieke dorpbewoners, werd ingesloten door een Turksche troepenmacht. De bende moest zich door de gelederen der Turken heenbreken, door dynamietbommen te werpen. Na een hardnekkigen strijd waren ik aan 't werk ging tusschen spinnen en hoopen vodden, oude kleeren, tijdschriften, en gebroken stoelen, zoowat een paar uur lang. Na verloop van dien tijd was alles wat nog iets waard was, afgezonderd, in bundels gepakt, de alval was op een Hoop gegooid, en ik wilde juist naar oeneden gaan, toen mijn zuster me op de trap toeriep »Kom naar beneden Tom en verkleed je. De nieuwe lui komen eraan. Ik ga naar 't nieuwe huis en jij hebt alleen maar te zien, dat de boel hier weg komt. Ajuus". »Salut" zei ik. En voort was mijn zuster. Ik keek even rond, gooide de laatste zak met vodden op den hoop en kwam langzaam te trap at. Vreemde stemmen klonken al in 't huis en ik snelde naar mijn kamer om mezelf pre sentabel te maken, voor de oogen der vreem den op me vielen. De deur sluitend, haalde ik den sleutel van den kast uit mijn zak en keek rond. En toen ik dat deed, kreeg ik een nlliug van schrik. Er hadden twee kasten m de kamer gestaan, een donkere en beschermd door een vooruitspringenden muur, de andere wit en in een alcoof ge bouwd. Mijn kleeren had ik in de donkere er een tiental dooden en gewonden aan den kant der oproerlingen, maar de Turken hebben meer dan 70 aan dooden en ge wonden verloren. De uitwerking der bommen was vernietigend; daardoor werden de Turken uiteengeslagen. Veel opzien wekt te Constantinopel het feit, dat de Oostenrijksche en Russische gezanten een gemeenschappelijke audiëntie vroegen, wat zonder precedent wordt geacht. In deze audiëntie bepleitten genoemde diplomaten op krachtige wijze de noodza kelijkheid om den vrede in Albanië te herstellen. De Sultan gaf hieromtrent bevredigende verzekeringen. Ontslagname van Prinetti. De Romeinsche bladen melden, dat de minister van Buitenlandsche zaken, Prinetti, zijn ontslag heeft aangevraagd. Admiraal Morin, minister van Marine, zou buitenland sche zaken met binnenlandsche zaken en marine waarnemer.. De reis van president Loubet. De president derFransche republiek heeft Zaterdag ochtend 8 ure, Oran verlaten en zich naar Sidi-bel-Abbes begeven, waar hij tc 11 uren aankwam. Na de welkomstwen schen te hebben aangehoord en eenige ridderorden te hebben uitgedeeld, trok de stoet naar de stad en ging naar buiten, waar het land niet zoo dor is als in de onmiddellijke omgeving van Oran. Later keerde het gezelschap naar de stad terug en kwam in de eerezaal van het station bijeen. De opstand in Marokko. Uit Mehlla wordt gemeld, dat Boe Hamara, de pretendent, die niemand anders zou zijn dan de broeder des Sultans, zich achter een schuilnaam verbergend, last heeft ge geven het fort Frajana weer op te bouwen. Daar hij overtuigd is van zijn aanstaande zegepraal, heeft hij iaten verkondigen, dat hij zich te Fez tot sultan zal laten uit gehangen. Nu bevond ik, dat die versjouw- baar was, want tijdens mijn afwezigheid was ze verdwenen. Daar stond ik nu alleen en verlaten, in een costuum, dat behalve belachelijk, zoo smerig en voddig was, dat het nog te betwijfelen stond of de weder ga er van gevonden zou worden aan het lijf van den een of anderen bedelaar in de beele stad. Wat er nog bij kwam, de vuile strepen en het zwart, dat water en zeep hadden kunnen doen verdwijnen, konden ook niet verwijderd worden. De zeep en het heele waschgerei waren zorgvuldig ingepakt en meegenomen en daar er geen vuur was aangemaakt dien morgen, was er ook geen heet water te bekennen. Wat moest ik beginnen Waar zou ik naar toe gaan? Woest keek ik om me been. »Ik kan niet in die kamer komen, ma", zei een stem buiten. »Ze hebben haar toch niet gesloten, voor ze weggingen ?"vvroeg een andere. »On pa" schreeuwde een jeugdig koor, »We heöben door het sleutelgat gekeken er is een erg vieze vent in". roepen en de mogendheden verzoeken hem als souverein te erkennen. De man van de Times te Tanger beves tigt, dat de groote stad Oejda, bij de Alge- rijnsche grens, zich bij de opstandelingen heeft aangesloten. Volgens den correspondent vandeMorning Post verklaren de bergstammen tusschen Tanger en Fez, dat zij geen karavanen met geld van den Sultan meer zulien overlaten. De Spaansche minister-president-Silvela heeft de sluiting van de te Molilla geves tigde Marokkaansche tolkantoren noodzakelijk verklaard, zoolang de souvereiniteit van den Sultan in het Rif-gebied niet hersteld was. Daarmede erkent de Spaansche regeering de rebellen als oorlogvoerende partij, wat voor de ontwikkeling van de Marokkaansche kwestje van groote beteekems is. Vermoe delijk is het besluit van de Spaansche regeering het gevolg van een afspraak met Engeland en Frankrijk. De Chineesche kwestie. Uit Paking wordt aan da Times gemeld, dat de Russen thans de aanwezigheid van Engelsche en Amerikaansche kanonneer- booten te Nioe Sjiwang als reden op geven waarom zij met heengaan. De Russen vroegen, wat de L'ngelschen en Amerikanen daarmee voor hadden na de ontruiming van Mockden. Volgens verschillende berichten hebben de Russen ettelijke strategische punten aan de Jaloe-rivier bezet en organi- seeren zij regimenten van inlandsche sol daten. Uit de Zuid-Amerikaansche Staten. De Venezolaansche opstandelingen hebben den post van Vela do Coro bemachtigd, waardoor ze de heele Oostkust beheerschen, evenals ze reeds meester waren van het Westelijk kustland. Te Londen loopt het gerucht, dat vier Zuid-Amerikaansche republieken Brazilië, Argentinië, Cuili en Peru een geheim verdrag hebben gesloten, ten doel hebbende »Zoozei pa. ïZeg eens, doe die deur open of ik haal de politie" Ik opende de deur. »De keeren maken den man" dacht ik. De elegante manieren, waarvaor ik ooit ge complimenteerd was, zouden nu zonder uitwerking blijven. Mijnheer" zei ik, vooruitstappend, »ik maak mijn verontschuldigingen. Er is een klein contretemps gebeurd met mijn kleeren. Met mijn zuster te helpen, heb ik Maar de dame gaf een schreeuw en de heer zei »Geen leugens. Maak dat je wegkomt". En wat zou tegenspreken geüoipan hebben »Nog eens, pak je weg, jonge snuiter". Sinds dien dag deb ik aitij sympathie gevoeld voor lui in armoedige kleeren, die daarom door hun medemenschen grof be handeld werden. 't Beste dat er voor me opzat was ia eens naar het nieuwe huis te stappen. ^Bovendien", zoo phiiosofaerde ik, »geen mensch kent je." 't Was een mop, een leuk avontuur, 'k Leek net Harun al Rvschid in een vermomming. (.Slot volgt)* NIEUWE SC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1