Stads- en Gewestelijk Nieuws. binnenland. eergisteren te Linz het gedenkteeken van keizerin Elisabeth onthuld. Er waren massa's kransen. De grot van Lourdes. De burgemeester van Lourdes heeft van zijn prefect de mededeeling ontvangen, dat de beroemde grot van Lourdes weldra gesloten moest worden. De burgemeester heeft in antwoord op deze mededeeling verklaard, dat de stad uitsluitend leefde van de pelgrims en dat zonder eenige ernstige stoornis van de orde de handhaving van dat gebod niet mogelijk zou zijn. Prefect en burgemeester zijn samen naar Parijs vertrokken om met den minister president hierover te spreken. Hongersnood in China. Ontzettende hongersnood heerscht in de Chineesche provincie Kuang-Si. Duizende menschen bezwijken van ellende. Vrouwen dienen als slavinnen om aan den hongerdood te ontkomen. De consul generaal der Ver- eenigde Staten te Kanton heeft eene inschrijving geopend. Schiedam, 23 April 1903. Lezing over Guido Gezelle. Onder voorzitterschap van den heer dr. C. J. Vinkesteyn had gister-avond in het Verlooplokaal eene vergadering plaats van de afdeeling Schiedam van het Algemeen Nederl. Verbond, waarin de zeereerw. heer pastoor Hugo Vernest uit Ingoychem (Vlaan deren) een lezing hield over den dichter Guido Gezelle. De voorzitter, de vergadering openend, heette de talrijke aanwezigen welkom en zeide, dat het Algem. Ned. Verbond te dezer stede nog niet zoozeer bekend is. De ata. Schiedam van het A. N. V. heeft met hare zuster-vereeniging de Ned Z.-A. Ver. alles gedaan om onze stamverwanten in Z. Afrika met woord en daad bij te staan, dit kan net hoofddoel niet meer zijn.Een nieuw arbeidsveld, heeft zich thans voor de ver eemging geopend. Na het doel van het A. N. V. en de middelen, waarmede het dit wil bereiken, te he boen uiteengezet, beval hij de vereeniging warm aan voor hen, die onze taal liefhebben en ook voor den handel. Alsnu verleende hij het woord aan pastoor Verriest. Spreker is een eenvoudige pastoor in een dorp van West-Vlaanderen, geen dichter schrijver of artiest, maar een leerling van den grooten meester Guido Gezelle. Hetgeen hij van Gezelle heeft te vertellen, kan spr. samenvatten in twee vragen en twee ant woorden Vanwaar is die groote meester gekomen Wat heeft hij gedaan? Wat de eerste vraag betreft, daarschnjven de geleerden wonderlijke dingen over Gezelle komt uit geen school, maar uit zich zelf gelijk een schoone plant uit een zaadje, dat ontkiemd en gegroeid is in Vlaanderen. Spr. heeft zijn tamilie zeer goed gekend. Gazelle's vader was een boomkweeker te Brugge en kwam meer- naaien met spr. in contact. Hoe eenvoudig bij er ook bij liep, toch was het een man vol wijze woorden. Met de moeder van Gezelle heeft spr. meermalen aan den haard gezeten. Het was een mystiek mensch zij geleidde Gezelle door de schoone straten van Brugge, naar de kapel van het Engel- sche klooster, waar zij veel toefde. Na eenige beelden te hebben gegeven van Gezelle s broeders, neef en grootvader, schetste spr. Gezelle als student m het klein semmarie te Roeselaer, waar hij weinig notitie naai van de lessen der professoren, maar er de taal hoorde van het volk. De kleinste en nietigste dingen, die een ander met opmerkte, sloeg hy aandachtig gade en toekende alles zorgvuldig op wat hem aantrok. Zoo vond men na zijn dood meer dan 100 000 woorden door hem tijdens zijn leven uit den volksmond opgeteekend. Nooit heeft Gezelle theoretisch leeren ver zen maken, doch hij gevoelde da maat, van daar de eigenaardige wyze van maat, die in zijn verzen wordt aangetroffen. Het tijdstip was aangebroken, waarop Gezelle Zijn examen moest afleggen na h-it Oeëindigen zijner leerjaren op net klein seminarie. Hy werd door de voorspraak van mgr. de Mellous op het groot-seminarie toegelaten, alhoewel hij bij zijn examen »zeer onvoldoende" had bekomen. In 1857 werd Gezelle, na de H. Priester wijding te hebben ontvangen, en eerst professor aan de laagste kiasse te Roeselaer te zijn geweest, benoemd tot professor der poëzie. Spr, heeft daarvan veel aangename herinneringen onthouden, want alle leer lingen dweepten met den grooten meester. In de nieuwe klasse, waar hij als professor der poësie optrad, brak hij met de gewoonte van lange lesuren te besteden aan droge theoriëen en voerde er een geheel nieuw stelsel in. Gezelle liet zijn auditorium mede leven en medevoelen met den kunstenaar, wiens verzen hij citeerdehij heeft zijn leerlingen de oogen opengedaan en leeren zien en de ooren ontsloten en leeren hooren. Anderhalf jaar was Gezelle professor geweest, toen hij vandaar vertrok, omdat zijn leersysteem niet de goedkeuring zijner superieuren wegdroeg. Nu komt spreker tot de vraag wat heeft Gezelle gedaan t In Brugge begon het tweede deel van zijn levendaar zat de hoogst ernstige man, alles ineengestort ziende, en dichtte niet meer. Hy was ontmoedigd, vol wee, vervolgd en misprezen door de Vla mingen. Maar toen hij als onder-pastoor in Kortrijk kwam en weer medeleefde en medevoeide met het volk, ging hij weer aan het dichten. Daar in die schoone plaats werd hij aanbe den door de armen, voor wie hij veel goeds verrichtte. Ook werd aldaar een borstbeeld voor hem opgericht. Spr. besloot zijn belangwekkende lezing, door alle aanwezigen met groote aandacht aangehoord, met deze kemacntige woorden Gezelle is dood, leve Gezelle I Dr. Vinkesteyn dankte met een kort woord den spreker voor zijn schoone lezing en sloot daarna de vergadering. Pluimveehouderij in Nederland. De aangekondigde vergadering van de onderatdeeling Schiedam en Omstreken der Vereeniging tot bevordering van de Pluim veehouderij in Nederland werd gisteren avond in »Musis Sacrum" gehouden. De heer Lodder opende de vergadering der talrijke opgekomen leden en zette het doel der vereeniging uiteen en de middelen waarmee men dat doel tracht te bereiken. Vervolgens werd een huishoudelijk reg lement vastgesteld voor de onderatdeeling, die zal omvatten de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Viaardinger-Ambacht, Maas sluis, Maasland, Kethel en Spaland en Over- schie. De zetel der onderafdeeling is te Schiedam. Als bestuursleden werden gekozen de heeren mr. D. Lodder, J. H. Schuurman, J. M. van der Schalk Jr., A. van Apeldoorn, allen uit Schiedam en de heer Mazel, bur gemeester van Kethel en Spaland. Als voorz. treedt op de heer Lodder, als secretaris de heer Scheuerman. Tot commissaris voor het Prov. Bestuur werd benoemd de heer Scheuerman. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat het bestuur over een sommeija kaD beschikken, om tegen den prijs van 5 ets. per stuk aan de leden broedeieren van ras zuivere Wyandotten, Leghorns en Minorca's te verschaffen, onder voorwaarde, dat met die eieren geen handel gedreven wordt en de daarvan verkregen henkuikens min stens gedurende een jaar in het bezit der koopers blijven, terwijl, wanneer dit jaar een tentoonstelling van de onderafdeeling gehouden mocht worden, kuikens daarop gebracht moeten worden. Verscheidene leden maakten daarop van de gelegenheid gebruik, om eieren te be steilen. De Voorzitter deelde echter mede, dat da gelegenheid, om op voornoemde condities eieren te bestellen nog openblijft en men zich daartoe kan wenden tot den heer Van Apeldoorn, die zich ook met de uitreiking daarvan belasten zal. Voorts werd met de heeren Scheuerman en Poot (Laan ons Genoegen) overeenge komen, dat zij hun rammelaars (Vlaamsche reuzenhaaskonijn) voor de leden beschik- baar zullen stellen tegen vergoeding van 10 ets, met-leden moeten f 0.50 betalen. Besproken werd nog het deukbeeid, dat de leden gezamenljjk het voeder voor hun pluimvee aankoopen, om op deze wijze dit i belangrijk goedkooper te verkrijgen. Het I bestuur zal deze zaak onderzoeken. Na een opwekking aan de leden, om ieder in zijn kring propaganda voor de ver- eeniging te maken, sloot de voorzitter de vergadering. De heer J. Schrijver, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft de benoeming tot directeur der Weesinrichting te Neer bosch aangenomen. (xV.) Vannacht omstreeks 12£ uur hoorde de meesterknecht van de bianderij van den heer Meaer, aan de Noordvest, de waak hond aanslaan en even daarna zag hij twee personen zich van het terrein verwijderen. De politie werd gewaarschuwd en een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat uit een fust een niet onbelangrijke boeveelheid jenever was gestolen. Door den ijver der politie werden als vermoedelijke daders kort daarop aange houden de 36-jarige slager J. C. J., die zich reeds ter ruste had begeven en de 33-jarige mouter M. P., die zich schuil had gehouden in den kelder van zijn woning. Beiden werden op het politiebureau iu bewaring gesteld, terwijl het onderzoek nog loopende is. In een eergisteren avond te Rotterdam gehouden vergadering van vakvereenigingen is besloten aldaar een bureau voor arbeids recht op te richten. Dit bureau zal gratis advies en hulp verstrekken aan leden van aangesloten vereenigingen, en tegen betaling van 25 cent aan hen, in wier bedrijf geen vak vereeniging bestaat. Tot ambtenaar van het bureau werd benoemd de heer H. Spiekman, die tegen een jaarhjksche ver goeding van f 150 zal werkzaam zijn. Nadat de R. K. Wees- en Armhuizen aan den Schiedamschen dijk te Rotterdam ontruimd waren, werden de gebouwen voor f 40.000 door het Leger des Heils aan gekocht en onder den wijdschen naam van Volkspaleis ».Metropool" tot huis vesting en logies voor meer of minder behoeftigen ingericht, waarvoor aan meu bilair f 10.000 besteed, een en ander door leenmg te dekken. Het gebouw, gisteren fee.-telijk geopend, bestaat uit drie afdeehugen ten eerste een toevluchtsoord voor dikiuozen, voorts een tehuis voor dakloozen en eindelijk een goedkoop hotel en pension, waar men voor 30, 40 a 50 ets logies kan krijgen en eetwaren mede tegen zeer billijken prijs. Alle afdeelingen zijn streng van eikaar gescheiden. In het gemeente-droogdok te Cnarlois is opgenomen het lichtschip Maas, dat gedu rende 3 jaar buiten den Nieuwen Waterweg heeft gelegen. Bij het dokken bleek, dat er zich honderden kilo's mosselen aan het schip hadden vastgehecht. Vele bewoners van Charlois maakten van die gelegenheid gebruik een maaltje dezer schelpdieren machtig te worden, doch na het gebruik der mosselen zijn verschillende personen ongesteld geworden. De lichtingen. Da miliciens der lichting 1900 worden Vrijdag, 24 dezer, in het genot van onbe paald verlof gesteld zij, die in de nabijheid der garnizoenen wonen of op eigen kosten reizen, vertrekken reeds heden (Donderdag) huiswaarts. De miliciens der lichting 1901 zullen, naar men verneemt, eerst na het bezoek van II. M. de Koningin aan Amsterdam in het ge not van groot verlof worden gesteld. Naar het Ebl. verneemt, heeft de minister van Oorlog bepaald, dat dit jaar de najaars oefeningen (groote manoeuvres) niet, de regimentsoefeningsn wel zullen worden gehouden. De Enquête-Commissie De aan de Enquête-commissie voor den rechtstoestand van het spoorwegpersoneel toegevoegde secretaris, de heer C. D. Ver hoop, is een ingenieur, die reeds kort na de voltooiing zijner studiën in staatsdienst werd geplaatst. Hy vervulde eerst het ambt van districts-inspecteur der spoorwegdien sten, belast met hel toezicht op de spoor wegen met beperkte snelheid in het zuidelijk gedeelte des lands, en Was laatstelijk als zoodanig werkzaam voor het district ter standplaats 's-Gravenhage voor het westelijk gedeelte van het land. Het plan bestaat om gebruik te maken van de bevoegdtieid bij de enquêtewet verleend en aan de commissie een of meer adjunct-secretarissen toe te voegen. Het lid der commissie voor de spoorweg enquete, dr. A. M. A. J. Ariëns, is pastoor te Steenderen (Gelderland). Toen hy nog kapelaan was in Enschedé, is hij bij de vroegere arbeidsenquête gehoord als getuige voor de afdeeling der Staatscommissie, die het onderzoek in de noord-oostelijke provinciën leidde en heelt hij, als zeer bekend met de arbeidstoestanden der meerendeels katholieke arbeiders in Twente, zeer belangrijke diensten aan de toenmalige commisie bewezen, Het archief van het ontbonden Landelijk Hogerhuis Comité is aanvaard door het Bureau voor Sociale Adviezen te Amsterdam, met aanvaarding tevens van het beding, dat het archief steeds ter inzage zou zijn. De heer De Wilde, wiens nauwe relaties met den premier (Dr. Kuyper) bekend zijn, heeft in een vergadering te Amsterdam, volgens een verslag in den Stand., o.a. gezegd Wat pensioen voor oude werklieden aan gaat, dunkt het spreker, dat eene regeling daarvoor thans met te wachten is, le bij gebrek aan geld2e omdat de ongevallen verzekering voor visscherij en landbouw veel tijd zal eischen3e. omdat verzekering in 't algemeen ontzettend veel geld en tyd eischt. Men zal zich herinneren, dat de Regeering in naar eerste troonrede een uitbreiding aangekondigde van de ongevallenverzekering tot ae zeevisschery en den landbouw, waar naast de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouder dom zou worden voorbereid. Van bevoegde zijde wordt opgemerkt, dat net bericht in sommige bladen opgenomen alsof de Regeering haar voornemen om een regeling der invaliditeits- en pensioenver zekering in te dienen, zou hebben opgegeven or tot nader uitgesteld, geheel onjuist is. Er is in het voornemen der regeering niet de minste verandering gekomen en vermoedelijk zal het bedoelde wetsontwerp reeds in de eerstvolgende troonrede kunnen worden aangekondigd en zal dus dit jaar bij de Staten-Generaal inkomen. Ook in de laatstverloopen dagen zijn weer in verschillende plaatsen des iands groote vergaderingen van het katholiek comité van actie gehouden. Overal werden met eenparige stemmen moties aangenomen, hulde en vertrouwen uitsprekend in de Regeering. De Staking. Blijkens eene bekendmaking van het ge delegeerd lid van den raad van administra tie der H. IJ. S. M. kunnen allen, die in gevolge de oproeping hunne diensten aan de Maatschappij hebben aangeboden en tot heden geen bericht ontvingen, er op reke nen, dat van hunne aanbieding geen gebruik kan worden gemaakt. Zooals men zich zal herinneren, wonen eenige der by de H. IJ. S. M. ontslagen beambten in huizen, aan de Maatschappij toebehoorend. Deze woningen moeten wor den ontruimd. Eerst was als datum hiervoor bepaald Dinsdag 14 Aprildaarna werd genoemd Dinsdag 21 April; thans is, naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2