Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 26ste Jaarg. Zaterdag 25 April 1903. So. 7584. Bureau Boterstraat 50. Telefoon No. 85. PRIJS VAN DIT BLADi Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regels. l f 0.60 Elke gewone regel meer1 - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. jgjgCIEELE BERICHTEN. Cokesprijzen. Grove cokes 45 ets. Geklopte 50 P®r H.L. aan de fabriek a contant. Thuisbezorgen 5 ets. extra. Gasfabriek. Schiedam, 24 April 1903. ALGEMEEN OVERZICHT. 24 April 1903. De toestand in den Balkan. De laatste berichten omtrent het verloop van het Macedonische vraagstuk luiden iets meer geruststellend. Volgens inlichtingen, uit goede bron te Weenen in diplomatieke kringen ontvangen uit Sofia, heeft zich een zwenking voorgedaan in de openbare meening in Bulgarije ten opzichte van Macedonië. Men vindt nu, evenals de Bulgaarsche re geering, dat men zich behoort te voegen naar den wensch van Oostenrijk en Rusland fin de uitwerking afwachten der invoering Terwijl men aldus in de Bulgaarsche provinciën eenigszins tot kalmte begint te komen,gaat men aan den Gouden Hoorn blijk baar spijkers met koppen slaan.De verdeeling van troepen over verschillende belangrijke punten in Albanië begint. De Porte hoopt door een groote militaire machtsontplooiing fien einde te maken aan het verzet der Albaneezen. Alle gezanten hebben de ge meenschappelijke stappen door de vertegen woordigers van Oostenrijk en Rusland, Vrijdag bij den Sultan ten gunste van een energiek optreden tegen de Albaneezen gedaan, ondersteund. De Parijsche bladen bevatten een tele gram uit Janina, waarin het gerucht wordt vermeld, dat de afgezanten van den Sultan te Bogradoz (Pogradec aan den zuidpunt Van het meer van Okrida) met geweer schoten zijn ontvangen. Alle dorpen om het meer van Okrida zijn in opstand. Er zijn met spoed bataljons uit Monastir en Saloniki afgezonden. Officieel wordt medegedeeld, dat 500 opstandelingen tusschen Stroemitsa en Radovits door Turksche troepen zijn aan gevallen. Dat gevecht duurde denganschen dag. Er zijn 30 opstandelingen en 8 Turksche soldaten gesneuveld. Er zijn 20.000 man saamgetrokken en er worden nog 1000 verwacht. Volgens draadbericht uit Weenen heeft ean Turksch commissaris den Turkschen gezant te Sofia kennis gegeven, dat de consul-generaal van Rusland te Ufhow (1) de heer Noshov, die op 't oogeublik te Mitrovitza vertoeft, door het Macedonische revolutionaire comité ter dood is veroordeeld. Vier personen werden in hechtenis genomen, toen zij een samenzwering smeden tegen den consul. De politie hield teveus twee andere aan, die getracht hadden in het consulaat door te dringen. Ze hadden revolvers en dolken bij zich. Uit het Engelsche Parlement. De minister Ritchie, gisteren in het Lagerhuis zijne begrootingsrede voordragen de, voegde daaraan nog toeDe uitgaven voor den oorlog in Zuid-Alrika en in China beliepen 217.000.000 en de nationale schuld bedraagt 770.778.000. Hij hoopte, dat de legeruitgaven binnenkort verminderd zouden worden, maar een sterke vloot was een kwestie van leven en dood voor het Britsche rijk. Gelukkig staat het rijk op goeden voet met alle vreemde mogendheden. Hij repte van de hartelijkheid der betrek kingen tusschen Frankrijk en Groot-Brittan- nië en hoopte, dat de wederzijdsche eerbied en achting elk jaar grooter zouden Worden. Het is, vervolgde Ritchie, geen naijver op een of andere buitenlandscbe mogendheid, die er ons toedrijfc om meer en meer aan de vloot te besteden maar zoolang andere vloten uitgebreid worden, moet ook onze vloot sterker worden. Hat ontbreekt niet aan aanwijzingen, dat sommigen onzer naburen een halt wenschen te roepen in zake uitgaven voor de vloot. Wanneer zij zulk een politiek gaan betrachten, dan zullen wij gereedehjk en eerlijk volgen. Engelsche nederlaag in Somaliland. Te Aden liep gisteren het gerucht, dat de Engelscheu in Somaliland in een schermut seling te Najüodo, op 64 K. M. afstands van Siiado, 16 olficieren en 200 minderen hebben verloren. De verliezen der Somalis waren nog onbekend. Het transportschip hardinge, uit Berbera te Aden aangekomen, bracht het bericht mede, dat 10 officieren en 180 man van een Somaliland ingetrokken afdeeling van in 't geheel 220 man, gesneuveld zijn. Volgens een officieel telegram uit Bohotle was het de colonne van Cobbe, die de nederlaag bij Goemboerroe heeft geleden. Cobbe had in den morgen van den I7n kolonel Piunkett met 160 man van het Afrikaansche regiment, 48 sikhs en twee maxims gezonden om kapitein Olivey te helpen, dien hij meende, dat met den vijand slaags was. Vluchtelingen, die in den namiddag aankwamen zetten, deelden mede, dat Piunkett verslagen was en zijn detachement totaal vernietigd op 7 man na. De vijand beschikte over een sterke bereden macht en infanterie. Ook de twee maxims zijn verloren ge gaan. Kolonel Cobbe, die met 220 man ge kampeerd ligt, heeft ongeveer 1000 kamee- len bij zich. Hij denkt, dat hij niet zonder hulp kan terugtrekken, omdat er overa 1 dicht kreupelhout is en de vijand waar schijnlijk aanvallenderwys te werk zal gaan. Generaal Manning trekt op naar Goemboerroe om Cobbe te ontzetten. De opstand in Marokko. Uit Tanger wordt aan de Times gemeld, dat de Sultan de bergbewoners in den omtrek van Tetoean van alle belastingen heeft vrijgesteld, in de hoop, dat zij zich nu rustig zullen houden. El Menebhi, de minister van Oorlog, dringt erop aan,dat de Sultan zelf een expeditie tegen Boe Hamara zal aanvoeren, maar andere raadgevers zijn daar tegen. De stammen, die in den omtrek van Tanger wonen, zullen een groote vergade ring houden om te belissen of zij den Sultan trouw zullen blijven, dan wel de partij van den pretendent kiezen. Volgens berichten, te Tanger ontvangen uit Mekineb, zijn de Zimmoers tot rust gekomen, na de stad geplunderd te hebben zij beloofden den pasja niet meer te plun deren en den Sultan trouw te blijven. Zoo is de gebruikelijke manier van doen in dat iieve land. De Spaansche minister van Buitenlandsche zaken gelooft, dat het gerucht, als zou Abd- ul-Azi's broeder te Fez tot sultan uitge roepen zijn, ongegrond is. De kloosterstorm in Frankrijk. Te Nantes is bij een straatgevecht tus schen aanhangers en tegenstanders van mannelijke religieuzen, die uit hun klooster zouden gezet worden, een man door drie messteken levensgevaarlijk gewond. Ook te Angers zijn eergisteren opstootjes voorgevallen naar aanleiding van de kwestie der kloosterscholen. Terwijl het gerechts hof zitting hield ter behandeling van het verzet der Capucynen van la Cour Saint Land tegen de verzegeling hunner eigen dommen, ontstonden er tegelijk op ver schillende punten der stad ongeregeldheden. De politie moest versterkt worden door soldaten, die een charge uitvoerden. Het automobielongeluk bij Berlijn. Het blijkt nader, dat hertog Adolf Frie- drich van Mecklenburg bij het automobiel- ongeluk aan het voorhoofd is gewond en een verband moet dragen. Hij werd name lijk door den schok tegen een omgevallen boom uit het totaal vernielde voertuig op geheven en tusschen de takken van den boom geslingerd. De Hertog houdt zijn kamer, doch behoefde niet te bed te blijven. In een paar dagen zal de wond genezen zij n. De chauffeur kreeg niet het minste letsel. Witte fosforus. De Duitsche Rijksdag heeft het wetsont werp aangenomen waarbij bet gebruik van witte fosforus ju de lucifersfabrieken verboden wordt» Snelle reis. De Kaiser Wilhelm II, het nieuwe schip van de Noordduitsche Lloyd, op dit oogen- blik het langste van de wereld, werd Dinsdag avond te half acht te Sandy Hook verwacht. Zij heeft de reis van Cherbourg naar New- York gedaan in 5 dagen en 23 uur, dat is record voor de eerste vaart van een schip. Wanneer het schip eenmaal is inge- loopen, zal het de reis nog wel aanzienlijk korter doen. Er is nu ook niet geprobeerd het record van de Kronprins Wilhelm 5 dagen en 11 uur te slaanom de vele ijsbergen werd geruimen tijd zuidelijk gehouden. Naar de Zuidpool. De Fransche Noordpool-Expeditie vandr. Charcot, die samen zou werken met den Belgischen poolonderzoeker De Gerlache, zal bij nader overleg door het comité van patronaat, bestaande voor het meerendeel uit leden van het Fransche Instituut, niet naar de Noord-, doch naar de Zuidpool onderweg gaan, en gemeenschappelijk op treden met de Engelsche, de Zweedsche, de Schotsche, de Duitsche en de Ameri- kaansche expedities, die langs verschillende wegen en volgens een van te voren opge maakt wetenschappelijk plan, de Zutdpool- streken intrekken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 April 1903. Schiedam Vooruit. De Voreeniging »3chiedam Vooruit" hield gisteren-avond de aangekondigde jaarver gadering, ditmaal in de stemkamer van »Musis Sacrum", die door een twintigtal van de circa 400 leden was bezet. De waarnemende voorzitter, de heer Louis van Emden, de vergadering openend, deelde mede, dat hij als vice-voorzitter 's ochtends een briefje had ontvangen, waarin de voorzitter, de heer P. Loopuyt, ontslag nam. Het betreurende dat de Vereeni- ging alzoo voor de tweede maai in korten tyd voor een gewichtige bestuurskeuze gesteld wordt, bracht de Voorzitter huloe aan den heer Loopuyt, onder wiens voor zitterschap zooveel is tot stand gekomen en dankte hij hem openlijk voor hetgeen in het belang der gemeente en hare burgery doo r hem is gedaan. Daarna werd overgegaan tot het behan delen van de volgende Agenda. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en jaarverslag over 1902 was uitgebracht, waaruit bleek, dat de heer Am. Zoetmulder (penningmeester) periodiek moet aftreden, werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan. De rekening sluit met een batig saldo van f 1074.67. Alsnu was aan de orde de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer P. Loopuyt (voorzitter), die ontslag heeft genomen. De Voorzitter deelde mede, dat da heer Loopuyt, die ondanks zijne vele tunctien het presidium had aanvaard, in den loop van het jaar meermalen den wensch had te kennen gegeven daarvan ontheven te worden en ook als bestuurslid blijkbaar wilde aftreden. Nu van de leden geen opgave van candidaten is ingekomen, en er ook staande de vergadering geen worden voorgesteld, meent bet oestuur zijnerzijds candidaten te moeten stellen en stelt net als zoodanig voor de heeren Wm. Beukers, A. Gouka, Herm, Jansen en J. H. Van Westendorp. Bij herhaalde stemming bleek nu gekozen NIEUWE SCHIEOA COURANT Van de hervormingen in Macedonië. Dit bericht zal een geruststellenden invloed teweegbrengen in diplomaiteke kringen. XT53

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1