te lijn de heer J. H. van Westendorp die, niet ter vergadering aanwezig, met deze keuze in kennis zou worden gesteld. Daarna werd voor de tweede vacature in het bestuur gestemd en bleek bij meer derheid van stemmen de heer Am. Zoet mulder herkozen te zijn. De heer Zoetmulder verklaarde zijne benoeming vooralsnog niet aan te nemen hij wil afwachten of het bestuur, doordat de heer Van Westendorp zijne benoeming aanneemt, weer compleet zal zijn. Nadat biermede de agenda der te behan delen onderwerpen, ten einde was, werd bjj de Rondvraag door den heer Adr. Zoetmulder ter sprake gebracht het gebrek aan Arbeiderswoningen, en de vraag gesteld of het niet op den weg van ^Schiedam Vooruit" ligt, vooral met het oog op de komst van vele werklieden van de firma Smulders, tot het bouwen van arbeiderswoningen, wellicht in combinatie, stappen te doen. Namens het bestuur werd daarop geant woord door de heeren Th. Kramers en Arn, Zoetmulder en vooral door laatst bedoelde in het licht gesteld, dat de be trokken vraag reeds verscheidene malen in de bestuursvergadering is besprokenhij achtte 't het beste, dat de Vereeniging zich ten dezen opzichte tot den Raad zou wenden, opdat van gemeentewege terrein zou worden aangewezen, waarop het particulier initiatief zien aan deze zaak zou kunnen wijden. Over het aldus iugeleide vraagstuk ont spon zich verder nog een breede discussie, waarbij vooral de heeren Her m. Jansen en J. A. M. Jansen den bedoelden bouw bepleitten. Terwijl de heer Herm. Jansen meende, dat met financieelen steun van rijk en gemeente die woningbouw zeer gemak kelijk wordt, wilde de heer J. A. M. Jansen, afgescheiden nog van de Woningwet, een vergadering gehouden zien, om dit denk beeld te propagandeeren. Nadat het bestuurslid, de heer Kra mers reeds den wensch had uitgesproken, het bestuur in deze urgente zaak door de leden te doen steunen, werd formeel het voorstel gedaan eene commissie van drie leden te benoemen om het bestuur voor te lichten en te assisteeren en aldus het vraag stuk van den bouw van arbeiderswoningen tot oplossing te brengen. Tot leden der commissie werden benoemd de heeren Herm.Jansen, en T. H. J. Mouwens, die verklaarden hunne benoeming aan te nemen, en de heer M. C. M. de Groot, wien van deze benoeming kennis zal wor den gegeven. De heer R u s t e r vroeg daarna of den heer Van Westendorp niet per tele foon van zijne benoeming kennis kon worden gegeven, opdat wij spoedig zijn besluit zou den kennen. De Voorzitter achtte dit niet ge- wenscht, en de heer Kramers betoogde dat het voor de Vereeniging van groot belang is een man van kennis en invloed aan het hoofd te krijgen. De heer Arn. Zoetmulder, tot een besluit aangespoord, verklaarde alsnog in zyn afwachtende houding te zullen volharden. Hetgroote plan. Daarna werd door den heer B. Verhoeve ter sprake gebracht wat in den laatsten tyd onder den naam »het groote plan" vry algemeen wordt aangeduid. Erkennend dat S. V. te dezer zake met werkeloos is gebleven, sprak hij den wensch uit, dat, wanneer het betrokken plan bij den Raad is ingediend en dit plan in het belang der gemeente blijkt te zijn, er van S. V. een kracntige stoot zou uitgaan om de uitvoe ring daarvan te bevorderen. De Voorzitter meende, dat wegens de verhouding waarin S. V. tot het gemeen tebestuur staat, deze zaak zoo voorzichtig mogelijk moest behandeld worden. De heer Herm. Jansen vroeg of het waar was, dat de heer Van Houten hier een lezing over het vgroote plan" heeft willen houden en de heer J. A. M. J a n s e u meende te weten, dat de heer Van Houten namens S. V. een brief had ontvangen, hem meldend dat het houden eener lezing nu niet gelegen zou komen. Door den heer,Tn. Kramers bestuurslid, werd medegedeeld, dat het bestuur zich tegen het houden van een lezing had ver kiaard, omdat bet vreesde, dat daarbij persoonlijke belangen te veel op den voor grond zouden treden. Terwijl de heeren Herm. Jansen en J.A. M.Jansen erop bleven aandringen deze gewichtige aangelegenheid openbaar te benaudelen, bleet men van de bestuurstafel het standpunt van het bestuur verdedigen, om van wege de Vereeniging te dezer zake niet in te grijpen, voor het groote plan bij fleii Raad z,u zijn ingediend. De heer F, J. 8 m i t, opmerkend, dat de ge heimhouding meer door den heer Van Houten - dan door het gemeentebestuur wordt ge- wenscht, kon toch de vreesachtige houding van het bestuur van S. V. tegenover net D. B. niet deelen, waar toch de geheele Raad wenscht, dat de plannen zoo spoedig mogelijk worden openbaar gemaakt. Terwijl na het gehoorde de heer Herm. Jansen niet verder op het houden van bedoelde lezing wilde aandringen, bleef de heer J. A. M, Jansen het nut daarvan bepleiten, verzekerend, dat die lezmg hier grooten bijval zou vinder.. Nadat; nog enkele vragen, door andere sprekers gedaan, door den Voorzitter waren beantwoord vereemgde de vergadering zich ten slotte met het gevoelen van het bestuur en den inleider dat eerst nadat de plannen openbaar zouden zijn gemaakt, van S. V. den gewenschten drang moet uitgaan. Bescherming plantsoenen. Ten slotte bracht de heer F. J. S m i t, op merkend, dat onze gemeente er in de laatste jaren aardig en net begint uit te zien, ter sprake het beschermen der plantsoenen tegen de baldadigheid der straatjeugd. Hij vroeg of S. V. te dezer zake met een stap zou kunnen doen bij de hoofden der scholen, hen verzoekend de baldadigheid te keeren door bijv. oe oudste leerlingen het toezicht te doen houden op de jongste. De Voorzitter betwijfelde of het op deri weg van S. V. lag, zich met deze aangelegenheid te bemoeien. Het bestuurslid, de heer K r a m e r s, het loffelijk streven erkennend, opperde mede bezwaren. De heer Smit deelde die niet en bleef zijn denkbeeld aanbevelen. De vergadering vereenigde zich ten slotte met het gevoelen van den Voorzitter, dat deze zaak door de betrokken autoriteiten, op de wijze, waarop zij dat het gescbikst achten, moest worden ter hand genomen. Daarna werd de vergadering door den Voorzitter met het gebruikelijk dankwoord gesloten. R. K. Spoor* en Trampersoneel. Gisteren-avond hield in een der lokalen van het Bondsgebouw de R. K, Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel van Schie dam en Omstreken hare tweede vergadering. Onder de aanwezigen was ook ditmaal weder de weleerw pater Braun, kapelaan van de St. Janskerk alhier. Nadat de tijdelijke voorzitter, de heer Kempeneers, de vergadering met gebed had geopend en de notulen der vorige waren gelezen en goedgekeurd, werd voorlezing gedaan van het schrijver verzonden aan het Ned. R. K. Secretariaat en het beko men antwoord. Verder deelde hij mede, dat alsnog een 8-tal leden waren toegetreden. Tot patroon-heilige werd gekozen de H. Joannes de Dooper. De statuten en het huishoudelijk reglement, artikelsgewijze be handeld, werden na eenige kleine wijzigingen vastgesteld, terwijl tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. J. Kempeneers, voor zitter, Herman Dulfer, vice-voorzitter, J, Verheul junior, secretaris, P. van Til, 2e secretaris, Willem Broden, penningmeester, Timmers en Hendriks, beiden uit Vlaardin- gen, tot commissarissen. Bij acclamatie werd daarop de heer J. Verheul senior tot eere-voorzitter benoemd. De nieuw benoemde voorzitter nam als nu het woord en bracht in welgekozen woorden, ook namens zijne mede-bestuurders, een woord van dank aan allen, spoorde hen aan ijveraars voor de goede zaak te zijn, als Christenmenschen steeds nauwgezet hunne plichten te vervullen, eendrachtig samen te werken tot verbetering van zedelijke en stoffelijke belangenvoorzoover zulks te bereiken valt, krachtdadig streven naar Zondagsrust, het Godslasteren en vloeken tegen te gaan, in een woord al dat gene te doen om tot het doel te geraken, wat het N. R, K, Secretariaat, onder de schutze van het hoog katholiek gezag, zich heeft voorgesteld. Na verschillende besprekingen richtte de weleerw. pater Braun een hartelijk en leerzaam woord tot allen, wees in den breede er op hoe de kath. vakman moet streven om zijn geestelijke en stoffelijke belangen het best te dieuen, hoe hij door het geloot en de liefde steeds plichtmatig zal haadelea, waarschuwend tegen het gift van verderfe lijke lectuur en krachtig aansporend tot het lezen van die bladen en schrifturen, welke geen verderf, maar een krachtig voedsel zijn voor den geest. Een Herhaald appiaus bewees hoezeer het woora van den priester werd gewaardeerd, waarom bij monde van den heer J, H. Fiederiks, wien in den loop der vergadering om zijne verdiensten in deze het eerelid maatschap was aangeboden, een woord van hulde en waarachtige erkentelijkheid werd gebracht aan oen pater Dominicaan voor alles door hem voor deze R. K. Vereeniging reeds verricnt, en gewis ook voor de bereid willigheid aan de uituoodigmg van het spoorwegpersoneel en dat ondanks zijne vele bezigheden onmiddellijk gehoor te geven. Op gebruikelijke wijze werd deze opge wekte vergadering door den Voorzitter met gebed gesloten. Christelijke Vakorganisatie. Gisteren-avond werd alhier in »Musis Sacrum" een vergadering gehouden, belegd door een, een drietal weken geleden hier opgerichte Christelijke Vakorganisatie, die langs ordelievenden en wettelijken weg bestaande misstanden wil trachten weg te nemen. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed geopend en de aanwezigen een welkom had toegeroepen, gaf hij het woord aan den heer J. Huizinga, die een improvi satie hield over: waarom Christelijke Vak organisatie De verschillende belangen van arbeider en patroon, vooral op soeiaal en economisch gebied, werden het eerst door den spr. uiteengezet. Vervolgens schetste hij eenige misstanden in enkele bedrijven, zooais in het smids- en timmermansvak, daarbij wijzend op de uitwerking van de invoering der machine, waardoor de arbeider mets meer is geworden dan een verlengstuk daarvan. In den breede gaf spr. alsnu een overzicht van de verschillende bestaande organisatiën van aüeriei kleur. Hun doei, strekking en inrichting aantoonend, kwam spr. tot de conclusie, dat de algemeene vakvereeniging ten eenen male verwerpelijk is en de christenarbeiaer zich neelt te begeven in de christelijke vakvereeniging, omdat deze z.i. slechts tot de ware oplossing van het arbeidersvraagstuk kan geraken. Als drie hoofdoorzaken, waarom het den chnstelijken arbeiders met geraden is zich te begeven in de algemeene vakbeweging, noemt spr. de verkeerde uitleg die daar gegeven wordt van de erkenning van het gezag, de erkenning van het bezit en de aanvaarding daarvan, en de aanvaarding van het standpunt van den arbeid. Toen de heer Huizinga zijn betoog had geëindigd, was er gelegenheid tot het voeren van debat, daarvan werd georuikt gemaakt door de üeeren J. J. van Hees en M. C. M. de Groot. De heer Van Hees kwam op tegen de beschuldiging door den spr. vaD de R. K. werklieden-organisaties, als zouden zij aan den leiband loopen van den geestelijken adviseur en betoogde verder de noodzake lijkheid van aansluiting der christelijke kistenmakers bij de nieuwe christelijke vakorganisatie. Door den heer De Groot werd de noodzakelijkheid niet ingezien van chris telijke vakorganisatiedeb. verwacht meer heil van die organisaties, waar geen kerke - lijke of godsdienstige heginselen op den voorgrond treden. De heer Huizinga beantwoordde beide debatters; den eersten zeide hij, dat hij alleen het feit wilde constateeren, dat in de R. K. vakorganisaties altijd een geeste lijke adviseur is, doch in het minst niet die organisaties van paan den leiband loopen" heeft beschuldigd. Van zijn Christelijk standpunt uitgaande bestreed hij het door den heer De Groot gesprokene en toonde aan, dat wel degeljjk van de Christelijke Vakorganisatie het meeste voordeel is te verwachten. De Voorzitter sloot, na de aanwezigen te hebben aangespoord tot toetreding tot de Chr. Vakorganisatie en nadat de heer Huizinga een gebed had uitgesproken, de vergadering. By Kon. besluit van 21 dezer is, met ingang van 23 dezer, benoemd voor de bij het Kon. besluit van 26 November 1902 (Stbl. no, 202) ingestelde plaatselijke com missie (bedoeld in art. 86 der Ongevallen wet), welke haren zetel heeft in de gemeente Schiedam tot voorzitter de heer mr. H. M. C. Poortman, en tot plaatsvervanger-voorzitter de heer H. B. E. Blaisse, beiden notaris te Schiedam. Be S. Cf. kan met volkomen zekerheid mededeelen, dat ds. Schryver omtrent de aanneming zijner benoeming tot directeur der weesinrichting te Neerbosch nog niet beslist heeft. »In de voormiddaggodsdienstoefening hoopt ds. Schrijver zijn besluit het eerst aan zijn gemeente, die hij liefheeft, mede te deelen." Het nog hier aanwezige gedeelte van het detachement militairen is heden ochtend met den trein van 8.03 uur van hier naar de garnizoensplaats Delft teruggekeerd. De 36-jarige slager J. C. J. en de 33-jarige mouter M. P., die als verdacht van diefstal van jenever, tennadeele van de firma Meder, aan de Noordvest gepleegd, op het politie bureau in bewaring waren gesteld, zijn gister-avond na opgemaakt proces-ver baal weder op vrije voeten gesteld. Het is gebleken, dat de hoeveelheid drank, die gestolen is, ongeveer 85 liter bedroeg. De politie heelt het gestolene in beslag genomen. Anti-Stoomtram-be weging. In de vergadering door den gemeenteraad te Rotterdam gisteren gehouden, interpel leerde de heer C. C. Dutilh B. en W. om te vernemen de redenen van openbaar belang, die zij hebben gehad tot bet ver- leenen van vergunning aan de Rott. Tram voor doorloopend dubbel spoor lang den Nieuwen Binnenweg, waardoor aldaar groot ongerief in het verkeer is gekomen. De Voorzitter verdedigde op krachtige wijze den bestaanden toestand en gat in overweging af te wachten wat de resultaten zullen zijn als de nu in uitvoering zijnde werken gereed zullen zijn. De heer Schenkenberg van Mierop weer legde den voorzitter en diende namens hem-zelf en de heeren Muller, Van der Pol en Van Staveren een motie in om B. en W. uit te noodigen, de verleende concessie voor de stoomtram in te trekken. Thans volgde debat, waaraan verschillende sprekers deelnamen en waarbij de voor zitter deze motie ten krachtigste bestreed en voorstelde baar aan te houden. Niettemin nam de Raad de motie met 34 tegen 6 stemmen aan. De Raad van Beroep voor de ongevallen verzekering te Rotterdam zal vermoedelyk eerst tegen het midden der volgende maand bare eerste zitting houden, nadat de 24 leden-werkgevers en 24 arbeiders-leden, wier benoeming tegen het eind dezer maand kan worden tegemoetgezien, zullen zyn beëedigd. De terechtzittingen, welke open baar zijn, zullen gehouden worden in de strafkamer der arrondissements-recbtbank in bet paleis van justitie aldaar en wel op ongeregelde tijden. Het tjjdstip der zitting zal telkens vooraf bij aanplakking aan het rechtsgebouw bekend worden ge maakt. Het is niet onwaarschynlyk, dat reeds spoedig na den aanvang der werkzaamheden van den Raad eenige belangrijke gevallen ter beslissing zullen komen. Gisteren-nacht omstreeks 1 u. 30 m. is Engelsd» stoomschip Inkum, komende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2