Stads- en 'Gewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Zondagskleeren verscheen en oreerde en er evenals zijn confrères in alle landen met al zijn talent en wilskracht de omwenteling der maatschappij voorbereidde, alsof zij zelf er de slachtoffers niet van moesten worden. Het wreedst echter in de handelwijze dezer Groote Heeren is de ironie, welke bestaat in bet vergrooten der ellende hunner vol gelingen, terwijl zij zichzelven in de genie tingen var. het leven baden. Zondag den 19den dezer bood ridder de Stuers, H. M's. Gezant alhier, ter gelegen heid van den geboortedag van Z. K.H. den Prins der Nederlanden, aan een groot getal hier gevestigde landgenooten, leden van het corps diplomatique en andere genoodigden, eene muziekuitvoering aan, welke in alle deelen slaagde. Op de innemendste wijze door den gezant en zijne bevallige dochter ontvangen, ver spreidde men zich in de smaakvolle salons van het gezantschap, welke om 10 ure met gasten gevuld waren. Onder de kunstenaars, die hunne talenten deden hooren, was ook de zoo gunstige bekende violist Johannes Wolff. Vanaf zijn eerste stappen op het moeielijk pad der kunst leerde ik hem hier kennen en het deed mij genoegen hem, nu als gevestigd kunstenaar, eens weder te zien, te spreken en te hooren. Hij was door zijn krachtigen toon en heerlijk spel de koning van den avondOok Mme. Simons behaalde door hare schoone stem veel succes met eenige Duitsche liederen, doch vooral met de Hollandsche liedjes Daarbuiten als het regent" en »bet Kwezelken". Deze vader- landsche feestdag werd ook hier dus waar dig herdacht. Fidelius. Parijs, 12—24 April 1903. Schiedam, 25 April 1903. De Gezondheidscommissie. Het eerste verslag der Gezondheidscom missie alhier is in druk verschenen. Dit verslag loopt van 14 October, den datum waarop de leden door den Commissaris der Koningin zjjn benoemd, tot ultimo December 1902. Bij besluit van den commissaris der Koningin werden in genoemde commissie met ingang van 18 October 1902 benoemd tot voorzitter en lid de heer A. Gouka, apotheker en lid van den gemeenteraad, tot leden dr. J. Endtz, arts, Th. E. J. Kramers, bouwkundige, mr. D. Lodder, advocaat en procureur, W. van der Most, werkman en voorzitter van Patrimonium", Wm. Beukers, iogenieur en brander, en mejutr. M. van de Ven, bestuurslid van het Volkshuis en directrice der huishoudschool, allen te Schie dam, de drie eerstgenoemden waren lid van de voormalige stedelijke Gezondheidscom missie. Tot secretaris werd benoemd dr. Endtz. Het verslag vangt aan met een overzicht der installatie en inwendige regeling, om daarna overeenkomstig het vastgestelde model haar overzicht te verdoelen m ver schillende rubrieken. De algemeene toestand der volksgezond beid in deze gemeente wordt betrekkelijk gunstig genoemd. Melding wordt gemaakt van enkele sloten, die aanleiding tot bespre king hebben gegeven waaraan, bij enkele verbetering is gebrachtomtrent éen sloot, die nog steeds in den zelfden toestand bleef, heeft de commissie nog geen besluit genomen, hoe in deze te handelen. Omtrent de begraafplaats werden in de commissie reeds besprekingen gehouden. Volgens de algemeene begrippen is het zeker niet oirbaar, dat eene begraafplaats, zooals hier ter stede midden in de bebouwde kom der gemeente ligt. De commissie meende echter op dit punt nog geen besluit tot advies te moeten geven, zoolang zij niet met zekerheid kan bewijzen, dat een be graafplaats, die overigens voldoende is ingericht, schadelijk is voor de volksge zondheid. In afwachting eener plaatselijke veror dening is de commissie nog niet handelend opgetreden tot uitvoering der Woningwet. Advies werd door haar uitgebracht aan Burgem. en Weth. inzake het verwijderd houden van schoolkinderen, wier toestand schadelijk kan zijn voor anderen, in afwach ting der instelling van schoolartsen, benevens de bevoegdheid tot sluiting van scholen bij het heerschen der mazelen. Door B. en W. werd steun verzocht voor de raadscommissie inzake oprichting van een abattoir. De commissie rapporteerde in verband daarmede, dat de toestand der slachtplaatsen en vleeschwinkels hier onvol doende was, doch door goede voorschriften toe te passen op de vloeren en een goed rioolstelsel, die toestand wel kon worden verbeterd. Slechts 2 gevallen van besmettelijke ziekte (roodvonk) kwamen in deze periode voor. De rapporten van bet bacteriologisch onderzoek van het water der leiding werden geregeld nagegaan, doch gaven geen aan leiding tot eenige opmerking. De Arbeidsbeurs. (Opgave 25 April 1903.) Gevraagde arbeidskrachten. Leerjongens voor het suiker en chocoladevak. id. voor sigaren vak,id. voor rij wielvak. Personen bekend met het rijwielvak. id. voor vjjlwerk. Timmerlieden Een schoenmaker (halfwas.) Een schoen makersjongen. Twee steenhouwers. Ververs. Een jongen voor gistpakkerij, niet beneden 15 jaar. In een fabriek een jongen, eenigzins bekend met kleedennaaien. Aangeboden arbeidskrachten. Letterzetters. Brandersknechts. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. Een tuiniersknecbt. Moutersjongens. Een slagersknecht. Een tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Schippersknechts. Houtkoopers- knechts. Koetsiers. Een machinist stoker. Personen voor lichte werkzaam heden, id. voor schrijfwerk, id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in smidsvak en kuipersvak. Dienstboden kinder meisje Schoonmaaksters. De Bondateekenschool. Gister-avond had in het Bondsgebouw de uitreiking plaats van prijzen, behaald door leerlingen van de teekenschool »St. Jozef" van de afd, Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. Be voorzitter, de heer W. M. Kloppers, dankte de aanwezigen voor hun flinke op komst, waarin hij een bewijs van sympathie voor de teekenschool ziet. Het succes, dat in den afgeloopen cursus is bereikt, mag we derom groot genoemd worden, want allen die, een bezoek aan de tentoonstelling den vorigen Zondag brachten, zijn vol lof over het werk der leerlingen. Spr. bracht dank aan de ijverige onderwijzers, die niets ongemoeid laten om het onderricht tot hooger bloei te brengen. De rekenschool bekomt al meer en meer belangstelling. Bezochten het vorige jaar 15 leerlingen deze school, thans waren het er 40. De commissie voor de teekenschool zoo deelde de Voorzitter ten slotte mede, heeft dit jaar gemeend geen prij zen meer uit te reiken, doch diploma's daarvoor in plaats te geven, wier waarde voor de leerlingen veel grooter is. Daarna kwam de geestelijke adviseur, de weleerw. heer v. d. Berg, aan het woord, wien het bet aangenaam was,ouder gewoonte weer bij deze prijsuitdeeling te zijn. Allereerst werd door hem hulde gebracht aan bet bestuur, dat steeds krachtig werkt om de teekenschool tot hoogeren bloei te brengeD. Spr. uit den wensch dat het op den ingeslagen weg moge voortgaan. Dit jaar is het geëxposeerde werk der leer lingen wederom zeer geprezen. Waar lof over het werk der leerlingen wordt uitge sproken, komt een gedeelte dier lof toe aan den onderwijzer, aan wiens onderricht de leerling zijn gave te danken heeft. Daarom hoopt spr., dat de onderwij zers nog vele jaren met hetzelfde succes werkzaam mogen zijn. De jongens werden door spr. vervolgens geweien op de groote waarde van een diploma, dat hun vooral by hun latere lessen van belang; ijke waarde kan zijn. Hij spoorde hen aan ijverig te blijven voortgaan met leeren. Met voldoening had spr. gelezen, dat het verzuim zoo gering washij hoopte dat dit ook het volgende jaar zal gezegd mogen worden. Met den wensch dat de teekenschool »St. Jozei" in groei en bloei moge toenemen, eindigde spr. zijne toespraak, die door de aanwezigen met een geestdriftig applaus herhaaldelijk werd onderbroken. Door den Voorzitter werd aan den gees telijken adviseur dank betuigd voor het gesprokene, waarna werd overgegaan tot uitreiking der diploma's. De volgende diplo ma's werden uitgereikt Lijnteekenen en Rekenen: J. Heinsbroek, W. Elgers, J. Etman J. Kloppers Wzn., A. Elders en A. Kouwenhoven. Lijnteekenen: A. Maissan, H. Loo- man, H. J. Soesbergen, A.Meijer, J. Mulder, H. Wirxel, W. Wesbeek, J. Kloppers Jzn. en W. Heggelman. Handteekenen en rekenen: T. de Jager, G. Mulder, A. Elgers, B. v. Haagen, Cnr. v. Slobbe, Th. de Graaf en D. J. Bexterman. Handteekenen: H. Leenders, A. Beukers, Tn. Rooyers, Fr. Matthijssen, Fr. de Caluwe, A. van Slobbe, J. Matthijssen, W. de Gooijer, H. Witberg, H. Litsenburg, M. de Gooijer, H. Kuil en A, v. d. Water. Rekenen: S. Braak en T. Brandenburg. De diploma's waren ontworpen in mo dernen stijl door den heer J. A. Boer, onderwijzer der teekenschool, en uitgevoerd in litografie door de steendrukkerij »Neer- landia" alhier. Door den president der Bondsafdeeling, den heer Mouwens, werd nog een kort woord van aanbeveling voor het Tekenonderricht gegeven en gewezen op het groote belang van het rekenen bij het bouwkundig tee kenen, waarna de bijeenkomst door, den Voorzitter werd gesloten. Doctor De Groot. Met veel genoegen vernemen wy, dat de zeereerw. hooggel. pater J. V. de Groot, professor aan de Amsterdamsche universiteit, door de katholieke universiteit Alma Mater van Leuven benoemd is tot doctor honoris causa in de theologie. Wij bieden onzen gevierden oud-stadge noot onze oprechte gelukwenschen met deze eervolle, welverdiende onderscheiding, die bewijst, dat de groote gaven en de buiten gewone werkzaamheid van den Amster- damschen professor tot ver over de grenzen erkenning vinden. Gevonden voorwerpen. Aan 't commissariaat van politie zijn terug te bekomen 2 muilkorven, 1 portemonnaie, 1 groentemandje, 1 kinderschoentje. Aan de volgende adressen zijn terug te bekomen Stationstraat 51, J. Korenerfeen kinderpelerineKreupelstraat 24, J. G. Sliekereen hondjeSpinhuispad 4. A van Hattemeen heerenhandschoenLange Nieuwstraat 8916, C. Stokhofeen dames retieuleLaan 34, A. van Baarleeen jongensmuts Grutterssteeg 4, vrouw Gijten- beek: een hondje; Leliestraat 30, L. Ver- zendaal: e«n parapluie; 2e Tuinsingel 22, K. N. Mendel: een portemonnaie meteenig geld; Zijlstraat 42, H. Scholteeen porte monnaie iuh. een lombardbriefje. De Kethelpolder overstroomd. Tengevolge van den hoogen waterstand is een der waterkeeringen van den Kethel- polder bezweken en de Kethelpolder onder geloopen. De ingenieur van Delfland, de heer Groenendaal, en de opzichter Van Dorp zijn van uit Delft vertrokken om een onder zoek in te stellen en maatregelen te nemen. Een groote uitgestrektheid land staat onder water, terwijl het spoorwegverkeer tusschen Schiedam en Delft slechts per enkel spoor kan plaats hebben. Er was evenwel geen noemenswaardige vertraging. Heden-middag namen wjj een kijkje op het terrein van de doorbraak en bleken ons daarbij nog de volgende bijzonderheden De doorbraak had gisteren-middag om streeks half vijf plaats aan de Broekkade, niet ver van de Delftsche Schie. Het gat, -dat in de kade, waar langs de telefoonpalen zijn geplaatst, geslagen is, is zóo groot, dat een tjalk, die in de Poldervaart lag, in een oogwenk door de opening in het land werd geslingerd. Eenig vee, dat daar in het land was, kon nog gered worden; persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Zoover het oog reikt tot in het gezicht van de torens van Delft vertoont de uitge strekte ruimte, aan gene zijde van de Pol dervaart door den spoorweg begrensd, eene ontzaglijke watermassa; hier endaar vertoont zich een smalle strook lands of een boscbje boven het waterboerderijen en woningen liggen als eilanden in den enormen water plas, die zich ook aan gene zijde van den spoordijk uitstrekt. De R. K. kerk met bijgebouwen aan den Noord-Kethel staan als een oase in het blanke waterveld. Van pogingen om de doorbraak te dichten ontdekten wij nog weinig of nietsnog steeds stroomde het water door de breede gaping uit de Poldervaart, die op sommige plaatsen bijna den bodem deed zien. Ook hier in de grachten is het merkbaar, welk een enorme hoeveelheid water door de doorbraak onder Kethel is weggetrokken. Wij hoorden verluiden,dat men zou trachten de enorme watermassa zoo spoedig mogelijk weg te malen. Naar de Tijd verneemt, is de heer H. Spiekman, het bekende lid van het Rotter- damsche vComité van Verweer", benoemd tot redacteur van het Dagblad van Dotter- dam, waaraan hij tot dusverre als meester knecht ter zetterij werkzaam was. Het hoofdbestuur van het Alg. Ned Werkliedenverbond heeft besloten de jaarlijk- sche algemeene vergadering, die uitgesteld was, thans op de beide Pinksterdagen te Rotterdam te houden. Nabij de Hoornbrug te Ryswijk is gister middag een schipper van zijn schuit in de Trekvaart gevallen. Alle in het werk gestelde pogingen om den man te redden, mislukteD, zoodat bij verdronk. 20 ct. per regel. Vraagstukken en oplossingen. Bovenstaand ovaal beschrijven. Het getal 20.000 er in te plaatsen zonder de pen of het potlood op te lichten Zulks is hoogst eenvoudig maar men moet het weten te vinden. Met dit artikel tot aan het einde toe te lezen zult gij de oplossing van dit kleine vraagstuk vinden en ook van een ander veel belangrijker, n.l. het volgendeHoe kan men zich genezen wanneer men lijdende is aan bloedarmoede, bleekzucht, duizeligheid, algemeene zwakte, maagziekte OplossingDe Pink-Pillen nemende, krach tigste hernieuwer van het bloeden versterker der zenuwen. De persoon, waarvan het attest volgt, heeft het vraagstuk opgelost. De dochter van Mejuffrouw de Wed van Adooy, te Nieuwaal, schrijft ons, dat hare moeder sedert lange jaren lijdende was geweest aaa duizeligheid, moeheid iu de ledematen, gebrek aan eetlust en dat zij ondanks haren gevorderden leeftyd een ongehoopt herstel bekomen heeft, na het gebruik van vier doozen Pink Pillen. Wij kunnen U onze dankbaarheid niet genoeg tekennen geven, want alles wat wy voor het gebruik der Pink-Pillen aangewend hadden tot verdry- ving van bovengemelde ongevallen, was vruchteloos. De binnenkoortsen die haar gestel, ondermynden zijn thans ook geheel en al verdwenen. De Pink-Pillen zyn onovertreffeljjk tegen alle ziekten, voortkomende uit de verarming van het bloed; zij hebben reeds een ontzaglyk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2