Algiers en op het bezoek van het Araeri- kaansche eskader te Marseille. Wij kunnen dus genieten, zeide hij, van de weldaden van den vrede onze pogingen verdienen wel met de rust en den vrede beloond te worden. De Chineeschë kwestie. Uit Peking wordt aan de Times gemeld, dat alle Fransche eischen tot schadeloos stelling geschikt zijn, ook die in verband met de Bokser-beweging. De Fransche gezant acht den binnenlandschen toestand bevredigend. Een Amerikaansch telegrammen-bureau heelt een zoogenaamd ollicieuse Russische medeaeeling verspreid, waarin de berichten van de Times over de nieuwe Russische eischen tegengesproken worden. De New- Yorksche correspondent van de Times maakt daartegenover de opmerking, dat de Chineesche gezant en de Russische gezant te Washington beiden de berichten van den Times-correspondent bevestigen. De Arae- rikaansche regeering heelt geen ollicieele berichten over de kwestie ontvangen noch uit Peking, noch uit Petersburg en kan er zich dus niet mede inlaten. Het keizerlijk besluit, dat den aanleg van een spoorweg tusschen Nangking en Sjanghai zou goedkeuren, blijft steeds uit, hoewel de concessionarissen alle voor waarden nagekomen zijn. De gezondheid des Pausen. Van geachte zijde wordt aan den Tijd uit Rome geschreven Tot mijn genoegen kan ik u uit de beste bron melden, dat al de praatjes over 's Pausen minder gunstige gezondheidstoe stand volstrekt onwaar zijn. Omtrent 3 Maart gaf de verkoudheid van Z. H. reden tot ongerustheid. Deze heelt eenigen tijd aangehouden, doch is reeds geruimen tijd geheel geweken. Ten bewijze moge't volgende nog dienen: Zondag verleende Z. H. aan enkele aanzienlijke families, die in afzonderlijke groepjes in de antichambre verdeeld waren, een soort van privaat audiëntie. Tot groote verbazing van alle aanwezigen kwam Z. H., niet gedragen, doch geheel alleen gaande, zonder door iemand ondersteund te worden, de zaal binnen, en ging van de eene familie naar de andere, zich staande met allen onder houdende. Volgens ooggetuigen gaf Z. H. niet het geringste teeken van vermoeienis. De kloosterstorm in Frankrijk. Te Marseille blijft het nog onrustig Gisteren-avond begaven zich 2000 manifes tanten naar het klooster der Capucijnen, Toen de politie hun den voortgang belette, ontstond er eene botsing, waarbij zij ge dwongen werden te wijken. Vijftien personen werden gekwetst, waaronder verscheidene politie-agenten. Uit Chambéry wordt gemeld, dat kolonel Coubertin, commandant van het aldaar in garnizoen liggende 4e regiment dragonders, wien gelast was twee escadrons naar de nGrande Chartreuse" te zenden om assis tentie te verleenen bij het uitzetten der paters Karthuizers uit hun beroemd klooster den minister van Oorlog telegrafisch om zijn ontslag verzocht. Kolonel Fredy de Coubertin heeft voor hij ziju aanvrage om ontslag aan den minister van Oorlog zond, het bevel om twee eskadrons van zijn regiment naar de Grande Chartreuse te zenden, teneinde het klooster te helpen ontruimen, laten uitvoe ren. De troepen vertrokken echter onder aanvoering van overste Deautbeville van het 97ste regiment infanterie. De vorstelijke bruiloft. De Duitsche keizer is gisteren-middag half een uit Berlijn naar Bückeburg vertrokken, vanwaar hij doorreist naar Rome. Tegen zes uur 's avonds te Bückeburg aangekomen, werd keizer Wilhelm daar door den vorst van Schaumburg Lippe en de prinsen van het vorstelijk huis ontvang en. Hij reed onder het gejuich der bevolking naar het paleis. De Keizer benoemde der: groothertog van Saksen-Weimar tot generaal. Bij het concert ten hove voerde de Keizer, die het lint van de orde van Oranje-Nassau droeg, koningin Wilhelmina aan zijn arm. Na het concert werd er gesoupeerd. Vulcanische uitbarsting. Volgens draadbericht uit New-York heeft heeft een uitbarsting van den vulkaan Turtle (aan de zuidelijke grens van Manitoba) het omliggende land verwoest. Het land is bedenkt met lava over een afstand van 20 mijlen. De iava is ook in de rivier gevloeid, die dientengevolge buiten hare oevers is getreden. Nadere berichten melden, dat gister- ochterd om half vijf te Trank, een kleine mijnstad bij het Rotsgebergte bij Alberta, in Canada, in de buurt van de Amerikaansche grens een aardschok is waargenomen. Dadelijk daarna ontstond een vulkanische uitbarsting op den Turtle-berg, aan welks voet de stad ligt. Miilioenen tonnen rots werden naar beneden geslingerd en sloten de uitgangen van de mijnen af. Ge bouwen zijn honderden voet diep bedolven. Meer dan honderd personen, meest vrouwen en kinderen, monten om zijn gekomen. De berg slingert nog rotsblokken in het rond. Uit Macleod, 60 ^mijlen ten oosten van Frank, wordt gemeld dat 83 gezinnen te Frank zijn bedolven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 April 1903. Schiedam Vooruit. In de jaarvergadering vanwege de ver- eeniging ïSehiedam Vooruit", de vorige week gehouden, werd het verslag over 1902 uitgebracht. Plaatsgebrek belette ons in de laatstver- loopen dagen iets omtrent dat verslag mede te deelen. Thans ontleenen wij daaraan het volgende In het jaar 1902 hebben zich door tus- schenkomst der vereeniging de volgende industnën hier gevestigd kuiperij en fust- kooperij der firma Brice Wbyte Sons Ld., Gioeikousjesfabriek der firma Renier Bolleurs, Drijfriemenfabriek der firma Lut- terbach Co., Aether en esseDsenfabriek der firma S. M. de Hoop Zn., Pianohande! der firma Oudheusden Co., Rijwielfa- briek van de Renard Cycle Co., Meubel fabriek der firma D. J. van Merkom, Opslag van ijzererts der le Holl. IJzererts-Maat schappij, Sigarenfabriek der firma van Gent Vogel, terwijl vermeld wordt dat de beer W. J. Hasekamp in dat jaar nog 2 panden heeft aangekocht ter uitbreiding van zijn bedrijf. De oprichting van een fabriek van Dakcement, waarvoor zelfs reeds de noodige vergunningen waren ver kregen, is door onvoorziene omstandigheden totnogtoe teruggehouden. Door stadgenooten wordt meer en meer van de bemiddeling der vereeniging gebruik gemaakt bij aan- of verkoop van panden. Er is, zoo meldt het verslag verder, gebrek aan woonhuizen in den prijs van f300 per jaar en van arbeiderswoningen't is te voorzien, dat vele voordeelen, die nieuwe industrieën kunnen aanbrengen, voor de gemeente verloren zullen gaan als werklui hier geen behoorlijke woning kunnen vinden en dit kan belemmerend werken op de ves tiging van nieuwe industnën te dezer stede. Op verzoek der vereeniging besloot de directeur der H. IJ. S. M. trein 134 hier te doen stoppen en een hijschkraan te plaatsen met een vermogen van 2000 KG. Reclame voor de gunstige ligging der gemeente is gemaakt in spoorwegcoupè's, op de tentoonstelling te Dusseldorf, in Duitsche bladen, enz. Het aantal leden bedroeg op uit0. De cember 1901 408, in 1902 372 en thans 395. Alle leden worden in het verslag opge wekt om mede te werken tot uitbreiding van het aantal leden, waardoor de vereeniging in staat zal zijn op eigen krachten steunende voort te gaan. Het verslag eindigt Waar niet te ontkennen valt, dat men den toestand in het algemeen met veel meer vertrouwen inziet en dat zeker wel voor een belangrijk deel aan den moreelen invloed onzer vereeniging mag worden toegeschreven, gaan wij moedig verder en hopen steeds meer en meer den weder- op-bloei van onze gemeente te helpen bevorderen. Gister-middag was de 14 jarige H. in de kuiperjj van den heer C. Klein, aan het Hoofd, aan het stoeien. De knaap werd daarbij door een vallend kuipersmes aan het hoofd getroffen en ernstig verwond. In de werkplaats werd hij voorloopig verbonden, waarna hij verder door dr. Ris werd behandeld. Van de stoomtram, die gister-avond om 10 min. over half zes van Schiedam vertrok, brak onder weg van een der wagens de as. Het gevolg hiervan was, dat wederom zeer ten ongerieve van het publiek veel vertraging in den dienst ontstond. Zoo arriveerde b. v. de stoomtram van 10 min. voor half acht eerst om kwartier over achten in de van Oldenbarneveldstraat. Naar wij vernemen, zal reeds morgen (Vrijdag), door de R. T. M. op het traject v. Oldenbarneveldtstraat—Delftshaven de stoom als trekkracht van de tram Rotter damSchiedam, worden vervangen door paarden. Op aanvraag van den Rotterdamschen Bestuurdersbond is door de autoriteiten vergunning verleend voor het houden van een optocht van de vakrereenigingen op 1 Mei, met muziek en vaandels, na afloop van de meeting in het Verkooplokaal aldaar. Door den Delftschen gemeenteraad is besloten, dat B. en W. zich zullen wenden tot den M. van W. H. en N. om de be zwaren uiteen te zetten, die voor de ge meente bestaan tegen de wijze, waarop aan het plan lot aanleg van een spoorweg door het Westland zal worden uitvoering gegeven. BINNENLAND. Bij Koninklijk besluit is de heer W. van Dam erkend en toegelaten als consul van Uruguay, te Rotterdam. Door H. M. de Koningin is aangewezen tot opper-arbiter in de Amerikaansche commissie tot onderzoek der schade-vorde ringen in zake de onlusten in Venezuela, mr. Barge, oud-gouverneur van Curagao in de Fransch-Belgische commissie mr. Filz, oud-president van het hooggerechtshof in Ned.-Indië, beiden op verzoek der betrokken vreemde regeeringen. Nederland benoemde tot commissielid voor de eischen van land- genooten den heer Hellmund, consul te Caracas. De opperscheidsrechters zullen zich naar Caracas begeven ter vervulling van hunne opdracht, daar de commissieleden en de derde scheidsrechter op den ln Juni te zamen zullen komen in de hoofdstad van Venezuela. H. D. H. de Groothertogin Marie van Mecklenburg, moeder van Z. K. H. den Prins, wordt Zaterdag 2 Mei op het Loo verwacht als gast van de koninklijke familie. Het hoofdbestuur der vereeniging, wier doel is het bevorderen der medailleerkunst in Nederland en België, heeft den gedenk penning op de vestiging van het Nederland- sche gezag in Indië ten geschenke aange boden aan H. M. de Koningin-Moeder. Met ingenomenheid is dit geschenk door H. M, aanvaard. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 1 Mei a. s. niet plaats hebben. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de uitnoodiging tot bijwoning der opening van het nieuwe ziekenhuis te Groningen aangenomen. Op 13 Juli en volgende dagen zal te 's-Gravenhage worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij art. 4 van het Koninklijk besluit van 23 April 1887, en wel voor tien plaatsen, tot welk examen echter alleen zullen worden toegelaten zij, die zich volgens de bestaande bepalingen ten tweeden male voor het afleggen van dat examen kunnen aanmelden en bij den aanvang van 1903 den leeftijd van 18 jaar bereikt en dien van 20 niet overschreden hebben. Naar de Tel. verneemt, blijken der werk zaamheden aan de afdeeling Ongevallen bij de Rijksverzekeringsbank tegen de verwach ting zulk een omvang te hebben genomen, dat ook na de jongste benoemingen ver sterking van het personeel bij die afdeeling noodzakelijk is gebleken. Daarom is weldra nog de aanstelling van ruim vijftig personen te verwachten, om met 1 Juni in dienst te treden. De heer D. de Klerk deelt mede, dat hem van de heele zaak, waarvan in eene correspondentie uit Rotterdam in Het Volk wordt gewag gemaakt, niets bekend is. Arbeidswet. De ontworpen en aan de Kamers van Koophandel en Nijverheid ter beoordeeling gezonden Arbeidswet geeft natuurlijk aan leiding tot allerlei beschouwingen en op merkingen. Deze komen zoowel van deze Kamers als van allerlei andere lichamen en vereenigingen, niet het minst van arbeiders. Bijna dagelijks bereiken ons nu stukken, waarin de bezwaren, grieven, adhaesie- betuigingen, adviezen enz. tegen en over het ontwerp der Regeering ter harer kennis wordt gebracht. Het openbaar maken dezer stukken zou evenwel te veel plaats vorderen, om hiertoe geregeld over te gaan. Tariefsherziening. De gedachte, dat de Regeering bij de te wachten tariefsherziening ook een invoerrecht op meel zal voorstellen, heeft in de kringen der bakkers eenige onge rustheid gewekt. Thans wordt blijkens de Nederlandsche Bakkerscourant over het geheele land eene beweging daar tegen op 't getouw gezet. Overal zal men vergaderingen van bakkers beleggen en in een gelijkluidende motie zijn afkeuring van meelrecht te kennen geven. Aan deze bijeenkomstenziet men ook gezellen van Christelijke bonden deelnemen, omdat ook zij met de patroons een gemeen schappelijk belang hebben bij den vrijen meelinvoer. Een en ander zal geschieden in overleg met het Hoofdbestuur der Ned. Brooden Koek- en Banketbakkers vereeniging. Nederlandsche Blindenbibliotheek. De Nederlandsche Blindenbibliotheek, ge vestigd te 's Gravenhage, hield gisteren hare gewone jaarlijksche vergadering, onder leiding van dr. C. A. Lamping. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdee ling vMuziek" naar Delft verplaatst is> waardoor ruimte werd gewonnen, waaraan groote behoefte bestond en nog bestaat, zoodat naar een andere lokaliteit zal moeten worden omgezien. Op 31 December j.i. was het aantal bij name bekende lezers 164, buiten de bestaan de leeskringen in Amsterdam en Rotterdam. In den loop van het jaar werden 385 nieuwe boeken ontvangen. Den bewerkers werd hartelijke dank gebracht. In het bijzonder aan mejuffrouw J. Bruijnzeel te Rotterdam als leidster van de vereeniging tot verschaffing van lectuur aan blinden. In 1902 hadden 671 verzendingen plaats van 5307 deelen, - -r-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2